Anadolu Bank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller; icra ya da haciz işlemi başlatılmış mesken, iş yeri, tarla ve arsalar gibi taşınmazların banka tarafından satılmasını ifade eder. Banka tarafından satılan gayrimenkuller icradan önceki normal piyasa fiyatlarının oldukça altına, uygun fiyatlarla satılacağından; taşınmaz ihtiyacı olan, yatırım yapmak isteyenlerce tercih sebebi olmaktadır. Bu yazımızda sizler için Anadolu Bank satılık gayrimenkuller, ile bilgiler vereceğiz. “Anadolu Bank’tan gayrimenkul nasıl satın alınır, satın almak ne kadar avantajlı?” gibi soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim. Satılık taşınmazlar arasında teklif verme noktasında çok büyük farklar bulunmadığından yalnızca taşınmazlardan bahsetmemiz konu bütünlüğü açısından doğru olacaktır.

Anadolu Bank’tan Satılık Taşınmazlar Kanallardan Satılır?

Anadolu Bank’tan satılık taşınmazlar kendi internet siteleri üzerinden ve aracı bir internet sitesi üzerinden satılmaktadır. Bankanın kendi internet sitesi üzerinden Anadolu Bank Satılık Gayrimenkuller linkinden satılık gayrimenkullere erişebilirsiniz. Aynı zamanda Anadolu Bank INTENGO linkinden de INTENGO’nun Anadolu Bank taşınmazlarını teşhir ettiği sayfaya erişebilir ve ürünleri inceleyebilirsiniz.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller taşınmaz piyasalarındaki mesken, iş yeri, tarla, arsa gibi taşınmazlara göre daha uygun fiyatlara alıcılar bulabilmektedir. Ülke genelinde geniş yelpazelere sahip bankalardan biri olan Anadolu Bank da milyonlarca müşterisine kredi ve finansman desteği sağlamaktadır. En önemli kredi türleri ise konut kredileri ve taşıt kredileridir. Bu krediler için kurumsal ya da bireysel müşteriler zaman zaman ödeme zorlukları yaşayabilmekte ve ipotekli ürünleri banka tarafından satışa çıkarılabilmektedir.
Kişisel ya da kurumsal kredilerde ortaya çıkan bu gecikmeler sonucunda ipotekli kullandırılan kredilere karşılık, satın alınan taşınmaz bankanın kendi internet sitesi üzerinden ya da aracı kurumların internet siteleri üzerinden satışa çıkarılmaktadır. En önemli satış kanalı ise INTENGO’dur. Anadolu Bank’tan satılık taşınmazlar için Anadolu Bank INTENGO sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

Anadolu Bank’tan satın alacağınız gayrimenkuller spot konut piyasasına nazaran daha ucuz olacağından daha az ücretler ödersiniz. Gayrimenkul ürünler ile taşınmalar doğrudan satışlarda benzer bir sistemle satıldıkları için yalnızca gayrimenkul ürünlerin satışını anlatmak konu bütünlüğünü koruyacaktır. Devam etmemiz gerekirse, taşınmazların satışının ucuz olmasının en önemli etkeni muhammen bedel ile fiyatın belirlenmesi ve başlangıç fiyatının ekspertizin belirlediği gibi satış fiyatı olmasıdır.

Batık Kredilerin Tahsili İçin Satışlar Yapılır

Bankalar neden taşınmaz satarlar, diye soranlar için bu başlık altında cevap vereceğiz. Bankalar, batık kredilerini tazmin edebilmek ve ellerinde bulunan, zamanında yatırım yaptıkları taşınmazları satışa çıkarırlar. Katılım bankaları, mevduat sahiplerinin yatırımları ile taşınmaz yatırımı yapabilmektedir. Bu taşınmazların da satışı yine INTENGO gibi aracı internet siteleri üzerinden ya da bankaların kendi internet siteleri üzerinden satılır. Ancak çoğunlukla bu kanallardan satılan gayrimenkuller, icradan satılık iken bankalar tarafından satın alınan taşınmazların, bankanın elinden satılmasıdır. Bankalar ellerinde gayrimenkul bulundurmak isteyecek kurumlar değildir. Daha ziyade bankaların başlıca amaçları finans piyasalarına nakit ürünler, kredi enstrümanları sağlayarak piyasada canlılık olmasını sağlamaktır.

Muhammen Bedel Üzerinden Satışlar Yaparlar

Muhammen bedel, ilk olarak anlatmamız gereken finansal bir kavramdır. Muhammen bedel, bilirkişi (eksper) tarafından değerlemeye konu taşınmaz için biçilen hak ediş bedelidir. Muhammen bedel piyasa değerinden düşük olacağı için satın alımlarda avantaj alıcının yanındadır.

İki Yıl İçinde Bankalar Ellerindeki Taşınmazları Çıkarmak İsterler

Anadolu Bank ya da farklı bankalar direkt olarak asetlerinde taşınmaz mal ya da bulundurmak istemeyeceklerdir. Bankalar, Bankacılık kanunu gereği ellerinde bulundurdukları taşınmazları iki yıl içinde asetlerinden çıkarmazlarsa, bu durumda malların sermayeye kayıtlarını gerekir. Bunun da bankacılık açısından sonuçları bulunmaktadır. Konumları gereği bankalar, kredi ya da finansman desteği sağlayarak bankacılık ekosistemi içinde akıcı finansal destek sağlamakla yükümlüdürler. Bu yüzden ilk emelleri batık kredileri temin ve tazmin ederek, sonraki kredilere kaynak sağlamaktır.

Açık İhaleler ile Doğrudan Teklifle - E-İhalelerle Satış Farkları

İcradan satılık taşınmazlar ve bankalardan satılık gayrimenkuller arasında satışta bazı farklar bulunur. İcradan ürünler satılırken, devlete bağlı internet siteleri üzerinden satışlar yapılır ve satın almak isteyen kişiler genellikle açık ihalelere katılarak taşınmaz ürünlerin sahibi olabilirler. Bankalardan satılık taşınmazlar içinse iki yöntem esas alınmıştır. Bunlar doğrudan teklif yoluyla ve e-ihaleler yöntemiyle yapılan satışlardır. Bu satış yöntemlerini aralarında değerlendirdiğimizde açık ihalelerin yapılış biçimleri nedeniyle uzun sürdüklerini belirtebiliriz. İhalelere katılabilmek için teklif dosyası satın almanız, ihale dosyası hazırlamanız ve ihalenin yapılacağı ihale salonunda fiziksel olarak hazır bulunmanız gibi kriterler süreci uzatarak zahmetli hale getiriyor. Fakat Anadolu Bank’tan satılık taşınmazlar, kendi internet siteleri üzerinden doğrudan satış ile aracı internet sitesi olan INTENGO üzerinden ise e-ihaleler ile satıldığından satış süreçlerinin daha kısa sürdüklerini söyleyebiliriz.

Doğrudan teklif yöntemiyle satışlarda, sizin bir taşınmaz ürün için vereceğiniz teklif gayrimenkulle ilgilenen birimce değerlendirilir ve banka yönetimine sunulur. Eğer teklifinizin kabul edilirse, satış süreci hızlıca başlatılır. E-İhalelerde ise ihaleye katılmanız ve dijital platform üzerinden taşınmazlara teklif vermeniz gerekir. Eğer süreç sonunda ihale size kalırsa, satın almak için banka sizi yetkilendirecektir. Bu sürecin açık ihalelerden daha kısa sürebileceğini özellikle belirtelim.

Banka Taşınmazı Kendisi Satmak İster

Özel bankalar da devlet bankaları gibi birer ticari kuruluştur. Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller de batık kredilerin tazmin edilerek, bu ticari kuruluşun hem yatırımcıları olan mevduat sahiplerine kar ya da faiz getirisi kazandırmaları hem de finansal piyasalara kredi desteğine devam edebilmeleri için tahsil edilmelidir. Yeniden piyasa finansmanı için bu satışlar çok önemlidir. Bankanın mevduat zararlarını da batık kredilerin taşınmazlarından gelecek olan nakit rahatlatacaktır. Bu yüzden de banka, kendi istediği şartlarda gayrimenkulleri satmak isteyecektir. En basiti, icra dairelerinde belirlenen muhammen bedel banka açısından düşükse ve e-ihale gibi bir yöntemle ya da doğrudan teklifle alıcılara ulaşabilirse, daha karlı bir şekilde ve daha kolay taşınmazını satabilecektir.

Emlakçı Komisyonu – KDV Ödemesi Yoktur

Emlakçı bedeli ödemeyeceğiniz için satın alacağınız gayrimenkulün içinde emlakçı komisyonu bulunmayacaktır. Bununla beraber bankalar, kanun gereği dekont keserler. Bu da Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkul almak istediğinizde, dekont kesen bankaların satış için fatura kesmeyecekleri anlamını taşıyor. Fatura bulunmadığından KDV ödenmesi de söz konusu olmayacağından, siz de KDV ödemezsiniz.

Banka İcradan Taşınmazını Alarak Uygun Fiyata Satar

Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller, öncelikle nakit tahsilat sağlanması umuduyla icra dairelerine gönderilen dosyalardan para tahsil edilemeyince ilan.gov.tr gibi internet sitelerinden ya da devletin belirlediği diğer kanallar üzerinden satışa çıkarılır. İcra dairelerince ekspertiz raporu istenir ve bilirkişi taşınmaz için değerleme yapar ve rapora bu değeri işler. Böylece ortaya çıkan muhammen bedel üzerinden icradan satılık gayrimenkul satışa çıkmış olur. Fakat çeşitli nedenlerle ya da en belirgin sebebiyle, bankanın muhammen bedeli yetersiz görmesinden dolayı, banka avukatları aracılığıyla taşınmazı satın alır. Anadolu Bank, taşınmazı satın alması sonrasında artık ihale yönetmeliklerine uymak, icra kanunları uyarınca satış yapmak zorunda değildir. Kendi belirlediği kurallarla ve biraz da alıcı lehine kararlar alabilir. Bunun da en temel sebebi elbette kendi alacağını tahsil edebilmektir.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkullerin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Anadolu Bank’tan satılık taşınmaz almak istediğiniz zaman fiyatların piyasaya göre daha uygun seyrettiğini görürsünüz. Bu durumun kaynaklarından bazılarına bir önceki başlıkta değinmiştik. Fiyat belirleme ya da ürün değerleme sürecinde, en önemli aşama icra dairesinin bilirkişi raporundan hareket ederek muhammen bedel üzerinden gayrimenkulün ya da aracın satışa sunulmasıdır. Anadolu Bank gibi bankalar da eksper raporlarında belirtilen ücretlere ya da daha üzerine ellerinde bulunan taşınmaz ürünlerini satmak isterler. Fakat muhammen bedele icra dairesince alıcı bulunamayan ürünleri bankaların avukatları satın alırlar ve muhammen bedele ya da üzerine satmak üzere kendi sitelerine ya da aracı kurum internet sitelerine yerleştirirler. Böylece fiyat da muhammen bedel üzerinden belirlenmiş olacaktır.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Tutarı Ödeyecek Miyim?

Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkulleri satın almak için eğer bankanın Anadolu Bank Gayrimenkulleri sayfasından bir ürün beğendiyseniz, doğrudan teklif yöntemiyle başvuru yapmanız gerekecektir. Teminat bedeli olarak bir tutar satış prosedüründe bulunamamış olsa da yine de gayrimenkul@anadolubanktansatilik.com posta adresine beğendiğiniz gayrimenkul ürünün ilan numarasını yazarak teminat bedeli ödenip ödenmeyeceğinizi sormalısınız. Bazı taşınmazlar için sizi INTENGO aracısına ya da çalışmaya başladıkları farklı aracılara da yönlendirebileceklerini unutmamanızı öneriyoruz.

Doğrudan teklifle satış yapılmayacak ürünler genelde INTENGO üzerinden teşhir edildiğinden oradan devam edelim.

INTENGO’ya Komisyon Ödemem Gerekecek Mi?

Bankalar aracılara komisyon ödemelerini genelde alıcılara yaptırırlar. Anadolu Bank satılık gayrimenkuller için de INTENGO üzerinden teşhir edilen ürünler için de alıcılar ihale katılım bedeli adı verilen bir komisyon tutarını ödemelidir. Başka bankalar için bu isim hizmet bedeli de olabilir. Ancak evet, bir komisyon söz konusudur ve KDV dahil, taşınmaz bedelinin yüzde 5,3’ü oranında bir ihale katılım tutarı ödemeniz gerekecektir.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller teklif verme ve ihale yöntemleri ile satılmaktadır. Bankanın kendi internet sitesi üzerinden beğendiğiniz gayrimenkullere teklif vermenize imkân sağlarken INTENGO gibi aracı internet sitelerindeki gayrimenkulleri için ihale yöntemini benimsemiş durumda. Her bankanın bu noktadaki tercihleri farklı olabilmektedir. Biz de iki yöntemi de sizin için inceledik.

Direkt Teklif İle Anadolu Bank Satılık Gayrimenkuller

Bankanın sitesi olan anadolubanktansatilik.com internet adresi üzerinden direkt teklif yöntemi ile satış yapan banka, arama kriterleri belirterek; ilan no, kategori, tür, il ve ilçe seçimi yapmanızı ve en yüksek – en düşük fiyat aralığı ile hesaplama yapmanıza olanak sunuyor. Belirlediğiniz kriterlere göre ulaştığınız sonuçları sıraladığınızda dilediğiniz gayrimenkule ya da araca detay butonu yardımıyla erişebiliyorsunuz. Detay sayfasında gayrimenkule ya da araca dair gerekli olan bilgileri; adresi, fiyatı, il – ilçe, haritada konum bilgilerini görerek tercihinizi yapabilirsiniz.

Tercihinizi yapmanız ardından dilerseniz isim – soyisim, doğum yılı, T.C. kimlik numarası, telefon numarası, e-posta adresi, teklif bedeli ve açıklama bölümlerini doldurarak teklifinizi iletebilirsiniz. Teklifinizi ilettikten sonra bankanın geri dönüşünü ve değerlendirme aşamasını beklemeniz gerekecektir. Ön onay işlemi sonrasında teminat aşaması ve satın alma aşaması sizi bekleyen diğer aşamalardır.

Bu noktada özellikle belirtmek gerekiyor ki, Anadolu Bank satılık gayrimenkuller için farklı bir aracı ile çalışıyor olabilir. Bu durumda satın aldığınız taşınmaz için aracı kuruma da komisyon ödemeniz gerekebilir. Aynı zamanda site üzerinde görmüş olduğunuz muhammen bedeli peşin olarak ödemeniz de istenebilecektir.

İhale Yöntemiyle Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

Bankalardan satılık gayrimenkuller için genelde hacizli – icralık taşınmazların satıldığı ve bankaların kendi internet sitelerinden ya da aracı kurum internet sitelerinden yayınladıkları ihalelere katılmanız gerekir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir detayı da belirtmeden geçmeyelim: ihaleye başvuru yapmadan önce, başvuracağınız taşınmaz ile ilgili detaylara hâkim olmanızı öneriyoruz. Sonraki aşamalar için sorun yaşamamanız için ön araştırmanın önemini bir kere daha hatırlatalım.

1-Başvuru Süreci: Bankanın satılık gayrimenkul ihalesinde, beğendiğiniz gayrimenkul ürüne teklif sunabilmeniz için aracı internet sitesine erişmeniz ve yetkili gayrimenkul danışmanı ile görüşmeniz gerekiyor. Anadolu Bank’ın anlaşmalı olduğu INTENGO üzerinden beğendiğiniz taşınmazlara teklif vererek, taşınmazın sahibi olabilirsiniz. Ancak bunun için bir sürecin işlemesi icap ediyor. Bu noktada bankaya bir başvuru yapmanıza gerek bulunmuyor. Tüm işlemleri aracı internet sitesi ile koordineli şekilde yapabilirsiniz. Seçtiğiniz taşınmazın bilgi sayfasında bulunan Minimum artış, Başlangıç bedeli ve İhale katılım bedeli bilgilerini dikkatle incelemelisiniz. Özellikle İhale katılım bedeli aracı kurumun sizden alacağı komisyon tutarını belirtmektedir. Herhangi bir teminat ödeme süreci de işletilmemektedir.

2-İstenen Belgeler: Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller için banka ile bu süreçte muhatap olmamaktasınız. INTENGO ile irtibat kurduğunuz andan itibaren gayrimenkulün satılma süreci de işlemektedir. Aşağıdaki başlıkta bu süreci detayı ile anlatacağız. Aracı kurumun sizden istediği tek belge (sanal ortamdan gönderebilirsiniz), alıcının kimlik fotokopisidir. Sonraki süreçte alıcı ile INTENGO arasında yapılacak bir sözleşme için bu bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer kurumsal bir firma için başvuruda bulunacaksanız, sözleşmeyi imzalaya kişinin yetkili olduğunu gösteren geçerli imza sirküler, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası istenmektedir.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılırım?

Anadolu Bank’ın aracı internet siteleri ile gayrimenkul satışlarını yaptığını belirtmiştik. Teklif usulü için bankanın kendi internet sitesini ziyaret ederek teklif iletebilmeniz mümkün. Ancak oradan ileteceğiniz teklif için de sizi farklı bir aracıya yönlendirebileceğini unutmayın. Bu başlık altında INTENGO aracı sitesi üzerinden ihaleye katılım süreci hakkında bilgi vereceğiz. Öncelikle 0 850 399 27 84 numaralı INTENGO destek hattını arayarak yetkili satış sorumlusunu isteyin. Beğendiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz taşınmaz ile ilgili bilgi almak istediğinizi belirtin ve süreç böylece başlamış olacaktır.

Öncelikle ihale katılım bedelini INTENGO’nun Anadolu Bank’taki hesabına yatırmanız gerekiyor. Katılım bedeli ödenmesi ardından kurum ile gerekli sözleşme imza edildikten sonra size sistem girişi için şifre verilecektir. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sistem girişi yaparak ihaleye katılabilirsiniz.

Anadolu Bank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teklif Yapmak

Anadolu Bank’tan satılık taşınmazlar için nasıl direkt teklif yapabileceğinizi anlatmıştık. Bu başlık altında ihalede nasıl teklif yapabilirsiniz, bunun üzerinde duracağız. Aracı kurumdan aldığınız kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra sadece sözleşme imzalamış olduğunuz gayrimenkul için teklif verebilirsiniz. Teklif verdikten sonra gayrimenkul bilgileri arasında verilen süre kadar teklif açık kalacaktır. Bu süre zarfı içinde farklı kullanıcılar da aynı gayrimenkul için teklifte bulunabilirler. Belirtilen süre içinde en yüksek teklifi veren sonraki aşama için ihaleyi kazanmış sayılacaktır.

Hangi Gayrimenkullere Teklif Yapabilirim?

Sadece ihale katılım bedelini ödediğiniz ve satış sözleşmesini imzaladığınız taşınmazlar için teklifte bulunabilirsiniz. Bunların haricinde beğendiğiniz farklı gayrimenkul ürünler bulunuyorsa, bunun için yeniden bir başvuru süreci gerekiyor. Yeniden ihale katılım bedeli ödemeli, satış sözleşmesi imzalamalısınız. Yeniden işleyen bu süre sonrasında yeni bir taşınmaz için teklifte bulunabilirsiniz.

Farklı Alıcılar Teklifimi Görebilir Mi? Benim Teklifim Sonrası Teklif Verebilirler Mi?

İlgili taşınmaza teklif verildiğini ve teklifin miktarını diğer kullanıcılar da görebilir. Bu özellikle görünür bırakılmıştır, ilgi ve teşvikin artması amaçlanır. Fakat teklif sahibinin kim olduğunu göremezsiniz ve ne INTENGO aracısı ne de banka bu bilgiyi sizinle paylaşmayacaktır. Bunun yanında ihale katılım tutarını ödemiş ve sözleşmeyi imzalamış olan her alıcı, sizin talip olduğunuz ve hatta teklif verdiğiniz gayrimenkule teklif sunabilir. Sahibi olmak istediğiniz ürüne teklif geldiği anda INTENGO aracısı size kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden e-posta gönderecek ve taşınmaza sizin dışınızda bir alıcının teklif sunduğunu bildirecektir. Sonrasında dilerseniz, siz de taşınmaz için sisteme yeni bir teklif gönderebilirsiniz. Bu yüzden de aktif bir e-posta adresini sisteme eklemenizi öneriyoruz.

E-İhaleyi Nasıl Kazanırım?

Satışa çıkarılan gayrimenkule teklifte bulunulduktan sonra banka tarafından belirlenen süreden geri doğru bir sayaç başlar. İlk teklifi sizin verdiğinizi düşünürsek, farklı kullanıcılar da kalan teklif süresini görecektir. Dilerlerse gayrimenkul için teklif verebilirler. Başka katılımcılar da taşınmaza teklif verdikleri anda sistem üzerinden size mail gönderilir. İhale bitişine 30 dakika kalaya kadar taşınmazlara teklif verilebilecektir. Teklif geldiği sürece ihale 30’ar dakika uzayacaktır. Son 30 dakika içinde artık teklif gelmez ise en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanacaktır.

Unutulmamalıdır ki, taşınmazlar için başlangıç bedeli (muhammen bedel) altında teklif sunulmamaktadır.

İhale Katılım Bedeli İadesi Hangi Durumlarda Geri Ödenir?

  • Teklifin düşük kalması durumunda ihaleye katılan katılımcılara,
  • Bankaca taşınmaz ihalesi iptal edilmişse, bu ihaleye katılan katılımcılara,
  • İhale katılım bedeli ödenmiş olsa da sistem üzerinden teklif sunmayan katılımcılara,
  • Banka bir sebeple e-ihaleye girişine izin vermediği alıcılara
yazılı başvuru yapmaları halinde katılım bedelleri iade edilir.

Anadolu Bank’tan Satılık İhalesinden Kazanılan Gayrimenkulü Taksitle Satın Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Anadolu Bank’tan satılık taşınmaz alırken taksitli satın alım yapamazsınız. Bu durum sözleşmede ya da şartnamede alenen kullanıcıya bildirilmiştir. Banka, satışa çıkardığı ve tarafınızdan satın alınacağı taahhüt edilen gayrimenkulü peşin parayla satın almanızı isteyecektir. Aksi durum banka tarafından kesinlikle kabul edilmez.
Anadolu Bank’tan satın aldığınız / alacağınız gayrimenkuller için kredi kullanabilirsiniz. Ancak bu durum bankanın taşınmaz için istediği satış stiline bağlıdır. Krediye uygun olarak aracı kurum sitesinde işaretlenmemişse ya da banka elindeki taşınmazı peşin olarak satmakta kararlıysa kredi kullanamayabilirsiniz. Bu noktada aracı kurum ile sürekli, her aşamada irtibatta olmanızı öneriyoruz.

Anadolu Bank’ın her bütçeye uygun konut kredileri için Anadolu Bank Konut Kredileri sayfamızı inceleyerek, cebinize en uygun krediyi bulabilirsiniz. Konut, iş yeri, arsa kredileri kullanarak dilediğiniz konutu, iş yerini ya da arsayı kredi kullanarak satın alabilirsiniz. Dilerseniz diğer bankalar için de konut kredisi sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için Konut Kredileri sayfamızı ziyaret ederek dilediğiniz bankanın konut kredilerine gidebilirsiniz.

Anadolu Bank’tan Gayrimenkul Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anadolu Bank’tan gayrimenkul satın almak istediğiniz zaman bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. İlk olarak mutlaka satın alım öncesinde sağlam ve etkili bir araştırma süreci geçirmelisiniz. Reel taşınmaz piyasalarında ön ödeme yapmanız ve satın alımdan vazgeçmeniz durumunda ödemiş olduğunu kaparoyu iade almanız mümkündür. Fakat Anadolu Bank’tan satılık ya da diğer bankalardan satılık gayrimenkul ürünler satın alırken, ödemiş olduğunuz ihale katılım bedeli, hizmet bedeli ya da teminat tutarı gibi bedelleri geri alamama durumunuz var. Bu bedelleri satın alım sürecinde, satın almaktan vazgeçtiğiniz taşınmaz için belirli şartlar oluşmadan geri alma şansınız oldukça düşüktür. Bu başlık altında değineceğimiz konuları dikkatle takip etmenizi öneriyoruz.

Taşınmazları Giderek Bizzat Siz İnceleyin!

Sözleşmede de açıkça belirtilene göre; banka, internet üzerinden verdiği ilanlardaki bilgilerden, resimlerden ve açıklamalardan kendini sorumlu tutmamaktadır. Bu durumda da alıcı adayının almak istediği taşınmazla ilgili detaylı araştırma yapması elzemdir. Buna da öncelikle bizzat taşınmazı incelemekle başlamalısınız. Çünkü Anadolu Bank’ın satış sözleşmesine uygun bir satın alım için ürünü daha öncesinde incelemeniz gerekir. Bizzat incelediğiniz ürünün sorunlarını daha kolay şekilde görebilirsiniz. Bir sorun tespit etmeniz durumunda dilerseniz gayrimenkulü satın almaktan vazgeçerek farklı bir gayrimenkule yönelebilirsiniz.

Bununla birlikte komşuluk ilişkileri, çevre şartları, ulaşım, okul ve hastanelere yakınlık gibi kriterleriniz varsa, bunlara da göz atma şansı yakalarsınız. Aksi durum hasıl olduğunda, kusurun – ayıbın söz konusu olmadığını ihale sürecinde kabul etmiş olacaksınız. Kazandığınız bir ihale sonrasında bu ayıp ve kusurların fark edilmesi durumunda cayma, vazgeçme hakkınız bulunmaz.

Araştırmanızı İyi Planlayın!

Bir önceki başlık altında ön inceleme sürecinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Anadolu Bank’tan satılık gayrimenkuller konusunda belki de en önemli konuların başında inceleme süreci gelir. Tapu dairelerinden gayrimenkul ürüne dair tapu kayıtlarını, hisse bilgilerini öğrenmelisiniz. Belediyelerin ilgili birimlerinden de gayrimenkul ürüne dair diğer bilgileri edinmelisiniz. Bu kurumlardan yapacağınız incelemeler sonucunda taşınmazla ilgili fikirlerinizde değişiklikler yaşanabilir. Belki de yapacağınız ön incelemeler sayesinde çok önemli bir yanlıştan dönmüş olacaksınızdır.

Bir mesken alacağınızı düşünelim. Binanın dış yapısından tutun da mimarisi, şehre uzaklığı gibi durumların satın alım amacınıza uygunluğunu kontrol etmeniz yararlı olacaktır. İçinize sinmeyen bir ürünü almanın size bir değer katmayacağı alenidir. Üstelik alacağınız taşınmaz için bir aracı kuruma komisyon ödeyeceğinizi ve satın alımın son adımında vazgeçmeniz durumunda bu bedelin de tarafınıza iade edilmeyeceğini düşünürsek, en başında beğenmediğiniz durumları görmeniz önemlidir.

Bankaya Ödemenizi Zamanında Yapmalısınız!

Anadolu Bank’tan gayrimenkul almak için e-ihaleyi kazanmanız sonrasında yedi gün içinde, satın aldığınız taşınmaza ait bedelin tamamını bankanın göstermiş olduğu IBAN hesabına ödemelisiniz. Ödemenizi zamanında gerçekleştirmemeniz durumunda satış banka tarafından durdurulacaktır. Eğer kredi kullanarak satın alım yapacaksanız, satın almak için bankanın size tanıdığı süre dolmadan önce kredinizi hazırlamanız ve banka ödemenizi yapmanız önemlidir. Zamanında yapılmayan ödeme sonrasında ödemiş olduğunuz ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilmez.

Satış Sırasında Ek Ödemeler Yapmanız Gerekebilir!

Bankalardan satılık taşınmazlar alırken şartname ve sözleşme gibi belgeler imzalarsınız. İmzaladığınız bu belgelerde de belirtildiği üzere, bankalar kendilerine düşen vergileri ve harçları satış sırasında kendileri öderler. Fakat BSMV gibi bazı vergileri ve harçları alıcı olarak sizin ödemeniz gerekecektir. Satış sırasında ödemeniz gereken tutarları da hesaplayarak paranızı hazır hale getirmelisiniz.

Satış Sadece Satış Sözleşmesini İmzalayana Yapılacaktır!

Tapu devrinin gerçekleşmesi için tapu dairesine sözleşmeyi imzalayan alıcının gitmesi ve onun tapuyu üzerine geçirmesi gerekir. Farklı kişilerin tapuyu üzerlerine almak istemeleri halinde, banka dilerse satışı derhal durdurabilir ve yapmış olduğunuz ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilmeyebilir. Satmayı düşündüğünüz bir gayrimenkul ürünü satın alıyorsanız, elbette önce üzerinize almanız ve sonrasında satmanız daha iyi olacaktır.

Taşınmazın Geçmişe Ait Borçlarına Dikkat Edin!

Geçmiş dönem borçları taşınmaz satışlarında olası sorunlar arasındadır. Özellikle ikinci el gayrimenkuller satın alıyorsanız bu duruma daha da dikkat etmeniz gerekir. Bu borçlar fatura borçları olabileceği gibi vergi borçları da olabilmektedir. Borçlu bir taşınmazı satın almak isterseniz, borçları da üstlenmeniz gerekecektir, zira banka satış sözleşmesinde borçları alıcının üzerine yıkmaktadır. İlk incelemeniz sırasında bu geçmiş dönem borçlarını da incelemeniz, satış esnasında ya da sonrasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkları ortadan kaldırmanıza da yardımcı olacaktır.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri