Bankalardan Satılık Gayrimenkuller, İcralık Konutlar, Evler Daireler

Bankalardan satılık gayrimenkuller, haciz işlemi başlatılmış olan rehinli konutların, iş yerlerinin, arsaların ve tarlaların bankalar tarafından satılması işlemidir. Bankalar üzerinden satın alacağınız gayrimenkuller normal fiyatlarına nazaran daha avantajlı olarak satılmaktadır. Yatırım amacıyla ya da isterseniz ihtiyaç dolayısıyla bu taşınmazlara uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Sayfamız üzerinden bankaların icradan satılığa çıkardığı tüm gayrimenkulleri aşağıdaki banka logolarına tıklayarak kolayca öğrenebilirsiniz.
Bankalar Neden Gayrimenkul Satışı Yapar?

Bankalar, ödenemeyen kredilerin sonucu olarak tüketicilerin gayrimenkullerini icra yoluyla alarak satışa çıkarırlar. Çok az da olsa bankanın zamanında yatırım yaptığı; kendisine ait olan lojman, konut, arsa gibi taşınmazlarını da sattığı görülür. Bankacılık Kanunu uyarınca, ellerinde bulundurdukları gayrimenkulleri iki yıl içerisinde elden çıkararak satışını yapmak isterler. Zira icra yoluyla elde ettikleri taşınmazları iki yıl zarfında satamazlarsa, bu kez elde tutulan taşınmazları sermayelerine eklemek durumunda kalırlar. Bundan sonraki süreçte ise bankaların kendi siteleri üzerinden ya da aracı siteler üzerinden satış yaptıklarını görebilirsiniz. Bu taşınmazlar arasında ülkenin her yerinden dükkân, arsa, tarla ve konutlar, fabrikalar ve hatta eğitim tesisleri dahi olduğunu bir kere daha hatırlatalım.

Sayfamızda, bankadan satılık gayrimenkuller yukarıda listelenmiştir. Bankalardan istediğiniz gayrimenkulü inceleyebilir, dilerseniz satın alabilirsiniz.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller Avantajlı Mı?

Bankalardan satılık gayrimenkuller, gayrimenkul borsasındaki gayrimenkullere nazaran daha uygun fiyatlarda olmaktadır. Çünkü bankaların öncelikli amaçları ellerinde taşınmaz biriktirmek değil nakit para bulundurmaktır. Bu sebepten dolayı da icradan elde ettikleri taşınmazların satılmasını isterler. Bu süreçte bankalardan satılık gayrimenkuller, bankaların kendi internet sitelerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden satışa sunulur. Bu durumda ikinci el konutlara, tarlalara, dükkanlara veya arsalara daha az maliyetle sahip olmak mümkün hale geliyor.

Bu şekilde satın alınan taşınmazlar için, bankaların KDV mükellefi olmamaları sebebiyle, KDV ödenmeyecektir. Piyasadan edinilecek bir taşınmaz için ödenecek olan emlak aracı komisyonu da aracılara ödenmeyecektir. Gayrimenkullerin satışı böylece piyasa fiyatlarına nazaran daha avantajlı hale gelmektedir.

Bankalar Gayrimenkulleri Nasıl Satıyorlar?

Bankalar, asetlerine dahil ettikleri gayrimenkulleri satarken iki yöntem izleyebiliyorlar. İlk olarak en fazla tercih edilen ihale yöntemini inceleyelim. Ardından çok rastlanmayan ama anlatılmaya değer olan teklif yöntemini açıklayalım.

İhale Yöntemiyle Gayrimenkul Satışı

İcra dairelerince satışa çıkarılan bankalardan satılık gayrimenkuller bir süre UYAP’ın satış sitesinde ve ilan.gov.tr adresinde ekspertiz raporlarında belirtilen tutarın altında satışta kalırlar. Bu sürede istenen fiyata tüketici tarafından ulaşılamazsa, bankalar bu konutları kendileri satın alır. Bunun amacı taşınmazın ekspertiz değeri altında satılmaması; değere en yakın tutarda ya da tam değerinde satılmasıdır. Satın alınan ve banka uhdesine geçen gayrimenkullerin satışları da bankaların kendi internet siteleri veya aracı diğer satış siteleri nezdinde yapılır.

Kendi sitelerinden ya da aracı sitelerden yapılan satışlarda online satış sistemleri tercih ediliyor. Daha önce özelliklerini incelediğiniz taşınmaz için açılan ihaleye teklifte bulunabilirsiniz. Teklif sonrasında alt limiti geçen, teklif veren tüketici gayrimenkulün sahibi olabilmektedir. Ancak burada belirtmekte fayda var, belli teknikler nazarında bankalardan satılık gayrimenkuller için teklifleri vermeniz gerekebiliyor. Örneğin, bir teklif verildikten 30 dakika ya da 50 dakika içinde bir başkasının teklif vermesiyle ihale süresinin uzaması, kapanış süresinden 5 dakika önce teklif verilmesi halinde teklif süresinin bir saat daha uzaması gibi teknikler bulunuyor.

Teklif Usulüyle Gayrimenkul Satışı

Teklif usulüyle satış yöntemi, girişte de belirttiğimiz gibi; çok rastlanmayan, daha doğrusu online sistemlere nazaran eski kalmış olan bir yöntemdir. Bankalar, uhdelerine aldıkları taşınmazları kendi internet sitelerinden satışa koyduklarında, bankaların ilgili birimlerine teklifte bulunabilirsiniz. Açılan ilanın yanında gayrimenkulün muhammen bedeli, yani bilirkişi tarafından tayin edilen piyasa değeri bulunur. Bu bedeli örneğin, 300 bin TL olarak kabul edelim. Dilerseniz bankaların ilgili birimlerine, gayrimenkulün muhammen bedeli altında, mesela 250 bin TL, teklif edebilirsiniz. Eğer taşınmaz uzun bir süredir satılamadıysa ve genelde gelen teklifler sizin teklifiniz civarındaysa, banka size olumlu olarak dönebilir. Ancak belirtelim genellikle muhammen bedel ve üzeri teklifler değerlendirilecektir.

Belirtmemiz gerekir ki, mevzuata göre teklif usulüyle satışlarda pazarlık söz konusu değil. Ancak dediğimiz şartlar gerçekleştiğinde, teklif edilen tutar kabul edilebilmektedir.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller İçin Satın Alma Süreci

Bankalardan gayrimenkul satın almak istediğinizde dahil olmanız gereken bir süreç bulunuyor. Taşınmazlara ihale sürecinde teklif verebilmeniz için bankaların belirlediği bir teminat tutarını size en yakın banka şubesine giderek yatırmanız gerekiyor. Bu tutarın satış tutarının yüzde 10’u kadar olduğunu belirtelim. Teminatın yatırılması ardından bankanın şubesinde dolduracağınız Gayrimenkul Satış Şartnamesinin her sayfasını imzalamalısınız.

Başvuru Sürecinde İstenecek Olan Belgeler

Banka şubesine ihaleye katılım için başvuruda bulunurken sizden yatırdığınız teminatın dekontuna ilave olarak; gerçek kişiler için nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi; tüzel kişiler için şartnameyi imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğuna dair imza sirküleri, ticari sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası fotokopisi istenecektir. Başvuru sonrasında sisteme girebilmeniz için sizin için sistemde bir kullanıcı adı oluşturulur. Bu kullanıcı adı T.C. kimlik numaranız ya da tüzel kişiler için başvurduysanız, vergi numarasıdır.

İhaleye Teklif Vermek

Başvuru sonrasında kayıtlı cep telefonunuza sisteme girebilmeniz için tanımlı bir şifre gönderilecektir. Kullanıcı adınız ve size iletilen şifre ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Ardından da yalnızca başvuru yaptığınız gayrimenkul için ihalede teklif verebilirsiniz. Bu noktayı özellikle belirtmek gerekirse, başvuru yaptığınız taşınmaz dışında hiçbir taşınmaza teklif veremezsiniz. Aynı zamanda başlangıç bedeli altında teklif de veremeyeceğinizi ekleyelim.

İhale Nasıl Yapılacak?

Teklif vermenizin ardından, o taşınmaz için bir teklif bitiş sayacı işlemeye başlayacaktır. İhale için bitiş süresi her alıcı için görülebilir olduğundan, ihale sonuçlanana kadar dileyen herkes taşınmaz ürün için teklifte bulunabilir. İhale sürelerinin bankadan bankaya değişebileceğini belirtelim. Bazı bankalar bu süreyi 7 gün olarak belirlemişken bazı bankalarda bu süre daha kısa da olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, teklifin bitiş süresine 30 dakika kala yeni bir teklif verilmesi durumunda, ihalenin bitiş süresi 12 saat daha uzar. Son 30 dakika içinde farklı bir teklif gelmemesi durumundaysa, o esnadaki en yüksek teklif ihalede taşınmazı kazanmış olacaktır.

Burada belirtmekte fayda var, her bankanın kendi sisteminde ya da aracı sistemlerde bu ihale yöntemleri değişiklik gösterebilir. Bu açıdan Bankalardan Satılık sayfamızda bulunan bankaların ihale süreçlerini daha dikkatli takip etmenizi öneriyoruz.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat İadesi Mümkün Mü?

Bankalardan satılık gayrimenkuller için teminatlarınızı iade alabileceğiniz durumlar olduğu gibi bankaların teminat iradı yaptıkları durumlar da söz konusudur.

Teminat İadesi Yapılan Durumlar

  • Teminat bedelini eksik yatırmışsanız,
  • Birden fazla kullanıcının teklif vermesi sonucu, ihaledeki teklifiniz düşük kalmışsa,
  • Banka tarafından ihalesi iptal edilen bir taşınmaza teklif vermişseniz,
  • Teminat bedelinin yatırılmış olması durumunda, sistemden ihale için teklif vermemişseniz,
  • Banka tarafından ihaleye girmenize izin verilmemişse teminat tutarınızı geri alabilirsiniz.

Teminat İradı Yapılacak Durumlar

  • Bankada çalışan birinin ya da birinci derece akrabasının ihaleye katıldığı tespit edilirse,
  • İhale kazanıldığı halde, süreç içerisinde kalan tutar tamamlanmamışsa,
  • İhale kazanıldığı halde, süreç içerisinde tapu işlemleri gerçekleştirilmemişse,
  • Taşınmaz devrinin başka biri adına yapılması istendiğinde bankalar yatırılan tutarlar irat kaydedecektir.

Bankalardan Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Bankaların satılık gayrimenkuller, ekspertiz raporunda yer alan bedel üzerinden ya da raporda geçen bedelin bir kısmı üzerinden değerlendirilebilir. Bankalar kredi verirken ekspertiz raporlarına göre borçlandırma uygularlar. Satın alınacak gayrimenkulün yaşı, konumu gibi bir dizi kriter göz önüne alınarak bu raporlar oluşturulur.  Değerleme uzmanları tarafından belirlenen bu bedel üzerinden satışa çıkılabilir ya da ilk etapta icra dairelerince bu bedelin yüzde 50 – yüzde 60 kadarı esas alınarak taşınmaz satışa çıkarılabilir. Bu etapta yukarıda anlattığımız gibi bankalar devreye girerek, taşınmazın eksper bedelinin altında satılmasını istemezlerse, kendileri satın alarak satışa sunarlar. Gayrimenkulün fiyatı da bu şekilde belirlenmiş olur.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller İçin Kredi Kullanılabilir Mi?

Bankalardan satılık gayrimenkuller için kredi kullanabilirsiniz. Ancak elbette satın alacağınız taşınmazın krediye uygun olması şartı aranacaktır. Hangi bankadan ihaleyi kazandıysanız, o banka üzerindeki konut kredilerini, iş yeri kredilerini ya da arsa kredilerini inceleyerek başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca farklı bankalardan da kredi alabilirsiniz ama taşınmazı edindiğiniz bankadan krediyi almak daha kolay olacaktır. Burada önemli bir noktaya daha işaret etmemiz gerekiyor. İhale sonucunda sahibi olacağınız taşınmaz için banka sizden konut tutarının yüzde 25’lik kısmını peşin olarak isteyecektir. Örneğin 300 bin TL’lik bir gayrimenkul için ihaleyi kazandınız. Bu durumda 75 bin TL’yi bankaya ödeyerek, kalan kısmını banka kredisi ile ödeyebilirsiniz.

Bankaların Konut Kredileri oranlarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Bankalarca satışı gerçekleşecek olan gayrimenkullere sayfamızda bulunan banka logolarına tıklayarak erişebilirsiniz. Konut, tarla, arsa, dükkân gibi aradığınız taşınmaz türünü belirledikten sonra Ada/Parsel, İl/İlçe, Krediye uygunluk durumu, metrekare bilgileri, tam adres gibi verileri inceleyebilir ve istediğiniz gayrimenkule teklif sunabilirsiniz. Teklif sunarken son verilen teklifi görebilir ve satın alma stratejinizi bu teklife uygun olarak belirleyebilirsiniz. Teklifin yanında bulunan gün ve saat bilgisini de dikkate almanız her açıdan önemli. Zira, son teklif için bitiş tarihini ve saatini göstermektedir. Siz teklifi verdikten sonra da yeni bir geri sayım başlayacak ve süre bitiminde, sizden başka birinin teklif vermemesi durumunda taşınmaza sahip olabileceksiniz.

Bankalardan Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bankalardan satın aldığınız taşınmazın durumunu muhakkak tapu dairesinden kontrol etmelisiniz. Taşınmazın hisse durumunu, mirasçılarını araştırmalısınız. Ayrıca küçük bir araştırma yaparak satın alınacak olan taşınmazın kusurlarını, çevre analizlerini inceleyerek fikir sahibi olmalısınız. Gidip görmediğiniz, çevresini analiz etmediğiniz bir taşınmaz, ilerleyen zamanlarda pişmanlık yaratabilir. Yalnızca online sistem üzerindeki fotoğraflara bakarak, semtine aldanarak alışveriş yapmamanız faydanıza olacaktır.
Ayrıca, Bankalardan Satılık Araçlar sayfamızı inceleyerek de nasıl bankalardan satılık taşıt alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


İlgili makaleler