Burgan Bank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Burgan Bank’tan satılık gayrimenkuller; hacizli – icralık meskenler, iş yerleri, arsa ve tarlalar gibi taşınmaz mahiyetteki ürünlerin banka ya da bankanın yönlendirdiği aracı yetkililerce satılmasını ifade etmektedir. Burgan Bank’tan satın alabileceğiniz gayrimenkuller, icraya düşmeden önceki normal piyasa fiyatlarına nazaran daha avantajlı fiyatlarla yeni alıcılarına sunulur. Mesken, iş yeri, arsa ya da tarla ihtiyacı olanlar ile yatırım düşünenler için oldukça uygun olabilecek bu uygun fiyatlar ile Burgan Bank satılık gayrimenkullerine sahip olabilirsiniz. Konuyla ilgili detaylara yazımızda erişebilirsiniz.

Burgan Bank’tan Satılık Taşınmazlar Hangi Kanallardan Satılır?

Burgan Bank’ın kendi internet sitesi üzerinde basit bir inceleme yapıldığında görülebilir ki, banka kendi internet sitesi üzerinden gayrimenkul satışı yapmamakta, iki aracı kurum ile taşınmaz satışı konusunda iş birliği gerçekleştirmektedir. Bu iki kurumdan ilki INTENGO’dur. Banka gayrimenkullerinin satıldığı link ise https://burgan.intengo.com/gm-index.intengo?cid=83279 adresidir. Diğer bir aracı internet sitesi ise Bankadan.com internet sitesidir. Bankanın gayrimenkullerinin satıldığı link ise https://burgan.bankadan.com/ adresidir.

Burgan Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

Burgan Bank’tan satılık gayrimenkuller, taşınmaz piyasasında bulunan hemen her taşınmazdan daha uygun fiyatlara satıldıkları için alıcı açısından daha avantajlıdır. Burgan Bank, ülke genelinde fazla şube sayısına erişmiş olmasa da ülkemizdeki hemen her ilde müşterisi bulunan, internet kullanıcısı edinmiş bir bankadır. Bu nedenle de ülke genelinde milyonlarca kişiye kredi ürünlerini kullandırmıştır. Hiç şüphe yok ki kredi ürünleri arasında en fazla kullandırılan ürünlerin başında konut kredileri, arsa kredileri gelmektedir.
Kurumsal ya da kişisel bazda yaşanan kredi geri ödeme güçlükleri sonucunda banka, ipotek karşılığı kullandırdığı kredi ürününe karşılık, kullanıcının satın almış olduğu gayrimenkulü icra yoluna gider.

Burgan Bank Satılık Gayrimenkuller Karlı Mıdır?

Burgan Bank’tan satılık gayrimenkul almak istediğiniz durumlarda piyasa fiyatından daha az ücretlere taşınmazlara sahip olabileceğinizi belirtmiştik. Bankacılık Kanunu, bankalar için bir taşınmazın elde bulundurulma süresini iki yılla sınırlamıştır. Eğer bir banka elinde taşınmaz bulundurmak isterse, iki yılın sonunda taşınmazı sermayesine katmalıdır. Bu da ilerleyen süreçlerde (rasyo hesabında) problemlere sebep olabilir. Aynı zamanda Burgan Bank da diğer bankalar gibi batık kredilerin tahsilini ve tazminini ister. Zira bankalar, sistemleri gereği finansal destek sunmakla ve piyasaya likidite sunmakla vazifelidirler.

Bankaların düşük ücretler karşılığında ellerinde bulunan gayrimenkulleri çıkarmaya çalışmasının temel iki nedenini belirttik. Şimdi de nasıl düşük ücretlerle satışlar gerçekleşiyor, buna değinelim. Yüksek emlakçı komisyonlarından azade olan bu emlaklar, satışta fiyatın düşük kalabilmesini sağlar. Aynı zamanda bankalar, dekont kesen ve bu yüzden de fatura kesmek zorunda olmayan yapıda kurumlardır. Bu da KDV ödemediklerini ve alıcının da bu vesileyle KDV ödemek zorunda kalmayacağını gösterir.

Basit bir hesapla, 100 Bin TL tutarında bir mesken satın almak istediğinizde spor piyasalar üzerinden bunu yapmak isterseniz, (alıcıdan yüzde 2 komisyon + yüzde 18 KDV) + (satıcıdan yüzde 2 komisyon + yüzde 18 KDV) alınması durumunda 4 Bin 720 TL yalnızca emlakçı bedeli olarak ödenecektir ve taşınmaz için uygulanacak KDV hesapta yoktur.
Spot piyasalara göre bir diğer farkı da kişi ya da kurumların taşınmazlar için ne kadar fiyat biçtiklerinin önemsiz olmasıdır. Satışta önemli olan nokta ekspertiz raporundaki muhammen bedelin ne kadar olduğudur.

Burgan Bank Satılık Taşınmaz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Burgan Bank satılık gayrimenkul fiyatları, fiyat belirleme sürecinde ekspertiz raporu uyarınca banka tarafından belirlenir. Ancak daha öncesini de incelemek gerekiyor. Zira ne önemli aşama icra dosyası henüz icra dairesindeyken, ekspertiz raporuna bakılarak ortaya konan muhammen bedeldir. İcra dairesi taşınmaz mülkü satışa çıkarır ve bir süre satışta kalır. Ardından banka tarafından istenen fiyat yakalanamadığında, bankanın avukatları taşınmazı / taşınmazları satın alır ve bankanın asetlerine ekler. Burgan Bank’tan satılık gayrimenkuller de böyle bir süreçten geçerek satışa çıkarılırlar.

Bankanın nazarında icra dairesinde satış fiyatı hak ettiğini bulamadığından Burgan Bank, çalıştığı iki çözüm ortağına taşınmazları muhammen bedelin üzerinde satmaları için yetki verir ve fiyat belirleme aşaması burada başlar. En düşük (muhammen bedel) üzerinden başlayan satışlar, ihale usulü yapılan satışlar nedeniyle muhammen bedelin üzerinde ancak yine de piyasa ederinin altında satılabilecektir.

Burgan Bank’tan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Burgan Bank’tan satılık gayrimenkuller, daha önce belirttiğimiz gibi bankanın yetkilendirdiği çözüm ortakları olan INTENGO ve Bankadan.com tarafından ihale usulü ile satılırlar. Bu da tabi ki bankanın kendi internet sitesinden direkt teklif usulü ile satış yapmadığını gösteriyor. Fakat zaman içinde direkt teklif usulü getirilirse, içeriğimizi güncelleyeceğiz.

Burgan Bank Satılık Gayrimenkul İhalesi İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Burgan Bank satılık gayrimenkul ihalesine başvurmadan önce beğendiğiniz gayrimenkul için aracı kurumlar ile görüşmenizi öneriyoruz. Eğer bankadan.com aracı sitesinden Burgan Bank’a ait bir taşınmaz beğendiyseniz, 444 26 43 numaralı müşteri destek hattına ulaşabilir ve gayrimenkul ile ilgili gerekli bilgileri alabilirsiniz.  INTENGO üzerinden Burgan Bank’a ait taşınmaz beğendiyseniz, 0 850 399 27 84 numaralı danışma hattını arayarak gerekli bilgileri önce müşteri danışmanından, ardından da gayrimenkul danışmanından edinebilirsiniz.

Başvuru Aşaması

Bankaların kendilerine göre bir satış politikası belirlemekte yetkili olduğunu hatırlatarak süreci sizler için aktaralım. Beğendiğiniz bir gayrimenkul için önce yukarıdaki danışma numaralarını arayarak detaylı bilgi talep etmelisiniz. Satın alacağınız platforma göre, öncelikle ihaleye katılım koşullarını okuyun ve ihale şartnamesini imzalayıp gönderin. Bankadan.com için Key Yazılım Çözümleri A.Ş. Üniversiteler Mahallesi, Cyberplaza D:308/A, 06800 Çankaya / Ankara adresine, INTENGO içinse Esentepe Mahallesi Müselles Sokak No:1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli / İstanbul adresine ihale şartnamesini imzalayıp göndermeniz ardından teklif aşamasına geçebileceksiniz.
Teklif aşamasına geçmeden elbette beğendiğiniz gayrimenkul için hizmet bedeli (satın alımlarda bu bedel komisyon bedeli olarak değerlendirilir) ödemelisiniz.

İstenen Belgeler

Bedelin ödenmesi sonrasında işleme ait dekont ile imza ettiğiniz ihale şartnamesi ve gerçek kişiler için kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopisi; tüzel kişiler içinse ticaret sicili, yetki belgesi, vergi levhası fotokopileri ile imza sirkülerine ek olarak yetkilinin kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopileri gibi evraklar kurumların adreslerine posta, kurye ya da kargo ile gönderilmelidir.

Burgan Bank’tan Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılırım?

Burgan Bank’tan satılık taşınmaz ihalesi için gerekli başvuru işlemleri sonrasında INTENGO ya da Bankadan.com aracı firmaları sistemlerine erişim için size bir adet kullanıcı adı ve şifre gönderecektir. Kullanıcı adı T.C. kimlik numaranız olmakla birlikte iletişim numaranıza şifreniz iletilecektir. Bu şifre ile sisteme giriş yaparak, hizmet bedeli ödediğiniz ve ihale şartnamesini imzaladığınız gayrimenkuller için teklif verebilirsiniz.

İhalede gayrimenkul için muhammen bedel altında bir teklifte bulunamazsınız. Ayrıca bankaya bir teminat tutarı ödemeniz gerekmese de aracı kuruma hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir. Hizmet bedeli ödemediğiniz ve ihale şartnamesini imzalamadığınız taşınmaz için teklif veremezsiniz.

Burgan Bank’tan Satılık Taşınmazlara Nasıl Teklif Verilebilir?

Burgan Bank’tan satılık gayrimenkuller için direkt teklif şansı bulunmadığını daha önce belirtmiştik. Bu sebeple aracı kurumlar aracılığıyla sadece ihale usulü satışlar yapılmaktadır. Aracı kurumlar üzerinden bankaya ait taşınmazları görerek beğeneceğiz taşınmazlar için aracı sitelerden incelemelerde bulunabilirsiniz. Bankanın INTENGO üzerindeki sayfasına erişmek için Burgan Bank INTENGO, bankadan.com üzerindeki sayfasına erişmek için de Burgan Bank Bankadan adreslerini kullanabilirsiniz. Bu kurumların hizmet bedeli adı altında komisyon tutarları alabileceklerini de belirtelim.

Bankadan.com sitesindeki bankaya ait taşınmazları il ve ilçelere göre kategorize ederek fiyatlarına göre sıralayabilirsiniz. Ayrıca gayrimenkul numarasını biliyorsanız, aramalarınızda gayrimenkul numarasını da kullanabilirsiniz. Aynı şekilde INTENGO’da da aramalarınızı aynı kriterlere bağlı kalarak yapabilirsiniz.

Burgan Bank’a ait taşınmazlar için aracı kurumlara giriş yaparak teklif aşamasına geldiğinizi varsayarsak, iki aracı için de minimum teklif miktarı geçerlidir. Örneğin 150 Bin TL’lik bir gayrimenkul için minimum artırma Bin TL olarak ya da 5 Bin TL olarak belirlenmiş olabilir. Bunu ilanın bilgi panelinden öğrenebilirsiniz. Teklifin ardından 7 günlük bir ihale bitiş sayacı işlemeye başlayacaktır. Bankanın isteğine bağlı olarak 7 günlük süre uzayıp kısalabilir. İhale süresi bankadan bankaya hatta gayrimenkulden gayrimenkule değişebilir.
Yapacağınız teklifi farklı kullanıcılar da görebilmektedir. İhale bitim süresine 30 dakika kalana kadar farklı teklifler verilebilmektedir. 30 dakika içinde yeni bir teklif gelmesi halinde teklif süresi 30’ar dakika uzamaya devam edecektir. En sonunda teklif gelmediğinde ise en son ve en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanmış olur.

Burgan Bank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Bedeli Yatırmam Gerekiyor Mu?

Burgan Bank’tan satın almak istediğiniz bir gayrimenkul için bankaya herhangi bir teminat yatırmanız gerekmez. Teminat ücreti yerine sadece hizmet bedeli adı altındaki aracı komisyonunu ödersiniz. Bu hizmet bedelinin hangi koşullarda oluştuğu hakkında bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak çoğu kez bu hizmet bedelleri oldukça düşük seviyelerde tutulmaktadır.

Hizmet / Katılım Bedeli İadesi Geri Ödenir Mi?

Hizmet bedeli ya da katılım bedeli adı altındaki aracı komisyonları, kazanılan ihalelerde geri ödenmezler ve taşınmazın bedeli dışında ödenen komisyonlardır. Geri ödenme durumlarını aşağıda inceleyebilirsiniz.
  • Teklifinizin ihaledeki diğer teklifler nazarında düşük kalması,
  • Banka tarafından katıldığınız ihale iptal edilmişse,
  • İhale katılım bedeli / hizmet bedeli ödenmiş olsa bile sistem üzerinden teklif sunmamışsanız yazılı başvuru yapmanız halinde katılım bedeli / hizmet bedeli tarafınıza iade edilir.

Burgan Bank’tan Satılık İhalesinden Kazanılan Gayrimenkul İçin Kredi Alabilir Miyim?

Burgan Bank’tan satılık gayrimenkulü satın alırken kredi kullanabilirsiniz. Fakat burada özellikle belirtelim ki, bankalar genelde satış gerçekleştirirken peşin olarak paralarını tahsil etmek isterler. Krediye uygun olan gayrimenkuller ise zaten aracı kurumun internet sitesinde açıkça “Krediye Uygun” olarak işaretlendiğinden bu bilgiye dayanarak işlem yapabilirsiniz. Krediye uygunluk açısından bir bilgi yer almıyorsa da aracı kurum ile irtibata geçerek kredi koşullarını öğrenmeye çalışmanızı öneriyoruz. Bazı taşınmazlar için peşin satış dışında bir seçenek olmayabileceğini de unutmayınız.

Burgan Bank’tan her bütçeye uygun konut / arsa kredileri bulabilmek için Burgan Bank Konut Kredileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Cebinize en uygun krediyi bularak konut, iş yeri, arsa ve tarla satın alabilirsiniz.

Burgan Bank’tan Gayrimenkul Satın Alırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

Burgan Bank taşınmazları satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Öncelikle bankanın taşınmazları için yeniden ekspertiz raporu çıkartmak istediğini ve satış sürecinde bunun için yeniden değerleme yapmak istediğini belirtelim. Aracı kurumların bu durumda bir payı olmadığını da özellikle belirtelim. Yeniden değerleme yapıldığında, teklif edeceğiniz / ettiğiniz fiyat üzerinden satış işlemi başlatılmaz ve bir süre daha beklemeniz gerekebilir. Bu noktada başvuru aşamasından önce aracı kurumlar ile muhakkak irtibat kurmalı ve konuyla ilgili bilgi almalısınız.

Şartnamede alenen belirtildiği gibi banka, internet üzerinden verilen ilanlardaki resimlerden, bilgilerden, açıklamalardan kendilerini sorumlu tutmazlar. Alıcı olarak imzaladığınız bu şartname uyarınca, imza ettiğiniz anda bu şartları kabul etmiş sayılırsınız. Bu yüzden de satın almadan önce gayrimenkule giderek incelemenizi ve beğenmeniz halinde başvuru sürecine dahil olmanızı öneriyoruz. Bununla birlikte taşınmaza ait geçmişe dönük borçları bulunuyorsa, banka bu borçları da kabul etmeyeceğini alenen belirtmektedir. Bu duruma bakarak alıcının tapu kayıtlarını incelemesinde ve taşınmaza ait borç – alacak durumuna bakmasında yarar bulunuyor.

Aksi bir durumda, kusurun – ayıbın söz konusu olmadığını ihale süreci içerisinde kabul etmiş olacaksınız. Özellikle bir ihaleden taşınmaz kazandığınızda bu ayıp ve kusurun fark edilmesi halinde cayma hakkınız da bulunmayacaktır.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri