DOLAR 2,330 | % 0,00
EURO 2,858 | % 0,00
ALTIN 91,00 | % -0,62
BİST (İMKB) 100 0,00 | % 0,00

Garanti Bankası Emekliye Altın Dağıtıyor

"10 Şubat 2014 Pazartesi"
Bakanlık ile kamu bankaları arasında yapılan pazarlıklara katılan Memur-Sen'in Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul da, özel bankalarla bir an önce görüşmelerin başlaması gerektiğine dikkati çekti.

Tonbul, "Şu an özel bankalar emekliye en fazla 450 lira promosyon veriyor. Ancak yapılacak pazarlıkla bu rakam çok rahat 800- 900 liraya çıkarılır" dedi. Yıllık 120 milyar lira olan emekli maaş pastasının, bankalar için önemli olduğunu vurgulayan Tonbul, "Pazarlık bile yapılmadan, özel bankalar emekliye promosyon veriyor. Çünkü gelen emekliden para kazanacaklarını biliyorlar. Emekli, maaşını çektiği bankadan elektrik, su, telefon gibi faturalarını ödeyecek ve özel bankalar buradan kâr edecekler" diye konuştu.
 
Kamu bankalarının emeklinin kendilerine muhtaç olduğunu düşündüğünü ifade eden Tonbul, şunları kaydetti: "Bu bankalar, çok yaygın olmalarını kendileri için avantaj olarak görüyor. 'Ücra köşedeki emekli, zaten maaşını benden almak zorunda' diye düşünüyorlar. Ama emeklinin böyle bir muhtaçlığı yok. Özel bankalar da ATM'ler ve ortak noktalar ile Türkiye'nin tümüne çok rahat ulaşabilir. Kamu bankaları bunun farkında değilmiş gibi davranıyor."
 
Bazı bankaların maaşlarını kendilerine taşıyan emeklilere özel uygulamaları şöyle: Denizbank: Emeklilerin maaş hesabına 400 lira nakit hediye ediyor. Bu emeklinin ayrıca fastPay (bir çeşit mobil cüzdan) uygulamasını indirmesi ve kayıt olması durumunda fastPay cüzdanına ek 50 lira daha ödül yatırıyor.

Garanti Bankası: Maaşını 12 ay için bankaya taşıyan emeklilere, çeyrek altın kazandırıyor. Bankaya yatan ilk maaşı takip eden ayın ilk haftasında çeyrek altın karşılığı gram altın, açılan vadesiz altın hesabına yükleniyor. İş Bankası: Kredi kartına 50 lira değerinde puan yüklüyor.

Türk Ekonomi Bankası: Maaşını taşıyan emekli, hesap işletim ve kredi kartı ücretiyle internet şubesinden yapacakları havale ve EFT işlemleri için bedel ödemiyor. Emekli ayrıca indirimli faiz oranlarıyla kredi alabiliyor.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini Meclis gündemine taşıdı.

 Emeklilik için gerekli prim ödeme gün sayısını doldurduğu halde öngörülen yaş sınırını aşamadığı için emekli aylığı alamayan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi
istendi. CHP İzmir Milletvekili ve Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli, verdiği soru önergesiyle konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Aşkın Türeli, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, emeklilik yaşının kademeli olarak yükseltilmesi sonucu 1999’dan önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş sınırının 3 ila 10 yıl arasında uzadığını anımsatarak, “Herhangi bir nedenle işsiz kalanlar, emeklilik için gerekli prim ödeme süresini doldurmuş olsa bile, yeni düzenleme kapsamında yaşı doldurmamışsa emekli aylığı alamamaktadır.


 
Diğer Haberler
BANKA HABERLERİ