Halk Bankası Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Halkbank’tan satılık gayrimenkuller; haciz işlemi başlatılmış olan meskenlerin, arsa ve tarlaların banka tarafından satılmasını ifade eder. Bankadan satılık olarak satılan taşınmazların normal piyasa fiyatları üzerinden fiyatlandırılmadığını, spot piyasadaki eşdeğer özellikteki türlerine göre daha uygun fiyatlara satıldığını bilirsiniz. Yatırımını gayrimenkullere yapan ya da gayrimenkul ihtiyacı olan kişiler de bankanın satışa çıkardığı taşınmazları satın alabilmektedirler. “Halkbank satılık gayrimenkuller nasıl satın alınır? Fiyatları nasıl belirlenir? Halkbank’tan satılık taşınmaz alabilir miyim?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz.

Halkbank’ın kendi kurumuna bağlı bir internet sitesi üzerinden gayrimenkullerini sattığını belirtelim. Başka herhangi bir aracı kurumla çalışmamaktadır. Gayrimenkul satışları için Halkbank Gayrimenkul sayfasını, araç satışları için de Halkbank Araç Satış sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkuller

Halkbank’tan satılık gayrimenkuller, gayrimenkul piyasasındaki mesken, iş yeri, tarla ve arsa gibi taşınmazlardan daha uygun fiyatlara sahibini bulabiliyor. Türkiye’nin her yerinde en az bir şubesi bulunan ve milyonlarca müşteriye hizmet veren Halkbank; müşterileri için sağladığı ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri gibi bankacılık enstrümanları aracılığıyla hizmet sunmaktadır. Kurumsal ya da şahsi kredilerinde sorun yaşayan borçlulardan, özellikle ipotekli olarak kullandırılan konut kredilerine karşılık, müşterinin ipotekli gayrimenkulünü satışa çıkarabilir. Banka, herhangi bir aracı internet sitesine ihtiyaç duymadan, kendi oluşturduğu Halkbank Gayrimenkul sayfasında taşınmaz ürünlerini satışa çıkarmaktadır.

Halkbank’tan Satılık Taşınmaz Satın Almak Avantajlı Mıdır?

Halkbank satılık gayrimenkuller için güncel piyasadaki konut, arsa gibi taşınmazlardan daha uygun fiyatlıdırlar, demiştik. Bankacılık kanununun ilgili maddeleri uyarınca bankalar, ellerinde taşınmaz varlık bulundurmak istemezler. Zira ellerinde bulundurdukları taşınmazlar iki yıl sonra sermayeye irat edilecek ve kredi rasyosunu etkileyecektir. Bu nedenle diğer bankalar gibi taşınmazları elden olabildiğince çabuk çıkarmak düşüncesinde olurlar. Aynı zamanda, pek çok banka da olduğu gibi, Halkbank da nakit ödeme alabilmek ve batık kredilerini karşılayabilmek isteyecektir. Batık kredilerin geri dönmesiyle hem banka finansal olarak rahatlayacak hem de yeniden sıcak nakit desteğini piyasaya sunabilecektir.
Normal piyasalarda bir konut alabilmek için illaki emlakçılar ile çalışmanız gerekir. Bu da emlak ücreti ödemenizi gerektirir ve ekstra külfettir. Halkbank satılık gayrimenkullerden birini satın almak istediğinizde ise emlakçı – aracı gibi komisyon ödemenizi gerektiren bir durumla karşılaşmayacaksınız. Bununla birlikte, bir başka ödeme kalemi de normal piyasalarda bulunan KDV tutarıdır. Bankalar dekont kesen kurumlar oldukları için yaptıkları alışverişlerde fatura kesmezler. Bu da bankaların KDV ödemeyeceklerinden dolayı size de KDV yükü çıkarmayacakları anlamı taşır. Belki de bankalardan taşınmaz almanın en avantajlı yanlarından biri de muhammen bedel üzerinden satış yapılmasıdır.  Kısaca muhammen bedeli açıklamamız gerekirse, bilirkişi tarafından belirlenen ücrettir. Taşınmazların satışındaki en önemli payda muhammen bedel üzerinden satış yapılması ve bu bedelin daha altında da satışların yapılabiliyor olmasıdır.

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkul Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Halkbank’tan satılık gayrimenkuller, henüz icra dairesindeyken fiyatlanmaktadır. Dosya icra dairesindeyken, gayrimenkul satışa çıkarılmak için muhammen bedel tespiti istenebilir ya da daha önceki muhammen bedel için ekspertiz raporu verileri esas alınabilir. Fiyatın belirlenmesi sonucunda, icra dairesi üzerinden gayrimenkul satışa çıkarılır. Gayrimenkulün icra dairesinin elinden çıkıp bankanın eline geçmesi de yine bankanın isteği ile olur. Banka, muhammen bedel ya da yakın bir tutar elde edemeyen taşınmazı avukatları aracılığıyla satın alır ve kendisi satmak ister. Böylece ihale ile yapılacak olan satışın da fiyatı belirlenmiş olur.

Halkbank Gayrimenkuller Nasıl Satın Alınır?

Halkbank da gayrimenkullerini kendi internet sitesinden satmayı tercih eden bankalar arasında yerini almaktadır. Bilinen iki farklı satış yöntemi bulunur: Teklif usulü ve ihale usulü. Halkbank satılık gayrimenkuller, ihale usulü yöntemiyle bankaya ait internet sitesinden satışa sunulmaktadır. Bu noktada hatırlatalım; banka, gayrimenkul satışı dışında araç satışlarını da kendi internet sitesi üzerinden gerçekleştirmektedir. Herhangi bir aracı internet sitesi ya da farklı bir aracı yardımıyla satış yapmamaktadır. Bu durum değişirse, sizleri bu başlık altında bilgilendireceğiz.

İhale İle Gayrimenkul Satın Almak

İhale ile taşınmazların satışında her banka kendi yöntemini seçebilir. Kimi bankalar INTENGO ya da bankadan.com gibi aracı internet satış sitelerini tercih ederken, başka bankalar da sahibinden gibi satış sitelerini tercih edebilir. Ancak Halkbank, kendi internet sitesi üzerinden ve kendi alt yapısı üzerinden ihale yöntemiyle satışlarını gerçekleştirir. Halkbank’tan satılık gayrimenkuller için Halkbank Gayrimenkul sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor. Aşağıda detayları anlattığımız için bu bölümde ön bilgi ile yetinelim. Siteye girdikten sonra sizden üye girişi yapmanız istenecek. Üye girişi yaparak beğendiğiniz gayrimenkule ihalede teklif verirsiniz ve ihale sonunda kazanırsanız, taşınmazın sahibi olabilirsiniz. Şimdi başvuru süreciyle ilgili bilgileri vermeye başlayalım.

Başvuru Süreci: Bankalardan satılık gayrimenkul satın almak için öncelikle şartnamelerini okumanızı öneriyoruz ve sistemlerini iyice öğrenmenizi amaçlıyoruz. Halkbank satılık taşınmazlar için öncelikle 0 216 503 58 58 / 0 216 503 57 77 numaralı hatlar üzerinden gayrimenkul danışmanları ile görüşmenizi öneriyoruz. Beğendiğiniz ve ihalesine katılacağınız taşınmazlar için öncelikli işiniz araştırma yapmak olmalıdır. Bu sürecin tamamı için yukarıdaki telefon numaraları üzerinden destek alabileceğinizi unutmayın.

Halkbank Satılık Gayrimenkullere Teminat Ödeniyor Mu?

Halkbank taşınmazlarını satın almak için öncelikle en yakın Halkbank şubesine giderek Gayrimenkul Satış Şartnamesinin her sayfasını imzalamanız gerekiyor. Ardından da beğenmiş olduğunuz gayrimenkulün sitedeki nosunu da belirterek, gayrimenkul muhammen bedelinin yüzde 3 oranındaki teminat bedelini bankaya yatırmalısınız. Bu noktada teminat bedelinin ödeneceği IBAN adresini yukarıdaki telefon numaralarından ya da bankadan öğrenebilirsiniz.

En yakın Halk Bankası şubelerini öğrenmek için Halk Bankası Şubeleri konusunu inceleyebilirsiniz.

Beğendiğiniz gayrimenkul için teminat bedelini ödemenizin ardından aşağıda belirttiğimiz belgeleri de banka şubesine iletmeniz gerekmektedir.

İstenen Belgeler:
 • Gayrimenkul satış şartnamesi (Her sayfası imzalanacak)
 • Teminat yatırma dekontu
 • Teklif sahibinin kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vekalet verme durumu söz konusuysa, noterden alınmış vekaletname
 • Firmalar için onaylı yetki belgesi
 • Firmalar için güncel ticaret sicil gazetesi
 • Firmalar için imza sirküleri
 • Firmalar için Ticaret ya da Sanayi Oda Kayıt Belgesi
Yalnızca teminat tutarı ödeyerek değil, isterseniz farklı bankalardan alacağınız teminat mektupları ile de ihale için başvuru yapabilirsiniz.

Halkbank’tan Satılık İhalesine Nasıl Katılırım?

Halkbank’tan satılık gayrimenkuller ihalesine katılmanız için başvuru aşamasını geçmişseniz ve banka katılmanızda bir engel görmemişse, cep telefonunuza gelen SMS şifre ile ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Hesaba yeni üyelik yapmanız ve ardından giriş gerçekleştirmeniz gerekir. Girişinizin ardından sistemde şifrenizin değiştirilmesi istenebilir. Şifre değişikliği sonrasında teminat bedelini ödediğiniz taşınmaz mülk için başvuru yapabilirsiniz. Seri no ile hızlıca gayrimenkulü bulduktan sonra Minimum Artış Tutarına da dikkat ederek ilk teklifinizi verebilirsiniz.

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkullere Teklif Yapmak

Halkbank gayrimenkulleri için az önce belirttiğimiz gibi minimum teklif tutarı kadar ya da üzerinde bir teklifte bulunmanız gerekiyor. Teklifinizi verdikten sonra ise mevcut teklif ilan ekranında yeni kullanıcılara da gösteriliyor. İhalede kalan süre, sizin teklif tutarınız bu ekranda kullanıcılara gösterildiği için, teminat tutarını ödeyen kullanıcılar sizin teklifinizin üzerinde teklifte bulunabilirler. Bu süre içinde farklı teklif gelmemesi durumunda satış size yapılacaktır.

Bankanın belirlediği kadar bir süre, teklif anında başlayacaktır. Bu süre gayrimenkul türüne göre 3 ila 7 gün ya da daha az / fazla olabilir. İlk teklifi sizin verdiğinizi düşünürsek, bu süre içinde diğer kullanıcılar da taşınmaza teklif verebilecektirler. Sistem bu durumda, teklifinizi iyileştirmeniz için size bir mail gönderebilir. Dilerseniz minimum artış tutarı dahilinde bir artış yapabilirsiniz. İhale bitişine 30 dakika kalaya kadar teklifler verilebilir. Son 30 dakika içinde teklif verilmesi halinde, ihale süresi 30’ar dakika uzayacaktır. Artık son 30 dakikada teklif gelmemesi halindeyse ihaleyi en yüksek teklif sahibi kazanacaktır.

Halkbank’tan Satılık İhalelerine Kimler Katılamazlar?

Halkbank, gayrimenkul satış şartnamesinde alenen belirtmemiş olmasına rağmen, diğer bankalar uyguladığı için bazı kuralları satış konusunda uygulayabilir. Biz de bu noktada sizleri uyarmak istiyoruz. Bankalar genelde, eski malikinin borçlu olduğu banka çalışanları ile yakınlarının ihaleye katılmalarına izin vermez. Katıldıklarını tespit ettikleri anda ise ihale sonrası satışı iptal ederler. İcraen ya da vefa hakkı ile devredilen taşınmazların satın alınmasında rolü bulunan çalışanlarının da taşınmaz için ihaleye girmesine izin vermezler. Aynı zamanda yine taşınmazın bankaya kazandırılmasında etkisi olan avukatlık bürosu personelleri için de aynı kısıtlamalar bulunur.

Bununla beraber taşınmazların alınması için gereken ekspertiz raporunu hazırlayan şirketin / şirketlerin personellerini de ihale için kısıtlarlar. Bununla birlikte bankaların diğer mortgage birimlerinde çalışan personeller de bankalardan satılık gayrimenkuller ihaleleri için bankalar tarafından kısıtlanmışlardır. Her ne kadar Halkbank’ın Satış Şartnamesinde yer almasa da bu konuda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Teminat Bedelini İade Alabilir Miyim?

İhale için ödediğiniz teminat bedelini iade alabilirsiniz. Elbette bunun için belirli şartların oluşmuş olması gerekiyor. Durumları özel olarak incelemeden evvel şunu belirtelim ki alıcı kaynaklı olmayan her türlü iptal durumunda teminat bedeli banka tarafından iade edilmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Teminatın iadesini yazılı olarak talep etmeniz gerekiyor. Teminatı bankaya ödedikten sonraki sürece ait faiz, tazminat vb. herhangi bir talep hakkınızın olmadığı imzalamış olduğunuz gayrimenkul satış sözleşmesinde sabittir. Banka tarafından yapılan tebliğ sonucunda, eğer teminat bedelini iade almazsanız, banka teminat tutarını irat kaydeder.
Şu durumlarda teminat iadesi alabilirsiniz:
 • Sizin tarafınızdan yapılan teklifin diğer tekliflerin altında kalması durumunda,
 • İhalenin bankaca iptal edilmesi sonucunda,
 • Banka tarafından ihaleye girişiniz çeşitli nedenlerle engellendiği durumda,
 • Teminat tutarı ödenmiş olsa dahi ihaleye girmemiş, teklif vermemiş olmanız durumunda yazı başvuru yapmanız halinde teminat tutarı tarafınıza iade edilecektir.

Halkbank’tan Satılık Gayrimenkulle İçin Kredi Çekebilir Miyim?

Halkbank’tan satışı gerçekleşen gayrimenkul için kredi başvurusu yapılabilmektedir. Şartnamede belirtilen prosedür sonrasında satışına olur verilen taşınmazlar, ekseriyetle peşin olarak satılmak istenecektir. Ancak alıcı, bankadan kredi kullanmak suretiyle de satın alımı kredili şekilde de yapabilir. Bu durumda kredi tutarı asla satış tutarının üzerinde olmayacaktır. Aynı zamanda kredi kullanmak istediğiniz durumda, teklif vermeden önce satış bedeli ile ilgili kredi işlemlerinizi tamamlamanız veya onay almanız beklenir. Dikkat edilmesi gereken husus ise eğer kredibiliteniz yeterli değilse ya da kredi kullanamazsanız bu banka tarafından mazeret olarak kabul edilmeyecektir. Bu durumda kısmi ödemeleriniz kesinlikle irat kaydedilir.

Halkbank’tan kolayca konut kredisi çekerek hayalinizdeki eve sahip olmak için Halk Bankası Konut Kredileri sayfasındaki oranları incelemenizi öneriyoruz.

Satılık Mülkte Kiracıyım, Satın Alabilir Miyim?

İhaleye konu mülkte kiracı / işgalci olmanız durumunda ihaleye katılamama ya da satın alamama gibi bir sorununuz olmayacaktır. Ancak belirtmek lazım, kira ya da işgal tazminatı ve gayrimenkulün kullanıldığı süre içinde ödenmesi elzem olan vergi, aidat ya da fatura gibi borçların ödenmediği anlaşıldığında banka bu alacaklarını tahsil edene kadar satışı gerçekleştirmeme, teminat iradı yapma gibi haklara da sahiptir.

Halkbank Satılık Taşınmaz Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halkbank satılık mülk satın alma öncesinde ya da satın alma sürecinde belirli noktalara dikkat edilirse, ilerleyen süreçlerde sorun çıkmayacaktır. Beğendiğiniz, size uygun olduğunu düşündüğünüz ve teklif vermek istediğiniz bir gayrimenkul için, teklif aşamasından hatta başvuru aşamasından önce ciddi bir ön araştırma yapmanızı öneriyoruz. Gayrimenkulün iskân, alan, konum durumları; tapu, hasar ve imar bilgileriyle birlikte kullanım durumu detaylıca tarafınızdan incelenmeli; ihtilafsız ve sorunsuz bir satın alım için çalışılmalı. Zira şartnamede alenen belirtildiği üzere, bu gibi bir ihtilaf durumunda banka, araştırıp kabul ettiğiniz üzerine imzaladığınız şartnameyi size sunacaktır.

Her bankanın bu noktada farklı uygulamaları bulunuyor. Özellikle kredi çekerek taşınmazı satın almak istiyorsanız, süreç içinde krediyi çekebileceğinizden emin olmanız gerekiyor. Zira kredibiliteniz yetersiz ise ya da kredi kullandırılmazsa banka bu durumu satın alım sürecinde bahane olarak kabul etmeyecek ve yatırdığınız teminat tutarını iade etmeyecektir.
Kazandığınız bir ihale sonrasında tapuyu sizden ya da satın alan kişiden başka birini üzerine yapmaya çalışmayın. Bu durumda banka kesinlikle satışı iptal edecek ve yine teminat tutarınızı irat kaydedecektir.

Tapu devri esnasında tüm taşınmaz ücretinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu yüzden ekonominizi iyice ayarlayıp yola çıkmanızı öneriyoruz. Eksik kalan tutar sonucunda satış iptal edilecek ve banka teminat tutarınızı irat kaydedecektir.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller