İNG Bank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

İNG Bank’tan satılık gayrimenkuller, icra işlemleri başlatılan mesken, arsa, iş yeri ve tarla gibi taşınmazların banka tarafından satılmasını ifade etmektedir. Bankalardan satılık olarak satışa çıkarılan gayrimenkuller normal piyasa şartlarına göre oldukça uygun fiyatlarla müşterilerine sunulmaktadır. Yatırımını gayrimenkullere yapmak isteyen ya da gayrimenkul ihtiyacı olan yatırımcılar bankaların satışa çıkardığı taşınmaz ürünlerini satın alabilirler. “İNG Bank’tan satılık gayrimenkul nasıl alınır ve satın almanın avantajları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını yazımızda inceleyeceğiz.

Bankanın kendi internet sitesi üzerinden, İNG Gayrimenkul linkinden bankaya ait satılık gayrimenkulleri inceleyebilirsiniz. Fakat bu vitrin ilanlar sayfasında doğrudan bir satış söz konusu değildir. Yalnızca bankaya ait bu sayfada satılık gayrimenkul ürünü hakkında metrekare, fiyat gibi genel geçer bilgileri edinebilirsiniz. Bu taşınmazları satın almak isterseniz, INTENGO aracı internet sitesi üzerinden ihalelere katılmanız ve teklif vermeniz gerekmektedir. İNG Bank INTENGO sayfasını bu linkten ziyaret edebilirsiniz.  INTENGO İNG Bank Şartnamesini E-İhale Şartnamesi linki üzerinden inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bankadan.com aracı internet sitesi üzerinden, İNG Bankadan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İNG Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

İNG Bank’tan satılık gayrimenkuller, spot taşınmaz piyasasındaki mesken, iş yeri tarla ve arsa gibi gayrimenkullerin daha uygun fiyatlarla alıcılara sunulduğu e-ihale sistemi ile satılmaktadır. İNG Bank, ülkenin her yerine geniş bir şube ağına sahiptir ve online olarak da müşterilerine çeşitli hizmetler sunan köklü bir bankadır. Bu ağlar üzerinden milyonlarca müşterisine ihtiyaç kredileri, konut kredileri, arsa kredileri gibi farklı enstrümanlar sunarak; finansal rahatlama imkanları sunar.

E-ihale yöntemiyle satılan taşınmazlar, kurumsal ya da kişisel konut kredilerini ödemeyen müşterilerin taşınmaz mülklerinden oluşur. İcra dairelerince muhammen ücret karşılığı satılamamış olan gayrimenkullerin, banka avukatlarınca satın almasıyla banka üzerine geçmiş ve bankanın istediği şartlarda satılması amaçlanan mülklerdir. İNG Bank, bankadan.com ve INTENGO aracıları üzerinden e-ihale yöntemiyle bu taşınmazları satmaktadır.

Dilerseniz İNG Bank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek size en yakın İNG Bank şubesini öğrenebilir, şehrinizde bulunan gayrimenkul ürünleri ile daha detaylı bilgiler talep edebilirsiniz.

İNG Bank’tan Satılık Taşınmaz Almanın Avantajları Nelerdir?

İNG Bank satılık gayrimenkul alırken belirli avantajlarınız bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de piyasa fiyatlarına nazaran daha düşük ücretler ödeyerek, bu taşınmaz mülklere sahip olabilmenizdir. Mesken, arsa veya tarla gibi taşınmazlar, normalde emlakçı komisyonu işin içine katılarak satılır. Ancak bankalardan satılık gayrimenkuller, kendi internet sitelerinden satılıyorsa genelde ekstra bir komisyon ödenmeden satın alınabilir. Ancak İNG Bank’tan satılık gayrimenkul ürünler için aracı internet siteleri üzerinden yapılan satışlarda ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında düşük tutarlı komisyonlar ödenebilmektedir. Bunlar spot piyasadaki komisyon ücretleri kadar fazla olmamaktadır. Üstelik bazı bankalar, bu bedelleri kendileri ödemektedir.

Bankacılık kanunları gereği, bankalar ellerinde taşınmaz bulundurmak istemeyecektir. Zira ellerinde bulundurdukları taşınmazlar iki yıl içinde satılmazsa, bu durumda gayrimenkuller sermayeye irat edilir. Bu da bazı bankacılık işlemlerini etkileyeceğinden, özellikle uzun süredir ellerinde bulunan taşınmazları hemen ellerinden çıkarmak istemeleri anlaşılır bir durumdur. İNG Bank ve diğer bankalar, yapıları gereği batık kredilerini kurtarmak ve yeniden piyasaya nakit kredi desteği sağlayarak ekonomiye katkı sunmalıdırlar.
Bankalar, diğer ticari kurumlar gibi fatura kesmezler. İNG Bank da yapılan işlem sonucunda fatura değil, dekont kesecektir. Bu durum faturadan oluşan KDV tutarını bankanın ödemeyeceğini ve doğal olarak da satın alınan gayrimenkul için sizin de KDV ödemeyeceğinizi gösterir. Aynı zamanda satılan taşınmazlar, muhammen bedel üzerinden satışa sunulurlar. Kabaca açıklamak gerekirse muhammen bedel, ekspertiz firması tarafından atanan bilirkişinin gayrimenkul üzerinde bir fiyat değerlemesi yapması durumunda ortaya çıkan hakkediştir. Spot taşınmaz piyasasında örneğin, 100 Bin TL’ye satılan bir mesken için bilirkişi 65 Bin TL’lik muhammen bedel belirleyebilir. Bu da daha uygun fiyatlara taşınmaz sahibi olmanız için önemli bir fırsattır.

İNG Bank’tan Satılık Taşınmaz Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İNG Bank’tan satılık gayrimenkuller muhammen bedel üzerinden fiyatlanır. İlk olarak ipotekli taşınmaz, henüz icra dairesi üzerinden satışa çıkarılacakken, ekspertiz firmasınca bir hak ediş tutarı belirlenir. Bu, gayrimenkulün ilk satış fiyatını ortaya çıkaracaktır. Sonrasında banka, icra dairesi üzerinden satışa çıkarılan gayrimenkulün satış fiyatını düşük bulursa ya da belirlenen muhammen bedele satış yapılamazsa, avukatları aracılığıyla bahse konu gayrimenkul ürününü satın alır ve tasarrufu elde eder. Sonrasındaki satış hakkı tamamen bankanın isteğine göre şekillenir.

Bu süreçte de kamu ihale kurallarına bağlı kalmaksızın, kendi istekleri doğrultusunda aracı kurumlar elinden ya da direkt satış ile satışlarını gerçekleştirebilir. Dilerse yeniden bir ekspertiz raporu hazırlatarak muhammen ücreti yeniden belirleyebilir. Böylece ihale ile satılacak gayrimenkuller için muhammen bedel ortaya çıkar.

İNG Bank’tan Satılık Gayrimenkul İhale Başvurusu Nasıl Yaparım?

Kamu ihale yasalarına bağlı olmayan ihaleler ile İNG Bank satılık gayrimenkul ürünler almak için bir ihale süreci bulunur. Banka kendi kural ve şartlarıyla satışı yapmayı tercih ettiğinden, farklı platformlar üzerinde, farklı şartlarla ihalelere katılmanız gerekir. Bankanın direkt teklif verme yöntemi ile satışının bulunmadığını ve beğendiğiniz gayrimenkul için INTENGO ya da bankadan.com adresleri üzerinden e-ihalelere katılmanız gerektiğini belirtelim. Aynı zamanda İNG Bank kendi internet sitesi üzerinden satış gerçekleştirmemektedir. Eğer bu durumda bir değişiklik olursa, yazımızda durumu sizlerle paylaşacağız.

E-İhale Usulü İle Gayrimenkul Satın Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Bankalardan satılık gayrimenkuller genellikle ipotekli gayrimenkullerin satıldığı ve bankaların kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden gerçekleştirdiği satışları belirtir. İki farklı aracı ile çalışan İNG Bank Gayrimenkullerinde her platform için farklı kurallar ortaya çıkmıştır. INTENGO ve bankadan.com aracıları için kuralları ve başvuruda dikkat edilecek noktaları inceleyelim.

INTENGO Üzerinden Başvuru Süreci: İNG Bank’a ait taşınmazların satışı için INTENGO İNG Bank linkinde bulunan bir gayrimenkulü beğendiğinizi varsayalım. Beğendiğiniz gayrimenkulü link üzerinden inceleyerek başlamalısınız. Özellikler bölümünde yer alan tüm detayları inceledikten sonra içinize sinen gayrimenkul ürünü için başvuru süreci başlayacaktır. Bir kenara Gayrimenkul numarasını kaydederek, 0850 399 27 84 numaralı INTENGO danışma hattını aramanızı öneriyoruz. Hem gayrimenkul hakkında hem de genel işleyiş hakkında bilgi almanızda yarar var.

İNG’den satılık taşınmazlar, INTENGO aracı internet sitesinde sergilendiğinden bir hizmet ücreti ortaya çıkıyor. Bazı bankalar bu ücreti kendileri karşılasa da İNG Bank, INTENGO’dan satışlarda İhale katılım bedelini alıcının ödemesini istiyor. Bu oran da yüzde 6 olarak belirlenmiştir. E-İhale Şartnamesini okuyup imzaladıktan sonra İhale Katılım Bedelini INTENGO’nun İNG Bank hesabı olan TR9000 0100 0484 6596 8975 5033 numaralı IBAN’ına yatırmalısınız. İhale katılım bedelini ödemeniz ardından aşağıda listelenen evrakları hazırlayarak INTENGO evrak gönderim adresi olan Esentepe Mah. Müselles Sok. No: 1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli İSTANBUL adresine kargo ile göndermelisiniz.

İstenen Evraklar: Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi, İhale Şartnamesi ve ihale katılım bedelinin ödendiğine dair dekont. Tüzel kişiler için ihale şartnamesi, ihale katılım bedelinin ödendiğini gösterir dekont, sözleşme imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğunu gösterir yetki belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası. Bu evrakları yukarıda belirtilen adrese kargo ile göndererek belgelerinizi iletmeniz gerekiyor.

Bankadan.com Üzerinden Başvuru Süreci: Bankadan.com, ING Bank’a ait gayrimenkullerin satışı için yetkilendirilmiş bir internet aracı servisidir. Banka ile yaptığı anlaşma gereği alıcıdan komisyon istemez, ING Bank’tan satış için komisyonunu alır. Bu nedenle de ING Bank satılık gayrimenkuller için tercih edilebilecek bir kurumdur. Başvuru işlemi için öncelikle Bankadan.com ING Bank linkindeki Fırsatlar bölümünü incelemenizi öneriyoruz. Burada çeşitli kategoriler altında gayrimenkuller bulunuyor. Eğer arzu ettiğiniz taşınmazı bu alanda bulursanız, 444 26 43 numaralı bankadan.com destek hattını arayarak bilgi almalısınız. Görüşeceğiniz danışman size gayrimenkul ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları ayrıntısıyla anlatacaktır. Ardından sisteme abone olmanız gerekir. Telefondayken müşteri temsilcisi sizden gerekli bilgilerinizi alarak sizin adınıza bir üyelik oluşturur. İşlemin sonunda sisteme girişinizi yaparak dilediğiniz gayrimenkul için inceleme işlemlerinizi daha hızlı yapabilir, ihale şartnamesini görebilirsiniz.

ING Bank ve bankadan.com arasındaki anlaşmaya göre, başvuruda bulunacağınız gayrimenkul için teminat tutarı yatırmanız gerekir. Bu teminat tutarı bahse konu gayrimenkul tutarının yüzde 15’idir. Örneğin beğendiğiniz bir gayrimenkulün muhammen bedeli 200 bin TL ise teminat tutarı olarak 30 Bin TL ödemeniz gerekir. Bu ödeme işlemini bankanın TR33 0009 9003 9401 5016 0000 01 iban numaralı hesabına yapmalı ve dekontunu saklamalısınız. Ardından da istenen belgeleri Key Yazılım Çözümleri A.Ş. Üniversiteler Mahallesi, Cyberplaza D:308/A, 06800 Çankaya/Ankara adresine göndermelisiniz. Aşağıda istenen belgeleri gösterdik.

İstenen Evraklar: Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi, İhale Şartnamesi ve ihale katılım bedelinin ödendiğine dair dekont. Tüzel kişiler için ihale şartnamesi, ihale katılım bedelinin ödendiğini gösterir dekont, sözleşme imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğunu gösterir yetki belgesi, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve vergi levhası. Bu evrakları yukarıda belirtilen adrese kargo ile göndererek belgelerinizi iletmeniz gerekiyor.

İNG Bank Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılırım?

Bahsi geçen iki platformdan birinde bulunan İNG Bank’tan satılık gayrimenkullerden birini beğendiyseniz, ihale katılım bedeli ya da teminat tutarını yukarıdaki banka hesaplarına yatırarak, bahse konu adreslere başvuru belgelerinizi göndermelisiniz. Bankadan.com, telefon ile müşteri temsilcisi aracılığıyla üyeliğinizi hemen gerçekleştirirken, INTENGO ise ihale katılım bedelinizi ödedikten sonra size SMS ile giriş şifrenizi göndererek sisteme girmenizi sağlıyor. Sisteme başarılı şekilde girişinizi yapmanızın ardından, teminat bedelini ya da ihale katılım bedelini ödediğiniz gayrimenkul için teklif verebilirsiniz. Bu noktada minimum teklif tutarı kadar teklif verebileceğinizi hatırlatalım. Hem INTENGO’da hem de bankadan.com’da sistem minimum teklif tutarı altında teklif vermenize izin vermeyecektir.

İNG Bank Satılık Gayrimenkuller İçin Teklif Vermek

Beğendiğiniz gayrimenkul ürününe teklif aşamasına geldiğinizde bazı noktaları bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle teklif verdiğiniz taşınmazın bilgilerini farklı kişiler görmeye devam edecektir. E-İhale süresi boyunca (süre bankanın belirlemesine göre düzenlenir) açık kalacak ve isteyen herkes yaptığınız teklifi görerek, minimum teklif tutarı kadar teklif verebilecektir. Sizin de teklif sunduğunuz gayrimenkul farklı bir teklif aldığında, aracı sitelerin sistemleri üzerinden mail ile uyarı alacaksınızdır.

Teklif sonrasında bankanın belirlediği süre, geri sayım olarak başlar. Bu süre sistemden sisteme ya da bankanın tasarrufuna göre üründen ürüne değişiklik gösterebilir. İlk teklifi verdiğinizi düşünürsek, sizin gibi teminatını ya da ihale katılım bedelini ödemiş bir alıcı taşınmaza teklif verebilir. Ardından dilerseniz, en az minimum tutarda olmak üzere teklifinizi geliştirebilirsiniz. İhale bitişine son 30 dakika kalana kadar taşınmaza teklif gelmesi durumunda ihale süresi 30 dakika daha artar. Bu böylece son 30 dakikada teklif gelmeyene kadar devam eder. Nihayet teklif gelmediğindeyse en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanır.

İNG Bank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Ödeyecek Miyim?

İNG Bank’tan satılık taşınmazlar için ihalesine katılmak istediğiniz aracı kuruma göre teminat tutarı ya da ihale katılım bedeli ödersiniz. Eğer INTENGO üzerinden ihalelere katılmak isterseniz, bu durumda gayrimenkulün muhammen bedelinin yüzde 6’sı oranında bir ihale katılım bedeli ödemelisiniz. Bu tutar, bankaya ödenmesi gereken bir tutar değildir; INTENGO’nun sizden aldığı bir komisyondur. Bunun dışında INTENGO’dan gireceğiniz bir ihalede teminat tutarı ödemezsiniz. Fakat bankadan.com üzerinden bir ihaleye başvurmak isterseniz, bu durumda İNG Bank’a gayrimenkul tutarının yüzde 15’i oranında bir teminat tutarı ödemeniz gerekir. Bu tutar teminat içerdiğinden, kazandığınız bir ihalede mesela 100 Bin TL’lik bir meskene yapacağınız ödemeyi belirler. 100 Bin TL’nin 15 Bin TL’sini peşinen ödediğiniz için, kalan kısmı 85 Bin TL olarak ödersiniz. Bu da bankalar.com aracısının komisyonunu sizden değil, İNG Bank’tan aldığını göstermektedir.

İhale Katılım Bedeli – Teminat Tutarı Hangi Durumlarda Geri Ödenir?

Teminat tutarını ve ihale katılım bedelini belli şartlar sağlandığında iade alabilirsiniz. Bunları aşağıda listeledik.
  • Verdiğiniz teklifin diğer teklife / tekliflere nazaran daha düşük kalması halinde,
  • İhalenin İNG Bank tarafından iptali durumunda,
  • Bankanın çeşitli sebeplerle sizi ihaleye sokmaması halinde,
  • İhale katılım tutarını / teminat bedelini ödemiş olsanız bile gayrimenkule teklif vermediğiniz durumlarda yazılı beyana esas olarak ödemiş olduğunuz tutar tarafınıza iade edilecektir.
Dikkat! Eğer sistem üzerinden teklif verdiyseniz ve ihaleyi kazandığınız halde süresi içinde satış için gerekli işlemleri başlatmadıysanız / tamamlamadıysanız teminat bedeli irat edilir.

İNG Bank Satılık Gayrimenkul İçin Taksitlendirme / Kredilendirme Yapılıyor Mu?

Tüm bankalar için olduğu gibi İNG Bank için de gayrimenkul satışlarında öncelikli tercih her zaman peşin olarak satışın yapılmasıdır. Ancak kredi kullanmanız açısından bir sakınca bulunmaz. Sistemler üzerinden incelediğiniz ve beğendiğiniz gayrimenkul ürünü için kredi uygunluğunu araştırarak çalışmakta olduğunuz bankadan ya da İNG Bank’tan kredi talep edebilirsiniz. Genel itibariyle kredi uygunluğu olan taşınmazlar için kredibilitenize göre kredi kullanarak taşınmaz alabilirsiniz.

İNG Bank’ın uygun faizli ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve araç kredileri için İNG Bank Kredileri, direkt konut kredileri içinse İNG Bank Konut Kredileri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Böylece kesenize en uygun krediyi bulabilir ve dilediğiniz arsa, mesken, iş yeri ve tarla gibi taşınmazları satın alabilirsiniz.

İNG Bank’tan Satılık Gayrimenkul Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İNG Bank’tan satın alacağınız gayrimenkul ürün için, henüz inceleme safhasındayken dikkatli olmanız gerekir. Satın alma sürecine girmeden önce beğendiğiniz taşınmazın ihale edileceği platform ile mutlaka iletişime geçmeli ve danışmandan bilgileri talep etmelisiniz. Eğer durumunuz elveriyorsa, bizzat giderek taşınmazı incelemelisiniz. Çevre şartlarından tutun da ulaşım ve komşular gibi detayları atlamadan incelemelisiniz.

Bir başka önemli konu da satın alacağınız mülkün önceki dönem borçlarının bulunup bulunmadığıdır. Banka ile yapacağınız sözleşmede alenen belirtildiği üzere, bu konuyu araştırmış ve doğacak olan sonuçları baştan kabul etmiş sayılacaksınız. Bu yüzden satın alım sonrasında geçmiş döneme ait fatura borçları, yıkıntı, ayıplı – kusurlu yapı gibi olumsuz durumların sorumluluğu sizin üstünüzdedir, banka kabullenmeyecektir. Önceden yapacağınız araştırma ile kolayca bunun önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda iskân, alan, tapu bilgileri ve kullanım durumu gibi önemli detayları da satın alım hatta teklif öncesinde öğrenmenizi öneririz.

Teminat tutarını ya da ihale katılım bedelini ödediğinizi ve ihale sonucunda gayrimenkulü satın alma aşamasına geldiğinizi varsayalım. 15 ya da 30 iş günü içerisinde ödemenizi gerçekleştirmeli ve satın alım işlemlerinizi tamamlamalısınız. Bu işlemi geciktirmeniz durumunda, teminat tutarı ya da ihale katılım bedeli size geri ödenmeyecek ve banka tarafından irat kaydedilecektir. Kredi çekerek ödeme yapmak isterseniz, teklif sürecine gelmeden önce mutlaka kredi işleminizi tamamlamaya çalışın. Ödeme süresi geçmeden önce kredinizin onaylanması ve zamanında ödeme yapılması, az önce belirttiğimiz nedenlerden dolayı önemlidir.

Satışı üzerinize alırken, ihaleyi kazanan kişiden başka biri adına devir yaptırmak istediğinizde, banka haklı olarak iptal etme yetkisine sahip olacaktır. İhaleye katılım sağlayan ve kazanan kişilerin ya da tüzel kişilerin satın alımı gerçekleştirmeleri önemlidir. Aynı zamanda tapu devri esnasında, sözleşmede belirtilen belli harcamaları, BSMV ödemelerini de ihaleyi kazanan kişi yapmakla mükelleftir. Banka, satın aldığınız gayrimenkulün geçmiş dönemden kalma borçlarını kabullenmeyeceğinden, geçmiş dönem borç ödemelerini de sizin gerçekleştirmeniz gerekir. Bu şartları ihale süreci sonunda kabul etmediğiniz durumlarda teminat tutarının ya da ihale katılım bedelinin irat kaydedileceğini unutmayınız.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri