İş Bankası Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

İş Bankası'ndan satılık gayrimenkuller; ipotekli olmalarından dolayı haciz işlemi başlatılmış olan mesken, iş yeri, arsa ve tarla gibi taşınmazların banka tarafından satılmasını ifade eder. Genellikle bankalardan satılık gayrimenkuller piyasadaki normal taşınmazlara göre daha uygun fiyatlara alıcı bulabilmektedir. İş Bankası’nın asetinde olan gayrimenkul ürünleri de icra öncesindeki fiyatlarının oldukça altındaki fiyatlara satışa sunulmaktadır. Yatırımını gayrimenkullere yapmak isteyen ya da gayrimenkul ihtiyacı olan kişilerce bu taşınmazlar tercih edilmektedir. Bu yazımızda İş Bankasından satılık gayrimenkul alım sürecini en önemli detayları ile anlatacağız.

Bankanın satılık gayrimenkulleri iki farklı INTENGO sayfasında, farklı yöntemlerle satılıyor. İstegayrimenkul.com linkinde bulunan adresten satılan gayrimenkuller, İş Bankası’na teminat ödemesi yapılarak; isbank.intengo.com linkinden satılan gayrimenkuller ise INTENGO aracı internet sitesine ihale katılım bedeli ödeyerek satın alınabilmektedir. Detaylara yazımızın devamında değineceğiz.

İş Bankasından Satılık Gayrimenkuller

İş Bankasından satılık gayrimenkuller, taşınmaz piyasasındaki pek çok benzer özellikteki gayrimenkule nazaran daha uygun fiyatlara sahiplerini bulur. İş Bankası, ülke çağındaki geniş şube ağı ve mobil ağı sayesinde milyonlarca müşterisine hizmet götüren bir kurumdur. Müşterilerine ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri gibi finansman enstrümanları aracılığıyla krediler açan banka, kredilerin geri dönüşlerini de faizleriyle birlikte nakit olarak bekler. Ancak bazen müşteriler, ipotekli olarak kullandıkları kredileri zamanında ödeyemezler ve yaşanan bu geri ödeme sorunu icralık yollardan halledilmeye çalışılır.

Kurumsal ya da kişisel kredilerin ödenememesi durumunda ortaya çıkan gecikmeden kaynaklı olarak, ipotekli olarak kullandırılan kredilere karşılık olarak satın alınan taşınmazın, bankanın yetkilendirdiği aracı kurum tarafından satışa çıkarılması durumu söz konusu olur. Belirttiğimiz gibi bu aracı kurum da INTENGO internet sitesidir. İş Bankasından satılık gayrimenkul ürünler için İş Bankası INTENGO sayfasını ya da İşte Gayrimenkul INTENGO sayfasını ziyaret edebilir ve ürünleri inceleyebilirsiniz.

Bu iki internet sitesinin de INTENGO firmasına ait satış platformları olduğunu ve ikisinin de e-ihale ile satışlarını geçekleştirdiklerini belirtelim. Direkt teklif yöntemiyle satışları bulunmamaktadır.

İş Bankasından Satılık Taşınmaz Almak Avantajlı Mıdır?

Daha uygun fiyatlara mesken, arsa, tarla gibi taşınmaz ürünlere sahip olmak için İş Bankasından satılık taşınmaz ürünler almak; spot piyasadan gayrimenkul ürünleri satın almaktan daha avantajlıdır. İş Bankası ya da farklı bankalar, kendi asetlerine gayrimenkul ürünleri direkt olarak kaydetmek istemezler. Zira kaydedilen her gayrimenkul, iki yıl ellerinde bulunursa, bu durumda sermayeye kaydedilmek zorundadır. Sermaye olarak kaydedilen taşınmazlar ise bankacılık işlemlerinde bankaların aktif rasyosunu yükseltir ve daha fazla kredi kullandırımı yapılmasına neden olabilir. Bankalar konumları gereği, kredi ve finansman desteği sağlayarak bankacılık işlemlerinin akıcı çalışmasını sağlamakla yükümlüdürler. Bu nedenle de ilk amaçları taşınmaz sahibi olmak değil, batık kredilerini temin ve tazmin etmektedir. Böylece kredi akışkanlığı sağlanacak ve sonraki krediler için nakit bulundurabileceklerdir.

Spot piyasalardan taşınmaz satın alırken ödenen emlakçı komisyonlarını, İş Bankasından satılık gayrimenkul satın alırken ödemezsiniz. Emlakçı komisyonu ödemediğiniz için de daha satın alacağınız taşınmazın daha uygun fiyatlı olacağından söz edebiliriz. Ayrıca bankalar, kanunları gereği fatura kesmezler, dekont keserler. Fatura kesmemelerinin bir sonucu olarak, satışını yapacakları taşınmazlar için KDV tutarı da ödemeleri gerekmez. Böylece siz de satın alımlarınızda KDV bedeli ödemek zorunda kalmazsınız. Bununla beraber, bankalardan satılık gayrimenkuller muhammen bedel ile fiyatlandırılır. Bu kavramı sonraki başlığımızda detaylıca anlatacağız.

İş Bankasından Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İş Bankasından satılık gayrimenkullerin fiyatları belirlenirken öncelikli konu muhammen bedeldir. Muhammen bedel, ekspertiz şirketlerince atanan bir bilirkişinin taşınmaz için oluşturduğu rapordaki önerilen satış fiyatı olarak açıklanabilir. Fiyatın belirlenme sürecinden biraz bahsetmemiz gerekirse, ödenemeyen krediler sonucunda bankanın kişi ya da kurumu icraya vermesiyle birlikte, öncelikle icra daireleri fiyatın tespiti için ekspertiz raporları oluşturtur. İcra dairelerinin ilan.gov.tr gibi kurumsal internet sitelerinden satmaya çalıştıkları gayrimenkuller, muhammen bedele bazen satılmayabilir. Bu durumda bankalar, avukatları aracılığıyla gayrimenkulü satın alarak asgari muhammen bedel üzerinden satmaya çalışırlar. Dilerseler, yeniden ekspertiz isteyerek yeni bir muhammen fiyatın oluşmasını da sağlayabilirler.

İş Bankasından Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Bankalar, ellerinde bulunan gayrimenkulleri satmak için direkt teklif usulü ya da e-ihale usulü satışlar tercih ederler. İş Bankasından satılık taşınmazların satılması için direkt teklif usulü bulunmamaktadır. Banka, elindeki gayrimenkulleri e-ihale yöntemiyle aracı internet siteleri üzerinden, açık artırma yöntemine göre sattırmaktadır. INTENGO aracı internet sitesinde bulunan İş Bankası bölümüne gitmek için İşteGayrimenkul INTENGO linkini tıklayın. Bir diğer seçenek ise İş Bankası INTENGO linki üzerinden satılık gayrimenkulleri incelemektir. İki seçenekte de satılan İş Bankasının taşınmazlarıdır.

Hangi linkten erişirseniz erişin, sonraki süreç hemen hemen aynı olacaktır. Tek fark teminat bedeli ya da ihale katılım bedeli ödenmesi olacaktır ki ondan da detaylıca bahsedeceğiz. Sitelerden birine eriştikten sonra Hızlı Arama yöntemiyle ya da Gayrimenkul Numarası girerek beğendiğiniz bir gayrimenkulü bulabilir ya da arayabilirsiniz.

E-İhale Yöntemiyle Satılık İş Bankasından Satılık Taşınmazlar

Bankalardan satılık taşınmazlar için e-ihale yöntemiyle satışların gerçekleştiğini ya da direkt satışların gerçekleşebildiğini belirtmiştik. İş Bankasından satılık gayrimenkuller için e-ihale yöntemini esas alan banka, INTENGO internet sitesine satış için yetki vermiştir. Beğendiğiniz bir gayrimenkul ürününü satın alabilmek için e-ihalelere katılmalı ve en yüksek teklifi veren olarak taşınmaz ihalesini kazanmalısınız. Bu noktada eklemek gerekir ki ihaleye başvurmadan önce, başvuruda bulunacağınız gayrimenkul için sıkı bir araştırma sürecine girmeli ve taşınmaz hakkındaki detayları güzelce öğrenmelisiniz.

INTENGO’nun taşınmaz satışı için profesyonel ekipleri bulunmaktadır. 0 850 399 27 84 numaralı telefon hattını arayarak, beğendiğiniz ve başvuruda bulunacağınız gayrimenkul hakkında bilgi talep edebilir ve yardım isteyebilirsiniz. Site üzerinden bir taşınmazı beğenerek hakkındaki bilgileri toparladıysanız artık başvuru sürecine geçmiş olacaksınız. İş Bankası INTENGO üzerinden başvuru yapmak için banka ile direkt olarak bir temas sağlamanız gerekmiyor. Ancak yine de gayrimenkul için size en yakın İş Bankası şubesini ziyaret edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Dilerseniz internet sitemizdeki Türkiye İş Bankası Şubeleri sayfasından size en yakın banka şubesini bulabilirsiniz. Ancak İşteGayrimenkul INTENGO üzerinden başvuru yapacaksanız, İş Bankası şubelerine gitmeniz ve teminat bedelini oradan ödemeniz gerekir.

Başvuru Süreci: Bankanın satılık taşınmazlarından birini beğendiyseniz yukarıdaki telefon numarasını arayarak öncelikle müşteri temsilcisiyle süreçle ilgili konuşmalısınız.
INTENGO’nun sitesi üzerinden İş Bankasından satılık gayrimenkullere teklif vermek amacıyla başvuruda bulunmak istediğinizi belirtirseniz size yardımcı olacaktırlar. Önemli olan nokta şudur: Eğer İşteGayrimenkul INTENGO sayfası üzerinden bir ürün için başvuru yapacaksanız, Türkiye İş Bankası A.Ş. Taşınmazları Satış Şartnamesi, Satış Teminat Taahhütnamesi her sayfasının okunup imzalanması gerekiyor. Ardından da ilan edilen başlangıç bedelinin yüzde 5’i oranında teminat bedelini ödemelisiniz. Bedeli ödemek için banka şubesi sizlere yardımcı olmaktadır. Teminat bedelini öderken, teklif sahibinin adı ve soyadı, taşınmaz ada – parsel bilgisi ve teminat bedeli açıklaması belirtilmelidir. Sonrasında aşağıdaki başlıkta bulunan belgeler ile şubeye teslim etmelisiniz.

Diğer alternatif ise İş Bankası INTENGO sayfalarında bulunan İş Bankasına ait gayrimenkul ürünleri için başvuru yapmaktır. Bu durum kafanızı karıştırmamalıdır zira banka, aracı firma ile iki farklı anlaşma yapmıştır. İş Bankası INTENGO sayfasında gördüğünüz ilanlar, komisyonu sizin tarafınızdan ödenecek olan gayrimenkul ilanlarıdır. Aynı zamanda İş Bankası’na doğrudan başvuruda bulunmanıza gerek kalmayacaktır. Aralarındaki tek farkı da böyle anlatabiliriz.

İş Bankası INTENGO sayfası üzerinden beğendiğiniz bir gayrimenkule başvuru yapmak için 0 850 399 27 84 numaralı müşteri destek hattını arayarak gayrimenkul için bilgi alabilirsiniz. Bu noktada banka ile irtibat kurmadan, basitçe ihale sürecine dahil olabilirsiniz. Satış ile ilgili Hizmet Sözleşmesini anlayarak okumanızı ve müşteri temsilcisine ilgilendiğiniz gayrimenkulü belirtmeniz sonrasında, doldurulacak olan hizmet sözleşmesinin her sayfasını okuyarak imzalamanızı öneriyoruz. Ardından INTENGO’nun İş Bankası IBAN’ı olan TR56 0001 0024 8765 9689 7550 17 (İntengo Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.) hesabına başlangıç bedelinin yani muhammen bedelin yüzde 4,270’ini ihale katılım bedeli olarak yatırmalısınız. (100 Bin TL’lik bir gayrimenkul için 4 Bin 720 TL ihale katılım bedeli olarak hesaplanır.) İhale katılım bedeli bir nevi sizin ödeyeceğiniz bir komisyondur. Muhammen bedel üzerine ekleyerek hesaplamalarınızı yapmalısınız.

İhale katılım bedelini ödedikten ve hizmet sözleşmesini imzaladıktan sonra aşağıdaki belgeler ile Esentepe Mah. Müselles Sok. No:1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli-İstanbul – Mecidiyeköy – 47850515071 adresine kargo ile göndermelisiniz.

İstenen Evraklar: Listede bulunan evrakları İşteGayrimenkul INTENGO üzerinden başvuracaksanız bankaya, İş Bank INTENGO üzerinden başvuracaksanız INTENGO’ya ulaştırmanız gerektiğini unutmayın.

Türkiye İş Bankası A.Ş. Taşınmazları Satış Şartnamesi, Satış Teminat Taahhütnamesi (iş Bankasına)
  • Hizmet Sözleşmesi (INTENGO’ya)
  • Kimlik fotokopisi (Gerçek kişiler ve tüzel kişi temsilcileri)
  • Sözleşmeyi imzalayanın yetkili olduğuna dair yetki belgesi (Tüzel kişiler)
  • İmza sirküleri (Tüzel kişiler)
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi (Tüzel kişiler)
  • Vergi levhası fotokopisi (Tüzel kişiler)

İş Bankası Satılık Gayrimenkuller İhalesine Nasıl Katılırım?

Aracı internet sitesi üzerinden İş Bankası satılık gayrimenkuller ihalesine katılmak için başvuru sürecini atlatmış olmanız gerekir. Başvurunuz sonrasında banka ya da aracı kurum, sisteme girebilmeniz için SMS ile cep telefonunuza bir şifre gönderecektir. Gerçek kişi olarak başvuru yaptıysanız T.C. kimlik numaranız kullanıcı adınız olurken, tüzel kişilik adına başvuru yaptıysanız vergi numarasını kullanıcı adı olarak girişte kullanmanız gerekecektir. Böylece beğendiğiniz ve satın almayı planladığınız gayrimenkul ürün için teklif aşamasına gelebilirsiniz.

İş Bankasından Satılık Gayrimenkul İhalesinde Teklif Nasıl Yapılır?

İş Bankasından satılık gayrimenkuller için teklif yapmak istediğinizde sisteme kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Girişinizi başarıyla gerçekleştirmeniz ardından şifrenizi yenisiyle değiştirmeniz önerilmektedir. Giriş sonrasında beğendiğiniz gayrimenkulün satış sayfasına ulaşmalı ve daha önceden incelemiş olduğunuz bölümleri yeniden incelemelisiniz. Başvuru aşamasından önce gayrimenkul numarasını bir kenara not etmişseniz, kolayca gayrimenkul numarasıyla aramanızı yapabilirsiniz.

Gayrimenkuller, bankanın belirlediği bir süre üzerinden satışa sunulur. Bu süre 7 gün, 5 gün ya da bankanın belirlediği farklı bir süre de olabilir. Siz teklifinizi minimum artış tutarı kadar ya da daha fazla oranda yaparak teklifinizi e-ihalede sunmuş olursunuz. Verdiğiniz teklifi farklı kullanıcılar da görecek ve buna göre teklif verebileceklerdir. Bu durumda sistem size mail olarak bir uyarı postası gönderir ve siz de dilerseniz yeniden teklifinizi en az minimum tutarda olacak şekilde artırabilirsiniz.

Satışa çıkarılan ürüne ilk teklif verildiği andan itibaren, banka tarafından belirlenmiş olan sayaç işlemeye başlayacaktır. Muhammen bedel üzerinden teklifinizi yaptığınızı düşünelim. Son 30 dakika içinde bu teklif yapılmışsa, ihale süresi 30 dakika daha uzayacaktır. Bu uzama işlemi 30 dakikalık süreler halinde her teklifte geçerli olacaktır. Son 30 dakika içinde yeni bir teklif gelmeyinceye kadar bu işlem böylece devam eder. Teklif gelmediğinde ihale kapanacak ve en yüksek teklif sahibi gayrimenkul ihalesini kazanacaktır.
Hatırlatalım: taşınmazlar için başlangıç bedeli olan tutarın yani muhammen bedelin altında teklif verilemez ve minimum tutardan daha düşük şekilde teklif verilemez.

İş Bankasından Satılık Taşınmaz Başvurusu Sırasında Teminat Bedeli Öder Miyim?

Daha önce de açıkladığımız gibi İş Bankasından satılık gayrimenkul için İşteGaranti INTENGO internet sitesinden ihaleye katılacaksanız bankaya, bahse konu taşınmaz bedelinin yüzde 5’i oranında teminat bedeli; İş Bankası INTENGO internet sitesi üzerinden ihaleye katılacaksanız da INTENGO aracı internet sitesine taşınmazın başlangıç bedeli olan tutarın yüzde 4,72’si oranında ihale katılım bedeli ödemeniz gerekir. Teminat bedeli, bankadan alacağınız taşınmaz için bir ön ödeme niteliği taşıdığından, ihaleyi kazanmanız halinde teminat bedelinin üzerine kalan tutarı yatırarak taşınmazın sahibi olabilirsiniz. Ancak ihale katılım bedeli bir komisyon ücretidir. O yüzden de muhammen bedelin üzerine bu tutarı da koyarak hesabınızı yapmanız gerekir.

İhale Katılım Bedeli / Teminat Tutarı Hangi Durumlarda İade Edilir?

İhale katılım bedelinin ya da teminat tutarının iadesi mümkündür. Bunun için aşağıdaki maddelerden en az birinin gerçekleşmesi beklenir.
  • Yaptığınız teklif diğer tekliflerden düşük kalmışsa,
  • Banka tarafından, herhangi bir sebeple ihaleye girişiniz engellenmişse,
  • Banka ihaleyi iptal etmişse,
  • İhale katılım bedeli / teminat tutarı ödenmiş olsa dahi ihalede teklif sunulmamışsa
yazılı başvuru yapılması durumunda teminat tutarı / ihale katılım bedeli 3 iş günü içinde geri ödenecektir.

İş Bankasından Satılık Taşınmaz Almak İçin Kredi Kullanabilir Miyim?

İş Bankasından satılık gayrimenkul alırken, banka peşin olarak satışlarını gerçekleştirmek ister. Fakat siz dilerseniz, farklı bir bankadan ya da İş Bankasından kredi kullanarak da ödemenizi sağlayabilirsiniz. Önerimiz, ihaleye başvurmadan önce kredibilitenize göre kredi başvurusunda bulunmanız ve eğer kredi kullanabilecekseniz, teminat tutarı ya da ihale katılım bedeli ödemeniz olacaktır. Zira ödemenin tamamını ödeyeceğiniz zaman krediniz hazır olmazsa, ihale iptal edilecek ve teminat tutarınız ya da ihale katılım bedeliniz iade edilmeyerek, banka tarafından irat kaydedilecektir. İhaleye başvurmadan önce kredi kullanmak istemeyenler de dilerlerse kredi kullanabileceklerinden emin olduktan sonra başvuru yapabilirler.

İş Bankasının her bütçeye uygun konut kredilerini Türkiye İş Bankası Konut Kredileri sayfamızı ziyaret ederek bulabilirsiniz.

İş Bankası Satılık Gayrimenkuller Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İş Bankası satılık taşınmazları satın alınmadan önce dikkatlice araştırılmalıdır. INTENGO müşteri hizmetleri aranarak taşınmaz ürünle ilgili tüm detaylar sorulmalı ve gerekirse taşınmazın size gezdirilmesi talep edilmelidir. İmkanlarınız ölçüsünde, taşınmazı gidip görerek, satın almanız durumunda aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Çevre şartları, ulaşım, komşularınız gibi pek çok etken satın alma sürecinden önce önemsenerek incelenmelidir. Eğer bu detaylara satın alma süresinde dikkat ederseniz geç kalmış olursunuz. Zira satın alımdan bu sebeplerle vazgeçerseniz, teminat tutarınız / ihale katılım bedeliniz tarafınıza iade edilmeyecektir.

Gayrimenkulün iskân durumu, alan ve tapu bilgileri, kullanım durumu, işgal durumu, hasar ve imar durumu gibi konular da teklif öncesinde incelenmesi gereken hususlar arasındadır. İlerleyen aşamalarda iskân, tapu, hasar ve kusurlu mal gibi satışa engel teşkil ettiğini düşündüğünüz durumlarda banka bahane kabul etmeyecektir. Bir mesken alacağınızı düşünürsek, evin satış esnasında hasarlı olması tamamen göz ardı edilir ve o meskeni satın almanız beklenir. Çünkü imzaladığınız sözleşme ve teminatnamelerde, bankanın bu durumlara karşı sorumsuz olduğunu kabul etmiştiniz. Satıştan vazgeçmeniz durumunda ihale katılım bedelinin / teminat tutarının iadesinin yapılmayacağını hatırlatalım.

İhale sürecinden önce muhakkak gayrimenkul için bir öngörüde bulunarak kredibilitenizi öğrenmenizi ya da satın alacağınızı düşündüğünüz miktarı hazırlamanızı öneriyoruz. Banka süresinde ödemesini alamadığında, ihale katılım bedelini ya da teminat tutarını iade etmeyecektir. Sözleşmeniz iptal edilecek ve bir daha kaybedilen gayrimenkul için ihaleye girmenize izin verilmeyebilecektir.

Tapu devri sırasında, ihaleye katılım gösteren ve kazanan kişinin taşınmazı üzerine almasına dikkat edilmelidir. Eğer farklı bir kişi adına tapu devri gerçekleştirmeye çalışırsanız, bu durumda banka sözleşmeyi ve ihaleyi iptal etmek için yetkiye sahiptir. Aynı zamanda mülke ait geçmiş dönem borçları da varsa, banka bu ödemelerden muaf olduğunu sözleşmelerde alenen belirtmiştir. Ayrıca satın alım işlemi esnasında oluşacak olan BSMV de alıcı yani sizin tarafınızdan ödenecektir.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri