Odeabank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Odeabank’tan satılık gayrimenkuller, ipotekli olarak haciz işlemi başlatılan mesken, arsa, tarla ve iş yeri gibi taşınmazların banka tarafından satılan gayrimenkulleri ifade ederler. Bu yolla satışa çıkarılan gayrimenkuller normalde satıldıkları fiyatlarının oldukça altında, ucuz fiyatlara katılımcılara sunulmaktadır. Gayrimenkul ihtiyacı olan ya da yatırımlarını gayrimenkule yapmak isteyenler için bankanın satışa çıkardığı taşınmaz ürünleri satın almaları mümkündür. Yazımızda “Odeabank’tan satılık gayrimenkuller nasıl alınır, satın almak ne kadar karlıdır ve satım ihalesine nasıl katılırım?” gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Bankanın kendi internet sitesi üzerinden direkt bir satış yapmamaktadır. İnternet sitelerinin footer bölümünde Satılık Gayrimenkuller bölümünü incelediğinizde iki farklı internet sitesinden e-ihale yöntemiyle satış yapıldığı görülmektedir. Bankadan.com internet sitesi üzerinden Odeabank Bankadan.com sayfasında ve INTENGO aracı internet sitesi üzerinden Odeabank INTENGO sayfasında bankaya ait taşınmazlara erişebilir ve inceleyebilirsiniz.

Odeabank’tan Satılık Gayrimenkuller

Odeabank’tan satılık gayrimenkuller, taşınmaz piyasalarındaki çeşitli gayrimenkule göre daha ucuz fiyatlarla alıcı bulabildiğinden oldukça rağbet gören taşınmazlardır. Türkiye’nin bazı bölgelerinde şubeleri bulunmasına karşın oluşturduğu mobil hizmet ağı ile müşterilerine katkı sunan Odeabank, kullandırdığı ihtiyaç kredileri, konut kredileri, mortgage kredileri gibi farklı enstrümanlarla desteğine devam etmektedir.

Kurumsal ya da kişisel konut – mortgage kredilerinde yaşanan ödeme zorlukları sonrasında banka, ipotekli kullandırdığı konut kredisine karşılık, müşterilerinin ipotekli gayrimenkullerini satışa çıkarmaktadır. Bir dizi işlem sonucunda icra dairesince satışa çıkarılan taşınmaz banka tarafından alınarak kendi tasarrufu ile satışa sunulmaktadır. Bankalar genelde kendi internet sitelerinden satış yapmak yerine, kendi adlarına yetkilendirilen aracıları satış için kullanırlar. INTENGO ve bankadan.com aracı internet siteleri de bankaca taşınmaz satışları için yetkilendirilmişlerdir.

Odeabank’tan Satılık Taşınmaz Almanın Avantajları Nelerdir?

Odeabank'tan satılık gayrimenkul almanın en önemli avantajı muhammen bedel ile başlangıç fiyatının belirlenmesidir. Normalde, serbest taşınmaz piyasalarında kendinize ait evinizi, makul bir kar oranıyla ya da fahiş ücretlerle satmak sizin elinizdedir. Ancak bankalar ve doğal olarak Odeabank, bir muhammen bedel belirterek; en az muhammen bedele satmaya çalışırlar. Zira bankaların en önemli gelirleri arasında faiz gelirleri yer alır. Aksayan ya da batık krediler yerine en kısa sürede nakde dönüştürülecek gayrimenkul satışları da yeni krediler için bir kaynak olarak görülmelidir. Böylece banka hem piyasaya sıcak para sürebilir hale devam edecek hem de faiz getirisi kazanabilecektir.

Normal şartlarda icradan satılık gayrimenkuller, açık ihale yöntemiyle satılırlar. Bunun için bir prosedür ve belirli bir süreç işletilir. İhalenin ilanı, ihaleye katılım için belge alma süreci, ihaleye açık katılma şartı vs. derken uzayan bir süreç söz konusudur. Ancak e-ihale yöntemiyle kısa süren satış süreleri de büyük kolaylık sağlamaktadır. Bunu da önemli bir avantaj olarak görmek mümkündür. Aynı zamanda bankalar asetlerine ekledikleri taşınmazları en fazla iki yıl ellerinde tutarlar. Eğer satış nihayete etmezse ve iki yıl sonunda taşınmaz elde kalırsa, bu durumda sermayeye irat kaydedilmesi gerekir. Bankaların amaçları ise gayrimenkul irat etmek değil, kredi ve fon sağlayarak ekonomik ekosisteme katkı sunabilmektir.
Bununla birlikte 4734 sayılı ve 2886 sayılı yasalara tabi olmayan bu e-ihale yöntemiyle satışların daha hızlı ve zamansal olarak avantajlı olduğunu özellikle belirtelim.

Emlakçı komisyonları, alıcılar için spot piyasalarda önemli bir gider kalemidir. Özellikle yatırım amacıyla taşınmaz alanlar için emlakçı komisyonları yüksek giderli bir kalem halini alabilir. Odeabank'tan satılık gayrimenkul ürünleri için emlakçılara ya da aracı internet sitelerine komisyon ödenmediği için alışveriş çok daha karlı hale gelir.

Bankalar yapıları gereği fatura yerine dekont kesen kurumlardır. Bundan dolayı da bankalardan satılık gayrimenkul ihalelerinde ya da direkt satışlarında fatura yerine dekont keserler. Bu da bankaların KDV ödemeyecekleri ve alıcı olarak sizin de KDV ödemeyeceğinizi gösterir.

Odeabank Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Odeabank'tan satılık gayrimenkul fiyatları, spot piyasalarda olduğundan farklı şekilde fiyatlanır. İpotekli kredi ürünleri için icra işlemi başladığında, icra dairesince ekspertiz raporu ile fiyat belirlenecektir. Muhammen bedel üzerinden satışa çıkacak olan taşınmaz da ilan.gov.tr gibi bir kamu sitesinde satışa sunulacaktır. Burada belirlenen muhammen bedel banka tarafından yeterli görülmez ya da belirlenen muhammen bedelle satış yapılamazsa, banka avukatları tarafından taşınmaz satın alınır. Satın alma sonucunda, banka asetine geçen gayrimenkul ürünler, artık kamu ihale yöntemlerine göre değil, bankanın belirlediği stratejilere göre aracılar yardımıyla yeniden satışa çıkarılır. Yeniden satışa çıkarılırken banka yeni bir ekspertiz raporuyla muhammen bedel belirleyebilir. Böylece taşınmaz için başlangıç bedeli belirlenmiş olacaktır.

Kısaca muhammen bedel kavramını da açıklayacak olursak, eskpertiz şirketlerince atanan bilirkişilerin taşınmaz malların ya da taşıtların satış bedellerini belirlemesi ile ortaya çıkan bedeldir.

Odeabank'tan Satılık Taşınmazları Nasıl Satın Alabilirim?

Kamu ihaleleri gibi çok uzun sürmeyen e-ihaleler ile Odeabank satılık gayrimenkuller satın alabilirsiniz. Her banka kendi yöntemi ile mülklerini satmayı tercih edebilir. Direkt teklif yöntemiyle satış yapmayan Odeabank, İNTENGO Odeabank ve Odeabank Bankadan.com sayfaları üzerinden e-ihale yöntemiyle satışlarını gerçekleştiriyor. İki aracı kurum içinde benzer anlaşmalar yapıldığı için komisyon ücreti ödemezsiniz ya da farklı şartlar karşınıza çıkmaz. Hangi platformdaki taşınmazı beğenirseniz, anlatacağımız yöntemler ile beğendiğiniz gayrimenkulün ihalesine katılabilir ve kazandığınız takdirde satın alabilirsiniz. Teknik detayları anlatmaya başlayalım.

E-ihale İle Odeabank'tan Satılık Gayrimenkul Satın Almak

Bankalardan satılık gayrimenkul ürünleri bankaların kendi internet siteleri üzerinden e-ihale veya direkt teklif seçenekleri ile ya da INTENGO ve bankadan.com gibi aracı internet siteleri üzerinden e-ihale yöntemiyle satın alınabilir, demiştik. Bu başlık altında e-ihale ile Odeabank’ın taşınmazlarını nasıl edinebileceğinizi detayları ile anlatacağız.

Bankadan.com üzerinden bir gayrimenkul beğendiğinizi varsayarsak, beğendiğiniz gayrimenkul için öncelikle sağlam bir inceleme yapmanız gerekiyor. Araştırmanız sonucunda, taşınmazı edinmek istiyorsanız 444 26 43 numaralı gayrimenkul danışma hattını aramalı ve gayrimenkul danışmanından ilgilendiğiniz taşınmaz ile ilgili bilgi talep etmelisiniz. Sonrasında gayrimenkul danışmanınız ile telefondayken sisteme üyelik yaparak, satış şartnamesini de okumanız mümkündür. Aynı zamanda bizzat taşınmazı size gezdirmelerini de talep edebilirsiniz. Gayrimenkulü gezmenize ve görmenize yardımcı olacaklardır.

INTENGO üzerinden taşınmaz ürünleri inceleyip beğendiyseniz, yapmanız gereken 0 850 399 27 84 numaralı danışma hattını aramak olacaktır. Gayrimenkul danışmanına merak ettiğiniz tüm detayları sorarak yanıt arayabilirsiniz. Yine size gayrimenkulü gezdirmelerini de rica edebilirsiniz. INTENGO sistemine üye olabilmeniz için öncelikle teminat bedelini bankaya ödemeniz gerekiyor. Sonrasında T.C. kimlik numaranızı ve size SMS ile iletilecek olan şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Teminat bedelini Odeabank şubelerinden ödemek isterseniz, size en yakın şubeyi görüntülemek için Odeabank Şubeleri sayfamızda il-ilçe seçerek sıralama yapabilir ve en yakın şubeyi bulabilirsiniz.

Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Bankalardan satılık taşınmazlar için tercih ettiğiniz satış platformuna göre satış danışmanınız ile görüşüp, tercihiniz olan Odeabank’tan satılık taşınmazın bilgilerini edindiğinizi düşünürsek, sırada başvuru işlemi bulunuyor. Standart ihalelere katılmak kadar zorlayıcı bir süreç sizi beklemiyor. Aksine bir iki evrak göndererek basitçe e-ihaleye katılabilirsiniz. Ondan önce hangi platformdan satın almak istediğinizin önemi olmaksızın, beğendiğiniz ve almak istediğiniz gayrimenkulün muhammen bedelinin yani başlangıç bedeli olan tutarın yüzde 3’ü oranında teminat tutarını bankaya yatırmanız gerekiyor.

Odeabank adına, teklif yapılan gayrimenkul kodunu ve teminat tutarını yazarak, TR28 0014 6000 0000 0007 6009 52 numaralı bankanın IBAN numarasına teminatınızı ödemenizin ardından, bankadan.com ya da INTENGO platformlarına aşağıdaki evrak listesinde bulunan evraklar ile birlikte platformların size sağlayacakları satış şartnamelerini eklemeli ve platformların adreslerine göndermelisiniz. Bankadan.com aracı platformunun adresi, Key Yazılım Çözümleri A.Ş. Üniversiteler Mahallesi, Cyberplaza D:308/A, 06800 Çankaya/Ankara. INTENGO aracı platformunun adresi ise, İntengo Bilişim Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. Esentepe Mah. Müselles Sok. No: 1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli İSTANBUL.

INTENGO aracılığıyla taşınmaz sahibi olmak istiyorsanız, örnek satış şartnamesini incelemenizi öneriyoruz.

Hangi Evraklar İstenecek?

Satış sözleşmesiyle birlikte iki platforma da teminat bedelini yaptırdığınıza dair dekont gönderilecektir. Bunlarla beraber Odeabank'tan satılık gayrimenkul satın alabilmek için aşağıda bulunan evrakları da kargo ile adreslere göndermelisiniz.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi (tüzel kişilerde yetkilinin nüfus cüzdanı fotokopisi)
  • Tüzel kişiler için sözleşme imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösterir yetki belgesi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

Odeabank'tan Satılık Gayrimenkul İçin Komisyon Öder Miyim?

Odeabank gayrimenkullerini satın alırken herhangi bir komisyon bedeli ödemeniz gerekmez. Bankalar genelde satışlarını yapan aracılar ile satış konusunda anlaşırken komisyon konusu ön plandadır. Pek çok banka satış komisyonunu alıcıya yüklerken Odeabank satılık gayrimenkullerden satın almanız durumunda, aracı komisyonunu kendisi ödemektedir. Bu yüzden siz alıcı olarak komisyon ödemeden dilediğiniz gayrimenkul ürününe, e-ihaleyi kazanarak sahip olabilirsiniz.

Odeabank Satılık Gayrimenkullere Teminat Bedeli Ödenecek Mi?

Odeabank gayrimenkullerini satın almak için ihalelere katılırken bankaya bir teminat bedeli ödemelisiniz. Yukarıdaki başllıkta komisyon ödemeyeceksinizden bahsetmiştik. Teminat bedeli bir komisyon değildir. Satın alım durumunda ödediğiniz teminat bedelinin üzerine kalan gayrimenkul tutarını da ödeyerek taşınmaza sahip olabilirsiniz. Farklı bankalar, aracı kurumlarla çalışırken ihale katılım bedeli vb isimlerde komisyonları kendileri ödemez ve alıcıya ödetirler. Ancak Odeabank Satılık Gayrimenkullere teminat dışında bir ön ödeme yapmazsınız.

Odeabank'tan Satılık Gayrimenkul E-İhalesine Nasıl Katılırım?

Başvurunuzun ardından bankadan.com ve INTENGO platformları Odeabank'tan satılık gayrimenkul ihaleleri için size teklif vermeniz adına imkân sunarlar. Satın almak istediğiniz gayrimenkulü istediğiniz platformda bularak yeniden incelemenizi yapmalısınız. Başvuru süresinde farklı birinin taşınmaza teklif yapmış olup olmadığı, muhammen bedelin güncellenip güncellenmediği gibi detayları inceledikten sonra, minimum artış oranından ve muhammen tutardan az olmamak koşuluyla artık teklif yapabilirsiniz.

Odeabank'tan Satılık Taşınmaz İhalesinde Teklif Vermek

Gayrimenkul bilgileri arasında teklif süresi görülebilir. Gayrimenkul ihalesi görülen süre kadar açık kalabilir ya da belirli şartlara göre uzayabilir. Henüz hiç teklif verilememiş ise henüz teklif verilmedi gibi bir ibare bilgi bölümünde bulunacaktır. Teklif vermek istediğinizde, minimum artış miktarı kadar ve muhammen bedelin üstüne çıkacak şekilde teklifinizi vermelisiniz. Ardından süre işleyecek ve teklifinizi tüm istekliler görebilecektir. Fakrlı bir istekli sizin teklif verdiğiniz ürüne teklif verebilir. Bu durumda platform size mail ile durumu bildirir. Dilerseniz teklifinizi minimum artış miktarı kadar yükseltebilirsiniz. Şunu da belirtelim, yalnızca şartnamesini imzaladığınız ve teminat tutarını ödediğiniz taşınmaz için teklif verebilirsiniz.

Teklif sonrasında sayaç işlemeye başlar ve 5 ila 7 gün ya da bankanın belirlediği süre kadar sayaç geriden başlar ve ilerler. Eğer sizden başka kimse teklif vermezse sayaç sonunda taşınmaz ihalesini kazanırsınız. Ancak son 30 dakika kalana kadar farklı bir istekli teklif sunarsa, teklif 30 dakika daha uzar. Her teklifte süreye 30 dakika daha eklenir. Nihayet son 30 dakika teklif gelmemesi durumunda ihale en yüksek teklif sunana kalacaktır.

Odeabank'tan Satılık Gayrimenkulleri İçin Ödediğim Teminat Bedelini Geri Alabilir Miyim?

Belirli koşullar sağlandığında Odeabank satılık taşınmazlar için yatırmış olduğunuz teminat bedelini geri alabilirsiniz. Aşağıda bu koşulları sıralayalım.
  • Teminat bedelini ödemiş olsanız bile eğer ihalede taşınmaz için teklif yapmamışsanız,
  • Yaptığınız teklif diğer tekliflerden düşük kalmışsa,
  • İhale banka tarafından iptal edilmişse,
  • İhaleye girişiniz banka tarafından çeşitli sebeplerle engellenmiise yazılı başvuruda bulunmanız ardından en kısa sürede teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Odeabank'tan Satılık Gayrimenkulleri Kredi İle Alabilir Miyim?

Odeabank'tan satılık gayrimenkulleri kredi ile satın alabilirsiniz. Öncelikle bahse konu taşınmazın platform üzerinde krediye uygun olup olmadığını incelemelisiniz. Sonrasında aradığınız müşteri temsilcine de sorarak teyit edebilirsiniz. Genellikle bahse konu taşınmazların krediye uygunluklarının olduğunu gözleyebilirsiniz. Kredi uygunluğu bulunmadığı durumunda, peşin olarak satın almalısınız. Sadece diğer bankaların değil, dilerseniz Odeabank'ın konut kredilerini de inceleyebilirsiniz.

En uygun koşullarda kredi kullanmak için sitemizde bulunan Konut Kredileri sayfasını inceleyerek, en uygun faiz oranlarıyla kendinizi bulabilirsiniz. Dilerseniz Odebank Konut Kredileri sayfasında, bankanın konut kredisi faiz oranlarını vadelere göre değerlendirerek kredi kararınızı verebilirsiniz.

Odeabank'tan Satılık Taşınmaz Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Odeabank'tan satılık taşınmazlar için öncelikle tercih edeceğiniz platformun gayrimenkul danışmanını arayarak her detayı sormanızı, gayrimenkule ait sıkıntıları size anlatmasını istemelisiniz. Hatta imkânınız bulunuyor ise bizzat giderek taşınmazı kendiniz görmelisiniz. Satın almak istediğiniz gayrimenkulün çevre şartları, ulaşım ve komşuluk gibi unsurları sizin için önemliyse, mutlaka satın alım yapılmadan önce tarafınızdan incelenmelidir. Satın alma sürecinde ve sonrasında, bu sorunlarla karşılaşmamak adına en başından araştırma yapmak gerekecektir.

Tapu dairelerinden yapı ve tapu durumunu, kullanım ve iskân durumunu mutlaka öğrenmelisiniz. Ortak tapu sahibi müşterek yapılar satın alacaksanız da mutlaka muhataplarınızla önceden görüşmenizi öneriyoruz. Aynı zamanda hasar ve imar durumu da belediyelerin gerekli birimlerinden soruşturulmalıdır. Bir mesken alacağınızı düşünürsek, meskene ait dış yapıların ya da bina içinin sağlam olduğunu ve bakım gerektirmeyen durumda olduğunu anlamadan ihale için teklif vermeyin. Zira gözlemlemeden yapılacak satın alım sonucunda, hasarlı, kusurlu bir durumla karşılaştığınızda banka şartnamede belirtildiği gibi mesuliyet kabul etmeyecektir. Bu sebeplerle de satıştan vazgeçmeniz durumunda, banka tarafınıza teminat bedelini geri ödemeyecek ve irat kaydedecektir.

Kredi kullanarak bankadan satılık taşınmaz alabileceğinizi söylemiştik. Kredi kullanım zamanınız da dikkatlice seçilmelidir. Zira ihaleyi kazandıktan sonra toplam ücretin yatırılması için size verilen süre içinde ödemeyi yapmazsanız, bu durumda teminat bedeliniz banka tarafından irat edilecektir ve satış iptal edilecektir. Bu yüzden de kredibilitenizin olduğuna eminseniz, satın alım süreci içinde ya da öncesinde kredinizi çekmeli, son ana bırakmamalısınız.

Bir başka belirtmemiz gereken nokta, satın alım esnasında tüm alım masrafları tarafınızdan ödenecektir. Tapu devri esnasındaki BSMV de bu ödemeye dahildir.

Tapu devri sırasında şartname imzalayan kişi üzerine taşınmaz geçirilir. Şartnameyi imzalayan kişi yerine farklı biri üzerine tapuyu kaydetmek isterseniz, bu durumda banka satışı durduracak ve teminat tutarını tarafınıza iade etmeyecektir. Odeabank'tan satın alınan gayrimenkul şartnameyi imzalayan kişinin üzerine olmalıdır. Sonrasında dilediğiniz kişiye satış gerçekleştirerek taşınmazı elden çıkarabilirsiniz.

Belki de satın alım sonrası yaşanan en önemli sorunların başında taşınmazın geçmiş döneme ait borçları gelmektedir. Daha önceden konuyla ilgili araştırma yapmazsanız yüklü borçlara sahip bir taşınmaz satın alabilirsiniz. Vergi borcundan tutun da elektrik, su ve doğal gaz borçlarına kadar tüm borçlar, satın almanız halinde sizin de borcunuz haline gelecektir. Şartnamede yazılan ve sizin de kabul ettiğiniz haliyle, durumdan bankayı sorumlu tutamıyorsunuz. Bu durumda kaldığınızda ve satın alımdan vazgeçtiğinizde banka teminat tutarını iade etmeyerek irat kaydedecektir.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller