Turkish Bank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Turkish Bank’tan satılık gayrimenkuller; ipotekli olmaları nedeniyle haciz işlemi başlatılmış olan konut, arsa, işyeri ya da tarla gibi taşınmaz ürünlerin Turkish Bank tarafından aracı internet siteleri aracılığıyla e-ihale usulüyle satılmasını ihtiva eder. Bankalardan satılık gayrimenkuller, normal gayrimenkul piyasasında satılan taşınmazlara nazaran daha uygun fiyatlara satıldıklarından dolayı daha çok tercih edilirler. Serbest piyasada 150 Bin TL’ye satılan bir taşınmazı, bankalardan satın almak istediğinizde 75 Bin TL’ye dahi bulabilirsiniz. Bu nedenle de yatırım amacıyla veya ihtiyaçtan kaynaklı gayrimenkul satın almak isteyenler için Turkish Bank’tan satılık gayrimenkuller oldukça caziptirler. Bu yazımızda Turkish Bank’a ait satılık taşınmazların satın alım süreciyle ilgili detayları sizlerle paylaşacağız.

Turkish Bank’a ait taşınmazlar, kendi internet sayfasında teklif usulüyle ya da e-ihale yöntemiyle satılmazlar. Banka taşınmazlarını kendisi satmak yerine, aracı bir internet sitesi üzerinden e-ihale usulüyle satmaktadır.

Turkish Bank’tan Satılık Gayrimenkuller Hangi Kanallardan Satılır?

Turkish Bank’tan satılık taşınmazlar, spot taşınmaz piyasasındakinden çok daha uygun fiyatlara INTENGO aracı internet sitesi üzerinden satılmaktadır. INTENGO Turkish Bank internet sayfasını ziyaret ederek bankaya ait taşınmazları inceleyebilirsiniz. INTENGO, bankanın gayrimenkul satışı için yetki verdiği tek aracı internet sitesidir. Satışlarını e-ihale yöntemiyle gerçekleştirir.

Turkish Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

Turkish Bank’tan satılık gayrimenkuller, serbest piyasalarda işlem gören ürünlere nazaran daha fazla ilgi görmektedir. Bunun da en önemli sebebi, daha ucuz olmalarıdır. Ülkemizde adı çok bilinmese de önemli özel bankalardan biri olan Turkish Bank, 1991 yılında yabancı banka statüsünden çıkmış ve yerli bir özel banka halini almıştır. Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Mersin, İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Sakarya gibi şehirlerde bulunan şubeleri ile bu şehirlerde yaşayan müşterilerine hizmet vermektedir. Müşterilerine sunduğu ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredileri gibi enstrümanlarıyla müşterilerine destek sağlamaktadır.

Kurumsal ya da bireysel müşteriler, konut kredileri ya da arsa kredileri gibi finansal enstrümanlar ile borçlanırlar ve ipotekli olarak satın aldıkları taşınmaz ürünlerin kredi borçlarını zamanında ödeyemezler. Bunun neticesinde, banka tarafından taşınmaz ürünler, bankanın asetlerine geçer ve banka taşınmazların tasarrufu noktasında istediğini yapabilecek duruma gelir. Banka da INTENGO aracı internet sitesi üzerinden bu taşınmazları satışa çıkarmaktadır.

Turkish Bank’tan Satılık Gayrimenkul Almak Avantajlı Mıdır?

Bankalar üzerinden gayrimenkul satın almak oldukça karlıdır. Bu yüzden de Turkish Bank’tan satılık taşınmaz satın almak da avantajlıdır ve alıcı olarak size de bazı kolaylıklar sunacaktır. Bu tür gayrimenkullerin en önemli avantajları ise şüphesiz muhammen bedel üzerinden satışa sunulmalarıdır. Detaylarını yazımızın devamında verelim.

Piyasaya Göre Daha Uygun Fiyatlarla Taşınmaz Sahibi Olmak

Normal şartlarda, piyasalardan gayrimenkuller satın almak istediğinizde, taşınmaz sahibinin biçtiği fiyat üzerinden satışa karar verilmektedir. Ancak bankalardan satılık gayrimenkuller, muhammen bedel ile satışa çıkacaklarından dolayı bir taşınmaz sahibine göre bir sistem ile satılacaktır. Muhammen bedel, ekspertiz şirketince görevlendirilen bir bilirkişinin gayrimenkul ürün için oluşturduğu raporda bulunan önerilen satış tutarıdır. Satış tutarının belirlenmesindeki en önemli husus budur.

İcradan Başlayan Ucuz Satışlar

İcra dairelerine giden dosyalar ile öncelikle krediler tazmin edilmeye çalışır ancak tazmin edilemeyen kredilerin karşılığında ipotek edilen taşınmazlar icra dairelerince satışa çıkarılır. Muhammen bedel belirlenir ve ilan.gov.tr gibi devlete ait internet siteleri üzerinden satışa çıkan gayrimenkul ürünler, bazen satılmayabilir. Ya da banka muhammen bedeli yeterli görmeyerek icradan satılık gayrimenkul ürünü kendi satın alarak asetlerine ekleyebilir.

Turkish Bank Taşınmazlarını Neden Ucuza Satar?

Turkish Bank da batık kredilerini tahsil ederek yeniden finansman yaratarak, tüketici desteği sağlamaya çalışan bir bankadır. Turkish Bank, aynı zamanda ticari bir işletmedir. Bu sebeple de yatırıma ihtiyaç duyarlar. Bankaların en önemli yatırımları ise mevduat sahiplerinin oluşturduğu mevduat hesaplarıdır. Müşteriler paralarını bankanın mevduat hesaplarına yatırırlar ve bu sayede de banka, tüketicilere talep ettikleri kredi enstrümanlarını kullandırırlar. Batık krediler, bankanın kar sağlayamamasına ve bununla beraber mevduat sahiplerine sağladıkları kolaylıkları kısmasına sebep olacaktır. Bu yüzden de batık kredilerin hemen tahsili için ellerindeki gayrimenkul ürünleri, piyasaya göre daha uygun fiyatlara satarlar.

E-İhaleden Satın Alınan Taşınmazlar Daha Mı Ucuz?

Turkish Bank'tan satılık gayrimenkuller, INTENGO aracısı üzerinden alıcılarıyla karşılaşırlar. İntengo ise e-ihale ile taşınmazları müşteriler ile buluşturan bir platformdur. Evet e-ihaleler, klasik ihalelere göre daha uygun fiyatlara taşınmaz almanıza ön ayak olabilir. Üstelik sadece bu da değil, klasik ihalelerde uzun bir süreci takip etmeniz gerekecektir. Önce ihale dosyasını para ödeyip satın almalı, ihalenin yapılacağı güne kadar sebatla beklemelisiniz. Ardından da fiziki olarak, ihale gününde, siz ya da yasal temsilciniz ihalede hazır bulunmalısınız. Hele bir de ihalenin yapılacağı ilde değilseniz ve katılım sağlayacağınız ihale size uzak bir merkezde yapılıyorsa, daha uzun bir süreci göğüslemeniz gerekir.
2886 ve 4734 sayılı yasalara ve ihale yönetmeliklerine bağlı kalmadan satış yapabilen banka, şartlarını kendi koyduğu e-ihaleler ile daha kolay bir yöntemle ve daha kısa sürelerde satışlarını tamamlar.

Emlakçı Komisyonu Ödeyecek Miyim?

Emlakçı komisyonu, spot piyasalardan taşınmaz satın alırken size yardımları karşılığında emlakçıya ödediğiniz yasal bir ücrettir. Alıcı ve satıcıdan yüzde 2 olarak talep edilebilir. Bu noktada, taşınmaz piyasasında satıcının istediği fiyatlara satılan bir taşınmaz için bir de emlakçı komisyonu ödediğinizi düşünürseniz, bu da ekstra bir yük olarak karşımıza çıkar. Ayrıca bu komisyonun bir de KDV tutarını ödemek durumunda kalırsınız. Kaba bir hesap yapacak olursak, 100 Bin TL değerindeki bir taşınmaz için, taşınmaz sahibinin 120 Bin TL istediğini düşünürsek, ödemeniz gereken tutar, 122 Bin 832 TL olacaktır.

KDV Tutarı Ödeyecek Miyim?

İkinci bir konu da bankaların statüleridir. Turkish Bank'tan satılık gayrimenkuller alırken KDV ödemeniz gerekmez. Çünkü bankalar bu satışlar karşılığında fatura kesmek zorunda olan kurumlar değildir. Zira bankalar yaptıkları işlemlere karşı fatura yerine dekont keserler. Fatura kesilmediği için KDV matrahı oluşmayacak ve ödemeniz de gerekmeyecektir.

Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkuller Nasıl Fiyatlandırılır?

Turkish Bank'tan satılık gayrimenkul ürünler, banka tarafından satın alındığında bir ekspertiz raporu ile fiyatlandırılmıştır. Ancak daha önce bahsi geçen platformlarda çeşitli sebeplerle satılmayan taşınmaz, banka asetine geçtiği andan itibaren artık bankanın kendi kurallarına uygun olarak satılır. Bu yüzden de banka dilerse, yeniden bir ekspertiz raporu isteyebilir. Bankalar genelde bu süreçte yeniden fiyatlandırma yapmak istedikleri için bilirkişi raporunu yenileyerek yeni bir başlangıç fiyatı belirlenir. Ayrıca altı aylık - bir yıllık süreler dahilinde bu raporlar sürekli güncellenmek istenecektir. Zira piyasadaki kredi faizleri, sosyal taşınmaz piyasalarındaki fiyatlar ve toplumun alım gücü sürekli güncellenmektedir.

Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkuller Nerelerde Satılır?

Turkish Bank'tan satılık gayrimenkuller de dahil pek çok bankanın taşınmazları e-ihale usulü ile aracı kurumlardan satışa çıkarılır. Farklı bankalar kendi internet sitelerinden satış da yaparlar ancak Turkish Bank, kendi internet sitesi üzerinde ürün teşhiri ya da taşınmaz satışı yapmaz. Bununla birlikte hemen belirtelim, Turkish Bank'ın INTENGO aracısı dışında satış yaptığı başka bir kanal bulunmamaktadır. Eğer banka başka bir aracı üzerinden ya da kendi internet sitesinden satışa başlarsa, bu başlık altında sizlere duyuracağız.

E-İhaleler İçin Turkish Bank'a Teminat Öder Miyim?

E-İhaleler ile satılacak olan Turkish Bank'tan satılık taşınmazlara sahip olmak için bankaya teminat bedeli ödemeniz gerekmez. Turkish Bank'a ait taşınmazların aracı kurum olan INTENGO platformu üzerinden satıldığını belirtmiştik. Satın alım sürecinde sadece INTENGO ile muhatap olursunuz. Bu yüzden de bankaya teminat ödemek yerine aracı kuruma yüzde 2,5 oranında hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli adı verilen komisyonu ödemeniz gerekir. Bu ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli bir komisyon olduğundan örneğin, 100 Bin TL başlangıç fiyatı olan bir taşınmaza, 2 Bin 500 TL'lik bir komisyon ödersiniz. Bu tutar taşınmaz fiyatına dahil değildir.

INTENGO Üzerinden Turkish Bank'a Ait Gayrimenkul Satın Almak

Bankalardan satılık gayrimenkul ürünler, aracılar yardımıyla daha kolay satılırlar. Açık artırma yöntemiyle yapılan satışlarda, en yüksek teklifi sunan ve e-ihale sonrasında hala en yüksek teklifi elinde tutan alıcıya, bahse konu taşınmazı satın almak hakkı tanınır. Eğer alıcı kendisine verilen süre sonunda gayrimenkulün satış işlemlerini tamamlarsa taşınmazın sahibi olacaktır.

Turkish Bank'tan Satılık Taşınmazlar İçin INTENGO Hattına Erişmek

Turkish Bank'tan satılık bir taşınmaz beğendiğinizi ve satın almak istediğinizi düşünürsek, ilk yapmanız gereken şey INTENGO aracısına ait telefon numarasına ulaşarak taşınmaz hakkında detaylı bilgiler almak olacaktır. Daha önce bu aracı üzerinden bir alışveriş yapmadıysanız, hem firma hem de taşınmazla ilgili aklınıza gelen tüm soruları muhatabınıza sorabilirsiniz. Danışma hattını aramadan evvel gayrimenkul numarasını bir kenara not alırsanız, görüşmeniz esnasında büyük bir kolaylık sağlayacaktır. INTENGO danışma hattına 0 212 213 73 00 ve 0 850 399 27 84 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte gayrimenkul@intengo.com e-posta adresi üzerinden de sorularınızı yöneltebilirsiniz.

INTENGO Sistemine Üyelik Gerçekleştirme

Sadece şartname örneği incelemek ve taşınmazların özelliklerini gözlemlemek istiyorsanız, üyelik işlemi yapmanıza gerek bulunmaz. Fakat beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz bir gayrimenkul bulduysanız, teklif sunmak ve sonraki işlemler için üyelik yapmanız gerekecektir. Yukarıdaki başlıkta verdiğimiz numaralardan birini arayarak, ürünü beğendiğinizi ve satın almak istediğinizi söylemeniz halinde size yardımcı olacaklardır. Hizmet bedeli / ihale katılım bedeli olarak nitelenen yüzde 2,5 oranındaki komisyon tutarını ödediğinizde, SMS ile tarafınıza gönderilecek şifre yardımıyla sisteme giriş yapabilirsiniz.

Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

Turkish Bank'tan satılık gayrimenkuller için INTENGO aracı internet sitesi üzerinden e-ihalelere katılmanız gerekecektir. Teklif bilgilerine nasıl ulaşılacağını, nasıl teklif verileceğini ve gönderilecek evraklar ile ilgili bilgileri bu başlık altında bulabilirsiniz.

INTENGO Sistemi Üzerinden Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Turkish Bank'tan satılık ürünler için klasik ihale sürecine nazaran INTENGO e-ihaleleri kolayca yapılan ve kısa sürede sonuçlanan ihalelerdir. Elbette başvuru süresi de çok kısa sürer ve kolaydır. Başvuru öncesinde mutlaka sistem üzerinden örnek sözleşmeyi inceleyip okumanızı öneriyoruz. Sonraki süreçte sorun yaşamamak için sözleşmeyi anlayarak okumanız büyük önem taşır.

İhale Katılım Bedelinin Ödenmesi

Turkish Bank'a ait taşınmazlar için süreç ihale katılım bedelinin ödenmesi ile başlayacaktır. Bankalar farklı yöntemlerle bu aracı komisyonlarının ödenmesini sağlarlar. Bazı bankalar aracı komisyonlarını kendi öderken Turkish Bank gibi bankalar ise ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altındaki komisyonları alıcıların ödemesini isterler. Elbette bu bedelin ödenmesi gerekir ve ödenmediği hallerde sistem üzerinden taşınmaz ihalesine katılamaz, teklif veremezsiniz.

Satılık gayrimenkul tutarının yüzde 2,5 oranındaki ihale katılım bedelini, INTENGO'nun Turkish Bank IBAN numarası olan TR56 0001 0024 8765 9689 7550 17 numaralı hesaba ödemelisiniz. Ardından e-ihale hizmet sözleşmesinin imzalı bir örneğini diğer istenen belgelerle birlikte Esentepe Mahallesi Müselles Sokak No:1/1 Onur İş Merkezi Kat 3 Şişli / İstanbul / Mecidiyeköy adresine kargoyla göndermeniz gerekiyor. Sözleşmenin bir kopyası dijital ortamda saklanır.

En başta yaptığımız bir emlakçı komisyon hesabından hareketle hangisinin sizin için en uygun olduğunu analiz edelim. 100 Bin TL başlangıç fiyatı bulunan bir taşınmaz için yüzde 2,5 oranında bir ihale katılım bedeli ödemeniz gerekecektir. Hesabımıza az sonra bu tutarı dahil edeceğiz. Fakat en düşük artırma tutarını da burada belirtelim. İhalede en düşük artırma tutarı kadar teklif vermelisiniz. Bunun da 2 Bin TL olduğunu düşünürsek, toplamda 104 Bin 500 TL'lik bir tutar karşımıza çıkar. Sizden başkasının teklif vermediğini varsayarsak, bu tutara bir taşınmaz sahibi olabilirsiniz.

Hangi Evrakları Göndereceğim?

INTENGO'nun yukarıda belirttiğimiz adresine ihale katılım bedelini ödediğinizi gösterir dekont ile hizmet sözleşmesini de imzalayarak göndermelisiniz. Aynı anda aşağıda listelediğimiz evrakları da bu belgelerle birlikte göndermeniz gerekir.
  • Gerçek ve tüzel kişi temsilcisinin nüfus cüzdanı fotokopisi / kimlik kartı fotokopisi
  • Tüzel kişiler için sözleşmeyi imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösteren yetki belgesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkul Ürüne Teklif Nasıl Verilir?

Turkish Bank'tan Satılık taşınmazlar için başvuru sürecinin tamamlanmasından sonra artık size sistem tarafından iletilen şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Böylece beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz gayrimenkul ürüne teklif verebilir durumda olursunuz. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanızın ardından ilanın bulunduğu sayfaya giderek öncelikle teklif vermek istediğiniz ürüne teklif gelip gelmediğini incelemelisiniz. Zira siz başvuru sürecindeyken dahi başka alıcılar ilana teklif sunmuş olabilirler.

Beğendiğiniz ve satın almayı düşündüğünüz taşınmaza en az minimum artış tutarı kadar teklif vermeniz gerekir. Bu bedeli ilan sayfasında görebilirsiniz. Dilerseniz minimum teklif tutarının üzerinde de bir teklifte bulunabilirsiniz. Bir diğer konu da ilk teklifi siz sunacaksanız, belirlenen muhammen bedelin altında teklif sunamazsınız. Teklif Ver butonuna basmanızın ardından sisteme teklifiniz sunulacak ve ilk teklif verenseniz, bankanın belirlediği kadar bir gün sayısı geri doğru saymaya başlayacak. Daha önce teklif verilmişse, yeni teklif ile ihale süresine 30 dakika daha eklenecektir.

Hangi Gayrimenkullere Teklif Verebilirim?

Sistem üzerinden giriş yapmanız her gayrimenkul için teklif yapabileceğiniz anlamını taşımaz. Sadece ihale sözleşmesini imzaladığınız ve ihale katılım bedeli / teminat tutarı gibi yapılacak ödemeleri yaptığınız taşınmazlar için teklif sunabilirsiniz. Beğendiğiniz diğer taşınmazlar için de ihale katılım bedeli / teminat tutarı gibi ödemeleri yaparak ve sözleşme imzalayarak başvuru işlemleri yapmanız gerekir.

Yapacağım Teklifi Farklı Alıcılar Görebilir Mi? Benden Sonra Teklif Verebilir Mi?

Turkish Bank'tan satılık taşınmazlar için verdiğiniz teklifleri, ihale katılım bedeli ödeyen ve sözleşmesini imzalayan farklı alıcılar da görebilir ve sizden sonra teklif de verebilir. Fakat rekabetçi yapı sayesinde sizden sonra teklif yapan bir alıcı olması durumunda sistem size kayıtlı e-posta adresiniz üzerinden e-posta gönderecektir. Böylece siz de dilerseniz teklifinizi artırabilirsiniz. Bu yüzden sürekli kullandığınız bir e-posta adresini sisteme eklemeniz faydalı olacaktır.

E-İhale Nasıl İlerler? İhaleyi Nasıl Kazanırım?

Teklifinizi verdiğiniz anda sistem üzerinde bir sayaç işlemeye başlar, demiştik. Bankanın belirlediği bu süre, 5 gün de olabilir, 7 gün de olabilir. Banka takdir ederse süreyi değiştirebilir. Eğer bu sürenin sonunda en yüksek teklif sahibi sizseniz, bu durumda ihaleyi kazanmış olursunuz. Burada belirtelim, son 30 dakika kalaya kadar teklifinizin üzerine yeni bir teklif geldiyse, sayaçtaki süre 30 dakika daha uzayacaktır. Kimse son 30 dakika içinde teklif sunmazsa teklif en son yüksek teklif sahibine kalacaktır.

Hangi Durumlarda Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Ödenen İhale Katılım Bedeli Geri Alınabilir?

Turkish Bank'tan satılık gayrimenkul almak için ihale katılım bedeli ya da diğer bazı bankalarda ödenen teminat tutarı gibi bedeller, kesin alıcı niyetinde olduğunuzu bankaya göstermek için ödediğiniz bedellerdir. Bu bedellerin bazen iadesi mümkün olmasa da aşağıdaki durumlar yaşandığında iade edilecektir.
  • İhale katılım bedeli ödediğiniz taşınmaz için sistem üzerinden teklif vermediyseniz,
  • Yapmış olduğunuz teklif diğer tekliflerden düşük kalmışsa ve ihaleyi kaybetmişseniz,
  • Geçerli nedenler ile banka ihaleyi iptal etmişse,
  • Herhangi bir nedenle banka ihaleye girişinizi engellemişse ihale katılım bedeli tarafınıza iade edilecektir.

Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkuller Taksitle Alınır Mı? Kredi Kullanarak Taşınmaz Alınır Mı?

Bankalardan satılık taşınmazlar için öncelikle şunu bilmek gerekir ki, batık kredilerin tahsili için yapılan satışlarda hiçbir banka asla taksitli satış yapmayacaktır.  Yani Turkish Bank'tan satılık gayrimenkul aldığınızda ödemesini kesinlikle peşin olarak yapmalısınız. İhale sözleşmesinde de bu konu özellikle vurgulanmıştır.

Taşınmaz, kredi için uygunsa kredi kullanarak da taşınmaz ürünü satın alabilirsiniz. Yalnız mümkün olduğunca başvuru öncesinde kredinizi hazırlamaya çalışın. Hatta önce dilediğiniz bankadan bir kredi başvurusu yaparak kredibilitenizin olup olmadığını incelemenizde fayda var. Eğer kredi ile taşınmazı almak istiyorsanız, kredibilitenizin olması durumunda başvurunuzu yapmanızda yarar var. Fakat belirtmemiz gerekirse, her taşınmaz için kredi uygunluğu olmayabilir. İlan sayfasından ya da ilan sayfasında göremediyseniz, INTENGO destek hattını arayarak kredi uygunluğunu kontrol etmelisiniz.

Dilediğiniz bankanın konut kredilerine Konut Kredileri sayfamız üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda Turkish Bank Konut Kredisi sayfamız aracılığı ile de Turkish Bank'a ait konut kredisi faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.

Turkish Bank'tan Satılık Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Turkish Bank'tan satılık gayrimenkul, farklı bankalar üzerinden gayrimenkul ya da spot piyasalardan taşınmaz satın alırken muhakkak araştırma yaparak ürünü satın alın. Belki spot piyasalardan satın alacağınız taşınmazlar için ön ödeme, kaparo gibi ücretler ödemeyebilirsiniz. Ancak bankalardan satılık gayrimenkul ürünler, bir nevi kaparo anlamı taşıyan teminat tutarı ve aracı internet sitesine ödenen, komisyon yerine geçen, ihale katılım bedeli ödenen taşınmazlardır. Dikkatli olmamanız durumunda, ne yazık ki bankalar bu tutarları irat kaydederler.

Taşınmazları Bizzat Siz İnceleyin!

Turkish Bank'a ait taşınmazlar için ihale katılım bedeli ödemeden, başvuru dahi yapmadan önce mutlaka taşınmazı yerinde incelemenizi öneriyoruz. INTENGO'ya bizzat taşınmazı incelemek istediğinizi söylerseniz, bulunduğunuz ildeki anlaşmalı yardımcıları aracılığı ile taşınmazları giderek yerinde tetkik edebilirsiniz. Bizzat incelediğiniz zaman taşınmaza ait bir sorunun bulunup bulunmadığını analiz edebilir ve gördüklerinize göre taşınmazla ilgili tasarrufunuza karar verebilirsiniz. Çevre şartları, komşuluk, ulaşım gibi önemli konuları incelemenizi ve kararınızı buna göre vermenizi öneririz. Fakat yatırım için düşünüyorsanız yine de inceleme yapmanız, ileride satarken size avantaj sağlayacaktır. Zira ihale sonrasında sorunları görmeniz durumunda banka bu sorunları daha önceden bildiğinizi ve kabul ettiğinizi varsayacaktır.

Tüm Detayları Dikkatlice İnceleyin!

İnceleme, araştırma süreci bankalardan satılık gayrimenkul alırken, başvuru sürecinden dahi daha önemlidir. İlinizde bulunan tapu dairelerine giderek tapu kayıtlarını, geçmiş dönemde ne olarak tapulandırıldığını, hisse durumu gibi önemli konuları incelemeniz gerekir. Belediyelerden de alt yapı ve diğer konularda araştırmalarınızı yapmanız ve sorunsuz olduğunu tescil edip satın alma niyetine girmeniz önemlidir. Bir mesken satın almak istediğinizi varsayarsak, binanın fiziksel yapısı, mimarisi, dış cephesi, bakıma ihtiyaç duyup duymadığı gibi konuların da çok önceden araştırılmış olması iyidir. İçinize sinmeyen bir taşınmazı satın almanız size bir yarar kalmayacaktır. Üstelik sürecin sonunda taşınmazı almak istemezseniz, bankanın ihale katılım bedelini iade etmeyeceğini hatırlatalım.

İhale sürecinde imzaladığınız ihale sözleşmesinin uygulandığını unutmayınız. Taşınmazı incelediğinizi, herhangi bir sorun bulunmadığını ve ihaleyi kazanmanız halinde taşınmazı satın alacağınızı peşinen beyan etmiş olursunuz. Satın alacağınızı taahhüt ettiğiniz için satın almadığınız durumda, banka ihale katılım bedelini irat kaydederek tarafınıza iade etmeyecektir.

Ek Ödemelere Hazırlıklı Olun!

Banka, satış sürecinde bazı ödemeleri kendisi yapacaktır. Fakat BSMV ve diğer bazı vergiler ve giderler sizin tarafınızdan ödenecektir. Bu gibi acil durumlar için satın alma sürecinde, hazırda bir miktar para bulundurmanız iyi olacaktır.

Geçmiş Dönem Borçlarını Ödemek Zorunda Kalırsınız!

Bankalardan satılık gayrimenkul satışlarında ya da piyasadan yapılan diğer satışlarda önem arz eden konulardan diğeri de geçmiş dönem borçlarıdır. Bu borçlar fatura borçları olabileceği gibi vergi borçları da olabilirler. Bu durumda satın alacağınız bir taşınmaz için borçları üstünüze almanız ve ödemeniz gerekebilir. Zira banka bu yükümlülüğü üzerine almayacaktır. Gayrimenkule ait geçmiş dönem borçları şartnamede alenen alıcıya yıkılmıştır. İlk incelemeniz esnasında bu durumu da gözden geçirmeyi unutmayın. Borcuyla birlikte satın alma ya da almama kararını en başta vermenizi öneriyoruz.

Satış Sadece Sözleşme İmzalayan İle Yapılır?

İhale sürecinden sonra karşılaşılan bir başka sorun da ihaleye katılan yerine farklı bir alıcının tapu idaresinde satışı almaya çalışmasıdır. Satışın gerçekleşmesi için tapu dairesine sözleşmeyi imzalayan kişi gitmelidir. Farklı kişiler için satışın alınmaya çalışılması, banka için satışın iptaline sebebiyet verebilecektir. Bu durumda satış iptal edilecek ve sizden alınan ihale katılım bedeli geri ödenmeyecektir. Tavsiyemiz, bir satış yapılacaksa, önce sözleşmeyi imzalayan kişinin satışı üzerine alması ve ardından da satışı bir süre sonra devretmesidir. Sonucunda bir süre sonra taşınmaz mülk sizin asetlerinize gireceğinden dilediğiniz gibi satışını yapabilirsiniz.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri