Vakıfbank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Vakıfbank'tan satılık gayrimenkul ürünler, ipotekli iş yeri, mesken, arsa ve tarla gibi taşınmaz ürünlerin Vakıfbank tarafından aracı internet siteleri üzerinden ya da kendi internet sitesi üzerinden satılmasını ifade eder. Vakıfbank'ın yönlendirme amacıyla oluşturduğu bir internet sitesi bulunuyor. Az sonra belirteceğimiz internet adresi üzerinden gayrimenkul ürünlerine erişebilirsiniz. Bankalardan satılık taşınmazlar, normal piyasadaki Gayrimenkul ürünlere nazaran daha uygun fiyatlı olurlar. Bankalar üzerinden satılan taşınmazlar, doğrudan teklif usulü ile ya da e-ihale yöntemiyle satılırlar. Taşınmaz ihtiyacı olanların ya da yatırım amacıyla gayrimenkul almak isteyenlerin özellikle takip ettiği ürünler olan Vakıfbank'tan satılık ürünler ile ilgili gayrimenkul alım satım süreçlerine yazımızda değineceğiz.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkuller

Vakıfbank'tan satılık gayrimenkuller, ipotekli olarak alınan iş yeri, mesken, tarla ve arsa gibi taşınmaz malların Vakıfbank tarafından aracı kurum internet sitesi üzerinden satılmasını ifade eder. Bankalar, kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden asetlerinde bulundurdukları ürünleri satışa çıkarabilir. Vakıfbank da tercihini aracılar üzerinden satıştan yana kullanmıştır ve e-ihale yöntemiyle satışlarını gerçekleştirmektedir. Normal taşınmaz piyasalarında yüksek fiyatlara sahip olabileceğiniz taşınmazlara bankalardan satılık gayrimenkul e-ihaleleri ile daha uygun fiyatlara sahip olabilirsiniz. Yatırımlık gayrimenkuller arıyorsanız ya da taşınmaz ihtiyacınız bulunuyorsa Vakıfbank'tan satılık gayrimenkul ürünler INTENGO aracı sitesi üzerinden incelenebilir.

Ülkemizdeki önemli devlet bankaları arasında yer alan Vakıfbank'tan tüketici kredileri, konut kredileri gibi ürünleri kullanılarak taşınmaz ürünleri satın alabilirsiniz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde konuya detaylı şekilde eğileceğiz.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkuller Hangi Kanallardan Satılır?

Vakıfbank'a ait taşınmaz ürünler, bankanın kendi internet sitesinde linkli olarak sizi INTENGO aracı internet sitesine yönlendirmektedir. Kendi internet siteleri üzerinden e-ihale ya da doğrudan teklif usulü ile satış yapmayan banka, INTENGO sitesinden e-ihale ile satışlarını gerçekleştirir. Vakıfbank INTENGO Satılık Gayrimenkuller sayfasından bankaya ait gayrimenkulleri inceleyebilir, beğendiğiniz ürünleri satın almak için girişimde bulunabilirsiniz. Bankanın başka bir aracı ile şimdilik anlaşması bulunmadığını, anlaşma yapması halinde bu başlık altında sizlere bilgi vereceğimizi de ekleyelim.

Vakıfbank Batık Kredilerin Kurtarılması İçin Yapılan Satışlar

Kişisel, kurumsal kredilerin geri dönüşü olmadığında bankalar için bu krediler, artık batık krediler olarak nitelendirilir. Bankalar da batık kredilerin tahsili için ipotekli olarak kullandırdıkları kredilerin taşınmazlarını satışa çıkararak tazmin amaçlarlar. Önce icra dairelerince satışa çıkarılan taşınmaz ürünler çeşitli nedenlerle banka tarafından satın alınır ve bankanın uygun göreceği şartlarla birlikte, yine bankanın belirleyeceği kanallar üzerinden satışa çıkarılır. Vakıfbank özelinde belirtmek gerekirse, banka kendi internet sitesi üzerinden satış yapmamaktadır. Bunun yerine aracı internet sitesi olan INTENGO firmasına yetki vererek satışlarını bu platform üzerinden e-ihale yöntemiyle gerçekleştirmektedir.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

Vakıfbank'tan satılık gayrimenkul almanın şüphesiz en önemli avantajı normal taşınmaz piyasasına oranla daha uygun fiyatlı olmasıdır. Bunun ise en önemli sebebi başlangıç fiyatının yani muhammen bedelinin ekspertiz firmasınca atanan tarafsız bilirkişi tarafından belirlenmesidir.

Piyasaya Nazaran Uygun Fiyatlar

Vakıfbank'tan satılık gayrimenkul ürünler yerine, piyasada satılan bir gayrimenkul ürünü satın almak istediğinizde, bir kişi ya da bir grup tarafından kendi çıkarları gözetilerek oluşturulan bir fiyatla karşılaşırsınız. Satıcı istediği şartları, piyasa verilerini analiz ederek oluşturabilir. Kredi faiz oranları özellikle bu fiyat belirleme sürecinde önemli etkenlerden biridir. Konut kredileri, arsa kredileri gibi kredilerin faizleri düştükçe taşınmaz fiyatları artış eğilimli olacaktır. Fakat bankalardan satılık gayrimenkuller, piyasa fiyatlarından çok da etkilenmezler. Belki de bilirkişi tarafından aylar önce hazırlanan bir ekspertiz raporunda belirtilen satış fiyatı üzerinden değer görürler. Bu yüzden de piyasadaki emsallerine göre daha uygun fiyatlara satılırlar.

Normal İhale - E-İhale Farkları

İcradan satılık taşınmazlar ile bankalardan satılık taşınmazlar arasında bazı satış farkları bulunur. İcradan yapılan satışlarda genelde devlete bağlı internet siteleri üzerinden sergilenen taşınmazlar için açık ihaleler uygulanır. Bankalardan satılık taşınmazlar içinse genelde e-ihale yöntemi uygulanır. Elbette bazı bankalar doğrudan teklif ile teklif alarak da satışlarını yapabilir. Buna göre değerlendirirsek, normal açık ihaleler ile diğer yöntemler birbirinden farklı bir süreçler gerektirecektir. Açık ihalelerde alıcıların bolca zaman kaybettiğini belirtelim. İhaleye girebilmek için fiziksel olarak da ihalenin yapılacağı yerde hazır bulunma koşulu da eklenince, açık ihaleler zaman kaybını beraberinde getirir. Ancak Vakıfbank'tan satılık gayrimenkul alırken e-ihale yöntemiyle satışlar yapılacağından, gideceğiniz en uzak yer size en yakın banka şubesidir ve başvuru aşamasında bu süreci yaşarsınız.

Batık Kredilerin Tahsili İçin Satışlar

Daha önce de belirttiğimiz bir husus bu. Burada biraz daha detaylı inceleyelim. Neden bankalar taşınmaz ürün satar, diye merak edenlerdenseniz, cevap bu başlık altında. Bankalar, batık kredilerini kurtarabilmek amacıyla ellerinde bulundurdukları taşınmaz ürünleri satışa çıkarırlar. Bu taşınmazlar her zaman ipotekli gayrimenkuller olmayabilir, banka zamanında taşınmazlara yatırım yapmış da olabilir. Zira bazı bankalar bu tür yatırımları da yaparlar. Ancak Vakıfbank bu bankalardan biri değildir. Bankanın amacı elinde bulundurduğu fonları krediler gibi enstrümanlar ile piyasaya sürerek ekonomide refah yaratmaktır. Geri dönmeyen krediler için de ipotekli olarak kullandırılan kredilerin gayrimenkulleri satışa çıkarılır.
Bankaların aynı zamanda bir ticari işletme olduğu da bilinmelidir. Çünkü bankaların yatırımcıları bulunur ve bu kişiler de bankanın mevduat sahipleridir. Mevduat sahipleri paralarını belli bir ücret (faiz) karşılığında bankaya emanet eder. Banka da bu parayı piyasaya kredi olarak borç verir ve dönüşünde elde ettiği faiz gelirini mevduat sahibi ile paylaşır. Bu en temelinde bankacılık sisteminin de yapı taşıdır. Bankacılık işlemlerinin kesintisiz devamı için paranın dönmesi şarttır. Aynı zamanda Vakıfbank, bankacılık kanunu gereği elinde iki yıldan fazla süreyle taşınmaz bulunduramaz. Sayamadığı durumlarda bu taşınmazlar sermayesine irat edileceğinden, kısa sürede satmak isteyecektir.

Bankalar İcradan Taşınmaz Satın Alırlar

Bankaların batık kredilerini kurtarmak için denedikleri ilk yöntem, icra daireleri aracılığı ile işler. İcradan satılık gayrimenkul ürünler, eğer bankanın düşündüğü seviyelerde satılamazsa ya da farklı bir sebep hasıl olursa, banka avukatları tarafından satın alınır ve bankanın eline geçer. Bu süreçle beraber artık icra kanunu ve yönetmelikleri dışında satışlar gerçekleşebilir. Yani banka dilediği platformda, dilediği usulle satışlarını yapabilir. Kural koyucu artık devlet değil bankadır.

Banka Taşınmazı Kendisi Satmak İster

Tıpkı özel bankalar gibi devlet bankaları da birer ticarethanedir. Vakıfbank'tan satılık gayrimenkuller de batık kredilerin tazmini için satışa çıkarılır. Yeniden finansman için bu taşınmazların satılması önemlidir. Aynı zamanda bu taşınmazların geliri bankanın mevduat zararlarını da karşılamayı amaçlar. Bu yüzden de banka taşınmaz ürünleri kendi belirlediği şart ve kurallara göre satmak isteyecektir. En basiti icra dairesinin belirleyeceği muhammen bedelin düşük olduğunu düşünmesi bile satışı almasına ve kendi belirlediği şartlarda satmasına haklı bir sebep olarak gösterilebilir

Emlakçı Komisyonu - KDV Yoktur

Vakıfbank'tan satılık gayrimenkul alırken emlakçı komisyonu ya da komisyon için KDV ödemeniz gerekmez. Normalde piyasalardan bir taşınmaz almak isterseniz, 100 Bin TL değerinde bir arsa alacağınızı varsayalım, bu taşınmaz için alıcı ve satıcı yüzde iki oranında komisyon bedelini ödeyecektir. Yani siz de alıcı olarak 102 Bin TL ödemek durumunda kalırsınız. Bununla da bitmiyor. Aynı zamanda komisyon bedelinin KDV'si de bu ücrete eklenecektir. Böylece ödeyeceğiniz toplam bedel 102 Bin 360 TL olacaktır.
Bankalar, dekont kesen kurumlardır. Dekont kesmeleri sayesinde yaptıkları işlemlerde, satışlarda fatura kesme yükümlülükleri bulunmaz. Bu yüzden de ödenmesi gereken KDV gibi ücretlerden de muaftır. Bu da tabi ki sizin alıcı olarak KDV ödeneceğinizi gösterir.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkullerin Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller, icra daireleri aracılığı ile ilk kez satışa çıkarılacaksa, fiyatın belirlenmesi amacıyla ekspertiz şirketlerinden rapor düzenlemesi istenir. Ekspertiz şirketinin atayacağı bilirkişi, raporunu oluşturarak nedenleriyle birlikte taşınmazın fiyatını belirler. Böylece taşınmaza ait ilk muhammen bedel yani satış başlangıç bedeli de ortaya çıkmış olacaktır. Bu aşamada henüz banka taşınmaz ürünün sahibi olmamıştır. Banka eğer başlangıç bedelinin az olduğunu ya da bankanın beklediği fiyata satılmayacağını düşünürse, gayrimenkulü satın alarak asetleri arasına katar. Böylece de Vakıfbank, gayrimenkul üzerinde tek söz sahibi olarak icra yönetmeliklerine bağlı kalmadan ürünü dilediği gibi satma hakkına sahip olur.

Satın alım sonrasında banka dilerse, muhammen bedelin güncellenmesi için yeniden bir ekspertiz raporu oluşturulmasını talep edebilir. Böylece satış sürecindeki muhammen bedel de ortaya çıkmış olacaktır.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Tutarı Ödeyecek Miyim?

Vakıfbank’tan satılık taşınmaz almak için öncelikle teminat bedeli ödemeniz gerekecektir. Teminat bedeli gayrimenkul satış sözleşmesinde belirtildiği üzere, taşınmazın muhammen bedelinin yüzde 5’i oranında ödenecektir. Teminat tutarı yerine dilerseniz çalıştığınız bankalardan birinden alacağınız teminat mektubunu da Vakıfbank’a teminat olarak gösterebilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi teminat bedelini ödemeniz ya da teminat mektubunu göstermeniz kesin alıcı olduğunuzu bankaya göstermek adına önemli bir adımdır. Teminat tutarı konusunu biraz açmamız da gerekirse, taşınmazın muhammen bedeli üzerinden ödenen bir tutardır. Eğer 100 Bin TL tutarında bir taşınmazı beğendiyseniz, 5 Bin TL’lik bir teminat tutarı ödemeniz gerekir. Örneğin, 106 Bin TL teklif vererek ihaleyi kazandınız. Bu durumda kalan tutarı yani 101 Bin TL’yi ödeyerek gayrimenkulün sahibi olursunuz.

INTENGO’ya Komisyon Ödeyecek Miyim?

Bankalar genelde e-ihale yöntemiyle aracılara taşınmazlarının satışlarını yaptırırken komisyon bedelini, ihale katılım bedeli ve hizmet bedeli gibi isimlerle alıcıya ödetirler. Ancak Vakıfbank aracı ile yaptığı anlaşma uyarınca bu komisyon bedelini kendisi ödemektedir. Bu yüzden de siz alıcı olarak INTENGO aracı internet sitesine herhangi bir ödeme yapmayacaksınız.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkulleri Satın Almak

Vakıfbank'tan satılık taşınmazlar için başvurmak ve teklif vermek istiyorsanız, Vakıfbank INTENGO Satılık Gayrimenkuller sayfasını ziyaret etmelisiniz. İl ve ilçe, taşınmaz durumu gibi filtreleri kullanarak ilanları filtreleyebilir ve aramanızı istediğiniz özelliklere uygun yapabilirsiniz.

Bankanın ve Intengo'nun Hatlarına Erişmek

Beğendiğiniz ve incelemek istediğiniz taşınmaz ürün için bankanın gayrimenkul danışma hattını arayabilirsiniz. Telefon numaraları 0 2126 724 29 62 - 29 68'dir. E posta ile ulaşmak isterseniz, emlak@vakifbank.com.tr adresine elektronik posta göndererek başvuru yapmak istediğinizi, bununla birlikte taşınmazı görmek ve incelemek istediğinizi özellikle belirtebilirsiniz. INTENGO danışmanları da sizlere konuyla ilgili yardımcı olabilir. 0 212 213 73 00 numaralı telefondan INTENGO müşteri hizmetlerine ulaşarak konuyla ilgili bilgi talep edebilirsiniz. Ancak bu noktada bir şeyi belirtelim, INTENGO üzerinden hizmet almak istediğinizde, karşınıza yine Vakıfbank’ın satış sorumluları çıkacaktır.

INTENGO Sistemine Üye Olmak

INTENGO üzerinden satış sözleşmesine erişmeniz için sisteme üye olmanız gerekmez. Örnek Gayrimenkul Satış Sözleşmesini inceleyin. Sistem üzerinden örnek satış sözleşmesini inceledikten sonra beğendiğiniz taşınmazın satışı ile ilgili detaylı bilgilere de sahip olacaksınız. Sonrasında teklif vermek istediğinizde artık sisteme üyelik yapmanız gerekecek. Size daha önce belirttiğimiz telefon numaraları üzerinden Vakıfbank Intengo satış hattını arayarak ilgilendiğiniz gayrimenkul numarasını vermeniz ve gayrimenkul ile ilgilendiğinizi belirtmeniz gerekir. Teminat tutarını ödeyip sözleşmeyi imzalamanız sonrasında SMS ile size gönderilecek olan şifreyi kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Ayrıca kullanıcı adınızın T.C. kimlik numaranız olduğunu da belirtelim.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkuller İçin Başvuru Süreci Nasıl Olacak?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkullerle ilgili aracı kurum üzerinden yapılacak olan teklifin bilgileri, teklifin nasıl yapılabileceği, ihale için hangi tutarların ödeneceği ve gönderilecek olan belgelerin mahiyeti hakkındaki bilgileri bu başlık altında sunacağız.

Intengo Üzerinden Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

INTENGO üzerinden Vakıfbank’a ait gayrimenkullere sahip olabilmeniz için e-ihalelere katılıp bu ihaleleri kazanmanız gerekiyor. Açık ihaleler kadar zor olmayan, nispeten daha kolay bir başvuru süreci sizi bekliyor. Başvuru öncesinde gayrimenkul satış sözleşmesini okumanız ve yazan detayları anlamanız önem taşıyor. İleride sorun yaşamamak için okumalı ve sorumluluklarınızı bilmelisiniz.

Teminat Tutarının Ödenmesi

Teminat tutarı ödeyeceğinizi, bu oranın gayrimenkulün başlangıç tutarının yüzde 5’i kadar olacağını daha önce belirtmiştik. Taşınmazın bağlı bulunduğu şube üzerinden başvurunuzu ve ödemenizi gerçekleştirmeniz gerekir. Banka şubesine gittiğinizde yanınızda muhammen bedelin yüzde 5’i kadar bir bedeli hazır bulundurmanız önemlidir. Bankanın belirttiği IBAN hesabına ödemenizi yapmanızın sonrasında satış sözleşmesini de imzalamalısınız.
Bu tutarın bir komisyon bedeli olmadığını ve satın alım sırasında taşınmazın ücretinden düşüleceğini de tekrar hatırlatalım.

İstenen Evraklar Nelerdir?

Teminat bedelini ödemenizin ardından satış sözleşmesini imzalamalısınız. Satış sözleşmesi imzalanırken yanınızda bulunması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeleri aşağıda belirtelim.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Tüzel kişiler için sözleşme imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösteren yetki belgesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkullere Nasıl Teklif Verilir?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkullerden beğendiğiniz biri için teklif aşamasına gelmeniz sonrasında, artık sahibi olmak istediğiniz gayrimenkul ürüne teklif verebilirsiniz. Sisteme girişinizi T.C. kimlik numaranız ve SMS ile gönderilen şifre aracılığı ile yapmalısınız. Girişiniz sonrasında teminat bedelini ödediğiniz ve satış sözleşmesini imzaladığınız taşınmazın ilan sayfasını ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Siz henüz başvuru aşamasındayken nelerin değiştiğini; farklı birinin teklif yapıp yapmadığını, muhammen bedelin aynı olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Gayrimenkule Teklif Oranı En Az Ne Kadar Olmalı?

Satın almak istediğiniz gayrimenkul için en az minimum artış tutarı kadar teklif sunmalısınız. Bu tutar ihale sayfasının sağında gösterilmektedir. İsterseniz minimum artış bedelinin üzerinde bir artışla teklif de sunabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, vereceğiniz teklifin muhammen bedelin yani başlangıç bedelinin altında olmaması gerektiğini bilmenizdir. Teklif Ver butonuna basmanızla birlikte teklifiniz sisteme iletilir ve ilk teklif veren olmanız durumunda geri sayım başlar. Eğer ilk teklif veren değilseniz, geri sayımda kalan sürenin üzerine 30 dakika daha eklenir.
Az önce anlattığımızı bir örnekle açıklamamız gerekirse, 100 Bin TL muhammen bedelli bir taşınmaz için belirlenen minimum artış tutarının 4 Bin TL olduğunu düşünürsek, en az 104 Bin TL’lik bir teklifi sisteme sunmanız gerekecektir. Altında bir teklif sunmanız durumunda sistem bu teklifi zaten kabul etmeyecektir.

Hangi Taşınmazlara Teklif Yapabilirim?

Sadece teminat bedelini ödeyerek satış sözleşmesini imzalamış olduğunuz gayrimenkuller için teklifte bulunabilirsiniz. Bunun dışında beğendiğiniz bir taşınmaz bulunuyorsa, bu taşınmaz için yeniden bir teminat ödemesi gerçekleştirmeli ve o taşınmaza ait satış sözleşmesini imzalamalısınız. Yeniden işleyecek olan bu sürecin sonunda yeni bir taşınmaz için teklifte bulunabilirsiniz.

Başka Biri Teklifimi Görebilir Mi? Yeni Teklifi Sunabilir Mi?

Teklifinizi ve taşınmaza bir teklif verildiğini farklı alıcılar da görebilir. Ancak teklifi kimin verdiğini ve ne zaman verdiğini görmeleri mümkün değildir, elbette siz de onların kim olduklarını göremezsiniz. Bununla birlikte, satış sözleşmesini imzalamış ve teminat tutarı ödemişlerse, farklı alıcılar da sizin talip olduğunuz gayrimenkul ürünün e-ihalesine katılabilir ve teklif sunabilir. Beğendiğiniz ve teklifiniz bulunan ürüne yeni bir alıcı tarafından teklif geldiğinde INTENGO sistemi bu durumu size bir e-posta ile bildirir. Siz de sonrasında dilerseniz teklifinizi artırabilirsiniz. Bu açıdan sistemde bulunan e-posta adresinizin aktif kullandığınız bir adres olmasına da dikkat etmelisiniz.

E-İhale Nasıl İlerler? İhaleyi Nasıl Kazanırım?

Vakıfbank’tan satılık taşınmaz için ihalede teklif verdiğinizde bir sayaç başlatılır ya da sonradan teklif vermişseniz sayaç 30 dakika daha artarak işlemeye devam eder, demiştik. Bu süre bankanın belirlediği bir süredir ve 5 ila 7 gün arasında değişir. Dilerse banka bu süreyi uzatarak kısaltabilir. İhalenin son günü, sizin teklifiniz sonrasında 30 dakika kalaya kadar farklı bir teklif gelmesi durumunda, ihale 30 dakika uzayacaktır. Her teklif bu süreyi 30 dakika uzatır. Nihayetinde son 30 dakika içinde farklı bir teklif gelmemesi durumunda en yüksek teklif sahibi ihaleyi kazanacaktır.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkullere Ödediğim Teminatı Nasıl Geri Alabilirim?

Bazı şartlar dahilinde Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller için ödemiş olduğunuz teminat tutarlarını geri alabilirsiniz. Bu durumları aşağıda belirttik.
  • Teminat tutarı ödemiş olsanız dahi e-ihale süreci içinde taşınmaz için teklif vermemişseniz,
  • Geçerli nedenlerle banka e-ihaleyi iptal ettiyse,
  • Herhangi bir nedenle banka ihaleye girişinizi engellemişse,
  • Yapmış olduğunuz teklif diğer tekliflerin altında kalmışsa ödemiş olduğunuz teminat tutarı tarafınıza iade edilecektir.

Vakıfbank'tan Satılık Taşınmazları Taksitle Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkul alırken taksitle satın alım yapamazsınız. Bu durum alenen satış sözleşmesinde belirtilir. Banka, satışa çıkardığı ve tarafınızdan satın alınacak olan gayrimenkulü peşin parayla size satacaktır. Aksi durumu teklif etmeniz durumunda banka satışı sonlandıracaktır.

Eğer krediye uygunluğu bulunan bir taşınmaz için teklifte bulunmuş ve kazanmışsanız, elbette kredi olanaklarını kullanarak bu taşınmaza sahip olabilirsiniz. Başvuru sırasında ya da mümkünse başvuru öncesinde kredi çekebilir durumda olduğunuzu kontrol etmenizde fayda bulunuyor. Kredibilitenizin bulunması durumunda, dilerseniz Vakıfbank’tan da kredi kullanabilirsiniz. Fakat elbette farklı bankalardan da kredi ürünleri tarafınızdan tercih edilebilir. Genelde Vakıfbank’a ait taşınmazların kredi uygunlukları bulunuyor. Ancak yine de beğendiğiniz gayrimenkulün satış sayfasındaki kredi uygunluğu bölümünü incelemeniz önem arz ediyor.

Dilediğiniz bankaların konut kredisi ürünlerine erişmek için Konut Kredileri sayfamızı, arsa kredileri için Arsa Kredisi sayfamızı Sadece Vakıfbank’ın konut kredilerine erişmek isterseniz de Vakıfbank Konu Kredileri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank'tan Satılık Gayrimenkul Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bankalardan veya spot piyasalardan taşınmaz alırken, ilk olarak muhakkak satın alım öncesinde sağlam bir inceleme süreci geçirin. Spot taşınmaz piyasalarında belki ön ödeme yapmama ya da yapmış olduğunuz ön ödemeleri geri alma şansınız bulunur. Ancak Vakıfbank’tan satılık gayrimenkuller ya da diğer bankalardan satılık taşınmaz ürünler satın alırken teminat tutarı, ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli gibi bedeller ödemeniz gerekir. Bu bedelleri belirli şartlar oluşmadan geri almanız da oldukça güçtür. Bu açıdan bu başlık altında belirteceğimiz konuları dikkatle takip etmenizi öneriyoruz.

Taşınmazları Giderek Yerinde İnceleyin!

Satın almak istediğiniz Vakıfbank’a ait taşınmazı imkanlarınız ölçüsünde giderek bizzat görmenizi öneriyoruz. Zira gayrimenkul satış sözleşmesine bu ilkeye bağlı olarak imza atacaksınız. Aynı zamanda Vakıfbank’ın taşınmaz hattını aradığınızda karşınızdaki operatöre taşınmaz ürünü gezmek istediğinizi belirtirseniz, konuyla ilgili size yardımcı olacaktır. Bizzat inceleyerek taşınmaza ait sorunları tespit edebilir, bu duruma göre de satın alma isteğinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz taşınmazın çevre şartları, ulaşımı ve komşuluk ilişkileri gibi fiziki ve sosyal durumlarını da bizzat analiz etmiş olursunuz. E-İhale sonucunda taşınmazı kazanmanız halinde, satın almaktan vazgeçmeniz durumunda teminat tutarınız iade edilmeyecek, banka tarafından irat edilecektir.

Araştırma İşini Sağlam Tutun!

Araştırma ve ön inceleme sürecinin ehemmiyetinden bir önceki başlıkta bahsetmiştik. Vakıfbank’tan satılık taşınmaz ürünler konusunda belki de en önemli konuların başında araştırma süreci gelir. Tapu dairelerinden gayrimenkul ürüne dair tapu kayıtlarını, hisse ve ortaklık durumlarını detaylı bir şekilde kontrol etmenizi öneriyoruz. Gayrimenkule ait diğer konuları da bağlı bulunduğu belediyenin gerekli birimlerine giderek sorgulamanız, taşınmazı satın alma konusunda içinde bulunabileceğiniz olağan şüphelerinizi giderecektir. Bir mesken alacağınızı düşünürsek, binanın dış yapısı, fiziki konumu, mimarisi, şehre uzaklığı, ulaşım olanakları, en yakın hastanenin ya da okulun konumu gibi çevre şartları da satın alımda kararlarınızı etkileyecektir. İçinize sinmeyen bir taşınmaz ürünü satın almanın size bir değer katmayacağı belirgin şekilde açıktır. Üstelik bu gayrimenkul için bankaya bir teminat tutarı da ödemiş olacağınızdan, taşınmazı görmeden yapacağınız bir teklifin bedeli, teminat bedelini kaybetmeniz ile sonuçlanabilir.

İhale süreci öncesinde imzalamış olduğunuz sözleşmenin geçerli olacağını unutmayın. Taşınmazı bizzat incelediğinizi, bir sorun belirlemediğiniz ve ihaleyi kazanmanız durumunda taşınmazı satın alacağınızı taahhüt etmiş olacağınızdan, satın almamanız halinde ödemiş olduğunuz teminat bedeli size iade edilmeyecektir.

Bankaya Ödemelerinizi Zamanında Yapın!

Vakıfbank’tan satılık gayrimenkullerden birine sahip olmak için teminat tutarınızı ödediniz ve elektronik ihale sonucunda taşınmazı satın alma hakkını kazandınız. Yedi iş günü içinde, taşınmazın bedelini teminat tutarını düşerek ödemelisiniz. Kalan tutarı bankanın size göstereceği IBAN hesabına yatırdıktan sonra satış süreci işlemeye başlayacak ve tapu devri işlemlerine geçilecektir. Ödemeyi zamanında yapmamanız durumunda satış durdurulacaktır. Kredi kullanarak ödemenizi gerçekleştirmek istiyorsanız, satın alma zamanı dolmadan önce kredinizi çekmiş ve hazır etmiş olmalısınız. Son güne kadar bu tutarı ödememeniz halinde satış durdurulacak ve ödemiş olduğunuz teminat bedeli irat kaydedilecektir.

Satın Alırken Ek Ödemeler Olacaktır!

Bankalardan satılık taşınmaz alırken, sözleşme, şartname gibi önemli belgeleri imzalamak zorundasınızdır. Bu belgeler gereği ortaya çıkacak olan bazı ödemeleri bankalar kendileri ödeyecektir. Ancak BSMV gibi bazı vergileri ve harçları alıcı olarak sizin ödemeniz gerekir. Bu gibi acil durumlar için bir miktar daha parayı hesabınızda ya da satış sırasında yanınızda bulundurmanızda fayda bulunuyor.

Satış Yalnızca Satış Sözleşmesini İmzalayana Yapılır!

Tapu devrinin yapılabilmesi için tapu dairesine satış sözleşmesini imzalayan kişinin gitmesi ve onun tapuyu üzerine alması gerekir. Farklı kişilerin tapu devrini üzerine istemesi durumunda satışın durdurulması ve teminat bedelinin geri ödenmemesi durumunun ortaya çıkması söz konusudur. Eğer satın alım sonrasında bir satış düşünüyorsanız, önce satışı kendi üzerinize almanız gerekiyor. Ardından satışı başka birinin üzerine yapmanızda bir sakınca bulunmuyor.

Geçmiş Borçlara Dikkat Edin!

Geçmiş döneme ait borçlar, taşınmaz satışlarında sürekli karşılaşılan bir durumdur. Bu borçlar, fatura borçları olabileceği gibi vergi borçları da olabilir. Ne yazık ki, alıcı olmakta kararlıysanız, borçları üstlenmeniz gerekecektir, zira banka borçları üstlenmeyeceğini sözleşmede alenen belirtmiştir. En başta yapacağınız inceleme sırasında bu geçmiş döneme ait borçların da incelenmesi, satış sırasında ya da sonrasında ortaya çıkacak anlaşmazlıkları önleyecektir.


Diğer bankaladan satılık gayrimenkuller