Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazlar; haciz işlemi başlayan meskenlerin, tarla ve arsaların banka tarafından satılmasını ifade eder. Bankalardan satılık motorlu taşıtların ya da taşınmazların normal spot piyasalarda eşdeğer özellikteki türlerine göre daha uygun fiyatlarda satıldığı bilinmektedir. Yatırımını taşınmazlara yapan kişiler de bankaların satışa çıkardığı bu ürünleri satın alabilmektedir. “Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazlar nasıl satın alınır? Fiyatları nasıl belirlenir? Kredilerle taşınmaz satın almak mümkün müdür?” gibi soruların yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Taşınmazlar Hangi Kanallardan Satılır?

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkul ürünler, bankanın kendi internet sitesi üzerinden satış çıkarılır. Burada diğer bankalara göre özel bir durum söz konusu olmaktadır. Ziraat Bankası, INTENGO aracı kurumunun alt yapısını kullanarak kendi sistemini entegre etmiştir ve aracı kurumun alt yapısı üzerinden kendi taşınmazlarını, araçlarını satmaktadır. Kendi internet sitesi üzerinden de ayrıca bir taşınmaz satışı bulunmaktadır. Kendi internet sitesi üzerinden yaptığı satışlarda açık ihale kapalı zarf yöntemini kullanan banka, INTENGO üzerinden satışa çıkardığı ürünleri e-ihale yöntemiyle satmaktadır. Bankanın kendi internet sitesi üzerinden, açık ihale ile satışa sunduğu taşınmazlar Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller adresinden takip edilebilir. INTENGO sistemiyle entegre edilen ve e-ihale yöntemiyle satılan taşınmaz ürünler için INTENGO Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller adresini inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller Açık İhale Satışları

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkul ürünler satın almanız için iki farklı yöntem benimsenmiştir. Bunlardan ilki açık ihale – kapalı zarf usulüyle satış, diğeri de e-ihale usulü satış. Biz bu başlık altında sizlere bankanın kendi internet sitesi üzerinden gerçekleştirdiği açık ihale – kapalı zarf usulü satışları ele alacağız.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Taşınmazlara Nasıl Teklif Sunarım?

Ziraat Bankası’nın satılık taşınmazlarından beğendiğiniz bir tanesini satın almak istemeniz durumunda, bankanın kendi internet sitesinden yapılan açık ihaleli satışlara katılmanız gerekecektir. Satın alma süreciyle ilgili bilgi vermeye başlayalım. Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller linkini inceleyerek bankaya ait taşınmazları inceleyebilirsiniz. Sağ panelde bulunan Gayrimenkul tipine ve özelliklerine göre arama işlemi yapabilir, il ve ilçe seçiminize göre sıralamalar gerçekleştirebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkullerle İlgili Bilgi Almak

Taşınmazlara ilişkin bilgi almak için Gayrimenkulün detay sayfasında altta bulunan İlgili Personel bölümünden, taşınmaz ürünle ilgilenen banka personelinin numarasına ulaşabilirsiniz. Bu telefon numaralarından birini aramanız durumunda personel size taşınmazla ilgili bilgiler verecek ve satın alma sürecinin işleyişini de size anlatacaktır. Aynı zamanda İhale Evrakları linkinde bulunan bilgileri de kontrol etmenizi öneriyoruz.

Teminat Tutarı Ödeyecek Miyim?

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazlar alırken teminat tutarı ödemeniz gerekir. Bu tutar, taşınmaz ürünün satış muhammen bedelinin yüzde 6’sı oranında olmaktadır. Ziraat Bankası’nın kendi internet sitesi üzerinden teşhir edilen taşınmazlarının detay sayfasında muhammen bedeli ve teminat tutarını görebilirsiniz. Teminat tutarı ödenmesinin yanında farklı bankalardan olmak üzere muhammen bedelin yüzde 6’sı oranında bir teminat mektubu da sunulabilecektir.

Gayrimenkul Satın Alma Teklif Mektubu (Ek 4 Düzenleme)

Satın alma teklif formu, satış komisyonuna yazılacak bir teklif mektubudur. Banka şubesinde banka personeli eşliğinde doldurmanız ve imzalamanız halinde daha doğru bir işlem yapmış olacaksınız. Teklif Formu ve Satış Şartnamesi linkinden inceleyerek bilgi alabilirsiniz. Bu teklif mektubunun ve şartnamenin imzalanması sonrasında taşınmaz bedelinin yüzde 6’sı oranında bir teminat tutarının bankanın göstereceği IBAN hesabına yatırılmasıyla ihale süreci de fiilen başlamış olacaktır. Teklif Mektubu hazırlanması ve şartname imzalanması sonrasında banka şubesine teslim edilebilir. Dilerseniz direkt olarak Genel Müdürlük Tedarik ve Hizmet Yönetimi Bölüm Başkanlığı İhale Servisi (Osmanağa Mahallesi, Rıhtım Caddesi No:4 Kat:5 Kadıköy / İstanbul) adresine alındı belgesi karşılığında teslim edilebilir.

Kapalı Zarfın Hazırlanması

Teklif mektubundaki alanlar; taşınmazın açık adresi, tapu bilgileri, teklif bedeli ve satışın niteliği gibi bilgiler doldurulmalıdır. Peşin ödenecek tutar ve taksit isteniyorsa, kalan tutarın kaç taksitle ödeneceği gibi bilgiler tarafınızdan hazırlanmalıdır. Zarfın içine teklif konduktan sonra, zarfın üzerine “Teklif” ibaresi iliştirilmelidir.

Teklif Verme Süreleri

Satış ilan ile yapılıyorsa, ilan edilen satış gününden bir önceki gün mesai bitimine kadar teklif sunabilirsiniz. Ancak sürekli satış yöntemiyle yapılan satışlarda, her ayın 1. Ve 3. perşembe günlerinde satışlar yapıldığından, ihale günü saat 15:00’e kadar teklif sunabilirsiniz. Sürekli satış yöntemi denen sistem, ilan edilerek satılamayan taşınmazların satılıncaya kadar satışa çıkması sistemidir. İhalenin başlamasından sonra verilen teklifler kabul edilmeyecektir.

İhalenin Yapılması ve İhalenin Kazanılması

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazların ihale yöntemiyle satılanları, tekliflerin alınması ardından ilan tarihinde ya da satılamayan taşınmazlarda her ayın 1’inci ve 3’üncü perşembe günü yapılır. Açık ihalenin yapılacağı yer ihale şartnamesinde alenen belirtilecektir. İlan edilen satış gününde teklif zarfları ilgili ihale komisyonu huzurunda açılacaktır. Eğer tek bir zarf ihaleye katılmışsa, zarf sahibiyle verdiği teklifle ilgili pazarlık yapılacaktır. Pazarlık sonucunda kabul edilen satışlar sonunda gayrimenkul ihalede kazanılmış olur. Birden fazla zarfın ihaleye katılması durumunda, en yüksek teklife sahip alıcı ile pazarlık yapılır ve kabul edilen satış sonucunda gayrimenkul kazanılır.

Ziraat Bankasından Taksitle Taşınmaz Satın Almak

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkuller için yapılan açık ihalelerde taksitli satın alım gerçekleştirebilirsiniz. Satış bedelinin taksitlendirilen kısmı için bankaca belirlenen Satış ve Borçlanma Protokolü imzalanacak ve o günün faiz oranları esas alınarak BSMV ve faiz uygulanacaktır. Bu bir nevi kredidir ve kredi kullandırımı gibi taksitlendirme yapılır.

E-İhale İle Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazların hem banka kanalıyla kendi internet sitesi üzerinden ve açık ihaleler yöntemiyle satıldığını hem de e-ihaleler yöntemiyle INTENGO aracısı kanalıyla satıldığını yazımızın girişinde belirtmiştik. Şimdi Ziraat Bankası’nın e-ihale ile sattığı taşınmazların nasıl satın alınabileceği ile ilgili bilgiler verelim.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Taşınmazlar

Ziraat Bankası, ülkemizin her yerinde bulunan devlet bankaları arasındadır. Hem devlet bankası olması hem de en güvenilen bankalardan biri olmasıyla pek çok müşteriye sahip olmuş bir bankadır. Gelişen teknik imkanlar da bankanın müşteri potansiyelini üst seviyeye çeken bir diğer etkendir. İnternet kanalıyla da müşterilerine hizmet veren banka, ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve arsa kredileri gibi pek çok finansal enstrümanı ile piyasaya finansman desteği sağlar.

Banka kişisel ya da kurumsal müşterilerine kredi finansmanı sağlayarak kar getirisi elde etmeyi amaçlar. Böylece parasını mevduat hesaplarına yatıran müşterilerine faiz getirisi sağlar. Ödenmeyen krediler ise finansal olarak bankayı zorlayan ve finansal sistemde batık krediler denen kara delikler oluşturur. Bankalar genel itibari ile bu batık kredilerin tahsilini sağlamalıdır ki ayakta kalabilsinler. Ziraat Bankası da ipotek karşılığı olan Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazları kredilerin tahsil edilmesi amacıyla satışa çıkarır. İcra dairesi kanalıyla satışa çıkarılan gayrimenkul ürünler, biraz sonra açıklayacağımız nedenlerle banka tarafından satın alınarak bankanın belirlemiş olduğu kurallara istinaden banka inisiyatifinde satılır. Ziraat Bankası, e-ihale ile satışlarını gerçekleştirmek istediği taşınmazların satışlarını INTENGO aracı kurumu üzerinden gerçekleştirir. Ancak bu aracının yalnızca alt yapısını kullanmaktadır.

Ziraat Bankası’na ait e-ihale ile satışta olan gayrimenkulleri Ziraat Bankası INTENGO Satılık Gayrimenkuller sayfasından inceleyebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Taşınmaz Almanın Avantajları Nelerdir?

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkul almanın en önemli avantajı, normal piyasalara nazaran daha ucuz fiyatlarla taşınmaz edinebilecek olmanızdır. Zira oluşturulan ekspertiz raporu, uzman bir bilirkişinin yaptığı hesaba dayanarak oluşturulmuş olur ve bu fiyat da satışta etken muhammen bedeli ortaya çıkarır. Aynı özelliklerde bir gayrimenkulü satın almak istemeniz halinde piyasada daha pahalı taşınmazlar almak zorunda kalabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bu konunun üzerinde biraz duralım.

Taşınmaz Piyasasına Göre Daha Uygun Fiyatlar

Normalde, gayrimenkul piyasasından taşınmaz satın almak isterseniz, piyasanın o anki şartlarına göre biçilen fiyatlar üzerinden satın almanız gerekecektir. Yani bir satıcı kendi belirlediği bir fiyat üzerinden malını size satmak isteyecektir. Satın almak istemeniz halinde, pazarlık edebildiğiniz ölçüde pazarlık etseniz dahi, satıcının istemediği bir fiyat üzerinden taşınmazı satın almanız mümkün değildir. Ancak bankalardan satılık gayrimenkuller satın almak istediğiniz zaman bu durum değişecektir. Bankadan satın alacağınız taşınmazlar daha uygun fiyatlı olacak ve piyasadaki kadar pahalı olmayacaktır.

E-İhale – Açık İhale ve Doğrudan Teklif Arasındaki Farklar

Bankalardan satılık ürünler bankaların inisiyatifine bağlı olarak satılır. Bazı bankaların taşınmazlarını e-ihaleler ile bazılarının doğrudan tekliflerle bazılarınınsa açık ihaleler ile sattıklarını söylemeliyiz. Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmaz ürünler ise bu üç yöntem de kullanılarak satılır. Klasik ihale olarak bildiğimiz açık ihale yöntemi kendi internet sitesindeki ürünler için kullanan banka, INTENGO kanalını da diğer taşınmazlarını satışa çıkarmak için kullanır.

Açık ihaleler elbette diğer yöntemlere nazaran daha fazla prosedür içerecektir. Basitçe anlatmak gerekirse, zaman alıcı ihale dosyaları hazırlamanız, kargo ile uğraşmanız ve düzenlenen ihaleye de fiziken katılmanız gerekir. Bu süreç satın alım için zahmetli bir süreç gerektirecektir. Doğrudan teklif yönteminde ise teşhir edilen taşınmaz için açıklanan muhammen bedel üzerinden bir teklif vermeniz gerekir. Eğer banka bu teklifi kabul ederse, size geri dönecek ve size ürününü satmak istediğini söyleyerek satış işlemlerini başlatacaktır. Fakat bu yöntemde rakiplerinizi bilmezsiniz, tekliflerini göremez ve ona uygun bir strateji oluşturamazsınız.

E-ihale yöntemiyle yapılan satışlarda yukarıda anlattığımız prosedür ve zaman kaybı yaşamazsınız. Açık ihalelere göre daha masrafsız ve daha hızlı satışlar gerçekleşirken, doğrudan teklife göre de daha şeffaf bir ortamın olduğunu belirtelim. Zira belirttiğimiz üzere banka sizinle en yüksek teklifi paylaşmayacaktır. Ancak e-ihalelerde alenen diğer alıcıların tekliflerini siz de görebileceğiniz için teklifinizi yeniden değerlendirme şansına sahip olursunuz.

Batık Kredilerin Kurtarılması İçin Yapılan Satışlar

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazlar, genelde batık kredilerin geri alınabilmesi için yapılan satışları ihtiva ederler. Bankaların en asli görevleri arasında taşınmaz bulundurmak, satmak bulunmaz. Çünkü bankaların asıl istekleri, ellerinde bulunan fonları kullanarak kişi ya da kurumlara finansal krediler sağlamak ve ülke genelinde fayda sağlamaktır. Böylece hem bankalara parasını yatıran mevduat sahibi faiz getirisi elde edebilecek hem de banka kar sağlayabilecektir. Bankaların aynı zamanda birer ticari kurum olduklarını da unutmamak elzemdir. Diğer bir önemli husus ise bankaların ellerinde taşınmaz bulundurma süreleridir. Ziraat Bankası da bu kısıttan dolayı elinde bulundurduğu taşınmaz ürünleri en geç iki sene içinde elinden çıkarmak isteyecektir. İki sene içinde elinden çıkaramadığı taşınmaz ürünün sermayeye irat edilmesi gerekeceğinden bu satışlar uygun fiyatlara yapılmaktadır.

Bankalar İcradan Aldıkları Taşınmazları Satarlar

İcradan satılık gayrimenkullerin karlı olduğu aşikardır. Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazlar da satılırken bir amaç için satılırlar; batık kredilerin tahsili. Banka taşınmazlarını satarken maksimum fayda hedefini de gözetecektir. Kendi kural ve isteklerine göre taşınmaz ürünü satmak isteyen banka, muhammen bedel üzerinden icradan taşınmazı satın alarak asetine katar ve yeni bir ekspertiz raporu oluşturarak yeniden fiyatlandırır. Böylece de INTENGO aracılığıyla taşınmazlarını e-ihalelerle satışa çıkarır.

Ziraat Bankası Gayrimenkulleri Neden Kendisi Satmak İster?

Yapıları itibariyle bankalar birer ticari işletmedirler. Banka kendi taşınmazlarını satarak maksimum düzeyde fayda sağlamak amacındadırlar. Fakat normal piyasa koşulları dahilinde bu satışlarını yapmayacaktır. Kendisi ve mevduat sahipleri açısından en yüksek faydayı isterken alıcı için de çok avantajlı fiyatlar sunacaktır. Böylece banka ile alıcı arasında bir kazan kazan usulüyle işleyecektir. Banka kendi batık kredilerini kurtarırken mevduat sahiplerine karlarını yani faiz gelirlerini ödeyeceklerdir. Böylece yeniden piyasaya bu elde ettikleri gelirleri finansman olarak yeniden aktaracak ve ülke refahına katkı sunacaktır. Taşınmaz alıcısı da piyasa fiyatlarının oldukça altında bir taşınmaza sahip olabileceklerdir.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller İçin KDV – Emlakçı Komisyonu Yok

Normal piyasalardan satılık taşınmazlar almak istediğinizde emlakçılar ile çalışabilir ve tüm gerekli işlemleri emlakçılar üzerinden halledebilirsiniz. Emlakçılar sizin istediğiniz özelliklerdeki taşınmazları sizin için bularak beğeninize sunabilir ve satın alma sürecinde size büyük katkılar sunabilir. Fakat elbette bunun için emlakçı komisyonu ödemeniz gerekir. Emlakçı komisyonu ile komisyonun KDV’sini de ödemeniz gerekecektir. Emlakçı ile özel bir anlaşma yapılmamışsa, alıcıdan yüzde 2, satıcıdan da yüzde 2 komisyon oranı talep edebilirler. Kaba bir hesap ile taşınmaz aldığınızı hesaplarsak, 100 Bin TL değerinde bir taşınmaz için KDV hariç 102 Bin TL ödemeniz gerekecektir. KDV tutarı da dahil edildiğinde bu tutar 102 Bin 360 TL’ye tekabül edecektir. Fakat bankalardan satılık gayrimenkuller satın almak istediğinizde internetten kolay bir araştırma ve emlak ürününün detaylı incelenmesi sonrasında daha uygun fiyatlara ve üstelik emlakçı tutarı da olmadan satın alım yapabilirsiniz.

Bunun yanında bankalar dekont kesen, böylece de fatura kesmesine gerek kalmayan kurumlardır. Fatura kesmedikleri için KDV’den muaf tutulurlar. Siz de Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkul almak istediğinizde

Ziraat Bankası’ndan Satılık Taşınmazların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ziraat’ten satılık taşınmazlar, henüz icra dairelerine düştüklerinde fiyatlandırılır. Bu fiyatlandırma için ekspertiz şirketleri görevlendirilir ve uzman ekspertizler, taşınmaz ürünü inceleyerek bir rapor ortaya koyarlar. Bunun sonucunda da icradan satılık gayrimenkul ürünlerin satışı için muhammen bedel ortaya çıkar. Muhammen bedel, daha önce de açıkladığımız üzere, bir taşınmazın ekspertiz raporunda sunulan en düşük satış fiyatıdır ve tavsiye niteliği taşır. Muhammen bedelin belirlenmesi ardından çeşitli nedenlerle icradan satılamayan taşınmazlar, icra dairelerinden bankalar tarafından satın alınır. Bu yöntemle taşınmaz üzerinde tek söz sahibi olan banka, kendi yöntem ve sistemiyle taşınmaz ürünü satışa çıkaracaktır. Dilerse yeniden bir ekspertiz raporu düzenleterek muhammen bedeli yeniden belirler ve en düşük satış bedeli böylece ortaya çıkmış olur.

E-İhale İle Satışa Çıkan Ziraat Bankası Taşınmazları Nerede Satılır?

Ziraat Bankası’ndan satışa çıkarılan taşınmaz ürünler farklı yöntemlerle satılır, demiştik. E-ihale yöntemi de bu yöntemlerden bir tanesi. Banka, e-ihale ile satışa çıkaracağı ürünleri INTENGO altyapısına sahip bir sayfada alıcılara teşhir etmektedir. Ancak satış sürecinde INTENGO personeli değil bankanın kendi personeli alıcılara yardım etmekte ve yol göstermektedir. Bunun dışında Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkullerin e-ihale yöntemiyle satıldığı bir başka platform bulunmaz.

Başvuru için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilirsiniz. En yakın banka şubesini öğrenmek için Ziraat Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Burada il ve ilçe seçiminizi yaptıktan sonra

E-İhale İle Satılan Ziraat Bankası Gayrimenkulleri İçin Teminat Öder Miyim?

Ziraat Bankası’ndan satılık ya da diğer bankalardan satılık taşınmazlar için teminat bedeli, hizmet bedeli ya da ihale katılım bedeli adı altında ödemeler yapmanız gerekebilir. Teminat bedeli bir ön ödeme manası taşır. Yani taşınmazın muhammen bedelinin bir kısmını önceden ödeyerek bankaya ciddi alıcı olduğunuzu gösterebilirsiniz. E-ihaleyi kazanmanız durumunda gayrimenkule ait kalan tutarı ödediğinizde taşınmazı satın alabilmek imkânınız doğacaktır. Ancak ihale katılım bedeli ve hizmet bedeli adı verilen ödemeler komisyon niteliğindedir. Genelde aracılara, alıcılar tarafından ödenir ama bazen bazı bankalar aracılara kendileri bu ödemeleri yapabilir.

Ziraat Bankası’na sadece e-ihale ile sattığı taşınmazlar için yalnızca ön ödeme yani teminat bedeli ödemeniz yeterli olacaktır. Bu tutar da muhammen bedelin yüzde 6’sıdır. Ziraat Bankası farklı bir aracı üzerinden satış yapmaya başladığında ilk sizin haberiniz olsun isterseniz, yazımızı takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan E-İhaleler İle Nasıl Taşınmaz Satın Alınır?

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkul satın almak istediğinizde, bankanın e-ihale platformu olan Ziraat Bankası INTENGO Taşınmazları sayfasını ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Orada teşhir edilen taşınmaz ürünler arasından dilediğinizi seçerek başvuru işlemine geçebilirsiniz. Başvuru işlemi öncesinde aşağıda vereceğimiz irtibat numarası ve e-posta adresi üzerinden banka yetkilileri ile temasa geçmenizde fayda var.

Satılık Gayrimenkul Hattını Aramak

Beğendiğiniz bir taşınmaz için ilk yapmanız gereken şey bankanın e-ihaleler ile taşınmazlarını satmak için INTENGO altyapısını kullanarak oluşturduğu sayfada bulunan telefon numarasını aramak ya da e-posta adresinden e-posta göndermek olmalıdır. E-posta göndermeniz halinde en kısa sürede bir yetkili mailinizi yanıtlayacak ve merak ettiğiniz tüm detayları e-posta ile size iletecektir. Maillerinizi gayrimenkulveekspertiz@ziraatbank.com.tr adresine gönderebilirsiniz. Aynı zamanda arayarak da bilgi alabilmeniz için telefon numarası 0 312 584 56 23. E-İhale ile ilgili tüm detayları bu telefon numarası üzerinden talep edebilirsiniz. Fakat beğendiğiniz taşınmazın ilan numarasını ya da gayrimenkul numarasını bir kenara not etmeyi unutmayınız. Konuşmanız esnasında hem çalışan personelin işini kolaylaştırmış hem de beklememiş olursunuz.

Ziraat’ten Satılık Gayrimenkuller İçin INTENGO’ya üye olmak Gerekiyor Mu?

Ziraat’ten satılık taşınmazlar için INTENGO altyapısını kullanan Ziraat Bankası sayfasına üyelik yaptırmanız gerekecektir. Üstte bulunan başlıkta yer alan telefon numarasını arayarak üyelikle ilgili detaylı bilgi almanızı öneriyoruz. Üyelik başvuru esnasında banka şubesi kanalıyla yapılacaktır. Bankanın asetlerinde bulunan ve e-ihale ile satılacak olan taşınmaz ürünlere teklif verebilmeniz için sisteme üye olmanız gerekecektir.

E-İhale Süreci Nasıl İşleyecek?

Ziraat Bankası’na ait taşınmazlara banka şubeleri kanalıyla başvurduktan ve teminat ödeyerek sözleşme imzaladıktan sonra başvuru aşamasını hızlıca atlamış olacaksınız. Sonrasında sisteme girişiniz ve teklif vermeniz durumunda süreç ilerlemiş olacaktır. Bu başlık altında aklınızdaki soruların yanıtlarını arayacağız.

Başvuru ve Satın Alma Sürecinde Aracı Kullanılacak Mı?

Hayır. Başvuru ve satın alma sürecini banka kendisi kontrol edecek ve aracı kuruma bir yönlendirme yapmayacaktır. Sadece taşınmaz ürünlerin satışı öncesinde, gayrimenkulün aracı ile alıcıya gösterilmesi istenecektir. Bunun dışında aracı sürece pek fazla etkide bulunmayacaktır. Ziraat Bankası, INTENGO sisteminin yalnızca altyapısını kullanarak ürünlerini teşhir eder ve kendi personelleri ile satışını gerçekleştirir.

Teminat Tutarının Ödenmesi

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkuller için ödenecek olan teminat tutarını yetkili banka şubelerinin belirtecekleri IBAN hesaplarına, taşınmaz muhammen bedelinin yüzde 6’sı kadar ödemeniz gerekir. Aynı zamanda farklı bankalardan alacağınız teminat mektupları da teminat yerine geçeceğinden, bu yolu da tercih edebilirsiniz. Taşınmazın hangi ilde ve ilçede olduğuna göre yetkili banka şubesinin değiştiğini özellikle belirtelim. Bu aşamada şunun da altını çizmekte fayda bulunuyor, satış sözleşmesindeki her detayı iyice okumanız şart ve koşulları bilmeniz açısından oldukça önemlidir.

Hangi Evrakları Teslim Etmem Gerekiyor?

Sözleşme ve teminat tutarının ödendiğine dair dekontu da ekleyerek aşağıdaki belgeleri taşınmazın bağlı bulunduğu ve satışını yapan şubedeki yetkiliye teslim etmeniz gerekecektir.
  • Gerçek kişiler ve tüzel kişiler için nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi (tüzel kişilerde yetkilinin nüfus cüzdanı / kimlik kartı fotokopisi)
  • Tüzel kişiler için sözleşme imzalayan kişinin yetkili olduğunu gösterir yetki belgesi
  • Tüzel kişiler için imza sirküleri
  • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi fotokopisi
  • Tüzel kişiler için vergi levhası fotokopisi

E-İhale İçin Komisyon Ödeyecek Miyim?

Ziraat’ten satılık taşınmaz ürünler için teminat tutarı ödemeniz yeterlidir. İhale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında bir ödeme yapmanız gerekmeyecektir.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkullere E-İhalede Nasıl Teklif Vereceğim?

Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkullere teklif vermek için şifrenizi aldıysanız ve sistem üzerinden girişinizi yaptıysanız, sırada beğendiğiniz ve satın almak amacıyla teminat tutarını ödediğiniz taşınmaza teklif sunmak var. Başlangıç bedeli yani muhammen bedel üzerinden yapılan bu satışlarda, en az minimum artış tutarı kadar teklifi artırarak muhammen bedelin üzerinde bir teklif sunmanız gerekir. Satın almak istediğiniz taşınmazın ilan sayfasında bulunan TEKLİF VER butonuna basarak karşınıza çıkan alandan teklifinizi sisteme sunabilirsiniz. Kaba bir hesapla anlatmak gerekirse, 200 Bin TL muhammen bedel ile satışa çıkan bir taşınmaz için minimum artış tutarı 2 Bin TL ise en az 202 Bin TL teklif etmeniz gerekir.

Hangi Taşınmazlar İçin Teklif Sunabilirim?

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmaz ürün satın alabilmek için sadece sözleşmesini imzaladığınız ve teminat tutarını ödemiş olduğunuz taşınmaz için teklif sunabilirsiniz. Yeni bir gayrimenkul satın almak istediğinizde, yeniden taşınmazın bağlı olduğu banka üzerinden başvuru işlemlerini tekrarlamak zorunda kalırsınız.

Farklı Alıcılar Teklifimi Öğrenebilir Mi?

Evet, sözleşme imzalayarak teminat tutarı ödemiş olan tüm kullanıcılar, sistem üzerinden vermiş olduğunuz teklifleri görebilirler. Sistemden kontrol ederseniz, yukarıda başlangıç fiyatı verilen ürünün hemen altında verilmiş olan son teklifi siz de görebilirsiniz. Başka bir alıcı teklifinizin üzerine çıktığında sistem üzerinden bir e-posta alırsınız. Sonrasında teklifinizi minimum artış tutarı kadar ya da daha fazla artırabilirsiniz.

E-İhaleyi Nasıl Kazanırım?

E-İhalede teklifinizi sunmanız ardından bankanın belirlediği kadar bir süre sayaç içinde işlemeye başlar. Bu 5 gün ya da bankanın belirlediği farklı bir süre kadar olabilir. İhalede son gün ve son 30 dakika içinde sizden başka birinin teklifi yoksa teklifinizle ihaleyi kazanmış olursunuz. Fakat son 30 dakika içinde farklı bir alıcı teklif sunmuşsa kalan süreye 30 dakikalık bir süre eklenir. Her teklif kalan zamanı artıracaktır. Nihayet son teklif sonrasında artık yeni bir teklif gelmediğinde son olarak en yüksek teklifi sisteme sunan alıcı, Ziraat Bankası’ndan satılık gayrimenkule sahip olma hakkını edinecektir.

Ziraat’ten Satılık Gayrimenkule Ödediğim Teminat Bedelin İade Alabilir Miyim?

Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmazlar için ödenen teminat tutarını belirli koşullar oluştuğunda iade alabilirsiniz. Aşağıda bu durumları anlatalım.
  • Teminat tutarını ödemiş dahi olsanız ihalede teklif vermediyseniz,
  • İhalede yapmış olduğunuz teklif diğer tekliflere göre düşük kaldıysa,
  • Zorunlu durumlarda ya da banka taşınmaz ile ilgili farklı bir fırsat gördüğünde ihaleyi iptal ederse,
  • İhaleye girmenizin banka tarafından sakıncalı görüldüğü hallerde teminat tutarınız irat kaydedilecektir.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Taşınmazları E-İhalelerde Taksitle Satın Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Ziraat Bankası’ndan satılık ürünleri satın alırken taksit seçeneği bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, satış işleminin satış bedelinin yüzde 25’i peşin, kalanı ise 120 aya kadar taksitlerle Satış ve Borçlanma Protokolü hükümlerine göre yapılacaktır. Bu işlemi yetkili banka şubesiyle yapmanız gerekir. Farklı bankalardan ya da Ziraat Bankasından kredi çekerek de taşınmaz alabilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan konut kredileri konusunu incelemek için Ziraat Bankası Konut Kredileri ya da Ziraat Bankası Arsa Kredisi sayfasını incelemenizi öneriyoruz. Dilerseniz de diğer bankaların konut kredilerini, Konut Kredileri sayfamızdan inceleyebilir ve beğendiğiniz taşınmazlar için kredi faiz oranlarını kolayca kontrol edebilirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan Satılık Gayrimenkuller Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Normal taşınmaz piyasalarından ya da bankalardan satılık gayrimenkul alırken alacağınız gayrimenkul ürününü dikkatlice incelemenizi öneriyoruz. Normal taşınmaz piyasalarında satın alacağınız taşınmazlar için yapacağınız anlaşmaya göre satın alımdan vazgeçtiğiniz zaman size geri dönüşü masraflı olmayabilir. Fakat özellikle bankalardan satılık taşınmazlar alacaksanız, daha dikkatli hareket etmelisiniz. Zira bir sözleşme ile kendinizi bir anlaşmaya bağlı kılmanız gerekecek ve her açıdan bağlayıcı olacak. Bu başlık altında Ziraat Bankası’ndan satılık taşınmaz alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları vurgulayacağız.

Gayrimenkul İçin Kimseye Güvenmeyin, Kendiniz İnceleyin!

Yapacağınız incelemeler, e-ihale sürecinde önemlidir. Zira ne zaman çekildiği belli olmayan fotoğraflara güvenerek ürünü incelememek sorun oluşturabilir. Bu yüzden de detaylı bir inceleme yapmak sizi zarar edebileceğiniz bir yatırımdan ya da sahip olmak zorunda kalabileceğiniz kusurlu bir maldan koruyacaktır. Henüz banka şubesinde başvuru yaparken, şubedeki gayrimenkul yetkilisine taşınmaz ürünü bizzat görmek istediğinizi belirtmelisiniz. Böylece ilk elden satın almak istediğiniz ürünü inceleme ve varsa sorunlarını görme fırsatını elde etmiş olursunuz. Aynı zamanda taşınmazın konumunu, çevre şartlarını, ulaşımını ve meskenler için komşuluk ilişkisi gibi durumları da gözlemleme şansınız olur. Satışın ilerleyen aşamalarında gayrimenkul ürüne ait bazı sebepler sunarak satıştan vazgeçmeniz durumunda teminat tutarınız banka tarafından irat kaydedileceğinden, en başta bu araştırmayı yapmanız çok faydalı olacaktır.

Sağlam Bir Araştırma ve İnceleme Süreci Geçirin!

Taşınmaz satın alırken en dikkatli olmanız gereken konu mutlaka araştırma ve inceleme süreci olmalıdır. Tapu dairelerinden taşınmaza ait tapu kayıtlarını istemeli, kullanım durumunu analiz etmelisiniz. Bununla birlikte belediyelerin ilgili dairelerinden hasar ve iskân durumuyla ilgili bilgiler almaya çalışın. Müşterek taşınmaz satın almak istediğiniz durumlarda önceden tapu ortakları ile görüşüp anlaşmalı ve bir sorun yaşanmayacağından emin olmalısınız. Bir mesken almak istediğinizi düşünürsek, meskene ait iç ve dış yapının sağlamlığı, bakım gerektirmeyen bir durumun olduğu gibi kriterler sizi yanlış bir yatırımdan koruyacaktır. Zira şartnamede ve sözleşmede alenen yazan kurallardan biri de alıcının bu araştırmaları önce yaptığının ve sorun olmadığını kabulüdür.

Daha önce gözlemlemeden ve araştırmadan yapacağınız bir satın alımda Ziraat Bankası mesuliyet kabul etmeyecek ve satın alım sırasında vazgeçmeniz halinde, şartnameye esas olarak teminat tutarınızı irat kaydedecektir.

Ödemelerinizi Zamanında Yapın!

Teminat bedeli ödemeniz ve şartname imzalamanız sonrasında teklifinizle ihaleyi kazandıysanız, artık gayrimenkulün tüm bedelini ödeyerek satın alma aşamasına gelmişsiniz demektir. Eğer taksitli bir satın alım yapmadıysanız taşınmazın tüm ücretini bankanın belirlediği süre içinde ödemeniz gerekecektir. Taksitli satın alımlarda ise 120 aya kadar taksitlendirilmeyen taşınmaz bedelinin yüzde 25’lik kısmı bu süre içinde ödenmelidir. Kredibilitenizin yeterli geldiği durumlarda, kredi kullanarak satın alım yapacaksanız, krediyi çekeceğiniz tarihi de ödeme zamanına yakın bir tarih olarak ayarlamanızda fayda bulunuyor. Hatta başvuru öncesinde bir bankadan kredibilitenizi sorgulatarak kredi çekebilir durumda olduğunuzu test etmeniz daha iyi olacaktır.

Satın Alımlarda Ek Ödemeler Yapmanız Gerekebilir!

Bankalardan satılık taşınmazların satışı esnasında bazı ödemeleri Ziraat Bankası yapacaktır. Fakat BSMV gibi bazı vergiler ve bazı harçlar alıcı olarak sizin sorumluluğunuza bırakılmıştır.

Satış Yalnızca Teklif Sahibine Yapılır!

E-ihale süresi bittikten sonra, süresi içinde ücreti ödenen taşınmaz ürünlerin satışı gerçekleştirilecektir. Bunun için de tapu dairesine ve noterlik gibi kurumlara bizzat e-ihaleyi kazanan kişi gitmelidir. Farklı bir kişiye kesinlikle satış yapılmaz. Farklı kişiler için tapu kaydı istemek satın durdurulmasına ve teminat bedelinizin banka tarafından irat edilmesine sebebiyet verebileceğinden böyle bir isteğiniz varsa, satış sonrasında farklı kişilere artık sahibi olduğunuz malınızı satabilirsiniz.

Geçmiş Dönemden Kalan Borçlara Dikkat Edin!

Gayrimenkul ürünler için geçmiş dönemden kalan borçlar satışlar esnasında sıkıntı çıkarabilir. Bu borçlar vergi borcu olabileceği gibi geçmiş dönemlerden kalma fatura borçları da olabilirler. Normal piyasadan ya da bankalardan satılık gayrimenkul satın almanız halinde, alıcı olarak sizin bu ödemeleri yapmanız beklenecektir. Normal taşınmaz piyasalarında satıcı ile anlaşarak bir kısmını satıcının da ödemesini sağlayabilirsiniz ancak bankalardan satılık taşınmazlar söz konusu olunca banka, geçmiş dönemlere ait borçları üstlenmeyecek ve kendinizin ödeme yapmasını isteyecektir. Hali hazırda satış sözleşmesinde bu durum açıkça belirtilmiştir. Bu nedenden dolayı da en bata yapacağınız inceleme sırasında geçmiş dönem borçları konusunu dikkatlice kontrol etmenizi öneriyoruz.


Diğer bankalardan satılık gayrimenkuller