Alternatif Bank Hesap İşletim Ücreti

Alternatif Bank hesap aidatı olarak da bilinen 2021 yılı hesap işletim ücreti tutarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Alternatif Bank’ta hesap işletim ücreti ödememek için aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Açıklama
Toplam Ücret
Hesap işletim ücreti almıyor
0₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Yıllık hesap işletim ücretleri, ülkemizde bulunan çoğu banka tarafından tahsil edilmektedir. Ancak bu ücretin tahsilatında bazı kurumlar yılda bir kez işlem yaparken, bazıları taksitlendirmeye gitmektedir. Alternatif Bank'ta taksitlendirme yapan kurumlardan biridir. Alternatif Bank hesap işletim ücreti tahsilat dönemi 3 ayda bir olduğu için bu ücret yılda 4 taksite bölünerek alınır. Ancak ABank hesap işletim ücreti tahsilat dönemi belirli aylardan oluşmaz. 

Banka hesabı açma işlemlerinizden itibaren her 3 ayda bir hesap işletim ücreti kesilir. Ayrıca vadesiz hesap işletim ücreti Euro veya Dolar cinsinden hesap açtırmak isteyenler için farklıdır. Alternatif Bank'ın sayfasında bulunan bu ücret bilgileri istedikleri formatta düzenlendiği için kimi tüketicilere karmaşık gelebiliyor. Bankaların hesap işletim ücretlerini tek çizelge halinde görmek için tıklayınız.

ALTERNATİF BANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İADESİ

Hesap işletim ücreti Alternatif Bank'ta hesabı bulunan bireylerin bütün hesaplarından ayrı ayrı alınmaz. Bankanın yönetmeliği gereğince müşterinin sadece bir hesabından işletim ücreti alınması gerekmektedir. Bu nedenle hesap hareketlerinizde birden fazla kesinti görürseniz, hesap işletim ücreti itiraz için Alternatif Bank'a iadeli taahhütlü bir dilekçe gönderebilirsiniz.

Alternatif Bank hesap işletim ücreti itiraz dilekçesi örneği hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. Ayrıca Alternatif Bank hesap işletim ücretlerinin mevduat hesaplarından alınamadığı bazı istisnai durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlardan birine sahip olduğunuz halde hesap hareketlerinizde herhangi bir kesinti fark ederseniz yine hesap işletim ücreti geri alma talebinde bulunabileceğinizi unutmayınız.

ALTERNATİF BANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİNİN ALINAMADIĞI DURUMLAR NELERDİR?

ABank hesap işletim ücreti muafiyet koşullarının başında otomatik ödeme talimatı gelmektedir. Bankanın müşterilerine sunduğu Kobi Destek Kredisi, ABank Hoş Geldin Paketi, Ekonomi Kredisi ürünlerinden en az birini kullanmanız ve 2 adet otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda hesap işletim ücretinden muaf tutulursunuz. Ancak bu muafiyet belirli süre sonunda bitmektedir. Kobi Destek Kredisi ve ABank Hoş Geldin Paketi için 2 dönem, Ekonomi Kredisi için bir yıl hesap işletim ücreti alınmaması kararlaştırılmıştır.

Hesap işletim ücreti almayan banka hesabı isterseniz Alternatif Bank'ın Emeklilik Paketi'nden faydalanmanız gerekir. Bu paketten faydalanabilmeniz için emekli maaşınızı Alternatif Bank'a taşımanız yeterlidir. Maaş taşıma ile ilgili sorularınız için 444 00 55 ABank çağrı merkezini arayabilirsiniz. Hesap işletim ücreti Alternatif Bank konusunda detaylı bilgi edinmek isterseniz de bankanın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 
 

2021 Yılı güncelleme: 

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.