Albaraka Türk Satılık Araçlar, Albaraka Türk İcradan Satılık Arabalar


Albaraka Türk’ten satılık araçlar; haciz işlemleri başlatılmış olan araçların banka tarafından satılmasını ihtiva eder. Albaraka Türk araçları satış yöntemi olarak doğrudan teklif usulü ile satılır. Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkuller gibi herhangi bir aracı kurum ile çalışmayan banka direkt olarak yazılı teklif almakta ve araçlar için gelen teklifleri yüksekten düşüğe doğru sıralayarak incelemektedir. Bu nedenle de normal satış fiyatlarının çok altında, avantajlı fiyatlara satıldığından, yatırımcılar tarafından ve araç ihtiyacı olanlarca tercih edilmektedir.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar

Albaraka Türk’ten satılık taşıtlar, taşıt piyasalarındaki otomobil, motosiklet, iş araçları gibi taşıtlara nazaran daha avantajlı fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Geniş ağı sayesinde milyonlarca kişiye ulaşabilen ve Türkiye’nin en önemli katılım bankaları arasında yer alan Albaraka Türk, milyonlarca ihtiyaç sahibine tüketici finansmanı sağlamaktadır. Bu finansmanlar arasında en önemlilerinden biri de taşıt finansmanı olarak ortaya çıkar. Kullandırılan bu finansmanın geri ödemesi esnasında dönem dönem sorunlar yaşanabilmektedir.

Kurumsal ya da kişisel finansmanda yaşanan geri ödeme sorunları sonucunda banka ipotekli olarak kullandırdığı finansmanı geri alabilmek adına, ipotekli aracı / araçları satışa çıkarır.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar Nerede Satılır?

Albaraka Türk’ten satılık araçlar bankanın kendi internet sitesi üzerinden satılmaktadır. Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar linki üzerinden bankanın elinde bulunan taşıtlar listesine ulaşabilirsiniz. Kontrol ettiğimiz tarihte Albaraka Türk bankasının sayfasında bir satılık araç ile karşılaşmadık. Ancak ilerleyen zamanlarda bu alanın dolacağını düşünmek de yanlış olmayacaktır.

Bunun yanında Albaraka Türk’ten satılık araçlar için farklı bir kaynağı incelemenize gerek bulunmamaktadır. Banka araçlarını herhangi bir aracı kurum üzerinden satmak yerine direkt kendi internet sitesi üzerinden teşhir etmekte ve satmaktadır. Bunun yanında direkt yazılı teklif alarak satışlarını gerçekleştirmekte ve e-ihale usulü ile araç satışı yapmamaktadır. Satış için özel olarak bulunduğunuz ildeki banka şubelerinden ve yine bulunduğunuz ildeki araçlar için teklif sunabilirsiniz.

Albaraka Türk’ten Satılık Taşıt Almak Avantajlı Mı?

Albaraka Türk’ten satılık araç alırken spot taşıt piyasalarına nazaran daha az ücret ödeyeceğinizden dolayı elbette bir avantaj sağlamış olacaksınız. Bunun da en önemli sebebi, otomobil ya da iş aracı gibi taşıtlar için spot piyasadaki satıcılar gibi kar peşinde olan bir grup ile değil banka ile muhatap olmanızdır. Zira bankalar, ekspertiz raporları ile fiyatlara karar verirler. Bilirkişinin belirlediği başlangıç fiyatı yani muhammen bedel üzerinden teklifte bulunarak bankadan kolayca dilediğiniz taşıtı satın alabilirsiniz. Şimdi konuyu biraz daha açalım ve avantajları sizin için sıralayalım.

Uygun Fiyatlara Araç Sahibi Olabilirsiniz

Araç piyasalarında, şahıslar serbest piyasa koşullarına göre diledikleri fiyatlara araçlarını satabilirler. Ancak Albaraka Türk gibi bankalar, araçlarını satarken bir amaç dahilinde satış yaptıklarından dolayı fazla kar oranı belirlemeden satışlarını gerçekleştireceklerdir. Araç piyasasındaki bir satıcının taşıtını satın almak isterseniz, yine satıcının belirlediği bir kar oranını ödemek zorunda kalacağınız için belki de bankalardan satılık araçlar alsanız, yüzde 40 oranında daha uygun fiyat bulabilirsiniz. Bankalardan alacağınız araçların fiyatlandırılma mantığını ilerleyen bölümlerde detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Batık Kredilerin Geri Alınması İçin Yapılan Satışlar

Albaraka Türk ve diğer bankalar direkt olarak ellerinde bir taşıt bulundurmak istemezler. Zira bankaların amaçları arasında mal biriktirmek gibi bir niyet bulunmaz. Bankaların ana emelleri, kredi ya da finansman desteği sonrasında ödenmeyen batık kredileri ya da batık finansmanları temin ve tazmin etmektir. Batık kredilerin geri dönüşüyle banka ekosistemi içinde daha akıcı bir likidite sağlanır ve bu da finansman destek olanaklarını artırır. Katılım bankaları da tıpkı diğer ticari bankalar gibi kısa süreli olarak ellerinde taşıt tutmak isterler ve nihai amaçları, ellerinde bulunan taşıtları satmak ve gelir elde etmektir.

Bunun bir diğer yönü de mevduat sahiplerini ilgilendirir. Banka mevduat sahipleri bankanın kasasına emanet para bırakarak mevduat karı ya da faizi elde etmeyi amaçlar. Bankalar için batık krediler, mevduat sahiplerinin paralarının borç olarak kullandırıldığı düşünüldüğünde, geri alınması elzem varlıklardır.

Bankacılık kanunu gereği bankalar ellerinde yalnızca iki yıllık bir süre için taşıt tutabilirler. Daha sonra bu taşıtlar iki yıl içinde satılmalıdır. Aksi durumda, taşıt bankanın sermayesine gelir olarak kaydedilecek ve bu durum da mevduat sahibi için kâr payının ya da faizin düşmesi sonucuna kadar gidebilecektir.

Doğrudan Teklif Yöntemiyle Satışlar

E-ihale sistemleri günümüzde araç veya taşınmaz alışverişi için önemli bir pazar halini almış durumda. Albaraka Türk’ten satılık araçlar için ise e-ihale sistemini kullandıran aracılar ile çalışılmamaktadır. Banka bunun yerine kendi internet sitesi üzerinden yani Albaraka Türk Satılık Araçlar sayfasından satışlarını gerçekleştirir. Satışlarını yapmak için de Satılık Araçlar başlığı altında irtibat bilgileri verilmiştir. Bankanın gerekli birimlerine erişerek doğrudan teklif yapmak istediğinizi belirtmeli ve hemen ardından da ilinizde bulunan Albaraka Türk şubesini ziyaret ederek yazılı olarak başvuru yapabilirsiniz.

İlinizde bulunan Albaraka Türk şubesini Albaraka Türk Şubeleri linkini kullanarak bulabilirsiniz.

Albaraka Türk İcradan Araçları Satın Alır

Albaraka Türk’ten satılık araçlar, bankadan ipotekli olarak alınan finansman desteği karşılığında satışa çıkarılan taşıtlardan oluşur. Ancak önce bu taşıtlar icra müdürlükleri tarafından satışa çıkarılır. İcradan satışa çıkarılan bu araçlar, bankanın istediği gibi satılmaz ya da banka belirlenen muhammen bedeli beğenmezse, avukatları aracılığıyla aracı satın alır ve asetlerine katar. Böylece ürünün sahibi olan banka artık dilediği gibi ürün üzerinde tasarruf sahibi olabilecektir. Dilerse, taşıt ürünü için yeni bir ekspertiz raporu hazırlatarak fiyatı güncelleyebilir ve satış için güncel muhammen bedeli ortaya çıkarabilir.

Albaraka Türk Araçları Kendisi Satıyor

Banka kendi kural ve isteklerini belirlemek için icra dairelerinden araçları satın aldıktan sonra artık mal sahibi olarak dilediği alanda satış yapmaya hak sahibi olacaktır. Albaraka Türk’ten satılık araçlar için banka dilediği kriteri uygulayabilir konuma gelmektedir. Muhammen bedelini güncelleyebilir, dilediği kişiye aracı satabilir ya da satış sonrasında satışı iptal edebilir.

Komisyon Ödemek Yok - KDV Yok

Albaraka Türk araçları kendi internet sitesi üzerinden sattığı için hiçbir aracı sisteme komisyon ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun yanında normal piyasalardan araç satın almak istediğinizde, ikinci el piyasasında satın alım yapacağınızda KDV bedeli ödemeniz gerekecektir. Fakat bankalardan satılık araçlar için KDV ödemeniz gerekmez. Zira Albaraka Türk bankacılık kanunu gereğince dekont kesen bir kuruluş olduğundan, satış esnasında fatura kesmesi gerekmez. Böylece sizin de KDV ödemenize gerek kalmayacaktır.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi Albaraka Türk’ten satılık araçlar için fiyatı belirleyen durum ekspertiz raporunun hazırlanmasıdır. Fakat daha geriye gittiğimizde aracın fiyatlandırılma süreci icra müdürlüklerinde başlar. İlk olarak burada ekspertiz raporu ile fiyatlanan araç, banka tarafından satın alınmasının ardından yeniden ekspertiz raporu alınarak fiyatlandırılır. Bununla beraber altı ay ya da bir yıllık dönemlerde yeniden ekspertiz raporları alınarak fiyatların güncellendiğini de burada özellikle belirtelim.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar İçin Teminat Bedeli Ödenir Mi?

Albaraka Türk’ten satılık taşıtlar için teminat bedeli ödemeniz gerekecektir. Ancak her ilde bulunan banka şubesinin farklı uygulamalar ile taşıtlarını satabildiklerini de unutmamanızı rica ediyoruz. Daha detaylı bilgi edinebilmek için aşağıdaki başlığı dikkatli okumanızı öneriyoruz.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar Nasıl Satın Alınır?

Albaraka Türk’ten satılık araçlar için doğrudan yazılı teklif verilmesi gerekliğinden bahsetmiştik. Ancak öncelikle bankanın bu satışlar için görevlendirdiği birimlerin aranmasında ve detaylı bilgilerin bu kanallardan alınmasında yarar bulunuyor. Bankanın internet sitesindeki Albaraka Türk Satılık Araçlar sayfasında göreceğiniz her ilan için doğrudan teklif kabul edilmiyor olabilir. Bu detayı da paylaşarak ayrıntılara geçelim.

Nasıl Doğrudan Teklif Yaparım?

Az önce vermiş olduğumuz 0 216 666 07 07 – 0 216 666 16 15 numaralı hatlar üzerinden bankanın müşteri hizmetleri temsilcisine ulaşarak, sitede gördüğünüz araçla ilgili genel detayları öğrenmenizin ardından, banka şubesine yönlendirilirsiniz. Sonrasında banka şubesi ile irtibata geçerek, yazılı başvuru yapmanız gerekir.

Farklı Teklifleri Öğrenebilir Miyim?

Albaraka Türk’ten satılık taşıtlar için sizin dışınızda verilen teklifleri öğrenemezsiniz ya da sizin verdiğiniz teklifi farklı müşteriler öğrenemezler.

Teminat Bedeli – Katılım Bedeli Ya Da Hizmet Bedeli Öder Miyim?

Teminat bedeli ödemeniz gerekebilir. Bunun için banka şubesinden ya da yukarıdaki irtibat numaralarından gerekli bilgileri talep edebilirsiniz. Banka şubesine göre teminat tutarlarının değişebileceğini unutmayın. Teminat bedelini açıklamak gerekirse, bir ön ödeme ya da kaparo olarak adlandırabiliriz. Kalan ödemenizi teklifiniz kabul edildikten sonra yaparsınız. Bunun dışında hizmet bedeli ya da katılım bedeli gibi komisyonlar tarafınızdan tahsil edilmez. Zira banka kendi bünyesinde satışlarını gerçekleştirir. Eğer aracı kurumlar ile çalışılırsa, ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli gibi giderler tarafınızdan talep edilebilir.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar İhale İle Mi Satılıyor?

Hayır. Albaraka Türk satılık araçlar için e-ihale yöntemi benimsenmemiştir. Doğrudan teklif yöntemiyle satışlar gerçekleşir.

Doğrudan Teklifle Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar

Albaraka Türk internet sayfasından doğrudan teklif ile yapılan satışlar için öncelikle 0 216 666 07 07 – 0 216 666 16 15 numaralı danışma hatlarını aramalı ve temsilciye merak ettiğiniz detaylar hakkında sorularınız varsa yöneltmelisiniz. Ancak dilerseniz gayrimenkul@albarakaturk.com.tr adresine de yazabilir ve e-posta yöntemini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim sayfasındaki formu doldurmanız halinde de banka yetkilileri tarafınıza geri dönüş yapacaktır. Müşteri temsilcisi ile görüşmeniz sonrasında ya da e-posta ile dönüş sonrasında size Albaraka Türk’ten satılık araçlar ile ilgili detaylı bilgi verilecektir. Özel olarak ise bulunduğunuz ildeki banka şubesine yönlendirileceksiniz ve kalan işlemler için banka şubesinden bilgi almanız istenecektir. Banka şubesinde, internet sitesi üzerinden beğendiğiniz ve müşteri temsilcisi ile temasa geçerek hakkında bilgi aldığınız araçla ilgili işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı Kurumlarla İletişim Kuracak Mıyım?

Hayır. Yapacağınız işlemleri direkt olarak banka şubesinden halledeceksiniz. INTENGO ya da Bankadan.com gibi aracı internet siteleri üzerinden bankanın araç satışı bulunmamaktadır. İlerleyen zamanlarda banka bu platformları kullanmaya başlarsa, bu başlık altında sizler için derleyeceğiz.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçlar İçin Ödenen Teminat Bedeli Geri Alınabilir Mi?

Eğer Albaraka Türk’ten satılık araçlar için tarafınızdan teminat bedeli ödemeniz istenirse, belli durumlarda bu bedeli iade olarak alabilirsiniz.
  • Banka satışı iptal etmiş olabilir.
  • Teklifiniz geçilmiş olabilir.
  • Teminat bedelini eksik olarak ödemiş olabilirsiniz.
İade için bankaya dilekçe yazmanız gereklidir.

Albaraka Türk’ten Satılık Araçları Kredi İle Satın Alabilir Miyim? Taksitle Alabilir Miyim?

Albaraka Türk satılık araçlar taksitli olarak satın alınamazlar. Teklif edilen tutar kadar bir bedeli bir kerede ödemeniz gerekir.
Ancak taşıtlar için dilerseniz kredi kullanabilirsiniz. Size verilen süre içerisinden banka hesabına gerekli tutarı yatırmanız halinde de taşıtın sahibi olursunuz.
Olanaklarınıza en uygun taşıt kredisini bulmak için “Taşıt Kredileri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz Albaraka Türk’ten de taşıt kredisi çekebilirsiniz. Bunun için de “Albaraka Taşıt Kredileri” sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Albaraka Türk’ten Satılık Taşıt Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Albaraka Türk’ten satılık araba alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Öncelikle daha ilk etapta müşteri hizmetleri yetkilisine ve bankadaki görevliye taşıtı görmek ve incelemek istediğinizi söylemelisiniz. Gördüğünüz fotoğraflar ya da başkalarının gözlemleri sizin için bir referans niteliği taşımamalı. Ürünü görmeden almamanızı öneriyoruz.

Aracı Bizzat İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı bizzat kendiniz incelemeli ve bir hasarı olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Aklınızdaki her detayı incelemeniz sırasında yanınızda bulunan banka yetkilisine sormayı da ihmal etmemenizi öneriyoruz. Aracın fiziki durumu kadar motor ve diğer yürüyenleri ile ilgili durumları da test etme imkânınız bulunuyorsa mutlaka test edin. Bizzat aracı incelemeniz, içinize sinmeyen bir durum ortaya çıktığında bizzat görmenize olanak sağlayacaktır.

Banka Ödemenizi Zamanında Yapın

Albaraka Türk’ten satılık otomobil ya da iş aracı satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ödemenin zamanında ve tam olarak yapılmasıdır. Taksit ile satışın bulunmadığından bahsetmiştik. Dilerseniz kredi çekebilir ve kredi ile aracı satın alabilirsiniz. Fakat bu noktada da dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. Teminat tutarı istense de istenmese de size verilen süre sonunda aracın tüm ödemesini yapmalısınız. Bu açıdan kredi kullanacaksanız size banka tarafından verilen süreye kadar kredinizi yetiştirmelisiniz. Aksi durumda teminat bedeli ödediyseniz bedeliniz yanabilir ve aracın size satışı durdurulur.

Ek Ödemeler Çıkabilir

Bankalardan satılık araçlar için bazı ek ödemeler yapmanız gerekebilir. BSMV gibi vergiler ve genel gider harçlarını banka sizin ödemenizi isteyebilir. Bu yüzden de sadece satın alacağınız parayı değil vergi ve harçları da işin içine dahil ederek bir hesaplama yapmalısınız.

Geçmiş Dönem Borçları Sorgulayın

Satın alacağınız aracın geçmiş dönemden kalma vergi, sigorta borçlarının olup olmadığını muhakkak kontrol etmelisiniz. Aynı zamanda plakayı sorgulatarak aracın durumuyla ilgili bilgileri öğrenmeyi de ihmal etmemenizi öneriyoruz.

Satış Sadece Size Yapılır

Albaraka Türk satılık araçlar için satış yalnızca başvuru sahibine yapılır. Başka biri sizin satın alacağınız aracı üzerine almak istediğinde banka bu talebi kabul etmeyecektir. Siz satışı üzerinize almanızın ardından aracı başka birine satmak istiyorsanız, bu durumda öncelikle bankadan satışı sizin almanız gerekecektir. Sonrasında dilediğiniz kişiye, dilediğiniz şartlarda satış işlemi yapabilirsiniz.