Albaraka Türk Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkuller; haciz işlemleri başlatılan iş yerleri, meskenler, tarlalar, arsalar gibi taşınmazların banka tarafından satılmasını ifade eder. Kısaca değerlendirecek olursak, bankalardan satılık gayrimenkuller, e-ihale ya da doğrudan teklif yöntemleri ile satılırlar. Albaraka Türk’ten satın alacağınız satılık gayrimenkuller, icradan önceki normal piyasa fiyatlarının çok altında, avantajlı fiyatlara satılacağından, yatırımcılar ya da ihtiyaç sahiplerince tercih edilebilmektedir. Uygun fiyatlarla sahip olabileceğiniz Albaraka Türk’ten gayrimenkuller ile ilgili tüm detayları bu yazımızda sizlere sunuyoruz.

Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkuller Hangi Kanallardan Satılır?

Albaraka Türk’ten satılık taşınmaz ürünler bankanın kendi internet sitesi üzerinden ya da INTENGO aracı internet sitesi üzerinden teşhir edilir. Bankanın kendi sitesi üzerinden Albaraka Türk Satılık Gayrimenkuller sayfasını ziyaret ederek konut, arsa ya da iş yerlerini inceleyebilirsiniz. Bu link üzerinden doğrudan teklif yaparak beğendiğiniz taşınmazı satın alma hakkı yakalayabilirsiniz.

INTENGO aracı internet sitesi üzerinden ise e-ihale usulüyle satın alımlar gerçekleştirmeniz mümkün. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde e-ihale ile satılan taşınmazların detaylarını da anlatıyor olacağız.

Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkuller

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkuller, taşınmaz piyasasındaki mesken, iş yeri ya da arsa gibi taşınmazlara nazaran daha uygun fiyatlara alıcı bulurlar. Ülke genelindeki geniş ağı sayesinde yüzlerce şubeye erişen ve Türkiye’nin en önemli katılım bankaları arasında yer alan Albaraka Türk, milyonlarca insanın finansman ihtiyacına karşılık veriyor. Şüphesiz sunduğu hizmetler arasındaki en önemlisi tüketici finansmanlarıdır. Konut finansmanları, taşıt finansmanları ve arsa finansmanları gibi en yoğun tüketici ilgisi olan ürünlerde, dönem dönem ödeme zorlukları yaşanır.

Kişisel ya da kurumsal finansmanlarda yaşanan bu gecikmeler sonucunda banka ipotekli olarak kullandırmış olduğu finansmana karşılık, satın alınan taşınmazı satışa çıkarır. Albaraka Türk, kendi internet sitesi üzerinden ya da aracı bir internet sitesi üzerinden satışlarını gerçekleştirmektedir. INTENGO aracı internet sitesi üzerinden gayrimenkul ürünleri incelemek isterseniz INTENGO AlBaraka Türk linkinden teşhir sayfasına erişebilirsiniz.

Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkul Almak Ne Kadar Avantajlı?

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul satın almanız durumunda, spot piyasadan alacağınız taşınmazdan daha az ücretler ödersiniz. Bunun da en önemli sebebi ekspertiz raporuna dayanan, bilirkişilerin hesabına göre belirlenen başlangıç fiyatıdır yani muhammen bedeldir. Aynı taşınmazı serbest piyasada daha fazla ücretler karşılığı satın almak durumunda kalacağınız aşinadır. Şimdi dilerseniz detayları ile bu avantajları anlatmaya başlayalım.

Daha Uygun Fiyatlara Taşınmaz Sahibi Olursunuz

Normalde taşınmaz piyasalarında gayrimenkul ürünler satın almak istediğiniz zaman, serbest piyasa koşullarına göre oluşturulan fiyatlar üzerinden satın alma işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Yani satıcılar, belirledikleri fiyatları taşınmazlar için isteyecekler ve siz de bu fiyatlar üzerinden pazarlık ederek satın almaya çalışacaksınız. Eğer pazarlıklarınız sonuç verebilirse, kendi istediğiniz fiyatlar koşulunda satın aldığınızı düşünebilirsiniz ama aslında satıcının onayladığı fiyat üzerinden taşınmazı satın almış olursunuz. Fakat Albaraka Türk’ten satılık ya da bankalardan satılık gayrimenkul ürünler için bir bilirkişinin raporundaki fiyat, taşınmazın başlangıç fiyatı olarak kabul edilir ve doğrudan teklif ile ya da e-ihale ile taşınmaz ürünü satın alabilirsiniz. Bu da piyasa fiyatlarının çok altında bir fiyata gayrimenkul sahibi olacağınız anlamına gelebilir.

Açık İhaleler İle Bankalardan Satılık Taşınmazlarda Uygulanan Doğrudan Teklif – E-İhale Farkları

Albaraka Türk’ten satılık taşınmazlar bankanın inisiyatifine bağlı olarak satılır. Bazı bankalar tek bir yöntem ile; e-ihale ya da doğrudan teklif yöntemiyle satışlarını yaparken, Albaraka Türk kendi internet sitesi üzerinden doğrudan teklif usulü ile, aracı internet sitesi olan INTENGO üzerinden de e-ihale yöntemiyle satışlarını yapar. Devlet kanalıyla yapılan ihalelere göre bu iki yöntem hem zamandan tasarruf edilmesini sağlar hem de maddi olarak büyük bir külfetten alıcıyı kurtarır. Açık ihalelerde dosya satın almanız, ihale dosyası hazırlamanız, ihalenin yapılacağı süreyi beklemeniz ve ihale gününde – saatinde fiziki olarak ihale salonunda bulunmanız gerekir. Fakat Albaraka Türk ve diğer bankalar, açık ihale yönetmeliklerinden bağımsız olarak e-ihaleler düzenledikleri ve doğrudan teklif ile satış yapabildikleri için harcayacağınız zaman ve maddiyat da azalır.

Batık Kredileri Kurtarmak İçin Yapılan Satışlar

Albaraka Türk ya da diğer bankalar direkt olarak ellerinde taşınmaz bulundurmak istemezler. Bankaların amaçları sundukları kredi ya da finansman desteği sonrası ödenemeyen batık kredi ya da batık finansmanı temin ve tazmin etmektir. Böylece banka ekosistemi içinde daha akıcı bir finansal destek sağlanacaktır. Kendileri için taşınmazlar bulundurmak bankaların asıl amaçları arasında yer almaz. Katılım bankaları dahi yatırım yaptıkları taşınmazları kısa süreli olarak ellerinde tutarlar ve sonrasında asıl amaçları bu gayrimenkulleri satarak gelir elde etmektir. Mevduat sahiplerinden alınan mevduatların fon olarak piyasaya sunulması sonrasında, banka ve mevduat sahipleri faiz ya da kâr payı geliri elde ederler. Batık kredilerin geri alınması ve yatırım yapılan taşınmazların bir an evvel elden çıkarılması, kâr payının dağıtılmasında da ana etken olabilmektedir.

Keza bankalar ellerinde iki yıllık bir süre için taşınmaz mal tutabilirler. Sonrasında bu gayrimenkul ürünleri iki yıl içinde satmaları gerekir. Eğer iki yıl sonunda bu ürünler hala bankanın elindeyse, bu durumda gayrimenkul ürün bankanın sermayesine gelir olarak kaydedilmek durumundadır. Bu sonuç ise bankaya, mevduat sahibine ya da taşınmaz alıcısına bir getiri kazandırmaz. Aksine, banka için batık finansmanın kaybına, mevduat sahibi için kâr payının düşmesine ve en önemlisi de taşınmaz alıcısı için piyasadaki farklı alternatiflere yönelmeye sebep olacaktır.

Albaraka Türk İcradan Taşınmazları Satın Alarak Satış Yapar

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul ürünler öncelikle icradan satılık olarak ipotekli ürünün kredisine karşılık satışa çıkarılır. Böylece ürünün satılık işlemleri de başlamış olacaktır. Ancak icradan satılık gayrimenkuller, bankanın istediği şartlarda satılmadığında, banka avukatlarınca satın alınır ve banka asetleri arasına katılır. Bu yolla da banka dilediği gibi ürünü kendi kural ve yöntemleri ile de satabilecektir. Katılım bankası olan Albaraka Türk’ün kendine ait, zamanında yatırım yaptığı gayrimenkulleri de bulunabilir. Bu ürünleri de satmak isteyecektir. İcradan aldığı taşınmazlar için yeni bir ekspertiz raporu isteyerek, yeniden değerleme yapılır ve güncel muhammen ücret ortaya çıkar. Hem doğrudan teklifle satışlarda hem de e-i-ihale usulü satışlarda bu muhammen bedel geçerli olur.

Albaraka Türk Taşınmazlarını Kendisi Satmak İster

Banka kendi kuralları ve şartları ile gayrimenkulleri satmak için icradan satın alır ve kendi belirlediği yöntemlerle satar. Bu da bankaya bazı alanlar açar. Banka dilerse satışı iptal edebilir, muhammen bedeli değiştirebilir, dilediği kişiye taşınmazlarını satabilir. İcradan satılık taşınmazlar için bu kolaylık bankaya sunulmayacaktır. Aynı zamanda banka, satılacak olan ürünlerinden maksimum düzeyde bir fayda beklentisi içindedir. Kendisi ve mevduat sahipleri için bu maksimum faydayı istemesinin en önemli sebebi de elbette kâr payı ilgili olacaktır. Kurtardığı nakdi paranın büyük bir bölümünü de yeniden piyasaya finansman olarak aktaracak ve piyasaların refahına katkı sunacaktır.

Gayrimenkuller İçin Emlakçı Komisyonu Ödemek Yok – KDV Yok

Emlakçılar normal gayrimenkul piyasalarının önemli aktörleridir. Taşınmaz satın almak istediğinizde emlakçılar sizin adınıza tüm satış işlemlerini kısa sürede halledeceklerdir. Bu emeğin karşılığında ise alıcı ve satıcı taraflardan yüzde 2’şer oranında komisyon beklentisi olacaktır. Eğer özel bir anlaşma yapılmadıysa, ödenen bu yüzde iki komisyon ile 100 Bin TL’ye alınabilecek bir gayrimenkulün ücreti bir anda, KDV hariç, 102 Bin TL’ye yükselir. Bu ücrete komisyonun KDV’si de eklendiğinde toplam olarak sadece emlak ve emlakçı ücreti 102 Bin 360 TL olacaktır.

Bankalar yapmış oldukları satışlar sırasında fatura kesmeyeceğinden KDV ödemeyecektir. Siz de satın alacağınız ürünlerle ilgili KDV ödemeyeceksinizdir. KDV haricinde, bankacılık terimi olan muhammen bedelden de bahsetmemiz gerekiyor. Muhammen bedel, bilirkişi tarafından değerlemeye konu taşınmazlar için biçilen hak ediş bedelidir.

Albaraka Türk’ten Satılık Taşınmazların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Albaraka Türk satılık taşınmaz almak istediğinizde fiyatların düşük olduğunu görürsünüz. Bunun da birkaç sebebi olduğunu yukarıdaki başlığımızda görmüştük. Fiyat belirleme sürecinde, en etkili aşama icra dairesinin eksper (bilirkişi) raporundan hareketle satış fiyatını belirlemesidir. Albaraka Türk gibi bankalar da bilirkişi raporunda belirtilen muhammen bedel üzerinden ya da biraz daha üstünden taşınmazların satılmasını isterler. Ancak ederine satılmayan / satılamayan söz konusu ürünü, bankaların avukatları satın alarak ekspertiz raporundaki fiyata ya da bilirkişi fiyatına en yakın fiyata satmaya çalışır. Böylece ihaledeki açılış fiyatı, muhammen bedel olarak belirlenmiş olacaktır.

Albaraka Türk Doğrudan Teklifle Alınabilecek Taşınmazlar İçin Teminat Bedeli Öder Miyim?

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul ürünlerin satın alınması esnasında, bankanın kendi internet sitesi üzerinden vereceğiniz doğrudan teklifler öncesinde bir ihale katılım bedeli ödemeniz gerekecektir. Ödeyeceğiniz ücretin adı sizi şaşırtmasın. İhaleye katılmıyorsunuz ancak banka doğrudan satışları için de gayrimenkul ofisleri ile çalışmaktadır. Aşağıda size ileteceğimiz numaralar üzerinden bankayla iletişime geçtiğinizde, size gayrimenkul ile ilgili bazı detayları anlattıktan sonra sizi bu gayrimenkul satış şirketlerine yönlendirecekler. Sizinle iletişime geçen gayrimenkul yöneticisi, taşınmaz ürünün muhammen bedelinin KDV dahil yüzde 5’e yakın bir bedeli kadar ihale katılım bedeli ödemeniz sonrasında işlemlere devam edileceğini belirtecektir.

Teminat Bedeli ile Hizmet Bedeli – İhale Katılım Bedeli Farkları Neler?

İhale katılım bedeli, hizmet ücreti gibi bedeller aslında komisyon demektir. Sadece adına alenen komisyon dememek için banka aracıları tarafından yumuşatılmışlardır. Bir taşınmaz için teminat ücreti öderseniz, tıpkı bir kaparo işlevi görür. Yani ürünü satın aldığınızda kaparonun üzerini tamamlar, taşınmaza sahip olursunuz. Ancak ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli olarak nitelendirilen komisyonların tamamı aracılara iletilir ve siz yine teklif ettiğiniz tutarı bankaya satış esnasında ödersiniz. Bu ayrımı da özellikle yapmamız gerekiyor.

Albaraka Türk E-İhaleyle Alınabilecek Taşınmazlar İçin Teminat Tutarı Öder Miyim?

Albaraka Türk satılık taşınmazların INTENGO üzerinden yapılan E-İhale satışları için de bir teminat tutarı ödenmesi söz konusu değildir. Burada yine karşımıza hizmet bedeli adı altında alınan aracı komisyonu çıkmaktadır. Bazı bankalar bu hizmet bedelini anlaşmaları gereği aracı kuruma kendisi öderken, Albaraka Türk bu komisyonu alıcının ödemesini istemiştir. Hizmet bedeli olarak karşınıza çıkacak oran ise taşınmaz ürünün başlangıç bedelinin yüzde 5,3’üdür. Bu hesabın içinde KDV de bulunmaktadır.

Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul istediğinizde, bankanın internet sitesi üzerinden veya bankaca yetkilendirilmiş aracı bir internet sitesi üzerinden ihaleye katılmanız gerekir. Bankanın internet sitesinde ya da aracı sitelerde göreceğiniz her ilan için ihale açılmamış olabilir. Albaraka Türk’ten gayrimenkul satın almak için doğrudan teklif usulü de geçerlidir. Bazı konutların, iş yerlerinin satışı için ihaleye çıkılmayabilir. Bu ayrımı yaparak aşağıda detayları sizinle paylaşalım.

Doğrudan Teklifle Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkuller

Doğrudan teklif usulüyle yapılan satışlarda öncelikle 0 216 666 07 07 ya da 0 531 393 24 73 numaralı banka gayrimenkul danışma hattını aramanız ve temsilciye merak ettiğiniz detayları sorarak öğrenmeniz gerekiyor. Bunun yerine isterseniz gayrimenkulsatis@albarakaturk.com.tr e-posta adresinden yazarsanız, kısa sürede size döneceklerdir. İletişim sayfasındaki formu doldurmanız halinde de size ulaşmaları mümkün olacaktır. Bankanın gayrimenkul danışmanı görüşmeniz esnasında sizi başka bir gayrimenkul şirketine yönlendirecektir. Yönlendirilen şirketin de INTENGO gibi aracı bir firma olduğunu lütfen unutmayın. Burada önemli olan nokta, gayrimenkul şirketi adeta bir emlakçının yaptığını yaparak size taşınmazı gezdirir ve taşınmaz ile ilgili detayları aktarır. Hizmet bedelini şirkete ödemenizin ardından, artık teklif vermek için hazırsınızdır. Teklifinizin ardından yüksekten düşüğe bir sıralama yapılacak ve yüksek teklif vermişseniz ya da tek teklif verenseniz, satın almanız için hak sahibi olacaksınız.

İhale Usulü İle Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkuller

Bankanın satılık taşınmazları için genellikle icralık, hacizli taşınmazların satıldığı ihalelere katılmanız gerekir. Satılık gayrimenkullerin banka sitesinden ya da aracı sitelerden satışa çıkarılarak ihale ile satıldığını belirtmiştik. Şimdi süreçle ilgili bilgiler vermeye başlayalım. Ancak hemen belirtelim; başvuru öncesinde satın almak istediğiniz taşınmazı iyi seçmeli ve detaylıca incelemelisiniz.

1-Başvuru Süreci: Satılık gayrimenkul ihalesinde, beğendiğiniz taşınmaza teklif sunabilmek için öncelikle INTENGO firmasının 0 850 399 27 84 numaralı telefon numarasını aramalısınız. Merak ettiğiniz tüm detayları karşınıza çıkacak olan danışmana sorabilirsiniz. Bunun ardından hizmet bedelini ödemeniz gerekecektir. Hizmet bedelini ödeyeceğiniz IBAN hesabı ise TR56 0001 0024 8765 9689 7550 17 numaralı, İntengo Bilişim Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye bağlı hesaptır. Başvuru için, taşınmaz ücretinin yüzde 5,3’u kadar teminatı bankaya yatırmalısınız (Banka daha farklı bir oranı belirtebilir). Sonrasında başvuru için Albaraka Türk Satış Şartnamesinin her sayfasını okuyarak imzalamanız gerekecektir. Süreç sonunda kullanıcı adınız oluşturulmuş olacaktır. Bireysel başvurularda kimlik numaranız aynı zamanda kullanıcı adınızdır. Kurumsal / şirket başvurularında ise şirketin vergi numarası kullanıcı adı olarak atanır.

Hizmet bedelini ödemenizin hemen ardından da aşağıdaki listeli belgeler ile dekont ve sözleşmeyi Esentepe Mah. Müselles Sok. No:1/1 Onur İş Merkezi Kat:3 34394 Şişli-İstanbul adresine göndermelisiniz.

2-Hangi Belgeler İsteniyor?: Başvuru esnasında, kişisel olarak başvuru gerçekleştiriliyorsa, teminatı yatırdığınıza dair dekontu yanınızda bulundurmalısınız. Bunun dışında kimlik kartınızın / nüfus cüzdanınızın fotokopisi; tüzel kişiler için de şirket adına imza atıldığı için imza sirkülerinizin, ticaret sicil gazetesi fotokopisinin, vergi levha fotokopisinin yanınızda bulunması gerekir.

Albaraka Türk’ten Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılırım?

Başvurunuz sonucunda Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul ihalesine katılabilirsiniz. Bankanın kendi internet sitesi üzerinden teklif usulü ile tekliflerinizi iletebiliyorsunuz. Ancak INTENGO aracı sitesi üzerinden Albaraka Türk Gayrimenkulleri satış sayfası üzerinden, başvuruda size verilen şifre ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yaparak ihaleye teklif verebilirsiniz. Sisteme girdikten sonra sadece başvuru esnasında teminatını yatırmış olduğunuz gayrimenkul için teklif verebilirsiniz.

İhalede gayrimenkule muhammen bedelin altında teklif veremezsiniz. Bununla birlikte teminatı ödenmeyen taşınmazlar için de tekli verilememektedir.

Albaraka Türk Satılık Taşınmaz İhalelerinde Nasıl Teklif Vereceğim?

INTENGO üzerinden ihale ile yapılan Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul satışı için başvuru sırasında size verilen kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yaparsınız. Ardından ihale katılım bedeli ödenen taşınmaz için teklif verebilirsiniz. Teklifin ardından 7 günlük bir sayaç işlemeye başlayacaktır (Zaman içinde banka bu süreci azaltabilir). Farklı kullanıcılar da bu sayacı görerek, süre içerisinde teklifte bulunabilirler. Aynı zamanda yapacağınız teklifin en az minimum artırım tutarı kadar artırılması gerekmektedir. Örneğin 100 Bin TL muhammen bedelde bir taşınmaz için asgari artırım tutarı 2 Bin TL ise en az 102 Bin TL önerebilirsiniz. İhale bitimine 30 dakika kala yeni bir teklif gelirse, ihale süresi 30 dakika uzar. Bunun ardından siz yeni bir teklif daha sunabilirsiniz. Süre sona erdiğinde artık en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanarak taşınmazı satın almaya hak kazanmış olur.

Hangi Taşınmazlara Teklif Verebilirim?

Yalnızca sözleşmesini imzaladığınız ve ihale katılım bedelini ödediğiniz taşınmaz ürünler için teklif verebilirsiniz. Teklifinizi verirken beğendiğiniz ve sahibi olmak istediğinize emin olduğunuz bir taşınmazı seçmeniz önemlidir. Bundan dolayı da il ve ilçe bilgileri ve taşınmaz numarası gibi ayırt edici özellikleri daha başvuru esnasında kaydetmiş olmanız gerek. Sonraki süreçte yüzde 5,3 oranında bir ihale katılım bedeli ödeyeceğiniz için, ihaleyi kazanmanız halinde, satın alma sürecinde bir sebepten dolayı vazgeçerseniz ihale katılım bedeliniz iade edilmeyecektir.

Farklı Alıcılar Teklifimi Görebilir Mi?

INTENGO üzerinden yapacağınız teklifleriniz farklı alıcılar tarafından görülebilir. Teklifinizin görülmesi dışında, teklifi kimin yaptığı ile ilgili bilgileri INTENGO ya da banka kimseyle paylaşmayacaktır. Fakat INTENGO başka bir alıcının sizin teklifte bulunduğunuz taşınmaz için teklif verdiğini anında e-posta ile size bildirir. Böylece dilerseniz, siz de teklifinizi artırabilir ve yeni teklif sunabilirsiniz.

Albaraka Türk’ten Satılık İhalesinde İhale Katılım Bedeli İadesi Alınabilir Mi?

Albaraka Türk’ten satılık ihalesinde ihale katılım bedeli hakkının bulunduğu durumları aşağıda sıraladık:
  • Başvuru esnasında teminat bedeli eksik olarak yatırmışsanız,
  • Birden fazla kullanıcının teklif verdiği taşınmaz ihalesinde en yüksek teklifi vermemişseniz,
  • Banka tarafından ihale iptal edilmişse,
  • Teminat tutarını ödediyseniz ancak sistem üzerinden taşınmaza teklif vermediyseniz,
  • Banka taşınmaz ihalesine girmenize izin vermemişse teminat tutarı tarafınıza iade edilir.
İade için bankaya dilekçe yazmalı ve iade talebinde bulunmalısınız.

Albaraka Türk Satılık İhalesi İhale Katılım Bedeli İadesi Alınamama Durumları

Bazı durumlarda Albaraka Türk satılık taşınmaz ihaleleri için yatırdığınız ihale katılım bedeli geri alamazsınız. Bunu da aşağıda sıraladık:
  • Albaraka Türk’te çalışan biriyseniz ya da birinci dereceden bir akrabanız bu bankada çalışıyorsa,
  • İhaleyi kazanıp kalan tutarı bankaya tanınan sürede yatırmadıysanız,
  • İhaleyi kazanıp kalan sürede tapu işlemlerini gerçekleştirmediyseniz,
  • Başka biri adına tapuda işlem yapmak isterseniz, teminat tutarı banka tarafından iade edilmeyerek, teminat iradı yapılacaktır.

Albaraka Türk’ten Satılık Taşınmazları Taksitle Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkuller için taksitli bir satış bulunmuyor. Teklif verdiğiniz ya da ihalesini kazandığınız bir taşınmazın bedelinin tamamını bir kerede ödemeniz halinde gayrimenkulün ürünün sahibi olabilirsiniz.

Fakat taşınmazlar için kredi kullanabilirsiniz. Fakat bankanın bu durumu kontrol ettiğini söylemek mümkün. Özellikle satın almadan önceki süreçte, INTENGO sistemindeki ilanın altında, mülkün özellikleri gösterilmektedir. Oradaki kredi bölümünü incelemeniz bu noktada önem arz ediyor. Bankanın genelde amacı peşin ödeme ile taşınmazların satışını temin etmektir. Fakat çoğu taşınmaz için kredi imkânı banka tarafından sunulmaktadır. Banka belirtilen durumlarda kendi de doğal kredi süreci işletilmesi koşuluyla, kredi kullandırarak taksitlendirme yapabilir.

İmkanlarınıza uygun Albaraka Türk kredileri için “Albaraka Türk Kredileri” sayfamızı inceleyerek, kesenize en uygun krediyi bulabilirsiniz. Konut, iş yeri, arsa kredileri kullanarak dilediğiniz meskene, iş yerine ya da arsaya kolayca sahip olabilirsiniz.

Albaraka Türk’ten Gayrimenkul Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Albaraka Türk’ten gayrimenkul satın almak istediğinizde, tapu durumunu mutlaka kontrol etmenizi öneriyoruz. Telefon üzerinden ulaştığınız yetkiliye ya da banka şubesindeki görevliye gayrimenkul ürünü gezmek istediğinizi mutlaka belirtmelisiniz. INTENGO aracı internet sitesindeki danışmana bunu ilettiğinizde, bulunduğunuz ya da taşınmazın bulunduğu il / ilçedeki bir görevliye sizin numaranızı verir ve artık gayrimenkul danışmanı sizinle ilgilenmeye başlar. Bu danışman sizi gayrimenkulde gezdirecek ve soracağınız soruları yanıtlayacaktır. Dilerseniz bu konuya ayrı bir başlık açalım ve biraz daha detaylandıralım.

Satın Alacağınız Gayrimenkulü Bizzat Siz İnceleyin!

Satın almak istediğiniz gayrimenkulü bizzat siz inceleyerek fikir sahibi olmalısınız. Ne zaman ve hangi koşullarda çekildiğini bilmediğiniz fotoğraflar ya da yönlendireceğiniz tanıdıklar, bu taşınmazı satın almanız için referans niteliği taşımamalı. Bizzat kendini giderek incelediğinizde, gayrimenkule ait sorunları görecek ve buna göre taşınmaz ürünü satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Ulaşım, çevre şartları, yakın okul ve hastane durumu, komşuluk ilişkileri gibi çok önemli detaylar bir taşınmazı satın alırken önemsenmesi gereken noktalardandır.

Sıkı Bir İnceleme Süreci İçine Girin!

Belediyelerin ilgili dairelerinden alt yapı durumu; tapu dairelerinden de taşınmaza ait tapu kayıtları, hisse ve ortaklık bilgileri gibi önemli bilgilere erişmeniz gerekiyor. Bu bilgiler satın alım ile ilgili kararlarınızı etkileyecek temel konular arsında olmalıdır. Bir mesken alacağınızı düşünürsek, binanın iç ve dış fiziki durumu, mimarisi, bakım ihtiyacının olup olmaması gibi etkenler de kararınızı etkileyecek önemli konular arasındadır. İçinize sinmeyecek bir taşınmazı almanın size bir faydası olmayacağını takdir edersiniz.

Bankaya Ödemelerinizi Zamanında Gerçekleştirin!

Albaraka Türk satılık taşınmazlarından birini almaya hak kazandıysanız, artık taşınmaz ile aranızda bir rakip yok demektir. Yani her şey artık sizin elinizdedir. Banka taşınmaz ürünün satın alınması için belirli bir tarih aralığı koymuştur. Bu süre banka şubelerine ve e-ihale şartnamesine göre 7 ila 15 gün arasında değişebilir. Bu süreç içerisinde taşınmaz bedelinin hepsini bir kerede ödemezseniz satın alma aşamasına geçemezsiniz. Aynı zamanda banka, gayrimenkul bedelini ödemediğiniz için size ek süre de tanımayacak ve satışı iptal edecektir. Satışın iptal edilmesi halinde, aracılara yapmış olduğunuz ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli gibi komisyonlar tarafınıza iade edilmeyecektir. Kredi kullanarak satın alım işlemi yapacaksanız, bankanın size tanıdığı süre dolmadan önce kredinizi hazırlamanız gerekir. Hatta başvuru öncesinde bir ön onay alınarak kredi sürecine geçilirse, sizin için çok daha garanti bir satın alım süreci gerçekleşebilir.

Satın Alırken Ek Ödemelere Hazırlıklı Olun!

Bankalardan satılık taşınmazlar için bankalar şartnamelerinde yazdığı gibi, bazı ödemeleri kendileri gerçekleştirir. Fakat BSMV gibi vergileri ve genel gider harçlarını sizin ödemenizi isteyecektir. Bu nedenle de Albaraka Türk’ten satılık gayrimenkul alırken, taşınmaz ücreti ve ihale katılım bedeli dışında ek ücretler için de bir miktar para ayırmanızda fayda bulunuyor.

Satış Yalnızca Teklif Sahibine Yapılacaktır!

Satın alacağınız taşınmaz için yalnızca teklifi sunan olarak siz, taşınmaz tapusunu üstünüze alabilirsiniz. Eğer teklif yapmayan biri tapuyu üzerine almaya çalışırsa, banka süreci iptal edecek ve aracılara ödemiş olduğunuz ihale katılım bedeli size geri ödenmeyecektir. Önerimiz, öncelikle tapuyu üzerinize kaydetmeniz olacaktır. Sonrasında mal sahibi siz olacağınız için yapacağınız satışa kimse karışamayacaktır.

Geçmiş Dönem Borçlarını Siz Ödersiniz!

Taşınmaz satışlarında geçmiş dönem borçları sürekli sorun olarak karşınıza çıkabilir. Bu borçlar; vergi borcu, fatura borcu gibi geçmiş döneme ait borçlar olduğunda, bankanın sözleşmede de belirttiği gibi, bu borçları siz alıcı olarak ödersiniz. Spot piyasalardan ya da bankalardan satılık olarak alınan gayrimenkullerde bu durum gözlenir. Normal taşınmaz piyasalarında geçmiş dönem borçları ile ilgili muhatap bulabilirsiniz; satıcıya bu durumla ilgili danışabilirsiniz. Ancak bankalardan satılık taşınmazları alırken banka şartname ya da sözleşme ile mesuliyeti üzerinden size atmış durumdadır. Şartname ya da sözleşmeyi okuduğunuzu ve belgede bu durumun farkında olduğunuzu belirttiğinizi belirteceklerdir. Bu yüzden de hem sözleşme gibi belgeler dikkatlice okunmalıdır hem de satın almadan önce taşınmazla ilgili her türlü detay önemle incelenmelidir.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri