Almanya Bankası

Alman Bankaları

Almanya bankaları hakkında birçok bilgiyi bulabileceğini bu sayfada, Almanya’da faaliyette bulunan ilk 100 banka bulunuyor. Almanya bankaları için hazırlamış olduğumuz bu sayfalarda aradığınız her türlü bilgiyi kolayca bulabileceksiniz. Almanya bankalarına ait bilgiler; internet siteleri, telefon numaraları, swift (BIC) bilgileri bankaların künye sayfalarında bulunmaktadır.

Almanya Bankaları Nasıl Kurulur?

Almanya bankaları, Alman Bankacılık Kanunu’na (Kreditwesengesetzes) göre kurulur. Tam olarak izin alınması gereken kurum federal olan Almanya’da, Federal Mali Denetim Kurumu olarak Türkçeye çevrilebilir. Adında “banka”, “bankası”, “tasarruf bankası” gibi ibareler bulunan işletmeler bankacılık işlemleri yapabilmeleri için bankacılık lisansı almalıdır.

Almanya Bankalarının Görevleri Nelerdir?

Almanya bankaları da tıpkı ülkemizde bulunan bankalar gibi öncelikle aracılık faaliyetleri yaparlar. Yani tüketiciden topladıkları mevduat birikimlerini, kredi tür ve türevlerine dönüştürerek, kredi talep eden kişi ve kuruluşlara faiz karşılığında verirler. Elde edilen faiz getirisi ise mevduat sahiplerine mevduat faizi olarak iade edilirken, bankaların en önemli gelirleri de bu kazançlardan elde edilir. Sayfamızda bulunan Alman bankalarından istediğinizi seçerek gerekli bilgilerine erişmek için internet sitelerine ulaşabilirsiniz.

Almanya Bankaları Türüne Göre Kaça Ayrılır?

Almanya bankaları türlerine göre dört kategoriye ayrılır. Kamu sektörü için ticari bankalar (Private Geschäftsbanken), Mevduat (Tasarruf) Bankaları (Sparkassen), Kredi Kooperatifleri (Kreditgenossenschaften) ve Postbank. Tüketiciler için çoğu kez bu ayrım önemsizdir. Zira standart bir çek hesabı (Girokonto) hepsinde aynı standartlara sahiptir.

Almanya Banka Hesap Türleri Kaç Tanedir?

Alman bankalarında tüketiciler için iki farklı temelde hesap tanımlanabilir. Türkiye’de vadesiz mevduat hesabına benzer olan “Girokonto” denen cari hesap türü genelde tüketicilerin seçtiği hesap türü olmaktadır. Diğer hesap türü ise “Sparkonto” olarak nitelendirilen Türkiye’deki “vadeli mevduat” hesabına benzer bir tasarruf hesabıdır. Ülkemizdeki sistemden farklı olarak ise Girokonto hesap türü açılırken Sparkonto hesap türü de tüketici için açılır. Tasarruf sahibi için faiz oranları ise çok düşük seyretmektedir.