Alternatif Bank Satılık Gayrimenkuller, İcradan Satılan Evler, Konutlar, Daireler

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkuller; icralık – hacizlik işlemleri başlatılmış olan meskenler, iş yerleri, arsa ve tarlalar gibi gayrimenkullerin banka tarafından, kendi internet sitesi üzerinden ya da banka tarafından yetkilendirilmiş aracı internet siteleri üzerinden satılmasını ifade eder. Alternatif Bank’tan satın alabileceğiniz satılık gayrimenkuller, haciz öncesindeki normal piyasadaki fiyatların çok altında, uygun fiyatlara satılacağından dolayı gayrimenkul ihtiyacı olanlar ya da yatırımcılar satın almak isteyeceklerdir. Avantajlı fiyatlara sahip olabileceğiniz Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkuller ile ilgili tüm detayları içeriğimizde sizlere sunuyoruz.  

Alternatif Bank Satılık Taşınmazlar Hangi Kanallardan Satılır?

Alternatif Bank taşınmazları, bankanın kendi internet sitesi üzerinden, Alternatif Bank Satılık Gayrimenkul sayfasından ziyaret edebilir. Kendi internet sitesi üzerindeki ilanları da aracı internet sitesi olan INTENGO’ya sizi yönlendirecektir. Bununla birlikte Alternatif Bank INTENGO sayfası da ziyaret edilerek gayrimenkulleri inceleyebilirsiniz. Bankanın bunun dışında taşınmazlarını satmış olduğu başka bir mecra bulunmuyor. Bir güncelleme olduğunda sizinle bu başlık altından detayları paylaşıyor olacağız.

Alternatif Bank’tan Satılık Gayrimenkuller

Alternatif Bank’tan satılık taşınmazlar, gayrimenkul piyasasındaki taşınmazlara nazaran daha avantajlı fiyatlarla karşınıza çıkmaktadır. Bankanın ülke genelindeki geniş ağı sayesinde yüzlerce şubesi olması, milyonlarca insanın kredi ihtiyacına karşılık verebiliyor olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen özel bankaları arasında olan bankanın sunduğu tüketici kredilerinin yanı sıra; konut kredileri, arsa kredileri ve taşıt kredileri de en yoğun ilgi gören finansman türleridir. Özellikle konut, arsa ya da iş yeri kredilerinde geri ödeme güçlükleri yaşanabilmektedir.

Kurumsal ya da kişisel bazda yaşanan kredi geri ödeme gecikmeleri sonucunda banka, ipotekli olarak kullandırdığı kredi ürününe karşılık, satın alınan gayrimenkulü satışa çıkarmaktadır. Alternatif Bank da gerek kendi internet sitesi üzerinden gerekse INTENGO aracı sitesi üzerinden bu satışları gerçekleştirir.

Alternatif Bank’tan Satılık Gayrimenkul Almak Ne Kadar Karlıdır?

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkul almak istediğiniz durumlarda, güncel taşınmaz piyasasından alacağınız taşınmazlardan daha az ücret ödeyerek satın alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun en önemli sebebi muhammen bedel üzerinden bir satış gerçekleşeceği için kişi ya da kurumların taşınmazlar için ne kadarlık bir bedel istedikleri değil bilirkişinin ortaya koyduğu bedel taşınmaz için başlangıç ücreti olacaktır. Bankacılık kanunu gereği pek çok banka gibi Alternatif Bank da elinde taşınmaz bulundurmaya sıcak bakmayacaktır. Alternatif Bank’ın amacı da diğer bankaların amaçları ile doğru orantılıdır. Yani banka, sunduğu kredi desteği sonrasında ödenemeyen batık kredilerini temin ve tazmin etme amacını taşır. Bankacılık ekosistemi içinde akıcı bir finansal desteğin olması ve kredi akışının sağlanabilmesi için bu durum elzemdir. Şimdi bunları daha iyi açıklamak için başlıklar haline getirelim.

Piyasadaki En Uygun Fiyatlı Taşınmazlar

Normal şartlarda taşınmaz piyasaları üzerinden gayrimenkuller almak istediğinizde, serbest piyasada geçerli olan kurallar karşınıza çıkacaktır. Kendiliğinden oluşan bu fiyatlar üzerinden satın alım yapmak zorunda kalırsınız. Mesela bir satıcı, kendi belirlemiş olduğu satış fiyatı üzerinden kendisine ait taşınmazı satmak isteyecektir. Siz de satıcının belirlediği bu şartları ya kabul edecek ve satın alım yapacaksınız ya da satın almayacaksınızdır. Ne var ki, bankalardan satılık taşınmaz ürünler almak istediğinizde durum değişir. Yapı Kredi’den satılık gayrimenkuller, bir ekspertizin belirlemiş olduğu kriterlere göre fiyatlandırılır ve taşınmazın muhammen bedeli yani başlangıç fiyatı olarak belirlenir. Bankadan alacağınız taşınmaz için fazladan bir kâr amacı güdülmeyeceğinden dolayı ve bilirkişinin muhammen bedeliyle işlem yapılmasından ötürü daha uygun bir fiyata taşınmaz alabilirsiniz.

İhaleler ve E-İhaleler Arasındaki Farklar

Bankalar, taşınmazları kendi inisiyatifleri ile ihale yönetmeliklerine bağlı kalmadan satmalarından dolayı, diledikleri yöntemi satışları esnasında tercih edebilirler. Devlet kanalıyla yapılan satışlarda yöntem tek bir kanaldan belirlenir ve genelde tercih edilen yöntem de açık ihaleler olmaktadır. Açık ihaleler, katı şartlarda yapılan satışlar anımsatır. Zira alıcı olarak siz, ihaleye katılmak için parayla dosya almak, ihale dosyası hazırlamak ve ihale saatinde fiilen ihale salonunda hazır bulunmak zorunda kalırsınız. Bu hem gereksiz zaman kaybını doğurur hem de e-ihalelere göre biraz daha fazla masrafı beraberinde getirir.

Bankalardan satılık taşınmazlar, size satın alım sürecinde o kadar zaman kaybettirmez. Daha önce de belirttiğimiz üzere, bankalar, kendi belirledikleri yöntemleri kullanarak; e-ihale yöntemiyle ya da doğrudan teklif usulüyle satışlarını yaparlar. Bu da gereksiz zaman kaybını engelleyerek yersiz harcamaları engelleyecektir.

Batık Kredilerin Kurtarılması Amaçlı Satışlar

Bankaların taşınmazları elden çıkarmalarındaki en önemli amaç, ipotek karşılığı verilen kredilerin geri ödenmediği durumlarda ortaya çıkan batık kredileri tahsil edebilmektir. Şunu da belirtmekte yarar var ki, bankaların sahip oldukları, kendilerine ait taşınmazlar da olabilir. Bu taşınmazlar, yatırım amacıyla zamanında bankanın eline geçmiş olabilir. Bankalar, bu ürünlerini de satmak isteyebilirler. Katılım bankaları bu yolla yatırım yapabilir ve kâr payı dağıtırken buradan elde ettikleri karları kullanabilirler. Ancak bu durum pek az bankada bulunur. Zira bankaların asıl amaçları ellerinde gayrimenkul bulundurmak değil, piyasanın fon ihtiyacını krediler ile gidermektir.

Kredileri verebilmek adına da piyasadan fon toplayan bankaların yatırımcıları bulunur. Bu yatırımcılara mevduat sahipleri diyoruz. Mevduat hesabı açarak, bankaya ödünç para veren kişiler, karşılığında faiz getirisi elde etmek amacındadır. Batık kredilerin tahsili en çok da bu noktada önemlidir. Çünkü batık krediler tahsil edilemezse faiz oranı düşecektir ve yeni finansman destekleri kısılmak zorunda kalacaktır.

Alternatif Bank İcra Dairelerinden Taşınmazlar Alır

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkuller, icradan çeşitli nedenlerle satın alınabilir. Bu sebepler arasında belki de en önemlisi, bankanın muhammen bedeli az bulmasıdır. İcra dairelerinin ekspertiz raporu oluşturtması ile ilk fiyatını alan taşınmazlar ise, bankanın avukatları yoluyla taşınmazı satın alması sonucunda artık daha rahat ve serbest bir satılış stiline kavuşur. Alternatif Bank’ın satın almış olduğu taşınmaz ürün, icradan satılık taşınmazlara nazaran daha kolay ve daha çabuk satılacaktır. Bu da alıcı açısından önemli bir avantajı ortaya çıkarır. Banka, yeniden bir bilirkişi raporu oluşturtur ve yeni fiyatı ile kendi istediği platformlar üzerinden satışa çıkarır. Ekspertiz raporları her altı ayda bir ya da yılda bir güncellenerek piyasa değerini koruma girişimindedir. Ancak buna rağmen spot piyasalarda satılan taşınmazlara göre daha uygun fiyatlı olmayı sürdürür.

Alternatif Bank’ın Gayrimenkullerini Kendisinin Satmasının Avantajları

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkullerin yüksek fayda esasına göre satılmaya çalışıldığını belirtelim. Yani INTENGO aracısı üzerinden e-ihale usulü satılan taşınmazlar, en yüksek teklifi sunana satılacağından muhammen bedelin üzerinde bir satış ortaya çıkacaktır. Alternatif Bank da kendi usullerine göre satışları yaptığı için hem kendisi için karlı hem de alıcı açısından hızlı bir satış gerçekleştirmiş olacaktır. Bu durum iki taraf için de bir kazanç olarak haneye yazılır. Bunun yanında, bankanın kendi kurallarına göre gayrimenkulü satması piyasaya göre daha ucuzdur, demiştik. Bir örnekle durumu detaylandıralım.

Piyasada bir gayrimenkul 250 Bin TL fiyata satılırken, bankadan satılık gayrimenkul 175 Bin TL’ye satılabilir. Üstelik başlangıç bedeli bu fiyatın altında dahi olabilir. Bu fiyatlara taşınmaz sahibi olmak isteyen alıcılar için bu durumu aleni bir avantaj olarak sayabiliriz. Alıcı uygun fiyata taşınmaz sahibi olurken banka da batık kredisini çıkarmış olacaktır. Banka elde etmiş olduğu nakit parayı piyasalara aktarabilir ve ülke refahına katkı sunmaya devam edebilir.

Alternatif Bank Taşınmazlarında Emlakçı Komisyonu Yok – KDV Yok

Normal taşınmaz piyasalarından daha hızlı gayrimenkul satın alarak işlem yapabilmek için bir emlakçı ile çalışmanız size büyük bir avantaj sunacaktır. Özellikle sıkça taşınmaz piyasalarından gayrimenkul ürünler alan biriyseniz, bir emlakçı ile çalışmanız adeta bir gereklilik olacaktır. Sizin için gayrimenkul alanında pek çok işi birkaç gün içinde halledip bitiren emlakçılara bir ücret de ödemeniz gerekir. Bunun adına emlakçı komisyonu diyoruz. Emlakçı komisyonu olarak, eğer özel bir anlaşma yapılmamışsa, alıcı ve satıcı taraftan yüzde 2’lik bir oran belirlenmiştir.

Kaba bir hesap yaparak durumu özetleyebiliriz. 200 Bin TL değerinde bir gayrimenkul ürün satın alırken, 4 Bin TL tutarında bir bedeli emlakçı komisyonu olarak ödemeniz gerekir. Üstelik bu bedel henüz KDV hariçtir. KDV dahil edildiğinde, 720 TL daha ödemeniz gerekecek. Taşınmaza, harç – vergiler hariç, 204 Bin 720 TL ödemeniz gerekecektir. Ancak bankalardan alacağınız gayrimenkuller için satış stiline göre belki hiç komisyon ödemeniz bile gerekmeyebilir. Alternatif Bank, aracı INTENGO kurumuna komisyonunu (hizmet bedelini) alıcıya ödeten bankalardan biridir. Az sonra aşağıdaki başlıklarda bu konuyu detaylı olarak sizlere anlatacağız.

Aynı zamanda değinmemiz gereken bir diğer konu da bankaların KDV ödeyip ödemediği konusudur. Bankalar, bankacılık kanunu gereği KDV mükellefi değildirler. Fatura kesmedikleri, bunun yerine dekont kestikleri için KDV ödemezler ve böylece alıcı olarak siz de KDV ödemezsiniz.

Alternatif Bank Satılık Taşınmaz Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Alternatif Bank satılık gayrimenkul almak isterseniz, taşınmaz fiyatlarının uygun olduğunu fark edebilirsiniz. Fiyat belirleme sürecinde, en önemli aşama henüz dosya icra dairesindeyken, bilirkişi (ekspertiz) raporundan hareketle muhammen bedel üzerinden gayrimenkulün fiyatının belirlenmesi ve bu fiyat üzerinden satışa sunulmasıdır. Alternatif Bank ve diğer bankalar da asetlerinde bulunan taşınmazların en az muhammen bedelden, mümkünse muhammen bedelin fazlasına satılmasını isterler. Ancak icra dairesince fiyatına satılamayan taşınmazlar, bankaların avukatlarınca satın alınarak muhammen bedel ya da üzerine satılmak istenirler. Böylece ihale ile yapılacak olan satış için açılış fiyatı belirlenmiş olur.

Alternatif Bank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Teminat Bedeli Harici Ödeme Yapacak Mıyım?

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkuller için teminat bedeli ödemelisiniz. Aşağıdaki “Alternatif Bank Satılık Gayrimenkul İhalesine Başvuru Nasıl Yapılır?” başlıklı konuda detayları sizlerle paylaştık. Biz teminat bedeli dışında, ihale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı altında tahsil edilen komisyonların ödenip ödenmeyeceğini belirtelim. İhale katılım bedeli ya da hizmet bedeli adı verilen bu ücretler aslında birer komisyondur. Bu komisyonlar genelde aracılara, alıcılar tarafından ödenir. Alternatif Bank da INTENGO alıcısına, yüzde 5 oranındaki hizmet bedelini alıcıya ödetmektedir. Yani bunu şöyle tanımlayalım; yüzde 5 oranında bir teminat bedelini muhammen bedeli üzerinden teminat bedeli olarak almaktadır, aynı zamanda muhammen bedelin yüzde 5’i oranında bir hizmet bedelini de aracıya komisyon olarak ödetmektedir.

Teminat Bedeli ve Hizmet Bedeli – İhale Katılım Bedeli Farkları Nelerdir?

Teminat bedeli, bankaların taşınmazın başlangıç bedeli üzerinden aldıkları bir kaparodur. Yani 50 Bin TL değerinde bir taşınmaz için yüzde 5’lik bir teminat bedeli ödemeniz gerekirse, 2 Bin 500 TL kaparo yani teminat bedeli ödersiniz. Bu bedel satın alacağınızı bankaya ispat etmek için ödenen bir tutardır. Sonrasında e-ihaleyi kazanmanız durumunda geri kalan 47 Bin 500 TL’yi de ödeyerek ürüne sahip olabilirsiniz. Fakat ihale katılım bedeli veya hizmet bedeli olarak geçen ödemeler aracı komisyonlarıdır. Aynı örnek üzerinden yüzde 5’lik bir komisyon ödendiğinde, yine 2 Bin 500 TL tutarında bir komisyonu aracı kuruma vermeniz gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, e-ihalenin kazanılması sonrası bankaya yatırılması istenen tutarın 50 Bin TL olmasıdır. Böylece komisyonla birlikte ödemeniz gereken tutar 52 Bin 500 TL olacaktır.

Alternatif Bank’tan Satılık Gayrimenkul Nasıl Alınır?

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkuller için bankanın belirtmiş olduğu çözüm ortağı olan internet sitelerini ziyaret etmeniz gerekiyor. Banka kendi internet sitesi üzerinden satış yapmıyor ve genellikle kullanıcıları INTENGO internet sitesine yönlendiriyor. Bu da Alternatif Bank’ın teklif usulü ile değil, aracı çözüm ortaklarının sitelerinde ihale yoluyla gayrimenkul satışı gerçekleştirdiğini gösteriyor. Alternatif Bank internet sitesi üzerinden sadece gayrimenkul bilgileri, açıklamaları ve erişim numarası – aracı internet adresi çözümlerine ulaşabilirsiniz. Yaptığımız incelemeye göre, direkt teklif usulü geçerli değildir. Aksi durumlarda içeriğimiz güncellenecektir.

Alternatif Bank Satılık Gayrimenkul İhalesine Başvuru Nasıl Yapılır?

Alternatif Bank’ın satılık gayrimenkul ihalesine katılabilmek için öncelikle bir başvuru süreci sizi karşılayacaktır. Teklif öncesinde gerçek ya da tüzel kişi olmanızın önemi olmaksızın, başvurularınızı Alternatif Bank tarafından yetkilendirilen (INTENGO gibi) kurumlara ya da Alternatif Bank şubelerine yapabilirsiniz.

Başvuru Süreci – Alternatif Bank

Bunun için bir satın alma dilekçesi yazmanız gerekecektir. Eğer bulunduğunuz il / ilçede bir Alternatif Bank şubesi bulunmuyorsa, bu durumda, gayrimenkulsatis@alternatifbank.com e-posta adresine dilekçenizi post etmelisiniz. Ön değerlendirme sürecinde sözlü ya da yazılı onay almanız için bankanın belirli prosedürleri uyarınca, satın alma teklif tutarının yüzde 5’i oranında teminat bedelini Alternatifbank A.Ş. EFT Merkezi, 9019 şube kodu, 1399-673 hesap numarasına ya da TR88 0012 4000 0000 0139 9001 72 numaralı IBAN numaralı hesabına ödemelisiniz. Ödeme esnasında adınızı – soyadınızı, GSM no, “teminat bedeli/satış bedeli” bilgilerinizi yazmalısınız.

En yakın Alternatif Bank şubesini öğrenmek için Alternatif Bank Şubeleri sayfamızdaki arama bölümünü kullanarak en yakın şubeyi öğrenebilirsiniz.

Başvuru Süreci – INTENGO

INTENGO aracısı üzerinden hizmet alacaksanız, Hizmet Sözleşmesini satın alım öncesinde okumanızı öneriyoruz. Aracı kurumun 0212 213 73 00 ya da 0 850 399 27 84 numaralı hatlarından birini arayarak müşteri yetkilisi ile aklınızdaki tüm detayları görüşmeniz gerekir. Hem taşınmaz ile ilgili bilgiler talep edebilirsiniz hem de ilk kez INTENGO üzerinden taşınmaz alacaksanız işleyişle ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Aynı zamanda bu süreçte taşınmaz ürünü gezdirmelerini talep etmeniz de önemlidir. Zira aracı kurumun en önemli işlevi, taşınmazın bulunduğu ildeki profesyoneller ile çalışıyor olmaları ve alıcı olarak size gayrimenkulü gösterme fonksiyonlarıdır. Bu fonksiyonu muhakkak kullanmalısınız. Bununla beraber aracının gayrimenkul@intengo.com e-*posta adresinden de bilgi talep edebilirsiniz.

İstenen Belgeler

Bedelin ödenmesinin ardından işlem dekontu, Alternatif Bank Satış Şartnamesini okuyarak ve imzalayarak, gerçek kişiler için kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopisi, tüzel kişiler için ticaret sicili, yetki belgesi, vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri, yetkilinin kimlik kartı / nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evraklar en yakın Alternatif Bank şubesindeki yetkili personele teslim edilmelidir. Bunun dışında Alternatif Bank A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne posta, kurye, kargo gibi yollarla iletilmelidir.

Aynı zamanda bu belgeleri INTENGO’ya da göndermeniz gerekebilir. Bunun için INTENGO’nun yukarıdaki numarasından gerekli bilgileri almanızı öneriyoruz.

Alternatif Bank Satılık Gayrimenkul İhalesine Nasıl Katılabilirim?

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkul ihalesi için ön başvurunuz onaylandıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle, kurumsal firmalar adına başvurduysanız şirketin vergi numarasıyla ve şifrenizle aracı kurumdan Alternatif Bank’ın ilanına teklif vermek için giriş yapabilirsiniz. Belirtmekte fayda var ki, sadece teminat ödediğiniz / satış bedelini ödediğiniz gayrimenkul için teklif verebilirsiniz.

Açılan ihalede gayrimenkul için muhammen bedel altında teklifte bulunamazsınız. Aynı zamanda teminat / satış bedeli ödenmeyen taşınmazlar için de teklif veremezsiniz.

Alternatif Bank Satılık Taşınmazlarına Nasıl Teklif Verilir?

Alternatif Bank’a ait satılık gayrimenkullere teklifte bulunmak için direkt teklif şansının çok fazla karşınıza çıkmayacağını ve aracı kurumlarca teklif sunulabileceğini belirtelim. Başvuru sürecinizin tamamlanmasının ardından beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz taşınmaz ürüne teklif verebilirsiniz. Bunun için INTENGO Alternatif Bank sayfasına geldiğinizi ve beğendiğiniz taşınmazın ihale sayfasını açtığınızı düşünelim. Sisteme giriş yapmanız gerekecektir. Başvuru sonrasında size SMS ile iletilen şifreniz ile T.C. kimlik numaranızı girerek sisteme girişinizi yapabilirsiniz. Öncelikle beğendiğiniz taşınmazın ilan sayfasını gözden geçirmenizi öneriyoruz. Siz başvuru aşamasındayken muhammen bedel değişmiş, farklı kullanıcılar taşınmaza teklif vermiş olabilir. Bu detayları da gözden kaçırmamalısınız.

Beğendiğiniz taşınmaza en az minimum artırım tutarı kadar başvuru yapmanız gerekir. Yani taşınmaz ücreti 100 Bin TL ve minimum artırım bedeli 1000 TL ise, en düşük teklif miktarı 101 Bin TL olmak zorundadır. Daha azını teklif etmeniz halinde sistem teklifinizi kabul etmeyecek ve yeniden teklif vermeniz için uyaracaktır. Ancak dilerseniz minimum artış bedelinden daha fazla da artırabilirsiniz. Bu noktada bir sınır bulunmuyor. Aynı zamanda muhammen bedelin altında bir teklif de söz konusu olamaz. Sisteme girişiniz sonrasında sağ üstte bulunan Teklif Ver butonuna tıklamanız ve teklifinizi yazmanız sonrasında teklifiniz sisteme iletilir.

INTENGO sayfasındaki bankaya ait taşınmazları il / ilçe, kategori ve fiyata göre listeleyebilirsiniz. Aynı zamanda ön başvuru esnasında size sunulan gayrimenkul numarasıyla da aratarak kolayca taşınmaza ulaşabilirsiniz.

Hangi Gayrimenkullere Teklif Sunabilirim?

Sisteme giriş yapmış olmanız her taşınmaz için teklif yapabileceğinizi göstermiyor. Yalnızca şartnamesini – sözleşmesini imzalamış olduğunuz ve teminat tutarı ile ihale katılım bedelini ödediğiniz gayrimenkuller için teklif sunabilirsiniz. Farklı gayrimenkuller için de teklifte bulunmak isterseniz, o gayrimenkuller için de şartname – sözleşme imzalamanız ve teminat bedeli ile ihale katılım bedelini ödemeniz gerekir.

Teklifimi Farklı Alıcılar Görebilir Mi? Benden Sonra Teklif Yapabilir Mi?

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkullere teklifiniz yapmanızın ardından, teklifinizi farklı alıcılar görebilir ve sizden sonra taşınmaz ürünler için teklifte bulunabilir. INTENGO platformu bu konuda size destek sağlayacaktır. Aktif kullandığınız bir e-posta adresini sisteme tanımlarsanız, sizden sonra gayrimenkul ürüne bir teklif gelmesi durumunda, size e-posta ile haber vereceklerdir. E-postayı görmenizin ardından dilerseniz siz de teklifinizi artırabilirsiniz. Elbette teklifinizi gören farklı alıcılar, teklifi kimin yaptığını görmeyecektir.

Alternatif Bank’tan Satılık Taşınmaz İhaleleri Nasıl İlerler?

Alternatif Bank’tan satılık taşınmazlara teklif vermenizin ardından 7 günlük (ya da bankanın belirlediği farklı bir süre) bir bitiş sayacı işlemeye başlayacaktır. İhale bitimine 30 dakika kalaya kadar teklif verme işlemi sürer. Eğer ihale bitimine en az 30 dakika kala bir teklif gelirse, ihale süresi 30 dakika daha uzar. Dilerseniz bu süreçte siz de teklifini artırabilirsiniz. 30 dakikalık sürenin sonunda, en yüksek teklife sahip kişi / kurum ihaleyi kazanmış ve gayrimenkulü satın alma hakkına sahip olmuş olacaktır. Bununla birlikte 30 dakikalık uzatma süreleri kimi bankalarda 12 saate kadar çıkabilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi almak için, teminat tutarı ve ihale katılım bedelini ödedikten sonra INTENGO müşteri temsilcisini arayabilirsiniz.

Alternatif Bank Satılık Gayrimenkul İhalesi İçin Ödenen Teminat Geri Alınabilir Mi?

Alternatif Bank’tan satılık gayrimenkullere ödediğiniz teminatların iadesine hak kazanabilmek için aşağıdaki şartların oluşması gerekir.
  • Başvuru esnasında teminat bedelini / satış bedelini eksik yatırdıysanız,
  • Sizin teklifinizin üstünde teklif veren başka biri ihaleyi kazandıysa,
  • Bankaca ihale iptal edildiyse,
  • Teminat tutarını ödedikten sonra sistem üzerinden teklif iletmediyseniz,
  • Banka tarafından gayrimenkul ihalesine girişinize izin verilmemişse teminat bedeli tarafınıza iade edilecektir.
Elbette iade alabilmeniz için yukarıdaki durumlar tek başlarına yeterli değildirler. Tavsiyemiz böyle bir durumda kalmanız halinde bankaya dilekçe ile başvurarak iade talep etmenizdir.

Alternatif Bank’tan İhale Teminatı Hangi Durumlarda İade Edilmez?

Banka ihalesinde hangi durumlarda teminatınızı geri alamayacağınızı inceleyelim.
  • Birinci derecen bir akrabanız ya da siz Alternatif Bank’ta çalışıyorsanız,
  • İhaleyi kazandığınız halde teminat sonrası kalan tutarı bankaya zamanında yatırmadıysanız (10 gün),
  • İhaleyi kazandıktan sonra tapu işlemlerini vaktinde tamamlamadıysanız,
  • Tapuyu başka biri adına yapmak isterseniz teminat bedeli banka tarafından iade edilmeyecek ve teminat iradı yapılacaktır.

Alternatif Bank’tan Satılık Taşınmazlar Taksitle Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Alternatif Bank satılık gayrimenkuller batık kredilerin tahsili ya da bankanın elinde uzun süre yatırım amacıyla bulundurduğu taşınmazların elden çıkarılabilmesi amacıyla satılırlar. Bu yüzden de banka kesinlikle taksitli bir satış amacını taşımayacaktır. Uzun süredir tahsili gerçekleşmeyen batık kredilerin taşınmazlarını ya da bir süredir elinde bulundurduğu, satarak kar elde etmek istediği gayrimenkulleri taksitle satmasının kısa ve orta vadede bankaya bir faydası olmayacaktır. Zira banka tahsil edeceği bu nakitle mevduat sahiplerine faizlerini ödeyecek ve kendi payını da ayırdıktan sonra piyasaya bu parayı yeniden kredi ürünü olarak sunacaktır. Sözleşmede gayrimenkul ürünlerin taksitle değil, peşin olarak satın alınacağı vurgulanmaktadır.

Gayrimenkulün kredi için uygunluğu bulunuyorsa, kredi ile taşınmaz ürünü satın alabilirsiniz. Fakat başvuru öncesinde kredibilitenizin olduğundan emin olmanızı öneriyoruz. Eğer başvuru sonrasında, tam da satın alma aşamasında krediye başvurursanız ve krediniz olumsuz olarak sonuçlanırsa, bu durumda ödemiş olduğunu teminat bedeli ve ihale katılım bedeli taraflarca iade edilmeyebilir. Taşınmazın ilan sayfasında krediye uygunlukla ilgili bir bilgi elde edemezseniz bankanın ya da INTENGO aracısının müşteri destek hattını arayarak kredi durumunu bizzat sormanızı öneriyoruz.

Bankanın konut, arsa ya da iş yeri kredilerini incelemek ve kullanmak istediğiniz krediye karar vermek için Alternatif Bank Konut Kredileri sayfasına bakabilirsiniz. Bankanın farklı kredi ürünlerini incelemek için internet sitemizde bulunan Alternatif Bank Kredileri sayfasını ve farklı bankaların konut kredilerine bakmak için de Konut Kredileri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif Bank’tan Taşınmaz Alırken Neler Dikkat Edilmeli?

Bankadan satılık gayrimenkul ya da normal taşınmaz piyasalarından gayrimenkul satın almadan önce mutlaka taşınmazla ilgili gerekli araştırmaları yapmalısınız. Spot piyasalardan yapacağını alışverişlerde ön ödeme (kaparo) gibi tutarlar ödemişseniz, vazgeçmeniz halinde karşınızdaki kişiyle anlaştığınızda ön ödemenizi geri alabilirsiniz. Fakat bankalardan satılan taşınmaz ürünler için bu durun söz konusu olmayabilir. Çünkü bankalardan satın alınan gayrimenkuller için teminat bedeli ve ihale katılım bedeli gibi ödemeler yaparken taşınmaz ürünü gördüğünüzü, onayladığınızı ve kesinlikle satın alacağınızı beyan etmiş olursunuz.

Gayrimenkulleri Bizzat Giderek Siz İnceleyin!

Taşınmaz için teminat bedeli ya da ihale katılım bedeli ödemeden bile önce taşınmazla ilgili incelemelerinize başlamanızı öneriyoruz. İmkânınız varsa, mesken için dışarıdan bile olsa, mutlaka bir inceleme – soruşturma süreci içine girmelisiniz. INTENGO aracısını arayarak taşınmaz ürünü gezmek istediğinizi belirttiğinizde, henüz ihale katılım bedeli ya da teminat bedelini ödememiş bile olsanız size yardımcı olacaklardır. Kendiniz bizzat taşınmaz ürünü incelemeli ve tetkik ederek, gayrimenkule ait bir sorunun bulunup bulunmadığını gözlemlemelisiniz. Yine bir mesken alacağınızı düşünürsek, komşuluk ilişkiler, çevre şartları, okul ya da hastanelere uzaklık gibi konular büyük bir önem arz edecektir. İyi bir inceleme yapmadan ürünü satın almanız ve sonrasında da bu satın alımdan vazgeçmeniz durumunda hem ihale katılım bedeliniz hem de teminat tutarınız kurumlar tarafından size iade edilmeyecektir.

Tüm Detaylar Önemlidir, Detayları İnceleyin!

İnceleme süreci, bankalardan satılık bir taşınmazı satın alırken, başvuru sürecinden bile daha önemlidir. Taşınmazın bulunduğu ildeki tapu müdürlüklerine giderek tapu kayıtlarını, geçmiş dönemde ne olarak tapu değeri taşıdıklarını, hisse durumunu muhakkak titizlikle inceleyin. Belediyelerin ilgili dairelerinden de alt yapı gibi konuları incelemeniz fayda sağlayacaktır. Meskenden örnek vermeye devam edersek, satın alacağınız meskenin fiziksel yapısı, dış cephe görünümü, mimarisi, bakıma muhtaç olup olmadığı gibi konuları kendiniz bizzat görmelisiniz. İçinize sinmeyen bir taşınmazı satın almanızın size bir yarar getirmeyeceği aşikardır.

İhale süreci içerisinde imzaladığınız satış sözleşmesinin uygulanacağını hatırlatalım. Taşınmaz ürünü incelediğinizi, bir sorun göremediğinizi, ihaleyi kazanmış olduğunuz takdirde satın almayı peşinen kabul etmiş ve onaylamış olursunuz. Satın almamanız halindeyse ödemeleriniz irat kaydedilecektir.

Bazı Ek Ödemeler Yapmanız Gerekir!

Banka satış sırasında, şartname ve sözleşmede belirtildiği gibi kendi payına düşen ödemeleri gerçekleştirecektir. Ancak BSMV ve diğer bazı vergi ve harçları alıcının ödemesine hükmettiğinden alıcı olarak bu ödemeleri sizin yapmanız beklenir. Bu gibi ödemeler için taşınmaz bedeli haricinde biraz daha para bulundurmanızda yarar olacaktır.

Geçmiş Dönem Borçlarını Siz Ödersiniz!

Bankalardan taşınmaz satın alırken yaşanan ve en çok görülen konulardan biri de ödenmeyen geçmiş dönem borçlarıdır. Satın almadan önce bir inceleme yaparak bu ödenmemiş borçları tespit edebilir ve buna göre satın alma kararınızı gözden geçirebilirsiniz. Zira bazı taşınmazların ciddi bir borç yüküyle karşı karşıya olduklarını görebilirsiniz. Bu tür taşınmazla karşılaşmanız durumunda, bankanın bu borcu alıcının üzerine yıkmak isteyeceğini de sözleşmeden tespit edebilirsiniz. Bu borçlar basit fatura borçları olabileceği gibi yüklü vergi borçları da olabilmektedir. Satın almadan önceki araştırmanıza bu borçlar takıldığında analizini yapabilir ve satın almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Tapu Sadece Sözleşme İmzalayan İle Yapılacaktır!

İhale sürecinin ardından satış sürecine geçilecektir. Bu esnada en fazla görülen sorun, ihaleye katılan alıcı yerine başka birinin tapuyu üzerine yapmak istemesidir. Evet, bir kişi farklı biri için bir taşınmazı bankalardan satın almış olabilir ama bankanın hazırladığı şartnamede ve sözleşmede alenen satışın yalnızca ihaleyi kazanan kişiye yapacağı belirtilmiştir. Farklı kişilerin satışı üstüne alma çabası ve ihaleyi kazanan kişinin de bunu istemesi durumunda, bankanın satışı durdurma yetkisi bulunduğunu ve alıcının bu konuda yapacağı bir şey olmadığını belirtelim. Aynı zamanda alıcının ödemiş olduğu ihale katılım bedeli ve teminat bedeli gibi ödemeler de kurumlar tarafından alıcıya iade edilmeyecek ve sermayeye irat olarak kaydedilecektir. Tavsiyemiz, ihaleyi kazanan alıcının taşınmazı önce üzerine alması ve ardından da dilediği kişiye bir kere daha satmasıdır.


Diğer bankaların satılık gayrimenkulleri