Anadolubank Hesap İşletim Ücreti

2022 yılı Anadolubank hesap işletim ücretinin ne kadar olduğunu hemen alttaki tablodan görebilirsiniz. Anadolubank'a hesap aidatı ödememeniz için yapmanız gerekenleri de aşağıdan okuyabilirsiniz. 

Açıklama
Toplam Ücret
Her ay 9.75₺ olarak tahsil edilir
117₺

Tüm bankaların Hesap İşletim Ücretlerini karşılaştırın!

Banka hesabı açmak için gerekli belgeleri yanınıza alarak size en yakın Anadolubank şubesine gittiniz. Belgeleriniz teyit edildikten sonra bankada hesap açma işlemleriniz tamamlandı. 3 ay sonra hesap hareketlerinize baktığınızda hesap işletim ücreti adı altında bir kesinti fark ettiniz. Bu kesinti açtırdığınız vadesiz hesap ile ilgili yapılan işlemlerin karşılığında bankanızın aldığı ücrettir. Türk Ticaret Kanunu'nun 22. maddesinde konuyla alakadar bir hüküm yer aldığı için bankaların kağıt ve işlem gibi masraflar karşılığında belirli dönemlerde ücret tahsil etmesi yasaldır. Hesap işletim ücreti nedir konusunda detaylı bilgi sahibi olmak için tıklayınız.

ANADOLUBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ TAHSİLAT DÖNEMİ

Hesabınızı açtırdığınız tarihten itibaren her 3 ayda bir Anadolubank hesap işletim ücreti kesintisi yapılacaktır. Çünkü Anadolubank hesap işletim ücreti tahsilat dönemi olarak belirtilen süre 3 aydır. Bu sürenin sonunda hesabınızda yeterli para olmadığı görülürse, bir sonraki hesap işletim ücreti tahsilat dönemine kadar hesabınız izlemeye alınır. Ayrıca Anadolubank hesap işletim ücretlerine Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dahil edilmemiştir. Listede belirtilen ücrete BSMV eklenerek kesinti yapılacağını unutmayınız.

Anadolubank'ta yabancı para birimi ile hesap açtıran bireylerin hesaplarından da Türk Lirası karşılığı döviz tahsil edilmektedir. Vakıf, apartman yönetimi, dernek, sendika ve kooperatif hesaplarından alınan ücret farklıdır. Hesap işletim ücreti tahsilat dönemleri ise aynıdır. Bu hesapların ücretlerine de Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi dahil değildir.

ANADOLUBANK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ İPTALİ

Anadolubank'ta hesap işletim ücreti kesmeyen hesaplar bulunmaktadır. Sizde bu hesaplardan birine sahipseniz ancak hesap işletim ücreti kesilmeye devam ediyorsa, Anadolubank hesap işletim ücreti itiraz dilekçesi yazarak bankanız tarafından alınan masrafın geri iade edilmesini talep edebilirsiniz. Anadolubank hesap işletim ücreti almayan banka hesaplarının başında özel hesaplar gelmektedir. Bunlar tipine ve meblağsına göre özel hesap tanımlanmış mevduat hesaplarıdır. Bu hesaplardan istenilirse işletim ücreti alınmayabiliyor.

Anadolubank hesap işletim ücreti otomatik ödeme talimatı ise en az 2 adet fatura ödemesi için otomatik talimat veren müşteri hesapları için geçerlidir. Ancak bu tip hesaplardan işletim ücretinin alınmaması için sadece ödeme talimatı vermek yeterli değildir. Talimatın düzenli ve aktif bir şekilde devam etmesi zorunludur. Son olarak Anadolubank hesap işletim ücreti hareketsiz hesaplardan tahsil edilemez. Türkiye Katılım Bankalar Birliği'nin kamuoyu duyurusunda da yer aldığı gibi 180 gün süre ile hareket görmeyen banka hesaplarına hareketsiz hesap denilmektedir. Bu hesaplar hareketsiz kalmaya devam ettiği sürece hesap işletim ücreti tahakkuk ettirilemeyecektir. 

Anadolubank hesap işletim ücretleri hakkında aklınıza takılan sorular için 0850 222 55 50 numarasını arayarak müşteri temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Anadolubank şubelerinden ve www.anadolubank.com.tr adresinden de hesap işletim ücreti 2016 uygulaması hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2022 yılı güncelleme:

T.C. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 18.11.2015 tarihli 2015/1215 esas numaralı kararında Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 13. maddesinin 1. fıkrasının ve buna bağlı olan Ek-1'de yer alan 2.1. Hesap İşletim Ücreti yönünden yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar vermiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı kapsamında finansal tüketicilerden yurt içi şubelerde hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir.