Anadolubank Satılık Araçlar, Anadolubank İcradan Satılık Arabalar

Anadolu Bank’tan satılık araçlar, haciz işlemi başlatılmış olan taşıtların bankaca satılmasını ihtiva eder. Bankanın araçları satış yöntemi olarak doğrudan teklif usulü baz alınmıştır. Anadolu Bank’tan satılık taşınmazlar için direkt olarak kendi internet sitesinden teklif alan banka, farklı bir aracı internet sitesi üzerinden teşhir ya da satış işlemi yapmamaktadır. Teklifleri değerlendirirken de en yüksek tekliften en düşük teklife doğru bir sıralama yapmakta ve en yüksek teklife satış için öncelik vermektedir.

Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar

Anadolu Bank’tan satılık arabalar, araç piyasasındaki iş araçlar, otomobiller ve motosikletler gibi motorlu taşıtlara nazaran çok daha uygun fiyatlara alıcı bulur. Banka, internetin sağladığı kolaylıklar ve orta genişlikteki bankacılık ağı sayesinde Türkiye’nin en önemli özel sermayeli bankaları arasında yer aldığından, yüzbinlerce ihtiyaç sahibine tüketici kredisi sağlamaktadır. Sağladığı tüketici kredilerinden önemli bir kalemini de taşıt kredileri oluşturmaktadır. Kullandırdığı bu kredilerin geri ödenmesi esnasında zaman zamana tüketiciler sorun yaşayabilmektedir. Kurumsal ya da bireysel kredi ödemelerinde yaşanan geri ödeme sorunları sonrasında banka, ipotekli olarak kullandırdığı kredi ürününü geri almak için aracı / araçları satışa çıkarır.

Anadolu Bank’tan Satılık Arabalar Nerede Satılır?

Anadolu Bank’tan satılık otomobiller bankanın internet sitesi üzerinden satılırlar. Eğer bankaya ait araçlardan birini satın almak isterseniz ya da teşhir edilen araçları kontrol etmek isterseniz Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar linkine göz atmanız yeterli olacaktır. Sizler için yaptığımız bu inceleme esnasında satılık araç bulunmamaktaydı. Fakat ilerleyen zamanlarda satılık ikinci el araçların bu alanda olacağını düşünmek yersiz olmayacaktır.

Anadolu Bank’a ait satılık otomobiller, iş araçları ya da motosikletler için farklı bir kaynaktan araştırma yapmanıza gerek bulunmuyor. Banka satılık araçlarını şimdilik yalnızca kendi internet sitesi üzerinden sattığından, aracı internet siteleri üzerinden araç satışları bulunmamaktadır. E-ihale usulü ile satışları olmadığı için bankanın az sonra açıklayacağımız kanalları üzerinden, yazılı doğrudan teklif yöntemiyle tekliflerinizi verebilirsiniz. Yaşadığınız şehirde ya da satın alacağınız aracın bulunduğu şehirde Anadolu Bank şubesi bulunuyorsa, teklifinizi şubeden de yapabilirsiniz.

Size en yakın Anadolu Bank şubesinin nerede olduğunu öğrenmek isterseniz Anadolu Bank Şubeleri linki üzerinden inceleme yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehri ya da aracın bulunduğu şehri seçmenizin ardından varsa ilçe bilgilerini de girerek arama yaparsanız, banka şubelerinin listesine erişebilirsiniz.

Anadolu Bank’tan Satılık Araç Almak Avantajlı Mıdır?

Anadolu Bank’tan satılık araba alırken normal taşıt piyasalarına göre daha az para ödeneceğinden elbette bir avantaj söz konusu olacaktır. Elbette bunun en önemli sebebi spot piyasalardaki satıcılar gibi kar düşünen bir grupla değil direkt olarak bir kurumla yani banka ile muhatap olmanızdır. Bankalar, ekspertiz şirketleri ile çalışarak en optimum fiyatı bilirkişiler aracılığı ile belirlediklerinden dolayı fiyatlar spot piyasalara nazaran daha uygun düzeyde olacaktır. Ekspertiz şirketlerinin hazırladıkları rapordaki bu fiyat, muhammen bedel ya da muhammen ücret olarak isimlendirilir. Muhammen bedel üzerinden fiyatlanan bankalardan satılık araçlardan beğendiğiniz araçları kolayca satın alabilirsiniz. Dilerseniz konuyu biraz daha detaylandıralım.

Düşük Fiyatlara Araç Sahibi Olabilirsiniz

Yukarıda biraz bahsettiğimiz bir konuyu hemen açalım. Şahıslar spot taşıt piyasalarında diledikleri gibi araçlarını fiyatlandırarak satabilirler. Bunda aracın modeli, markası, çıkış yılı, kilometresi ve yürüyen aksamları da büyük bir önem arz eder. Çoğunlukla spot taşıt piyasalarında araçların fiyatlanması için şahısların kendi araçlarına biçtikleri fiyat piyasanın seyrini belirler. Ancak bankalardan satılık araçlar için bu durum böyle değildir. Bankalar araçlarını satarken bir amaç dahilinde sattıklarından dolayı çok fazla bir kar koymadan satışlarını yapacaklardır. Bunda ekspertiz raporunun büyük bir önemi bulunuyor.

Bankaların Batık Kredilerini Kurtarmak İçin Yaptığı Satışlar

Anadolu Bank ve diğer bankalar ellerinde taşınmaz ya da araç gibi ürünleri çok uzun süre bulundurmak istemezler. Zira bankaların amaçları arasında mal biriktirmek ve bu malların pazarlamasını yapmak gibi bir gaye bulunmaz. Bankalar, kredi ve finansman desteği sonrasında ödenemeyen batık kredileri temin ve tazmin etmek isterler. Geri dönen batık kredilerin tahsili ile bankacılık ekosistemi içinde likit akışı sağlanacağından kredi ve finansman kaynaklarının artması anlamına gelecektir. Kısa süreli olarak ellerinde tuttukları araçları en uygun ama yine de kendi finansmanlarını kurtaracakları fiyatlara satarak ellerinde bulunan ürünleri asetlerinden çıkarmak niyetindedirler.

Diğer yandan önemli bir husus da mevduat sahipleridir. Bankanın mevduat hesaplarına para yatıran mudiler, mevduatlarından kar yani faiz getirisi elde etmek isterler. Bankalar için batık krediler, mevduat sahiplerinin paralarının borç olarak kullandırıldığı düşünüldüğünde, geri alınması oldukça önemli varlıklar olarak karşımıza çıkar.

Bankacılık kanunu gereğince bankalar ellerinde sadece iki yıllığına taşınmazlar ya da taşıtlar bulundurabilirler. İki yılın sonunda araçlar bankaların ellerinde kalmamalı ve satılmalıdır. Aksi halde, banka elinde kalan araçlar bankanın sermayesine gelir olarak irat edilmek durumunda kalır. Bu durumda da mevduat sahibi için faiz oranının dahi etkilenebileceği bir sarmal içine girilebilir.

Doğrudan Teklif İle Satışlar

Günümüzde internet sistemleri oldukça güçlendiğinden artık bankaların fiziksel ihale yöntemlerinden vazgeçtiklerini belirtmekte fayda var. Eğer ihale yöntemiyle araç satışı yapılacaksa e-ihale yöntemi ya da doğrudan teklif yöntemi kullanılarak satışlar yapılmakta. Anadolu Bank, satışlarında e-ihale yöntemini kullanmamaktadır. E-ihale yönteminin uygulanabilmesi için sistemsel alt yapının hazır olması gerektiğinden, eğer banka böyle bir yöntem seçmiş olsaydı, INTENGO ya da bankadan.com gibi e-ihale alt yapısı bulunan kurumsal internet sitelerini kullanacaktı. Ancak banka, kendi internet sitesi üzerinden ve doğrudan teklif yöntemi ile araçlarının satışlarını gerçekleştirmektedir. Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar linki üzerinden araçları inceleyebilirsiniz.

Banka İcradan Satılık Araç Satın Alır

Anadolu Bank’tan satılık otomobiller, iş makineleri ve motosikletler, bankadan ipotekli olarak kullanılan kredi desteği karşılığında satışa çıkarılan araçlardan oluşur. Öncelikle icradan satılık araçlar olarak satışa çıkarılan bu ürünler, bankanın isteklerini karşılayabilecek şekilde satılmaz ya da banka belirlenen muhammen bedelden memnun kalmazsa, bankanın avukatları icra dairesinden bu araçları satın alır. Ürünün sahibi olan banka artık ürün üzerinde tam kontrol sağlayacak ve ürünü dilediği kanaldan dilediği gibi satabilecektir. Dilerse, taşıt için yeni bir ekspertiz raporu hazırlatarak fiyatı güncelleyebilir ve satış için yeni muhammen bedel ortaya koyabilir.

Anadolu Bank Üzerinden Araç Satışları

Banka kendi kurallarını koyarak ve isteklerini belirterek satışlarını yapmak için icradan satılık araçlar satın alır, demiştik. Hak sahibi olmasının ardından banka, dilediği gibi satışlarını gerçekleştirir. Anadolu Bank’tan satılık taşıtlar da bankanın belirlediği kriterler doğrultusunda, bankanın kendi internet sitesi üzerinden ve doğrudan teklif usulü ile satılmaktadır. Banka bu süreçte isterse fiyatı güncelleyebilir, dilediği kişiye aracı / araçları satabilir ya da satış sonrasında satışın iptalini isteyebilir.

Komisyon Yok – KDV Yok

Anadolu Bank taşıtları, bizzat banka tarafından satıldığı için herhangi bir aracı sisteme komisyon ödemeniz gerekmez. Aynı zamanda farklı piyasalardan satın alım yapacağınızda, ikinci el araçlar satın alacağınız için satış esnasında fatura kestirecek ve bununla birlikte KDV ödemek durumunda kalacaksınız. Fakat Anadolu Bank’tan satılık araç satın alırken KDV tutarı ödemeniz de gerekmeyecektir. Bankalar, bankacılık kanununa göre dekont kesen kurumlar oldukları için Anadolu Bank’tan ikinci el araç satışları esnasında fatura yerine dekont kesecekler ve KDV ödemenizi gerektirecek bir mesuliyet altına girmeyeceksiniz.

Anadolu Bank’tan Satılık Arabaların Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yukarıda detayını belirttiğimiz üzere, Anadolu Bank’tan satılık otomobiller, iş araçları ve motosikletler için fiyatın belirlenmesinde ekspertiz raporu önem arz etmektedir. Daha öncesine değinmemiz gerekirse, fiyatlandırma sürecinde icra müdürlükleri de önemli bir rol oynar. Zira ilk ekspertiz raporu icradan satılık araçlar için bilirkişiler tarafından yapılır. Bankanın icradan aracı satın almasıyla beraber yeniden ekspertiz raporu istenebilir. Böylece fiyat ortaya çıkmış olur. Her yıl en az bir kere ya da her altı ayda bir ekspertiz raporlarının güncellendiğini de belirtelim.

Anadolu Bank’tan Satılık Araç Alırken Teminat Bedeli Öder Miyim?

Anadolu Bank’tan satılık araç alırken teminat bedeli ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda bankanın ilgili birimlerinden destek almanız gerekiyor. Zira bazı araçların satışlarında teminat bedeli ödenmesi istenebilir. Genel olarak yaptığımız araştırmaya göre, satın alım öncesinde bir teminat bedeli ödemeniz söz konusu olmamaktadır.

Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar Nasıl Satın Alınır?

Anadolu Bank’tan satılık araba, motosiklet ya da iş aracı satın almak için aşağıda belirteceğimiz yöntemleri izlemenizi öneriyoruz. Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar linki üzerinden inceleyeceğiniz her aracın doğrudan teklif ile satın alınması mümkün olmayabilir. Bunun için bankanın görevlendirdiği birimlerle görüşmeniz gerekiyor.

Nasıl Doğrudan Teklif Yaparım?

Doğrudan teklif verebilmek adına öncelikle taşıt ürününü ilan üzerinden dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz. İncelemeniz bittikten sonra ilanın sağ alt köşesinde bulunan Detay bölümüne tıklayarak ilanın detay sayfasına erişmeniz gerekiyor. İlana ait ilan numarası, konum, kategori ve il gibi bilgiler sizi karşılayacak.  Sonrasında detay sayfasında sağda bulunan Teklif Verin panelinden kolayca teklifinizi bankaya iletebilirsiniz. Konuyla ilgili soru yöneltmek isterseniz arac@anadolubanktansatilik.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Başvurunuz ardından ilgili ekipler size geri dönüş sağlayacaktır.

Diğer Teklifleri Öğrenebilir Miyim?

Anadolu Bank’tan satılık arabalar için doğrudan teklif yönteminin geçerli olması nedeniyle sizden farklı kimlerin ürün için teklif verdiğini sizinle paylaşmayacaklardır.

Katılım Bedeli – Teminat Bedeli – Hizmet Bedeli Öder Miyim?

Katılım bedeli, teminat bedeli ve hizmet bedeli kavramlarını öğrenerek başlayalım. Katılım bedeli ve hizmet bedeli, aracı internet siteleri üzerinden yapılan e-ihaleler için kullanıcının ya da bankaların e-ihaleyi gerçekleştiren sistemlere ödediği komisyon ücretidir. Bankalar bu ücretleri genelde müşteriye ödetirler ancak bazı bankalar bu komisyon ücretlerini sisteme kendileri de ödeyebilirler. Teminat bedeli ise bankanın ön ödeme olarak tahsil ettiği bir tutardır. Kaparo olarak da adlandırabileceğimiz bu ödeme, toplam bedelden düşülür ve kalan kısmı satın alma esnasında yaparsınız.
Teminat bedelinin ödenip ödenmeyeceğini sizi arayan banka yetkilisine danışmayı unutmayın.

Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar İhale İle Satılıyor Mu?

Hayır. İhale ya da e-ihale yöntemi kullanılmadan doğrudan teklif usulü kullanılarak Anadolu Bank’tan satılık araçlar satılmaktadır.

Doğrudan (Direkt) Teklif Yöntemiyle Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar

Teklifinizi iletmenizin ardından sizi arayan müşteri temsilcisine eriştiğinizde merak ettiğiniz tüm detayları sormanız oldukça önemlidir. E-posta göndererek sormuş olduğunuz sorular varsa bu kanaldan da iletmeye çekinmeyin. Zira sormanız gereken, aklınıza takılan sorular satın alım durumunuzu etkileyen, belki de üründen vazgeçmenizi sağlayacak olan detaylar sahip olabilir. Detayları ve merak ettiklerinizi sormanız halinde müşteri temsilcisi size merak ettiğiniz konularla ilgili mutlaka bilgi sunacaktır. Sonrasında bulunduğunuz ildeki Anadolu Bank şubesine giderek araçla ilgili sorularınızı onlara yöneltebilirsiniz. Elbette banka şubesindeki yetkiliye aracı görmek istediğinizi belirtmeniz de faydalı olacaktır.

Aracı Kurumlar Üzerinden Satın Alım Yapabilir Miyim?

Anadolu Bank’tan satılık arabalar ile ilgili işlemleri aracı internet sitelerinden yapmadığınız için aracı kurumlarla bir irtibata geçmenize gerek kalmaz. INTENGO ya da bankadan.com gibi internet siteleri üzerinden bankanın taşıt satışı bulunmamaktadır. İlerleyen zamanlarda bu platformlar üzerinden bir satış işlemi başlatılırsa ilk önce buradan yayınlayacağız.

Anadolu Bank’tan Satılık Araçlar İçin Teminat Bedeli İade Edilir Mi?

Anadolu Bank’tan satılık araçlar için teminat bedeli ödemeniz gerekirse, geri almak için aşağıdaki hallerin gerçekleşmesi gerekir. Bunlar dışındaki sebeplerden ötürü teminat bedeli iadesi almanız oldukça zordur.
  • Banka satışı durdurmuş olabilir.
  • Teklif ettiğiniz tutarın üzerinde bir başka teklif gelmiş olabilir.
  • Teminat bedelini eksik olarak ödemiş olabilirsiniz.
Ayrıca belirtelim, Anadolu Bank’ın hangi taşıttan teminat bedeli isteyeceği ya da istemeyeceği de belli değildir. Bu konunun muhakkak en başından konuşulması gerekir.

Taksitle Anadolu Bank’tan Taşıt Alabilir Miyim? Kredi Kullanabilir Miyim?

Anadolu Bank satılık arabalar taksitli olarak satın alınamazlar. Zira banka batık kredi tahsili için aracı satmakta ve bunu da peşinen yapacağını belirtmektedir. Bu yüzden de teklif edilen bedeli bir kerede ödemeniz gerekir. Fakat dilerseniz, aracı / araçları satın alırken kredi kullanabilirsiniz. Size verilen süre içinde banka hesabına gerekli tutarı ödemeniz halinde taşıtın sahibi olursunuz.

İmkanlarınıza en uygun taşıt kredisini bulmak için “Taşıt Kredileri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Eğer siz Anadolu Bank’tan kredi kullanmak isterseniz “Anadolu Bank Taşıt Kredisi” sayfamızı incelemenizi öneriyoruz.

Anadolu Bank’tan Satılık Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Anadolu Bank’tan satılık otomobil alırken ilk etapta dikkat edilmesi gereken nokta, başvurunuz sonrasında sizi arayan müşteri hizmetleri yetkilisine beğendiğiniz taşıtı görmek istediğinizi belirtmelisiniz. Gördüğünüz fotoğraflar veya başka birinin gözlemleri sizin için yeterli olmamalıdır.

Bizzat Aracı İnceleyin

Satın almak istediğiniz aracı kendiniz inceledikten sonra alıp almamaya karar vermelisiniz. Hasarlı ürün olup olmadığını, renginin istediğiniz gibi olup olmadığını ve sizin için önemli olan diğer özelliklerin uyuşup uyuşmadığını anlamalısınız. Size aracı tanıtan yetkiliye aklınızda bulunan tüm detayları mutlaka sormalısınız. Taşıtın fiziki durumundan tutun da motor durumuna kadar tüm merak ettiğiniz hususları çekinmeden sormanızı öneriyoruz. Aynı zamanda aracı test etme olanağınız bulunuyorsa, mutlaka test edin. Aracı bizzat incelemeniz, içinize sinmeyen durumların olup olmadığını anlamanıza yardım edecektir.

Bankaya Ödemenizi Zamanında Yapın

Anadolu Bank’tan satılık araba, iş aracı ya da motosiklet alırken dikkat edilecek bir diğer nokta ise ödemenin zamanında ve tam olarak gerçekleşmesidir. Daha öncesinde taksitli satışın banka tarafından kabul edilmediğinden bahsetmiştik. Ancak kredi çekerek beğendiğiniz aracı satın alabilirsiniz. Ancak teminat tutarı istense de istenmese de size belirtilen sürede ödemenizin tamamını bankaya ödemeniz gerekiyor. Eğer kredi kullanarak ödemenizi yapacaksanız, krediye başvuru tarihinizi buna göre ayarlamalısınız. Zira aksi durumda teminat bedeli ödediyseniz, teminat bedeliniz yanabilir ve aracın satışı durdurulabilir.

Ek Ödemeler Çıkabilir

Bankalardan satılık araçlar için satış esnasında ek ödemeler yapmanız icap edebilir. BSMV gibi verdiler ve genel gider harçlarını banka sizin ödemenizi isteyebilir. Bundan dolayı yalnızca aracın ücretini değil, biraz daha fazlasını hazırda tutmanızda fayda var.

Geçmiş Dönem Borçlarını Araştırın

Satın alacağınız aracın geçmiş dönemden kalma borçlarının olup olmadığını satın alım öncesinde araştırmanızı öneriyoruz. Vergi, sigorta borcu gibi borçlar satın alım sonrasında sorun çıkarabilir. Bununla birlikte plakayı sorgulatarak aracın genel durumuyla ilgili bilgi sahibi olmaya da çalışabilirsiniz.

Satış Sadece Size Yapılır

Anadolu Bank’tan satılık arabalar için yalnızca başvuru sahibine satış yapılacaktır. Farklı kişiler sizin satın alacağınız aracı üzerine geçirmek isterse banka bu teklifi kabul etmez. Eğer siz satın aldığınız aracı farklı birine satacaksanız, önce kendi üzerinize satışı almanız gerekir. Ardından dilediğiniz kişiye satışı geçirebilirsiniz.