Bankalardan Satılık Araçlar, Bankalardan İcralık Arabalar

Bankalardan satılık araçlar, haciz işlemleri başlatılmış, rehinli araçların bankalar tarafından uygun fiyatlara satılmasını belirtmektedir. Bankaların kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet sitelerinden satışa sundukları araba, iş makinesi gibi araçlara piyasa fiyatlarından daha avantajlı fiyatlar üzerinden erişebilirsiniz. İhtiyacınız dolayısıyla ya da yatırım amacıyla icradan satılık araçlardan satın almak isterseniz, sayfamız üzerinden bankalardan satışa çıkarılan araçları aşağıdaki banka isimlerine tıklayarak kolayca ulaşabilirsiniz.
Bankalar Neden Araç Satar?

Sıfır kilometre ya da ikinci el taşıtlar için çekilen kredilerin ödenememesi sonucunda, bankalar tarafından halihazırda ipotek konulmuş olan taşıtlar, bankalar tarafından icra yoluyla satışa çıkarılır. Tıpkı bankalardan satılık gayrimenkullerde olduğu gibi bankalar, Bankacılık Kanunu geri ellerinde bulundurdukları taşınmazları iki yıllık bir süre içinde ellerinden çıkarmak isterler. Zira ellerinde kalması durumunda sermayeye kaydetmeleri gerekecektir. Bir şekilde ellerine aldıkları ipotekli taşıtları da kendi internet siteleri üzerinden ya da satışlarına yardımcı olacak aracı internet siteleri üzerinden satışa çıkarırlar. Ülkenin her yerinden otomobil, kamyonet, iş makinesi gibi taşıtların bu internet siteleri üzerinden satışa çıkarıldıklarını belirtelim.

Sayfamızda bankalardan satılık araçlar yukarıda listelenmiştir. Aracı internet sitelerinden ya da bankaların kendi internet siteleri üzerinden beğendiğiniz bir aracı seçerek satın alabilirsiniz.

Bankalar Taşıtları Nasıl Satıyorlar?

Taşıt satışı için pek çok banka artık online sistem üzerinden ihale yöntemini tercih ediyor. İhale sistemiyle satış çerçevesinde gelen teklifler, belirli kriterlere göre değerlendiriliyor ve banka tarafından teklif sahibine teklif vermesi için sistem onayı veriliyor.

Araç satışında ayrıca bankaların kendi sitelerinde duyurdukları ilanlara, gerekli birimle görüşerek teklif de sunabilirsiniz. Ancak bu yöntem ile satış araç satışlarında artık neredeyse tercih edilmiyor. Yine de banka internet siteleri kontrol edilebilir.

Bankalardan Satılık Araçlar İçin Nasıl Teklif Verilir?

Bankalardan satılık taşıtlar için teklif vermek istediğiniz zaman öncelikle en yakın banka şubesine uğramanız gerekiyor. Teklif vermek istediğiniz bankanın şubesine giderek aracın muhammen bedelinin yüzde 5'i tutarındaki teminatı yatırmanız durumunda ilan için başvuru süreciniz başlayacaktır. Elbette Araç Satış Sözleşmesini de doldurarak imzalamanız istenecektir.

Bu sürecin ardından, gerekli kontroller sağlandıktan sonra sisteme girişiniz için e-posta adresinize ve cep telefonunuza girişte kullanacağınız şifre gönderilir. Oluşturulan kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak artık beğendiğiniz taşıt için teklif verebilirsiniz.

Dilediğiniz bankanın size en yakın şubesine Banka Şubeleri başlığı altında, yapacağınız basit bir arama yardımıyla erişebilirsiniz.

Teklif Öncesi Başvuruda Hangi Belgeler İsteniyor?

  • Başvuru esnasında sizden yukarıda belirttiğimiz gibi Araç Satış Sözleşmesini doldurmanız ve imzalamanız istenir.
  • Taşıtın muhammen bedelinin yüzde 5’i oranındaki teminatın yatırıldığına dair dekontu başvuru esnasında ibraz etmelisiniz.
  • Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı / kimlik kartı ibraz edilmelidir.
  • Tüzel kişiler için de Araç Satış Sözleşmesini imzalayan kişinin şirketin yetkilisi olduğunu gösteren son tarihli imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası başvuru esnasında ibraza hazır olmalıdır.

Teklif İçin Kullanıcı Adı ve Şifre Nedir?

Teklif verebilmeniz için bankanın size e-posta ile göndereceği şifreye ihtiyacınız olduğundan bahsetmiştik. Kullanıcı adınız ise gerçek kişiler için T.C. kimlik numarası iken tüzel kişiler de kullanıcı adı vergi numarasıdır.

Bankaya Yatırılan Teminat Sonrası Hangi Araçlara Başvuru Yapılabilir?

Teminatı bankaya yatırmanız ardından sadece teminat yatırdığınız araç için başvuruda bulunabilirsiniz. Diğer araçlara da ihalede teklif vermek isterseniz, onlar için de ayrıca teminat bedeli ödemeniz gerekiyor.

Bankalardan Satılık Araç İhalesi İçin Teminat Bedeli Geri Alınabilir Mi?

Bankalardan satılık araç ihalesi için bankaya teminatı ödemenizin ardından birkaç yolla iade alabilirsiniz.
  • Teklif yaptığınız ihalede, yaptığınız teklif diğer tekliflere ya da kazanan teklife göre düşük kalmışsa iade alabilirsiniz.
  • İhale teminat bedelini yatırdığınız halde, sistem üzerinden istediğiniz taşıta teklif vermemişseniz ve bu durumu bankaya yazılı şekilde bildirirseniz iade alabilirsiniz.
  • Banka tarafından ihalesinden vazgeçilmiş, satışı durdurulmuş bir araç için teklif verdiyseniz iade alabilirsiniz.
Yukarıda bulunan durumlar dışında, ihalesini kazandığınız bir araç için süresi zarfında satın alma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde tarafınıza iade edilmeyecektir. Banka bunu irat olarak kaydeder.

Bankalardan Satılık Araç İhalesi Nasıl Yapılır?

Bankalardan satılık araç ihalesinde beğendiğiniz araca teklif verdiğiniz anda, bankalara göre değişen sürelerde ihale süreci işlemeye başlayacaktır. (Hemen belirtelim ki, muhammen bedel altında teklif veremezsiniz.) Bu süre 3 gün ila 6 gün arasında değişiklik gösterir. İhale için kalan süreyle araca teklif yaptığınız da sistemde diğer muhtemel teklif yapacak müşterilere gösterilir. Sizin dışınızda teklif yapmak isteyenler olduğunda, yukarıda anlattığımız başvuru yollarını izleyerek teklifte bulunabilirler. Genellikle ihale bitiş süresine 30 dakika ila 1 saat kala yeni bir teklifin gelmesiyle süre, kalan süre kadar birkaç defa daha artacaktır. Bankanın şartlarına göre uzayacak olan süre, üç – dört tekrar ardından sona erecek ve en yüksek teklif veren bankalardan satılık araç ihalesini kazanmış olacaktır.

Bankadan Alınan Taşıtlar İçin KDV Ödenir Mi?

Bankalardan edinilen araçlar için KDV ödenmeyeceği, Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan 243 nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca belirlenmiştir. Bankadan taşıt satın alırken, bankaların düzenli olarak verdikleri dekontların fatura yerine geçeceği belirtildiğinden, bankalar ekstradan bir fatura kesmek zorunda kalmıyor. Böylece KDV yükümlülükleri de bulunmuyor.

Taşıtlar Banka İhalelerinden Taksitle Alınabilir Mi?

Bankanın internet sitesindeki ya da aracı internet sitesindeki ihaleden satın aldığınız araç için normalde istenen peşin satın alma durumudur. Bankalar bu yolu daha fazla tercih edecektir. Ancak elbette ki banka tarafından taksitlendirmeye uygunsa, bankanın olağan kredilendirme süreci doğrultusunda müşteri, kredi için bankaya başvurabilir. Ancak taşıt kredisi için kredinin onaylanacağının bir garantisi olmadığını, bankanın kredi politikalarının ve müşterinin kredi notunun burada etken faktörler olduğunu tekrar belirtelim.

Size en uygun taşıt kredisi oranlarını buraya tıklayarak kolayca öğrenebilirsiniz.

Bankadan Satılık Taşıt Satın Almak Avantajlı Mı?

Bankalardan taşıt satın almanın avantajlar bulunuyor. Öncelikle spot taşıt piyasasından satın alacağınız araçlar, bankalardan satılık araçlara göre daha pahalıdırlar. Bankalardan alacağınız taşıtlar spot piyasaya göre en az yüzde 40 oranında daha ucuz olabilmektedir. Bir galeriden araba alacağınızı düşünürseniz, arabanın sıfır / ikinci el fiyatı üzerine bir de KDV ödemeniz gerekir. Bankalardan alacağınız taşıtlarda ise KDV ödemezsiniz ve muhammen bedel üzerinden satın alırsınız.

Bankalardan satılık Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bankadan satılık araç satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Burada en önemli nokta, bankaların hazırladıkları satış sözleşmeleridir. Beğendiğiniz aracı satın alırken hasar, trafik kaydı, sicil bilgileri gibi tüm detayları araştırmanız ve ayıplı – kusurlu ürünlere dikkat etmeniz gerekir. Özellikle araç satış sözleşmelerinde bu noktaya vurgu yapılmaktadır. Bu ve benzer noktalara dikkat etmeden ihaleden kazanılan aracı satın almanız durumunda banka, tüm sorumluluğu size yükleyecektir.

Diğer yandan teklif sürecinden sonra bir kusur tespit etmeniz durumunda teklifinizi geri çekmenize de izin verilmeyebilir. Hatta bu kusurların giderilmesi için bankaya talepte bulunmanızın ya da itiraz etmenizin de önü kapatılmış olabilir. Bu yüzden de teklif öncesinde mutlaka araç satış sözleşmesi okunmalı ve buna göre imzalanmalıdır. Sadece bankanın internet sitesi üzerinden ya da aracıların internet siteleri üzerinden işlem yapmaya; araç fotoğraflarına bakmaya ve mümkünse aracı fiziki olarak görerek ihaleye teklif vermeye dikkat edin.

Ayrıca, Bankalardan Satılık Gayrimenkuller konusunu inceleyerek de nasıl bankalardan satılık gayrimenkul alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


İlgili makaleler