Bankalardan Satılık Gayrimenkuller ve Araçlar

Bankalardan satılık araçlar ve gayrimenkuller, ipotekli taşınmazların ya da araçların bankalarca uygun fiyatlarla satılmasını tanımlar. Bankalar kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden, icradan edindikleri konut, iş yeri, iş makinesi, otomobil gibi taşınır ve taşınmaz malları, piyasa fiyatlarının altında, alıcı için avantajlı fiyatlara sunarlar. Çoğunlukla ihale yöntemiyle yapılan bu satışları takip etmeniz gerekir. Yatırım amacıyla veya ihtiyacınız olduğu için bu taşınmazlardan ya da taşıtlardan edinmeyi düşünüyorsanız; incelemek ve ihale bilgilerine ulaşmak için sayfamızda bulunan bankaların ihale ile satışa sundukları taşıtlarına ya da taşınmazlarına banka isimlerine tıklayarak erişebilirsiniz.


Bankalardan Satılık Gayrimenkullerin – Araçların Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

Bankalar, hacizli gayrimenkulleri ya da araçları satarken muhammen bedel denen, ekspertiz raporunda yazan bedeli talep etmektedirler. Hatta ekspertiz raporunda yer alan bedelin bir kısmı üzerinden de fiyatlandırma yaparak, ihalede bu bedelin artmasını bekleyebilirler. İlk etapta, dosya icra dairesindeyken, değerleme uzmanının raporu uyarınca istenen muhammen bedel karşılanmamışsa ya da banka bu muhammen bedeli az bulmuşsa, bankanın avukatları taşınmazı ya da taşıtı satın alarak bankanın asetine dahil ederler. Böylece bankalar, yine piyasa şartlarına nazaran daha uygun sayılabilecek fiyatlarla bu ürünleri ihale yoluyla satarlar.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller Nasıl Alınır?

Bankalardan satılık ev alabilmek için iki yöntem bulunuyor; ihale ve teklif yöntemleri. İcradan banka avukatlarınca değerini bulamamış evlerin satın alınması ile bankalar, bu gayrimenkullerin değerlerine ya da değerlerine yakın bir bedele satılmasını amaçlarlar. Bu nedenle kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden gayrimenkulleri satışa sunarlar. Siz de açılan bu ihaleden beğendiğiniz gayrimenkullere teklif verebilirsiniz.

İkinci yöntem de teklif usulüdür. Bankalar, gelişen teknoloji sayesinde artık teklif usulü ile gayrimenkul satışı çok yapmasa da bazı bankaların menü bölümlerinde “Satılık Gayrimenkuller” bölümünü inceleyerek beğendiğiniz gayrimenkul için, gerekli birime e-posta göndererek ya da direkt arayarak teklifinizi sunabiliyorsunuz. Eğer uzun süredir ellerinde bulunan bir gayrimenkul ise bankalar tarafından bu teklif incelenebilir. Ancak yeniden hatırlatalım, bankalar genellikle ihale yöntemini tercih etmektedirler.
Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için Bankalardan Satılık Gayrimenkuller sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bankalardan Satılık Araç Nasıl Alınır?

Bankalardan satılık araç almak için de bankaların kendi internet siteleri üzerinden ya da aracı internet siteleri üzerinden açılan ihalelere katılmanız gerekiyor. Bankalar, hacizli araçlar konusunda teklif usulü ile satışı tercih etmezler ve ihale yöntemini kullanırlar. Siz de açılan ihaleden tercih ettiğiniz, beğendiğiniz motorlu taşıtı seçebilir ve teklif verebilirsiniz. Bu ihalelerde yalnızca binek araçların satışa çıktığını düşünmeyin. Hemen her kategoride; otomobil, iş makinesi, ticari araç gibi taşıtlar bu ihalelerde satışa çıkarılmaktadır. Detayları Bankalardan Satılık Araçlar sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller – Araçlar Almak Avantajlı Mı?

Bankalarca satılığa çıkarılan araçlar ya da gayrimenkuller, tüketici için spot piyasaya göre oldukça büyük bir avantaj sağlar. Bankalar icra yoluyla devraldıkları taşınmazları ya da taşıtları asetlerine katmak yerine, değerinde ya da biraz daha düşük bir bedele satmayı tercih ederler. Bu satış esnasında banka açısından önemli olan nokta, muhammen bedele en yakın tutara taşınmazın ya da aracın satılabilmesidir. Bazen muhammen bedele yakın ya da daha altındaki bir fiyata da ürünlerin satıldığı gözlenebilir. Ancak dediğimiz gibi, bankanın ekspertizce belirlenmiş muhammen bedeli yakalama ya da geçme çabası burada göz önüne alınmalı ve teklif sürecine kadar geçen zamanda tüketici tarafından iyi bir gözlemleme yapılmalıdır. Özellikle teklif verme süreci için bankaya yatırılacak olan yüzde 5 tutarındaki teminat yatırılmadan önce, satın alınacak olan taşıt ya da taşınmazla ilgili detaylar incelenmelidir. Şartların uyduğu bir ürün için spot piyasaya göre kar etme oranı yüzde 40’a kadar çıkabilmektedir.

Bir başka avantaj da bankaların KDV ödemeyen kurumlar olmasıdır. Satın aldığınız taşıt ya da taşınmaz ürünü KDV ödemeden ve sadece muhammen bedeli ödeyerek dahi satın alabilirsiniz.

Bankalardan Satılık Gayrimenkul ve Araçlar İçin Kredi Kullanılabilir Mi?

Bankalardan gayrimenkul veya araç satın alırken kredi kullanmak isterseniz, elbette mümkün olacaktır. Fakat bir noktayı belirtelim: bankaların öncelikli amaçları, mümkünse peşin ödemeyle konutu, iş yerini ya da taşıtları yeni sahiplerine satmaktır. Ancak peşin ödeme yapamayacaksanız, bankanın sizin için sağladığı konut ya da taşıt kredilerine başvurabilirsiniz. Önem ihtiva eden nokta, satın almakta olduğunuz taşıtın ya da gayrimenkulün krediye uygunluğudur. İcradan değil de sahibinden konut, iş yeri ya da araç satın alıyormuşsunuz gibi bankanın normal kredi politikaları esasına göre kredi kullanabilirsiniz.

Bankaların konut kredileri için Konut Kredileri sayfamızdan dilediğiniz bankayı ve şartları seçerek, taşıt kredileri için de Taşıt Kredileri sayfamızdan dilediğiniz bankayı ve şartları seçerek inceleme yapabilirsiniz.

İlgili makaleler