0,99 Faizli Konut Kredisi Şartları Neler? Nasıl Başvuru Yapılacak? Hangi Bankalar Verecek?

0,99 faizli 120 ay vadeli İlk Evim Konut Finansmanı ve 0,89 faizli 120 ay vadeli Genişletilmiş Konut Finansmanı hakkında merak ettiklerinizi açıklıyoruz.
Yüzde 0,99 faiz oranıyla konut sahibi olmak için konut kredisi imkânı, 9 Mayıs 2022 tarihinde Bakanlar Kurulu toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. 10 yıllık vade ile 2 milyon liraya kadar konut finansmanı, aylık 0,99 faiz oranıyla verilecek. 0,99 faizli konut kredisi finansmanı nedir? 10 yıllık konut finansmanı imkanında kimler yararlanabilir, şartları nelerdir? Hangi bankalar 10 yıllık, 0,99 faizli konut finansmanı imkânı sunacak?
 Açıklanan 3 farklı konut kredisi paketiyle ilgili gerekli bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.
 
Konuya geçmeden önce İhtiyaç Kredileri sayfamızı inceleyerek size en uygun kredi faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Bunun yanında Konut Kredileri sayfamızda da Konut Kredisi faiz oranları ile ilgili bilgilere sahip olabilirsiniz. Taşıt Kredileri sayfamızdan da taşıt kredilerine ait verilere erişebilirsiniz.

Konut Finansmanı İçin 3 Ayrı Paket Hazırlandı

Ekonomideki durgunluk doğrultusunda, gitgide artan inşaat maliyetleri de göz önüne alınarak inşaat sektörünü rahatlatmayı amaçlayan 3 yeni konut finansmanı seçeneği Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Uygun maliyetli krediler vasıtasıyla konuta erişimin artması, liralaşma stratejisinin desteklenmesi ve tamamlanmamış inşaat faaliyetlerinin tamamlanması amacıyla ortaya çıkan bu krediler ile konut arzının artması ve inşaat sektörünün rahat bir nefes alması planlanmaktadır. Özellikle “İlk Evim Konut Finansmanı Paketi” vatandaşlarca merak ediliyor. Basit bir hesaplama ile de bu konuyu sizlere sunacağız. Şimdi detayları inceleyelim.

0,99 Faizli 10 Yıl Vadeli Konut Kredisi (İlk Evim Konut Finansman Paketi)

0,99 faiz oranı ile 120 ay vadeli 2 milyon liraya kadar konut finansmanı olanağı sunan bu paket, sadece ilk evini almak isteyen tüketicilere sunulacak. Açıklamada yer alan “ilk defa ve tek konut sahibi olacak” ifadesinden de anlaşılacağı üzere, eğer bir eviniz varsa bu kredi imkanından yararlanamayacaksınız. Bunun yanında kamuoyunda sıfır olarak bilinen birinci el konutlar yani daha önce kullanılmamış konutlar İlk Evim Konut Finansmanının konusunu teşkil ediyor.

İlk Evim Konut Finansmanı (0,99 Faizli Kredi) Şartları Nelerdir? Kimler Yararlanabilir?

İlk Evim Konut Finansmanı ürününden faydalanabilmek için az önce açıkladığımız üzere “ilk evinizi alacak olmanız” gerekiyor. Yani kirada yaşıyorsanız, ailenizin yanındaysanız ve daha önce bir ev sahibi olmadıysanız bu kredi paketinden yararlanmanız mümkün hale geliyor. Bir diğer şart da kredi finansmanının 2 milyon Türk lirası ile sınırlı tutulmuş olması. Aynı zamanda konut kredileri başvurusu için kenarda birikmiş bir paranızın bulunması gerektiğini de unutmayın.

0,99 Faizli 120 Ay Vadeli Konut Finansmanı Nasıl Hesaplanır?

0,99 faiz oranı ile 10 yıllık bir sürede 500 bin TL tutarında kredi çekileceği düşünüldüğünde, aylık maliyet yüzde 1,18 olacaktır. Bu da yıllık olarak yüzde 15,2’lik bir maliyete denk gelir. Bu şartlarda çekilecek olan bir konut kredisinin geri ödemesi ise aylık bazda 7 bin 840 TL olarak hesaplanır. Çekeceğiniz 500 bin Türk lirası krediyi ise kabataslak 940 bin Türk lirası olarak geriye ödersiniz. Tabi ki 500 bin Türk lirası olan bir konut için bu hesaplama yapılmıyor; 250 bin TL kenarda paranız olduğunu varsayıyoruz. Bu maliyetler ile alabileceğiniz konutun fiyatı en fazla 750 bin Türk lirası olacaktır.

0,89 Faizli 120 Ay Vadeli Genişletilmiş Konut Finansmanı

0,89 faizli 10 yıl vadeli Genişletilmiş Konut Finansmanı da önemli bir paket olarak karşımıza çıktı. Liralaşma politikası çerçevesinde hazırlanmış olan bu paket ile amaçlanan döviz tevdiat hesaplarında bulunan ya da fiziki olarak yastık altında altın biriktiren mudilerin, altınlarını veya döviz tevdiat hesaplarındaki dövizlerini bozarak konut satın almalarını teşvik etmek.

Genişletilmiş Konut Finansmanı (0,89 Faizli Kredi) Şartları Nelerdir? Kimler Yararlanabilir?

Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılmış olan döviz tevdiat hesaplarını bozduran ya da yastık altındaki altınlarını merkez bankasına satan mudiler bu paketten yararlanabilecek. Yine en fazla konut değeri 2 milyon TL ile sınırlanmış durumda. İlk Evim Konut Finansmanından farklı olarak bu pakette birinci el ve ikinci el konutlar için kredi imkânı sunuluyor.
 
Daha uygun fiyatlara konut sahibi olmak istiyorsanız, sitemizde bulunan Bankalardan Satılık Gayrimenkuller konusunu da incelemenizi öneriyoruz.

İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi

KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmaları için de bir kredi paketi açıklandı. İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi, 1 Mayıs 2022 tarihi itibariyle en az yüzde 40’ı tamamlanmış olan ve yüzde 50’si satılmamış inşaat projesi sahibi firmaların tamamlanmamış inşaatlarını tamamlamayı hedefliyor. Bu paket ile direkt olarak inşaat sektörüne büyük bir katkı yapıldığı görülüyor. Zira 20 milyar liralık bir kaynak sadece bu paket için ayrılmış durumda. İsteyen söz konusu şirketler 1 yıl boyunca konu satış fiyatlarını sabit tutmayı taahhüt ederek internet sitelerinde bunu kamuoyu ile paylaşacak. Kredi veren kuruluşlara da bu durum hakkında bilgi verilecek.

0,89 ve 0,99 Faizli Konut Finansmanlarını Hangi Bankalar Verecek? Başvuru Nasıl Yapılacak?

0,89 faizli Genişletilmiş Konut Finansmanı ve 0,89 faizli İlk Evim Konut Finansmanı için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklaması uyarınca kamu bankaları yetkilendirildi. Yani Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank bu ürünler için çalışma yapacak ve süreci kamuoyu ile detaylı şekilde paylaşacak. Aynı zamanda Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankaları da bu sürecin içine dahil olabilir. Bankalardan gerekli açıklamalar yapıldıkça bu bölümü güncelliyor olacağız.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler