18 yaş altı bireysel emeklilik 2021

Bireysel emeklilik sisteminde 18 yaş altı katılımcıların durumunu; nasıl katılım sağlayabileceklerini, prim ödeme durumlarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.
18 yaş altı gençler, çocuklar da artık bireysel emeklilik sistemi içine güvenle dahil olabiliyor. Özellikle katılımcıların bu konuda merak ettikleri “18 yaş altındaki gençler, çocuklar sisteme nasıl dahil edilir? 18 yaş altı katılımcılar için de devlet katkısı verilecek mi? Mevcut BES ile 18 yaş altı BES arasında farklar bulunuyor mu? 18 yaş altı BES ile ne amaçlanıyor? 18 yaş altı BES katılımcıları kendileri prim tutarı ödeyebilir mi?” gibi soruları bu yazımızda sizler için detaylı olarak inceleyeceğiz.
 Pek çok avantaja sahip olan bireysel emeklilik sistemine dair bilgileri ve özellikle 18 yaş altı bireysel emeklilik katılımcıları ile ilgili merak ettiklerinizi incelemeye başlayalım.

18 yaş altı bireysel emeklilik nedir?

18 yaş altı bireysel emeklilik sistemi yakın dönemde ortaya çıkmış ve gerekli düzenleme Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenlemeye göre 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemi, sisteme reşit olmamış genç ve çocukların BES sözleşmesinde katılımcı olarak katılabilmesini sağlayan bir BES planıdır. Mayıs 2021 öncesinde 18 yaşından küçük bireylerin, bireysel emeklilik sistemine katılmalarının önü kapatılmıştı. Sadece 18 yaşından büyük bireyler sistem içine dahil olabilmekteydi. Bu düzenleme ile her bir aile ferdi ayrı ayrı olarak düzenli bir birikime sahip olabilecek ve diğer BES avantajlarından yararlanabilecek.

Burada belirtmemiz gereken bir diğer husus ise emekli olunabilecek yaş olacaktır. Sistemde 10 yıldan uzun kalan ve 56 yaşını tamamlayan herkesin emekli olabildiğini biliyoruz. Konuyla ilgili detaylara “Bireysel emeklilik kazançları nasıl hesaplanır?” isimli makalemizde bulabilirsiniz. Emeklilik yaşı 56 olduğundan ve en az 10 yıllık bir katılım primi ödenmesi gerektiğinden dolayı, 17 yaşında bir gencin sisteme girmesi sonrasında dilerse 39 yıllık bir prim süresi bulunacaktır. 10 yılı tamamlayarak prim ödemesini kesebileceği gibi devam ederek istediği kadar prim de ödeyebilir ve kazancını artırabilir.

Bireysel emeklilikte 18 yaş altı katılımcıların önemi nedir? Ne amaçlanıyor?

Bireysel emeklilik sisteminde 18 yaş altı bireylerin katılımcı olarak yer alması esasen hem katılımcı açısından hem de devlet açısından çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Zira katılımcı açısından bakıldığında genç yaşlarda başlayan tasarruf süreci boyunca elde edebileceği kazanç, ilerleyen dönemlerde daha rahat bir plan ile emeklilik sürecini planlamasına olanak sağlayacaktır. Aynı zamanda tasarruf alışkanlığı kazanan birey, finansal okuryazarlık bilincini de küçük yaşlardan itibaren elde etmiş oluyor.
 
Elbette devlet açısından da bu durum bir avantaj sağlayacaktır. Zira ülkemizde yaklaşık 24 milyon dolaylarında 18 yaş altı birey bulunuyor. Yani ülkemiz nüfusunun yüzde 29 oranında bir bölümü potansiyel bireysel emeklilik sistemi içine dahil olabilir düzeyde. Bu düzenleme ilk ortaya çıktığında hedeflenen sayı 3 milyon dolaylarındaydı. Öngörü olarak bu sayı yakalansa dahi bireysel emeklilik sistemi içinde önemli bir orana denk gelecek ve finansal sistemler üzerinde çok ciddi bir yansımaya neden olacaktır. Bu nedenle 18 yaş altı bireysel emeklilik katılımcılarının sisteme kazandırılması, ekonomik, sosyal ve finansal alanlarda oldukça önemli görülüyor.

18 yaş altı katılımcılar bireysel emeklilik sistemine nasıl dahil edilir?

Ekonomi Reform Paketi tanıtım toplantısı ile ortaya konan yeni düzenlemede 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemi sonucunda, artık 18 yaşından küçük bireyler de bireysel emeklilik sistemi içine dahil olabiliyor. Artık bireysel emeklilik sistemi gençlere, çocuklara da açılmış olduğundan 18 yaş altındaki katılımcılar nasıl bu sisteme dahil olabilirler? Şunu belirtmek gerekiyor ki, 18 yaş altındaki birey kendisi giderek bir emeklilik şirketi ya da bankalar kanalıyla işlemlerini gerçekleştiremiyor. Burada yine veli ya da vasi yardımıyla gencin / çocuğun bireysel emeklilik sözleşmesi yapılabiliyor. Yani sanılanın aksine, henüz reşit olmayan gençler / çocuklar kendileri adına bir yatırım planı oluşturmak yerine vasi ya da veli aracılığıyla bu işlemleri gerçekleşiyor.
 
Süreç ise normal bireysel emeklilik sistemine başvuru yapma süreciyle aynı ilerliyor. Buradaki tek fark, katılımcının 18 yaşından küçük olması ve birey yerine velinin / vasinin başvuru yaparak bireyin katılımını sağlamasıdır.

18 yaş altı katılımcılar için devlet katkısı verilecek mi? Devlet katkısı ne kadar olacak?

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı tutarının önemli olduğunu belirtmiştik. Her 100 TL’lik katılıp payı için 25 TL devlet desteği veriliyor. 18 yaş altı bireysel emeklilik sistemi için de yine bu oran ve tutarlar geçerlidir. Yani devlet 18 yaşından küçük katılımcılar için de 100 TL tutarındaki prim ödemesi için 25 TL’lik devlet katkısına devam edecektir.
 
Basit bir hesapla 2021 yılı için gencin 200 TL tutarında bir prim ödemesi gerçekleştireceğini düşünelim. Sistemde 15 yıl kaldığı durumda, 200 TL prim ödemesi * 180 ay = 36.000 TL toplam prim ödemesi olacaktır. Bu tutara eklenecek olan devlet katkısı tutarı da 36.000 TL toplam prim ödemesi x %25 devlet katkısı oranı = 9.000 TL devlet katkısı tutarı olacağından; 36.000 TL + 9.000 = 45.000 TL’lik bir birikim söz konusu olacaktır. Emekli olduğunda bu paranın dilerse hepsini bir kerede alabileceği gibi dilerse maaş olarak da alabilir.

Bireysel emeklilik sistemi ile 18 yaş altı BES arasında farklar var mı?

18 yaş altı bireysel emeklilik katılımcı ile normal bireysel emeklilik katılımcısı arasındaki tek fark 18 yaş altı katılımcısının, 18 yaş altı bireysel emeklilik sözleşmesi imzalıyor olmasıdır. Bunun dışında açıklanan, mevzuatta belirtilen ya da hususi değerlendirilen bir kural bulunmamaktadır. Yani devlet katkısından tutun da bireysel emeklilik sözleşmesinde 18 yaş altı katılımcının kimlik numarasının bulunmasına kadar her şey normal BES sözleşmesiyle aynı durumdadır.

18 yaş altı katılımcılar kendileri prim ödeyebilir mi?

Bireysel emeklilik sisteminde bulunan 18 yaş altı katılımcılar, 18 yaş altı bireysel emeklilik sözleşmesi imzaladıklarından dolayı katılımcı olabilir ama ödeyen olarak değerlendirilemez. 18 yaş altı katılımcı yerine veli ya da vasinin ödeme yapması gerekir.
 
 

Diğer Makaleler