Açığa Satış İşlemi (Short Selling)

Açığa satış işlemleri hakkında bilgi vermektedir.


Bir malı henüz elinde değilken satışa çıkaran kişinin belirli bir vadenin sonunda malı satın alan kişiye ulaştırması şeklinde gerçekleştirilen satış çeşidine açığa satış işlemi denir. Açığa satış işlemi borsada en aktif işlem gören satış türlerinden biriyken aynı zamanda en riskli satış işlemleri arasında yer alır. Çünkü bir anlamda sahip olunmayan hisselerin satışa çıkarılması ve satın alınmasını kapsar.

Açığa Satış İşlemi Nasıl Kar Getirir?

Peki, çok riskli olmasına karşın niçin açığa satış işlemleri bu denli ilgi görüyor? Çünkü genellikle yüksek fiyatlar eşliğinde açığa satılan hisse senetleri, belirli bir zaman geçtikten sonra gayet ucuz fiyatlarla satın alınabiliyor. Aradaki bu fark net kar oluyor ve bu farkın da hatırı sayılır miktarları bulduğu biliniyor. Yani açığa satış işlemi riskli olmasına karşın karlı da bir satış işlemidir. Aynı zamanda pek çok hissenin borsada değerinin artmasıyla beraber kar oranları da elde edilebilmektedir.
Açığa satış işlemi aynı zamanda hisse senetlerinin değerini kaybetmeye başlamasıyla da belirli bir gelir elde edilen işlemlerdir. Hissenin değer kaybetmesi durumunda elde edilen gelir şu mekanizma ile sağlanır: Tanesini 10 TL’den sattığınız hissenin değeri 7 TL’ye düştüğünde siz hisse başına 3 TL kar elde edersiniz. Ancak hissenin değerinin 15 TL’ye çıkması durumunda da hisse başına 5 TL zarar etmiş olacaksınız. Açığa satış işlemindeki risk işte bu noktadan kaynaklanmaktadır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler