Açık Bankacılık ile tüm hesaplarınız tek ekranda

Açık bankacılık ile Garanti BBVA ekranlarında tüm banka hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz.


Teknolojinin her geçen gün daha da büyük bir ivmeyle yol alması tüm sektörlerde adeta devrim yaratan yeniliklerin önünü açıyor. Bilgisayar teknolojileri ve interneti çalışma protokolüne neredeyse tamamen entegre etmeyi başaran bankacılık sektörü de bu gelişimden payına düşeni fazlasıyla alıyor. Müşterilerin bankalarından sağladığı faydayı en üst seviyeye çıkarmak amacıyla hareket eden bankalar açık bankacılık uygulamalarıyla bir yandan sektörde yeni bir çağın kapısını aralarken bir yandan da müşterilerine finansal ekosistemde finansal varlıkları ve verileri üzerinde daha fazla kontrol imkânı tanıyor.

Açık Bankacılık Nedir?

İnternetin ceplerimize girecek kadar yaygınlaşmasından bu yana pek çok bankacılık işlemi şubeye gitmeden gerçekleştirilebiliyor. Bankalar müşterilerine sunduğu temel finansal ihtiyaçları 7/24 bulunduğu yerden giderebilme fırsatına ilave olarak birçok yeni hizmet ve düzenleme ile müşteri deneyimini üst seviyeye taşıyor. Bankayı değil, bankacılığı ön plana çıkaran açık bankacılık da bu hizmetlerden biri.
 Açık bankacılık, İngilizce ifadesiyle “Open banking nedir?” sorusunu, kısaca müşterilerin farklı bankalardaki bankacılık işlemlerini tek bir ekran üzerinden yapabilmesine olanak sunan bir bankacılık uygulaması şeklinde yanıtlamak mümkün. Open banking aslında mobil ve internet bankacılığı uygulamalarını bir adım ileri taşıyor ve farklı banka hesapları tek uygulama hedefiyle kullanıcıları yepyeni bir bankacılık deneyimi ile tanıştırıyor.

Teknik olarak ifade etmek gerekirse açık bankacılık müşterinin finansal sisteme dahil olan verilerine kendi izni dahilinde ve yasal düzenlemelere uygun biçimde yetkilendirilen başka bir kurum üzerinden erişim sağlayabilmesi için geliştirilen bir bankacılık çözümüdür. Bir başka deyişle açık bankacılık sayesinde müşteri izin vermesi hâlinde açık bankacılık uygulamaları üzerinden diğer bankalardaki tüm hesaplarını tek ekranda görüntüleyebiliyor. Dünyada açık bankacılık örnekleri incelendiğinde açık bankacılık hizmetleri için gerekli izinleri veren kullanıcıların seçili ve anlaşmalı bankalardaki hesaplarını aynı uygulamada görmekle kalmadığı, aynı zamanda tek ekran üzerinden hesapları arasında para transferi de yapabildiği görülüyor. Türkiye’de açık bankacılık hizmetleri TCMB tarafından denetleniyor ve açık bankacılık düzenlemeleri uyarınca müşterinin izin vermediği hiçbir veri başka bir kurum ya da kuruluşla paylaşılamıyor.

Açık Bankacılık ile Tüm Banka Hesapları Tek Ekranda!

Açık bankacılık avantajları bakımından temelde hem banka hem de müşteri için finansal veri ve varlıkların daha etkili ve verimli kullanılmasını hedefliyor. Müşteriler açık bankacılık sayesinde bir yandan daha kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetlere daha etkili biçimde ulaşırken bir yandan da zaman kazanıyor. Seçili bankaların açık bankacılık işlemleri üzerinden müşterilerin finansal verilerini daha verimli analiz edebilmesi ve analizleri doğrultusunda müşterilerine uygun çözümler sunabilmesi açık bankacılık faydaları arasında yer alıyor.

Dünyada ve Türkiye’de açık bankacılık tüm finansal çevreler tarafından heyecanla karşılanıyor ve bankacılığın geleceği olarak nitelendiriliyor. Açık bankacılık kullanıcılar ve bankalar için birçok avantajı beraberinde getirirken rekabet ve yenilikçiliği de teşvik ediyor. Şimdilik pratikte sadece tek arayüz üzerinden seçili ve anlaşmalı bankalardaki hesapları toplama ve para transferini hızlandırma ile ilişkilendirilen açık bankacılık uygulamalarının hizmet yelpazesinin bireysel ve kurumsal müşterilerin taleplerine göre genişleyeceği öngörülüyor.

Geleceğin fırsatlarını müşterilerine sunmayı misyonu haline getiren Garanti BBVA açık bankacılık hizmetleri ile de sektördeki yerini güçlendiriyor. Garanti BBVA Açık Bankacılık müşterilerinin seçili ve anlaşmalı banka hesaplarına erişebileceği Tek Ekran uygulaması ile seçili ve anlaşmalı bankalardaki hesaplarını ve POS’larını tek bir yerden yönetmelerini ve para transferi yapmalarını mümkün kılıyor.
 
Yenilikçi yaklaşımıyla halihazırda şubeye gitmeden hesap açmakredi hesaplama gibi pek çok bankacılık işlemini çevrim içi yapmaya imkân tanıyan Garanti BBVA, açık bankacılık uygulamasıyla da bireysel müşterilerinin yanı sıra esnaf, KOBİ ve ticari müşterilerinin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler