Akbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?

Akbank altına dayalı TL mevduat ürünü henüz duyurulmadı. Ancak yakında banka tarafından yatırımcılarını hizmetine açılacaktır.


Altın endeksli Türk lirası mevduat hesabı, Merkez Bankası tarafından 29 Aralık 2021 tarihinde, parasını altın hesabına yatırmış olan yatırımcıyı Türk lirası mevduata döndürmek için ortaya çıkarılmış bir piyasa enstrümanıdır. Akbank altın endeksli TL mevduat hesabı henüz banka tarafından açıklanmadı. Ancak yakın zamanda Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı ürününde olduğu gibi bu üründe de yatırımcı için fırsat sunacaktır.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın dönüşüm fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

Akbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Akbank altın endeksli TL mevduat hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek.

Akbank Altına Dayalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Akbank altın endeksli TL mevduat için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Banka bu kuralın dışında, kendisi bir zaman dilimi bildiremeyecek.

Akbank Altın Endeksli TL Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak Akbank altın endeksli TL mevduat hesabında kullanılabilecek. Bankanın kur korumalı TL mevduat ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Ancak sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de aynısı beklenmektedir.

Akbank Altın Endeksli TL Mevduat Gram Farkı Ödemesi

28 Aralık’ta 2021’de mevcut olan bir altın hesabınızdan Akbank altın endeksli TL mevduat hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği gün altı saat başında, 10’da, 11’de, 12’de, 13’de, 14’de ve 15’te Merkez Bankası’nın ilan ettiği 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 12.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 3 ay vade sonunda, vade bitimindeki saat 11’de ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek.

Akbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

Akbank altın endeksli TL mevduat hesabı için henüz Merkez Bankası’nın bir stopaj uygulanmayacak açıklaması gelmedi. Akbank kur korumalı mevduat hesabı için uygulanan bu stopaj affı uygulamasının bu ürün yapılıp yapılmayacağı konusu yakında kesinlik kazanacak.

Akbank Altına Dayalı TL Mevduatta Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

Akbank altın endeksli TL mevduat ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 5 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

Akbank Altın Endeksli TL Mevduat En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

Akbank altın endeksli TL mevduat ürünü için yatırım limiti henüz açıklanmadı.
 

Diğer Makaleler