Akbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama 2022

Akbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama konusunda yazımızda tüm detayları sunduk. Yazımızı okuyarak Akbank bireysel emeklilik sistemine başvuru yapmayı öğrenebilirsiniz.


Akbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak ve sorgulamak isteyen katılımcılar, Akbank’ın bireysel emeklilik planlarını merak ediyor ve araştırıyor. Akbank, ülkemizin önemli bankaları arasındaki yerini koruyor ve kendisini her zaman güncelleyerek müşteri memnuniyeti oluşturmayı hedefliyor. Bireysel emeklilik sistemi ortaya çıktığından beri de bu alanda önemli çalışmalar yapan banka, AgeSA Emeklilik acentesi olarak katılımcılarına bireysel emeklilik hizmeti sunmaya devam ediyor.
 Biz de bu yazımızda “Akbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konusunu inceleyeceğiz. Ondan öncesinde ise “Bireysel emeklilik nedir? AgeSA Emeklilik – Akbank ilişkisi nedir? Akbank – AgeSA bireysel emeklilik avantajları nelerdir? Bireysel emeklilik sisteminde fonların ve devlet katkısının önemi nedir?” gibi merak ettiğinizi düşündüğümüz temel konular hakkında bilgiler sunacağız.

Akbank bireysel emeklilik sistemi nedir?

Akbank bireysel emeklilik sistemi, AgeSA Hayat ve Emeklilik firması adına yürütülen bir emeklilik çalışmasıdır. Genel olarak bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi vermemiz gerekirse, geleceğiniz için şimdiden para biriktirmenizi, tasarruf yapmanızı sağlayan bir alternatif emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkar. Bankalar kanalı ile yapılabileceği gibi emeklilik şirketleri aracılığıyla da yapılabilir. Bu noktada belirtmemiz gerekir ki Akbank, AgeSA Hayat ve Emeklilik adına faaliyet yürütür. Yani siz Akbank üzerinden bireysel emeklilik işlemlerinizi gerçekleştirirken aslında arka planda sözleşmenizin tarafı AgeSA Hayat ve Emeklilik olacaktır.
 
Akbank / AgeSA tarafından sunulan hizmetler, paketler halindedir. Bu paketlerden hangisini seçeceğiniz ise yapacağınız katkı payı ödemesine göre şekillenecektir.  Örneğin 200 TL’lik bir yatırım öngörmüşseniz buna uygun olan bir emeklilik paketini, 500 TL’lik bir ödeme öngörmüşseniz de buna göre olan bir emeklilik paketini seçersiniz ve bireysel emeklilik katılımına başlarsınız.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

AgeSA Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde katkı payı toplanmasında, fon yönetiminde ve devlet katkısında ekinde aracı bir kurumdur. Devlet katkısı tutarını anlatmamız gerekirse, en basit haliyle 100 TL tutarında bir katılım payı ödediğinizde devletin size 30 TL katkı payı yapmasıdır.
 
AgeSA’da da basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, biz Hızlı Emeklilik paketi üzerinden anlatacağız. Aylık asgari katkı payı olan 246 TL üzerinden ve 10 yıllık bir süre ile hesaplamaya başlarsak; 246 aylık katkı payı x 120 ay = 29.520 TL toplam birikim olarak hesaplama sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece ortaya hesap edilebilecek toplam katkı payı çıkar. 29.520 TL birikim tutarı x %30 devlet katkı oranı = 8.856TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanır. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda 29.250 TL birikim tutarı + 8.856 TL devlet katkısı + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 38.376 TL ile sistemden emekli olursunuz.
 
Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının önemini ve özelliklerini detaylı şekilde sizlere sunduk.

Akbank – AgeSA 3 yıllık devlet katkısı tutarı

3 yıl sistemde kalarak, isteğinizle sistemden ayrılırsanız, devlet katkısının sadece yüzde 15'lik bir kısmını alabilirsiniz. 8.856 TL birikim tutarı x %30 = 2..656,80 TL devlet katkısı tutarı x = 398,52 TL devlet katkısı hesaplanacaktır. Bu durumda 8.856 TL birikim + 398,52 devlet desteği + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 9.254,52 TL ile sistemden çıkarsınız.

Akbank – AgeSA 6 yıllık devlet katkısı tutarı

Akbank – AgeSA emeklilik aracılığıyla sistemde 6 yıl kalmanız halinde, yine Hızlı Emeklilik paketinde bulunmanız durumunda, 249 TL aylık katılım payı x 72 ay = 17.928 TL toplam birikim tutarı olarak hesaplanır. O halde 17.928 TL birikim tutarı x %30 devlet katkısı oranı = 5.378,40 TL devlet katkısı tutarı ortaya çıkacaktır. Ancak sistemden 6 yılın sonunda çıkacağınız için devlet katkısının sadece yüzde 35’ine sahip olabileceksiniz. Bu durumda 5.378,40 TL devlet katkısı x %35 = 1.882,44 TL olarak hesaplanacaktır. 17.928 TL birikim tutarı + 1.882,44 TL devlet katkısı tutarı = 19.810,44 TL alarak sistemden çıkabilirsiniz.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik planları nelerdir?

Akbank’ın da diğer firmalar ve bankalar gibi bireysel emeklilik sistemi tasarrufları için hazırlamış olduğu bireysel emeklilik paketleri bulunur. Gerek yaptığınız yatırım miktarına göre gerekse kendi tercih ve isteklerinize göre bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımınızı artırmaya çalışabilirsiniz. Şimdi bu ürünleri kısaca inceleyelim.

Akbank 18 yaşından küçüklere BES Yatırım Planı

Akbank da 18 yaşından küçükler için bir emeklilik planı ürünü ortaya koydu. 19 yaşından gün almamış tüm katılımcılar bu pakete yönlendirilir. Diğer şartları öğrenmek için “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzu inceleyerek bilgi alabilirsiniz. 18 yaşından küçük katılımcılar Emekliliğe Yatırım Planı ya da Prestijli Emeklilik Planı ürünlerini seçebilir.

Akbank bireysel emeklilik Emekliliğe Yatırım Planı

Aylık asgari katkı payı 300 TL olarak hesaplanan bu emeklilik planında 5 yıl boyunca her yıl için brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar yönetim gider kesintisi alınır. İlk yılda kesintinin tamamı tek seferde, ikinci ve beşinci yıllar arasında ise aylık olarak tahsil edilir. Giriş aidat tutarı ise çıkışa ertelenmiştir. Ara verme durumunda ise ara verme kesintisi bulunmaz. Ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak; kredi kartınızdan ya da hesabınızdan otomatik olarak yapabilirsiniz.

Akbank bireysel emeklilik Prestij Emekliliğe Yatırım Planı

Akbank bireysel emeklilik Prestij Emekliliğe Yatırım Planı, en yüksek emeklilik planı olarak karşımıza çıkıyor. Aylık asgari katkı payı 375 TL olarak belirlenmiştir. Bu pakete önceden bir ödeme beklenir. Bu tutar ise 40.000 TL olarak belirtilmiştir. Bu paketin önemli özelliklerinden biri de yönetim gider kesintisi alınmaması olarak anlatılabilir. Bunun yanında Prestij Emekliliğe Yatırım Planı için giriş aidatı çıkışa ertelenmiş durumdadır. Ara vermeniz durumunda ara verme kesintisi uygulanmaz. Aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödemeler yaparak tasarruf sağlama imkânınız bulunur.

Akbank bireysel emeklilik Hızlı Emeklilik Yatırım Planı

Akbank bireysel emeklilik sistemi içinde en fazla tercih edilen ürünlerinden biri Hızlı Emeklilik Yatırım Planı olarak görülüyor. Aylık asgari yatırım payı 246 TL olarak belirlenmiş durumda. 5 yıl boyunca yönetim gider kesintisi yapılıyor. Bu tutar da brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar hesaplanır. Giriş aidatı çıkışa ertelenmiş durumdadır. Aynı zamanda ara verme kesintisi de uygulanmamaktadır. Yine aylık ödemeler yapabileceğiniz gibi 3,6 aylık ve yıllık ödemeler de yaparak katkı payı ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik avantajları nelerdir?

Akbank – AgeSa bireysel emeklilik sisteminde bankanın sağladığı bazı avantajlar bulunabilir. Örneğin 18 yaş altı katılımcılar için vasilerine, velilerine sağlanan kredi kartı chip para avantajı bankanın kendi sunduğu bir avantaj olarak karşımıza çıkar. Buna benzer avantajlar mutlaka bankalar tarafından sunulmaktadır. Bunun için bankanızla görüşmenizi öneririz. Ama sistem de kendi içinde birçok avantaj sunuyor. Devlet katkısı ile yüzde 25’lik bir ek geliri elde edersiniz. Fonlar yardımıyla daha fazla getiri sağlama olanağı bulursunuz. Güvenli ve şeffaf bir sistem olması nedeniyle gözünüz arkada kalmadan yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Daha detaylı olarak avantajları incelemek isterseniz “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik başvuru şartları nelerdir?

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik başvurusu için sistemin içinde bulunan bazı şartları da bilmemiz gerekiyor. Özellikle 18 yaş altı katılımcılar için belirli şartlar getirilmiş durumda. 18 yaş altı katılımcılar, kendi adları ile sistemde bulunsalar da kendi adlarına ödeme yapamazlar. Veli ya da vasileri onlar adına ödeme gerçekleştirebilir. Bu tür emeklilik paketlerine 19 yaşından gün almış katılımcılar katılamaz ve 19 yaşından gün aldıklarında diledikleri farklı paketlere kendileri geçiş yapabilirler. Bunun dışında bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak ve medeni hakları kullanabilir olmak şartları yeterlidir.

Akbank bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Akbank bireysel emeklilik başvurusu yapmak için en yakın Akbank şubesine gidebilir ve bilgi alabilirsiniz. Size en yakın Akbank şubesinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Akbank Şubeleri sayfamız üzerinden ilinizi ve ilçenizi seçerek kolayca şube adreslerine erişebilirsiniz. Aynı zamanda şubeler gitmeden de işlemlerinizi halletmeniz mümkün. Akbank Bireysel Emeklilik sayfasındaki formu doldurmanız durumunda bölgenizde bulunan AgeSA yetkilisi size ulaşacak ve dilediğiniz bilgileri ondan almanız mümkün olacaktır. Başvurunuz için bir diğer adres de AgeSA Emeklilik Bireysel Emeklilik Başvuru sayfasıdır. Yine burada bulunan formu doldurarak da yetkilinin sizi aramasını sağlayabilirsiniz.
 
Aşağıdaki telefon numaraları üzerinden de bireysel emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi almanız mümkün olacaktır.
Akbank iletişim merkezi numarası: 444 25 25 / 0 850 222 25 25
AgeSA Emeklilik müşteri ilişkileri numarası: 444 11 11 Y.Dışından: +90 216 444 11 11
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer firmalar / bankalar için de başvuru durumlarını değerlendirmek isterseniz “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Diğer Makaleler