Akbank bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir? 2022

Akbank bireysel emeklilik sisteminde en az ne kadar katkı payı ödemesi yapabileceğinizi bu makalemizde sizler için anlattık.


“Akbank bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?” sorusuna bu makalemizde yanıt vermeye çalışacağız. Akbank müşterileri arasında bireysel emeklilik sistemine katılımcı olarak katılmak isteyenler, özellikle Akbank bireysel emeklilik sistemine ne kadar ödeyerek katılabileceklerini soruşturuyorlar. Aynı zamanda Akbank BES planları ile ilgili de incelemeler yapan müşteriler, en uygun paketi bularak geleceklerine yatırım yapmak niyetindeler. Biz de bu yazımızda bireysel emeklilik sistemi içinde Akbank’ın sunduğu emeklilik paketlerini inceleyeceğiz ve Akbank müşterilerinin en iyi kararı vermelerine yardımcı olmaya çalışacağız.
 Fakat ondan öncesinde temel bireysel emeklilik terimlerini, konularını anlatarak başlayalım.

Akbank hangi bireysel emeklilik şirketiyle çalışıyor?

Akbank bireysel emeklilik sektöründe tek başına iş yapamaz. Bir emeklilik şirketi ile ya ortaklık kurarak acentesi olmalıdır ya da Akbank çatısı altında bir emeklilik şirketi kurmalıdır. Bu nedenle de Akbank, eski adı AvivaSA olan AgeSA Hayat ve Emeklilik ile anlaşmış ve acentesi olmuştur. Böylece bireysel emeklilikte Takasbank ile katılımcı arasında bir köprü olmayı kabul etmiştir. “Akbank bireysel emeklilik iletişim ve müşteri hizmetleri” konumuzda Akbank ve AgeSA Hayat ve Emeklilik’in iletişim ve müşteri hizmetleri numaraların erişebilirsiniz. Başvuru yapmak istiyor ama süreci bilmiyorsanız da “Akbank bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konumuzu inceleyebilirsiniz.

Akbank bireysel emeklilik sistemi nedir? Neden katılmalıyım?

Akbank bireysel emeklilik sistemi için AgeSA’nın acentesi olarak görev yapıyor, demiştik. Şimdi dilerseniz, bireysel emeklilik sistemi hakkında bazı bilgiler verelim ve konumuza devam edelim. Bireysel emeklilik sistemi, çalıştığınız dönemki yaşam standardınızı emeklilik döneminize de taşımak amacıyla oluşturulmuş bir özel emeklilik sistemidir. Ekonomik kaygılardan uzak ve rahat bir emeklilik döneminin keyfini sürmek için en güvenli ve en avantajlı yöntem olarak bireysel emeklilik sistemini gösterebiliriz. Düzenli bir tasarrufla birlikte harika bir emeklilik dönemi geçirmek istiyorsanız, bireysel emeklilik dünyasının avantajlarını da keşfederek yatırımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.
 
Bireysel emeklilik sisteminin avantajları hakkında bilgi almak için “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu okuyabilirsiniz. Bununla birlikte “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyerek başvuru ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Akbank - AgeSA bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sistemi için en az ne kadar ödeneceğine gireceğiniz emeklilik paketlerine göre karar verilir. Birlikte bu paketleri ve özelliklerini inceleyelim.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik 18 Yaşından Küçüklere BES Paketi

Akbank bireysel emeklilik, 18 yaşından küçük katılımcılar için de bir BES paketi hazırlamış durumda. Az sonra inceleyeceğimiz planlar özelinde, istedikleri pakete / plana dahil olabiliyorlar. Ancak burada belirtmemiz gereken bazı noktalar var. 19 yaşından gün almayan katılımcıların katılabileceği bu pakete, katılımcı kendisi para ödeyemez. Velisi ya da vasisi katılımcı yerine katkı payı ödemesi gerçekleştirebilir. Katılımcı 19 yaşına girdiği anda bu paketten çıkar ve seçtiği diğer plana geçiş yapar.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik Emekliliğe Yatırım Paketi

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sistemi içinde bulunan Emekliliğe Yatırım Paketi’ne 18 yaşını doldurmuş ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip herkes katılabilir. Aylık asgari katkı payı tutarı 300 TL olan paket için giriş aidatını ilk etapta ödemeniz gerekmez. Çıkışta ödemeli bir giriş aidat sistemine tabi olursunuz. Sözleşmenizin birikimi üzerinden ilk 5 yılda her yıl için brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar yönetim gider kesintisi kesilir. İlk yılda bu tutarın tamamının tek seferde hesabınızdan kesileceğini belirtelim. İkinci ve beşinci yıl arasında ise aylık olarak tahsil edilecektir. Ara vermek istediğinizde ise ara verme kesintisi alınmayacaktır.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik Prestijli Emekliliğe Yatırım Paketi

Akbank bireysel emeklilik sistemi içinde bulunan en pahalı ve adı gibi prestijli pakettir. 18 yaşından büyük tüm katılımcılar bu emeklilik paketine dahil olabilirler. Aylık asgari 375 TL olan asgari katkı payı bulunmaktadır. Bunun yanında bilinmesi gereken en önemli nokta da başlangıç katkı payı ödemeniz gerektiğidir. Prestijli Emekliliğe Yatırım Paketi için 40.000 TL başlangıç katkı payı ödemeniz istenmektedir. Fakat bu ödeme sonrasında yönetim gider kesintisi adı altında alınan kesinti sizden alınmayacaktır. Giriş aidatı ise çıkışta ödenmek üzere ertelenmiştir. Aynı zamanda ara verme kesintisi de bu pakette bulunmaz.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik Hızlı Emeklilik Planı

Akbank bireysel emeklilik sistemi içindeki en uygun paket olan Hızlı Emeklilik Planı’nın aylık asgari katkı payı tutarı 246 TL’dir. Sözleşmenin birikimi üzerinden ilk 5 yıl boyunca her yıl için brüt asgari ücretin yüzde 8,5’i kadar yönetim gider kesintisi alınmaktadır. Giriş aidatı ise yine çıkışta alınmak üzere ertelenmiş durumda. Ara vermek istemeniz halinde ise ara verme kesintisi adı altında bir kesinti uygulanmaz. Hemen tüm paketlerin ve planların ortak özellikleri ise katkı payı ödemelerinizi TÜFE ve ÜFE, dövize endeksli olarak; aylık, 3 – 6 aylık ya da yıllık olarak yapabilecek olmanızdır. Bununla birlikte kredi kartı ya da hesaptan otomatik olarak ödemelerinizi gerçekleştirmeniz de mümkün.

Akbank bireysel emeklilikte devlet desteği nedir? Ne kadardır?

Akbank bireysel emeklilik sistemi içinde en önemli avantaj hiç şüphesiz devletin sunduğu yüzde 30 oranındaki devlet katkısı oranıdır. Yani her ay ödediğiniz 300 TL karşılığında 90 TL tutarında bir devlet desteği tutarı elde edebilirsiniz. Daha basit bir hesapla aylık olarak 100 TL ödemeniz durumunda hesabınızda 130 TL’lik bir tutar her ay birikmeye devam edecektir. Tabi ki bu tutar hesabınıza eklenecektir ancak bilinmesi gereken en önemli nokta da hesabınızda bulunan bu tutarı dilediğiniz zaman çekebilmenizin pek kolay olmadığı gerçeğidir. İsterseniz internet sitemizde bulunan “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” ve “BES devlet katkısı ne zaman hesaba yatar?” başlıklı yazılarımızdan devlet desteği ile ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 
Sistemden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Lakin devlet katkısı tutarının tamamını alabilmeniz için emekli olarak sistemden ayrılmanız yani 56 yaşını doldurmuş olmanız ve 10 yıllık katkı payı ödemenizi yapmış olmanız gerekir. Eğer bu şartları sağlamadıysanız, süresine göre devlet katkısı tutarının ya bir kısmını alabilirsiniz ya da devlet katkısı tutarını hiç alamazsınız. Şimdi örnekler aracılığıyla bu süreleri ve devlet katkısı tutarlarını öğrenelim.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminden 3 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Akbank bireysel emeklilik sistemi başvurusu yaparak sisteme girmeniz ve sözleşme imzalamanızdan sonra sisteme katkı payı ödemeye başlarsınız. Daha önce de dediğimiz gibi dilediğiniz zaman sistemden ayrılabilir ve bireysel emeklilik sözleşmenizi sonlandırabilirsiniz. Fakat bu noktada her 100 TL için hesabınıza ödenen 30 TL’leri de almak istediğinizi varsayalım. Eğer en az sistemde 3 yıl kalmadıysanız, ne yazık ki devlet katkısı tutarı tarafınıza ödenmez. Ancak şimdiki örneğimizdeki gibi 3 yıl sistemde kalırsanız, devlet katkısı tutarının yüzde 15’ine sahip olabilirsiniz.
 
Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sistemi içinde paketler bulunur. 2021 yılı için hesapladığımızı ve bu hesabın değişebileceğini belirtelim. Aylık asgari katkı payı tutarı 300 TL olan Emekliliğe Yatırım Paketini seçerek sisteme girdiğinizi düşünürsek, 300 TL katkı payı x 36 ay = 10.800 TL toplam katılım payı tutarı elde etmiş olursunuz. Devlet desteği için de 10.800 TL katkı payı x %30 = 3.240 TL hesaplanır. 3 yılın sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için de bu tutarın sadece yüzde 15’ini alacağınız için 3.240 x = 486 TL devlet katkısı tutarı kalacaktır. 10.800 TL birikim toplamı + 486 TL devlet desteği = 11.286 TL ile sistemden ayrılırsınız.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminden 6 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sistemi içinde 6 yıl kaldığınızı düşünürsek, yine Emekliliğe Yatırım Paketi ile devam edecek olursak, 300 TL katkı payı x 72 ay = 21.600 TL toplam birikim tutarı ortaya çıkacaktır. Sonrasında 21.600 TL için devlet desteği hesap edildiğinde 21.600 TL toplam birikim tutarı x %30 devlet katkısı oranı = 6.480 TL devlet katkısı tutarı hesaplanır. 6 sene sonunda sistemden ayrılmak istediğiniz için devlet katkısının yüzde 35’lik bir kısmını alabileceğiniz için 6.480 TL devlet katkısı x %35 = 2.268 TL devlet desteği kalacaktır. 21.600 TL toplam birikim + 2.268 TL devlet desteği = 23..868 TL olarak hesaplanır. Bu hesaplamalarda fon kazançları olmadığını hatırlatalım.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminden 10 yılda ayrılarak devlet katkısı almak

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl kaldınız ama emekli olmaya hak kazanmadan ayrılmak istiyorsunuz. Bu durumda devlet katkısı tutarının yalnızca yüzde 60’lık kısmından faydalanabilirsiniz. Emekliliğe Yatırım Paketi için hesabımıza devam edersek, 300 TL aylık katkı payı x 120 ay = 36.000 TL birikim toplamı. Devlet desteği için de hesap yapıldığında, 36.000 TL toplam birikim x %30 devlet desteği oranı = 10.800 TL olur. Ortaya çıkan bu tutarın sadece yüzde 60’lık bir bölümünü alabileceğinizi düşünürsek, 10.800 TL x %60 devlet katkısı oranı = 6.480 TL olacaktır. Hesaplandığında kesintiler hariç ve fon getirileri olmadan 36.000 TL birikim toplamı + 6.480 TL devlet desteği = 42.480 TL ödeme alarak sistemden çıkabilirsiniz.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminden emekli olarak ayrılarak devlet katkısı almak

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sistemi içinde en fazla devlet katkısı kazandıran şey emekli olarak sistemden ayrılmaktır. Bunu da şimdi daha iyi göreceğiz. Emekliliğe Yatırım Paketi ile devam edelim. Aylık asgari katkı payı olan 300 TL ile sisteme girip 10 yıl kalırsanız ve 56 yaşını da doldurmuşsanız, bu durumda ne kadarlık bir devlet katkısı getirisi elde edebileceğinize bakalım. Burada dilerseniz 10 yıldan fazla da katılım sağlayabileceğinizi belirtelim. Bu durumda birikim de devlet katkısı tutarı da artacaktır.
 
300 TL aylık katkı payı x 120 ay = 36.000 TL toplam tasarruf tutarı. Devlet desteği hesabını da yaparsak, 36.000 TL x %30 devlet destek oranı = 10.800 TL. Tüm devlet desteğini alabileceğiniz için de 36.000 TL birikim toplamı + 10.800 TL devlet destek tutarı = 46.800 TL elde edeceğiniz tutar olacaktır. Burada yine hatırlatalım, bu tutar içinde henüz fonlardan gelen getiriler bulunmuyor. İşin içine fon getirileri de girdiğinde önemli bir gelir elde etmiş oluyorsunuz.
 

Diğer Makaleler