Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi 2022

Akbank - AgeSA bireysel emeklilik sistemi sözleşmenizi nasıl iptal edebileceğinizi ve paranızı nasıl iade alabileceğinizi bu makalemizde öğrenebilirsiniz.


Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi konusu pek çok bireysel emeklilik katılımcısının gündeminde yer eden bir konu. Bireysel emeklilik sisteminde uzun vadeli yatırım amaçlandığı için katılımcılar, çeşitli nedenlerle emeklilik şartlarını karşılamadan sistemden ayrılmak durumunda kalabiliyor. Bireysel emeklilik katılımcıları diledikleri her şartta bireysel emeklilik sistemi sözleşmelerini iptal ederek para iadesi talebinde bulunabilir. Biz de bu makalemizde katılımcıların cevap aradıkları sorulara yanıt vereceğiz: “Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi nasıl yapılır? Bireysel emeklilik sistemi emeklilik koşulları neler? Akbank bireysel emeklilik iptal süreci nasıl işler?
 Akbank aracılığıyla yapmış olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmelerinin iptalini ve para iadesini anlatacağımız bu yazımızda kafanızda oluşan bireysel emeklilik iptal süreci hakkındaki soru işaretlerine açıklık getireceğiz. Konumuza geçmeden önce dilerseniz “Bireysel emeklilik ayrılma talep formu ve dilekçesi” isimli yazımızı okuyarak konuyla ilgili ön bilgi alabilirsiniz.

Akbank bireysel emeklilik sistemi nedir?

Akbank bireysel emeklilik sistemi içinde AgeSA Hayat ve Emeklilik firmasının acentesi olarak görev yapmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin emeklilik dönemlerinde yaşam standardını koruyarak refah düzeylerinde olumsuz bir değişiklik olmaması için katılımcılarını aktif çalışma süreleri boyunca birikim yapmaya yönlendiren gönüllülük esasına dayalı bir emeklilik sistemidir. Ekonomik ve finansal sıkıntılardan uzak, rahat bir emeklilik dönemi keyfi sürmek için en avantajlı ve en güvenli yöntem kuşkusuz bireysel emeklilik sistemidir. Fakat katılımcılar, çeşitli nedenlerle Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi isteyebiliyor.

Akbank bireysel emeklilik koşulları nelerdir? İptalde etkisi nedir?

Akbank bireysel emeklilik sisteminde katılımcı emekliliğe hak kazanabilmesi için 56 yaşını tamamlamış olmalı ve sisteme girişinden itibaren en az 10 yıllık sürede sistemde katılımcı katkı payı ödeyerek bulunmalıdır. Sisteme dahil olmak için 18 yaşından büyük olmak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak yeterlidir. 18 Yaş altındaki katılımcılar da sisteme girebilir ama bazı şartlar bulunmaktadır. “18 yaş altı bireysel emeklilik” konusunu inceleyerek konuya dair bilgilere vakıf olabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta ise katılımcının düzenli olarak katılımcı katkı payı ödemesine gerek olmadığıdır. Katılımcı ara vererek de ödemelerini gerçekleştirebilir. Katılımcılar, emekli oldukları anda sisteme dahil olduklarından beri yapmış oldukları birikimi ister irat biçiminde isterlerse de toplu ödeme halinde alabilirler.
 
Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi noktasında bu koşullardan bazılarının temel sebep oldukları görünmektedir. Özellikle otomatik katılım yaparak bireysel emeklilik sistemine dahil olan kullanıcılar, maaşlarından yapılan brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadar ödemeyi en başta anlamayabilmekte ve birinci ayın sonunda iptal talep edebilmektedir. Bunun yanında bireysel emeklilik sistemine gönüllü girerek, sonrasında 10 yıllık süreyi uzun bulan ya da emeklilik yaşı olan 56’ya uzak olan katılımcılar iptal talep ederek para iadesi isteyebilmektedir.

Bireysel emeklilik iptali ve para iadesi nasıl yapılır?

Katılımcı, emekli olmadan henüz sözleşmesi devam ediyorken bireysel emeklilik sözleşmesinin bulunduğu emeklilik şirketi ile iletişime geçerek yapacakları bireysel emeklilik iptal başvurusuyla dilediği anda bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilir. Bireysel emekliliğin iptal başvuru süreci, kişilerin emeklilik sözleşmesi yaptıkları emeklilik firmasına göre değişiklik göstermektedir. Emeklilik şirketinin mobil uygulaması ya da internet sitesi aracılığıyla, SMS ile gerekli düzendeki mesaj atılarak, müşteri hizmetleri hattı üzerinden ya da emeklilik şirketinin acente ya da şubelerine gidilip ayrılma talep formu doldurularak bireysel emeklilik sözleşmesinin iptal süreci başlatılabilir.

Akbank bireysel emeklilik hangi emeklilik şirketiyle çalışmaktadır?

Akbank Türk Anonim Şirketi, AgeSA Hayat ve Emeklilik A.Ş.nin hazırlamış olduğu bireysel emeklilik planlarını BES katılımcısı olmak isteyen kişilere sunmaktadır. Dolayısıyla Akbank’a bireysel emeklilik sistemi açısından AgeSA acentesi de denebilir. Katılımcılar, Akbank aracılığıyla AgeSA Hayat ve Emeklilik tarafından hazırlanan bireysel emeklilik sözleşmelerini imzalamaktadır. Aşağıda da inceleyeceğimiz gibi iptal sürecinde Akbank’ın bir aracılığı olmaz. Yapılacak iptal talebinin AgeSA Emeklilik’e yapılması gerekir.

Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi

Akbank bireysel emeklilik iptali ve para iadesi sürecinde, bireysel emeklilik sistemi katılımcısı, Akbank aracılığıyla imzalamış olduğu emeklilik sözleşmesinin iptal sürecini AgeSA Hayat ve Emeklilik’e yapılacak başvuru ile başlatabilir. Daha önce de dediğimiz gibi Akbank burada doğrudan iptal süreci içine girmez ya da müdahale etmez. O nedenle de AgeSA firmasındaki süreci incelememiz gerekir.

Akbank – AgeSA bireysel emeklilik iptali

AgeSA Hayat ve Emeklilik Anonim Şirketi pandemi dolayısıyla bireysel emeklilik iptal sürecini, evraklı işlemler yerine genellikle AgeSA Müşteri Destek Merkezi üzerinden yürütüyor. Bireysel emeklilik katılımcısının talebi üzerine iptal süreci evraklar aracılığıyla da sürdürülebiliyor. Pandemi olmadığı durumlarda da yine evraklar üzerinden iptal işlemi sağlanabilir. AgeSA bireysel emeklilik iptali ve para iadesi sürecinde çok zorluk çıkarmayan ve işlemleri hemen başlatan bir firma olarak dikkat çekiyor.

AgeSA müşteri destek merkezi üzerinden BES iptal süreci

Akbank – AgeSA Bireysel emeklilik sistemi katılımcısı, yurt içinden 444 1 111 yurt dışından ise +90 216 444 11 11’i arayarak AgeSA Müşteri Destek Merkezi’ne ulaşabilir. İstenilen tuşlamalar doğrultusunda bireysel emeklilik müşteri temsilcisine ulaşabilir ve mevcut olan bireysel emeklilik sistemi sözleşmesinden caymak istediğini temsilciye iletebilir. Oluşturulan talep üzerine katılımcıya geri dönüş sağlanacaktır. Katılımcının kimliğinin doğrulanması adına katılımcıdan sözlü olarak çeşitli bilgiler alınır. Katılımcıya iptal işleminin devam etmesi halinde neler olunacağına dair bilgilendirme yapılır. Katılımcının onayı halinde iade sürecine geçilir ve birikimi üzerinden yapılacak kesintiler düşüldükten sonra para katılımcıya iade edilir.

Akbank – AgeSA elektronik posta aracılığıyla BES iptal süreci

Bireysel emeklilik sistemi katılımcısı sistemden ayrılış işlemini evraklı bir şekilde gerçekleştirmek isterse AgeSA’nın musteri@agesahayatemeklilik.com.tr adlı e-posta adresine iptal etmek istediği emeklilik sözleşmesi bilgilerini içeren bir mail atarak iptal süreci için gerekli olan belgelerin tarafına iletilmesini ister.  AgeSA’nın katılımcıya göndermiş olduğu evraklar katılımcının kendi el yazısı ile doldurulup taratıldıktan sonra katılımcı tarafından aynı e-posta adresine gönderilir. AgeSA emeklilik hesabındaki tutar üzerinden sözleşme dahilinde olan kesintileri düştükten sonra kalan birikimi katılımcının istediği hesaba aktarır ve iptal süreci sonlanır.
 
Hemen belirtmek gerekir ki bireysel emeklilik sistemi sözleşmenizin türüne göre bireysel emeklilik iptal süreci Müşteri Destek Merkezi aracılığıyla başlatılsa dahi iptal işlemi çeşitli evrakları gerektirdiğinden dolayı iptal süreci e-posta veya faks gibi yazılı iletişim araçları üzerinden devam eder.

Akbank şubelerinden BES iptali yapabilir miyim?

Akbank Bireysel emeklilik başvurunuzu her ne kadar Akbank kanallarıyla oluştursanız ve sözleşmenizi de Akbank şubelerinde imzalamış olsanız, bireysel emeklilik iptal sürecini Akbank iletişim kanalları aracılığıyla ya da Akbank şubelerinden başlatamazsınız. Akbank şubeleri müşterilerine AgeSA Hayat ve Emeklilik’in hazırlamış olduğu emeklilik planlarını sunmaktadır. Bu sebeple katılımcı Akbank aracılığıyla bireysel emekliliğe katılmış olsa bile iptal süreci için AgeSA Hayat ve Emeklilik’in iptal sürecini takip etmelidir.

Akbank bireysel emeklilik para iadesi

Akbank aracılığıyla yapmış olduğunuz AgeSA bireysel emeklilik planınızı iptal ettiğinizde emeklilik sözleşmeniz dahilinde olan kesintiler ve devlet katkısı kesintisi olmaktadır. Bu kesintilerin en yaygınları gelir vergisi kesintisi olarak da bilinen stopaj kesintisi, fon toplam gider kesintisi, giriş aidatı kesintisi, yönetim gider kesintisi ve devlet katkısı kesintisidir.
Bireysel emeklilik hesabınızdan bu kesintilerin toplamı mahsup edildikten sonra kalan birikim tutarı istediğiniz banka hesabına iade edilir. Ayrıca sistemde geçirdiğiniz süreye bağlı olarak yapılacak kesintilerin değişiklik gösterdiğini belirtmemizde fayda vardır. İptal kesintilerinin ne kadar olduğu hakkında daha detaylı bilgi için “Bireysel Emeklilik İptal Kesintisi Ne Kadar Olur?” adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Akbank bireysel emeklilik sözleşmesinden cayıldığı durumlarda iptal kesinti

Akbank bireysel emeklilik sözleşmesinin imzalanmasını takip eden 60 gün içerisinde katılımcının cayma hakkı vardır. Bu süre içerisinde sözleşmeyi iptal eden katılımcı, yatırmış olduğu katkı payları ile eğer girişte ya da sözleşmede olduğu süre boyunca toplu ödeme yapmışsa bu tutarların toplamını herhangi bir kesinti olmaksızın geri alabilir. Ancak katılımcı sözleşmede olduğu süre boyunca emeklilik hesabındaki tutar üzerinden bir getiri elde etmiş ise bu gelir üzerinden stopaj kesintisi alınır ve kalan tutar katılımcıya iade edilir. Akbank – AgeSA bireysel emeklilik sisteminde bulunduğunuz süreye göre devlet katkısı tutarının ne kadar olacağını hesaplamak isterseniz, “Akbank bireysel emeklilik en az ne kadar ödenir?
 

Diğer Makaleler