Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

"Akbank Bitcoin ve Kripto Para hesabı var mı? Akbank'ta kripto para bozdurabilir miyiz ya da Akbank'tan kripto para satın alabilir miyiz?" Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.


Akbank’ın Bitcoin ya da diğer kripto para birimleri için bir hesabı bulunuyor mu? Müşteriler, Bitcoin ya da diğer altcoinler için Akbank’tan hesap açabilirler mi?” Yazımızda genel olarak üzerinde duracağımız konular bu başlıklar çerçevesinde şekillenecek. Paralarını Türk lirası ya da döviz cinsinde tutmak istemeyen yatırımcılar, son dönemlerde popüler durumda olan Bitcoin ya da altcoinlere yönelmekte, yatırımlarını bu coinlerde tutmaktadırlar. Özellikle sanal yatırım borsalarına aşina olmayan veyahut güvenemeyen yatırımcılar ise bankalar üzerinden bitcoin ya da altcoinlerin alınıp satılabilir olup olmadığını, bankaların bu hizmeti verip vermediğini sorguluyor. Bu yazımızda “Akbank Bitcoin ve kripto para hesabı var mı?” sorusu üzerinden diğer soruları da yanıtlamaya çalışacağız.

Akbank Bitcoin – Kripto Para Hesabı Nasıl Açılır?

Akbank, bitcoin ya da kripto paralar ile ilgili yakın dönemde harekete geçmiş bir banka olsa da ne yazık ki bünyesinde kripto para hesabı açmaya yetkili değil. Sadece Akbank değil, Türkiye’deki mevzuat hükümleri gereği hiçbir banka bitcoin ya da altcoinler için hesap açamazlar ve BDDK’nın belirlediği kurallar gereği kripto para birimlerinin alış satışını gerçekleştiremezler. Bu nedenle de Akbank’ta Bitcoin ya da diğer altcoinlere ait bir banka hesabınız olamayacaktır. Zaten kripto para birimleri, bir merkezden bağımsız olmak ve banka hesaplarına ihtiyaç duyulmaması için oluşturulmuş bir yapı olduğundan, bir kripto para biriminin banka hesabının olması da amacını vasıfsızlaştıracaktır. Daha fazlası için “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Akbank Bitcoin – Kripto Para Nasıl Alınır?

Aslında Akbank’tan yani Akbank mobil, Akbank internet şubesi ya da banka şubesi gibi yerlerden Bitcoin ya da diğer kripto paraları alamazsınız. Daha önce de belirttiğimiz üzere BDDK mevzuatları ve diğer mevcut bankacılık kanunları bankaların yalnızca krediler, mevduatlar gibi bankacılık hizmetleri vermelerine salık vermiştir. Bitcoin ya da diğer altcoinlerin alış satışları ile ilgili bankacılık kanunlarına girmiş bir hüküm ya da BDKK mevzuatlarına eklenmiş bir madde bulunmadığından direkt olarak bu işlemi yapamazsınız.

Akbank Bitcoin – Kripto Para Bozuyor Mu?

Kripto para ve bunun da özelinde Bitcoin bozdurmak için bir bankadan çok, bir borsaya ihtiyacınız olacaktır. Akbank kripto para, Bitcoin ya da altcoinlerini bozamaz. Kripto paranızı bozdurmak için ihtiyacınız olan şey sizin gibi kripto parasını bozdurmak ya da kripto para satın almak isteyenlerin oluşturduğu bir kripto para borsasına girmek olacaktır. Bu noktada belirtelim ki kripto paranızı bozdurmak için elbette bir banka hesabına ihtiyacınız vardır. Ama bu, banka hesabınızdan direkt olarak coin para biriminizi bozduracağınız anlamına gelmeyecektir. Önce borsada değişim işlemini gerçekleştirmeniz, sonrasında da borsadan paranızı banka hesabınıza çekmeniz gerekir. Yani Akbank, burada görüldüğü gibi yalnızca paranızı çekebileceğiniz bir TL ya da döviz hesabınızın bulunabileceği bir ortamdır. Yoksa direkt ya da dolaylı olarak kripto paranızı bozmayacaktır.
Kripto para piyasalarında bulunan paranızı çekebileceğiniz bir Akbank hesabı açtırmak isterseniz banka şubesinden kolayca hesabınızı açtırabilirsiniz. Size en yakın banka şubesini Banka Şubeleri sayfamızda, bulunduğunuz ili ve ilçeyi seçmenizin ardından aratarak kolayca bulabilirsiniz. Diğer bankaların güncel adreslerine de sayfamız üzerinden erişebilirsiniz.

Akbank Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bir önceki başlıkta açıkladığımız gibi Akbank’tan direkt olarak bir kripto para alımı ya da bozdurma işlemi yapamazsınız. Fakat Akbank’ın diğer bankalara nazaran bir farkını da burada belirtmek gerekirse, pek çok bankaya göre kripto para piyasasına tek tıkla erişmenizi sağlayan bir bankadır Akbank. Yakın zamanda kripto para borsaları ile yaptığı anlaşmalar ile müşterilerine tek tık ile kripto para borsalarına erişme imkânı sunmuştur. Eğer Akbank mobil ya da Akbank internet şubesi kullanıcısıysanız BTC Türk ve Binance gibi kripto para borsalarına Akbank menüleri üzerinden hızlıca erişme imkânınız bulunuyor.

Akbank – BTC Türk ve Binance Kripto Para Almak – Bozdurmak

Akbank, BTC Türk ve Binance platformları üzerinden yapacağınız para alışverişleri için uygulamalarında menüler bulunduruyor. Mobil bankacılık menüsünden Ödemeler bölümüne girdiğinizde Kripto Para İşlemleri isimli bir bölümle karşılaşacaksınız. Ardından karşınıza çıkacak ekranda kripto para işlemlerine yönlendirildiğinizi belirten bir panel çıkacak. “Devam” diyerek Şartlar ve Koşullar metnine erişeceksiniz. “Okudum, onayladım” butonuna basmanızın ardından BTC Türk platformuna geçişinizi sağlayacak bir buton göreceksiniz: “BtcTürk”. Sonrasında bu alandan BTC Türk hesabınıza para gönderebilir, BTC Türk hesabınızdan para çekebilirsiniz. Aynı yöntemi kullanarak Binance platformu üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 
Akbank’ın BTC Türk menüsüne girdiğinizde yalnızca para gönderme ya da para çekme işlemleri de yapmazsınız. Bunların yanında Bitcoin ve diğer altcoinlerin anlık olarak fiyatlarını gösteren bir tabloya da ulaşabilir ve kripto para fiyatlarını takip edebilirsiniz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. 

Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı? 
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler