Akbank Kur Korumalı TL Mevduat hesabı Nedir?

Akbank döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ile ilgili tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.


Kur korumalı TL mevduat ürünü, ülkedeki döviz mevduatlarının fazlalaşmasının ardından devreye alındı. Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı da açıklama sonrasında bu mevduat ürününü yatırımcılarına sundu. Akbank, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları vadelendirebilir.
Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Akbank döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde bu mevduat hesabı açılamayacaktır. Bu hesaplarda parası olan yatırımcılar hesaplarını kur korumalı TL mevduat hesabına dönüştürecek.

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Ürününe Kimler Katılabilir?

Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı ürününe yalnızca gerçek kişiler dahil olabiliyordu ve tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler bu mevduat ürününden faydalanamayacaklardı. Ancak Ocak 2022 ortalarında getirilen bir düzenleme ile artık kurumsal firmalar da sistem içine dahil olabilmektedir. Gerçek kişiler için herhangi bir tarih kısıtı bulunmazken firmalar için 31 Aralık 2021 tarihinden itibaren döviz tevdiat hesaplarında bulunan dövizlerinin kur korumalı mevduat hesaplarına taşınması söz konusu olacak.

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı 3, 6, 9, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün cinsinden bakıldığında ise 92, 181, 272 ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Akbank Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek.

Mobilden Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Akbank kur korumalu TL mevduat hesabı 3 ay ve 6 ay vadeli olarak yani 92 gün ve 181 gün vadeli olarak açılabilmektedir.

Akbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Akbank dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı için banka kendi faizini belirleyebilir. Ancak en düşük ölçekte kullanması gereken faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faiz oranıdır. Bankalar, özelde de Akbank, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. Ancak bu nemalandırma için en yüksek oran, Merkez Bankası’nın politika faiz oranın 300 baz puan üstü olabilir. Bu da yüzde 3 demektir. Akbank da en yüksek faiz üzerinden hesaplamasını yaparak ürün için yüzde 17 faiz oranı vermektedir.

Akbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Akbank kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı kere saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Bu saatler 10, 11, 12, 13, 14 ve 15’tir. Açıklamamız gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız gün Merkez Bankası’nın açıkladığı kur alışı ile vade sonundaki saat 11 baz alınarak gerçekleşen kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.

Bir kişi, yüzde 17 faiz ile 10.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başlangıcında 10 TL olan döviz, vade sonunda 15 TL olmuşsa, bu durumda kişi döviz almış olsaydı parasını 15.000 TL olarak bozdurabilecekti. Ancak mevduat hesabındaki tutar vade sonunda sadece 11.700 TL’de kaldı. İşte bu aradaki 3.300 TL fark Hazine tarafından kişinin hesabına ödenecektir. Bu durumda da kişi hem yüzde 17’lik faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Akbank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Akbank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Akbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 10.000 TL olan yatırımınız 10.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Akbank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 10.000 Türk lirasıdır. Bunun üzerinde de yatırım yapılabilmektedir.

Akbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.

Diğer Makaleler