Akbank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

"Akbank kimin, sahibi kim ve hisseleri kime ait?" gibi sorular müşteriler tarafından sıkça soruluyor. Bu sorularının yanıtlarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz.
“Akbank kimin? Akbank’ın sahibi kim? Hisseleri kime ait?” gibi sorularla birlikte “Akbank’ın kurumsal tarihçesi, Akbank isminin anlamı, ortaklık durumları” gibi merak edilen diğer konuları da bilgi içeriğimizde bulabilirsiniz.
Şimdi gelin, "Akbank ne zaman kuruldu?" sorusuyla konumuza başlayalım.

Akbank ne zaman kuruldu?

Akbank’ın kimin bankası olduğu ülkemizde pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Akbank, ülkemizde 1948 yılından bu yana hizmet veren çok önemli bir bankadır. Kurulduğu günden bu yana verdiği hizmet sayesinde Türkiye’nin en köklü özel bankaları arasında yer alır. Kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı, bireysel bankacılık, hazine işlemleri, özel ve uluslararası bankacılık, ödeme sistemleri gibi faaliyetleri bulunur.

Akbank kurucuları kimler?

Akbank, 1948’de Adana’da Ahmet Sapmaz – Bekir Sapmaz kardeşler, Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür, Seyit Tekin ve Hacı Ömer Sabancı tarafından kuruldu. Bu iş insanları Adana’da yaşayan Kayserili iş insanlarıydı. Bankayı kurmalarındaki gaye ise bölgedeki pamuk üretimine finansman aktarmaktı. Bankanın adı da pamuğun beyazını temsil etsin diye ve Adana’daki Kayserililer cümlesinin baş harfleri olduğundan “AK” konuldu. Böylece ülkenin en önemli bankalarından biri kurulmuş oldu. Bankanın tüm faaliyetlerini İstanbul’a taşımasıyla birlikte banka faaliyetlerinde önemli bir ilerleme ve gelişme yaşanmıştır. Şu anda Akbank kimin, sahibi kim? Bu sorunun yanıtıyla devam edelim.

Akbank kimin? Akbank’ın sahibi kim?

Akbank kimin, Akbank’ın sahibi kim sorularının yanıtını da hemen verelim. 1962 yılına kadar şirket yönetimini elinde bulunduran aile ortaklarından Seyit Tekin’in oğlu İbrahim Tekin’di. 1962 yılından sonra ise Sabancı ailesi bankaya hâkim oldu ve halen şirketin sahibi konumunda olan aile Sabancı ailesidir. 1998 – 2008 yılları arasında Erol Sabancı, Akbank yönetim kurulu başkanlığı görevinde bulundu. Şu anda ise Suzan Sabancı Dinçer Akbank yönetim kurulu başkanı olarak görev yapmaktadır. Hakan Binbaşıgil ise Akbank Genel Müdürlüğü görevindedir.

Akbank hisseleri kime ait? Ortakları var mı?

Akbank hisselerinin yüzde 49’u Sabancı ailesinin mülkiyetinde bulunuyor. Kalan yüzde 51’lik bölümse halka arz yöntemiyle borsada işlem görüyor. 3 Mart 2021 itibariyle çıkarılmış sermayesi 5 milyar 200 milyon TL olan bankanın taban sermayesi 10 milyar TL’dir. Sabancı ailesinin yönetim kurulunda ve banka yönetiminde en büyük söz sahibi olduğunu belirtelim. Ortağı bulunmamaktadır. Fakat bir dönem Citibank ile bir ortaklık söz konusuydu. 2015 yılında Citibank elinde bulundurduğu Akbank hisselerini (yüzde 9,9) 1.2 milyar dolar karşılığında piyasaya sattı ve ortaklı bitmiş oldu. Ortaklık anlaşması bulunmayan Akbank’ın beş adet iştiraki bulunuyor. Bunlar, Akbank AG, Akbank Dubai Limited, Ak Portföy Yönetimi A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Finansman Kiralama A.Ş.

Akbank’ın banka statüsü nedir? Akbank devlet bankası mı?

Akbank, ülkemizdeki en önemli özel bankalar arasında yer alır. Sermayesi devlet tarafından oluşturulmadığından dolayı bir özel teşekküldür. Amacı krediler vermek, mevduatlar toplamak suretiyle ülkenin refah düzeyini arttırmaktır. Bankanın kredi kartlarını incelemek için Akbank Kredi Kartları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Akbank ile ilgili diğer bilgileri ve iletişim bilgilerini öğrenmek isterseniz Akbank İletişim sayfamıza bakabilirsiniz.

Akbank’ın kaç çalışanı var?

Akbank’ın çalışan sayısı 12 binin üzerindedir. 770’in üzerinde güçlü ve yaygın bir şube ağına sahip olan bankanın 21 bölge müdürlüğünün yanı sıra, İstanbul’da genel müdürlüğü yer alır. Bankanın İstanbul’daki ilk şubesi ise 1950 yılında Sirkeci’de açılmıştır.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler