Aktif Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Aktif Bank kimin, sahibi kim ve hisseleri kime ya da kimlere ait gibi soruların yanıtlarını bu makalemizde sizlere sunuyoruz.


“Aktif Bank kimin? Aktif Yatırım Bankası’nın sahibi kim ve ortakları var mı, hisseleri kime ait?” gibi sorular Aktif Yatırım Bankası’nın müşterileri tarafından çokça soruluyor.
Bu yazımızda Aktif Bank’ın tarihçesi, ortaklık durumu gibi bilgileri de sizlere sunacağız.

Aktif Bank ne zaman kuruldu?

Aktif Bank, 1999 yılında kuruldu ve 2007 yılında bankacılık alanında yeniden düzenlenerek 2008 yılında Aktif Bank adını aldı. Yatırım bankacılığı, kurumsal bankacılık ve bölgesel bankacılık alanında faaliyet gösteren banka, fiziki ve dijital kanallarda bankacılık faaliyeti gösteren önemli bir banka halini almıştır. Ülkemizde bulunan özel bankalar arasında son zamanların en bilinen bankalarından biridir. “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” da olmak üzere pek çok organizasyondan çok sayıda ödül almıştır. İştirakleri ve ortak çalıştığı firmalar ile ulaşım, sigorta, kart hizmetleri, ödeme sistemleri ve kredi gibi pek çok alanda çalışıyor.

Aktif Bank kurucuları kimlerdir?

Aktif Bank’ın kurucusu Çalık Holding’tir. Çalık Holding aynı zamanda tekstil, enerji, inşaat ve telekomünikasyon alanlarında da faaliyet gösteren önemli bir yapıdır. 1930’larda tekstil ile yatırım hayatına başlayan Çalık markası, zamanla diğer sektörlere de el atmış ve başarılı olmuştur. 1981 yılında Ortadoğu Tekstil Şirketi ile tekstil alanındaki yatırımları daha da büyütmüş olan Çalık, 1987’de GAP Güneydoğu Tekstil ve 1994’te GAP Pazarlamayı kurarak Holdingleşme sürecine de hız kazandırmıştır. En nihayetinde 1998 yılında Aktif Bank Çalık Holding bünyesinde ortaya çıkmıştır ve halen faaliyetlerini devam ettirmektedir.

Aktif Bank kimin? Aktif Bank’ın sahibi kim?

Aktif Yatırım Bankası’nın sahibi Çalık Holding’tir. Bir diğer ifadeyle Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık bankanın sahibidir, diyebiliriz. Dijital yöntemlerle yaptıkları yatırım sayesinde dijital piyasadaki müşterilerin yüzde 18’ini bünyesinde bulunduran bankanın genel müdürlüğünü ise Ocak 2021’den bu yana Ayşegül Adacı Oğan yürütmektedir.

Aktif Bank hisseleri kime ait? Ortakları kimler?

Aktif Bank hisselerini inceleyecek olursak, Aktif Bank’ın 5 gerçek ve tüzel kişi ortağı bulunur. Bunlar Çalık Holding A.Ş. %99,43, Çalık Denim Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. %0,30, Ahmet Çalık %0,13, Başak Yönetim Sistemleri A.Ş. %0,07 ve Irmak Yönetim Sistemleri A.Ş. %0,07 olarak dağıtılmış durumda. Bu arada belirtmekte fayda bulunuyor ki Aktif Yatırım Bankası’nın halka arzı bulunmaz. Bundan dolayı da Pay Sahipleri ile İlişkiler Birimi yoktur. Bundan dolayı internette Aktif Bank ortakları ile ilgili bilgileri bulamayabilirsiniz.

Aktif Bank’ın banka statüsü ne? Aktif Bank özel banka mı?

Aktif Bank, bir yatırım bankasıdır. Yatırım bankaları mevzuatı gereğince krediler vermekle yükümlüyken mevduatlar toplayamazlar. Bir diğer ifadeyle kalkınma hamlesi için gerekli olan kaynakları yatırımcılara, ihtiyacı olanlara sağlamak amacı güden ihtisas bankalarıdır. “Aktif Bank özel banka mı yoksa devlet bankası mı?” diye düşünüyorsanız, Aktif Bank özel sermayeli kalkınma bankaları arasında bulunuyor. Yani net ifadeyle Türkiye’de kurulmuş bir yerli özel bankadır. Şubeleri bulunuyor olsa da daha fazla şubeleşmek yerine alternatif dağıtım kanalıyla, mesela PTT kanalıyla, hizmetlerini yürütmeyi tercih eder.  Aktif Bank’tan kredi kullanmak istiyorsanız ve kredi oranlarını merak ediyorsanız Aktif Bank Detay sayfasının altında bulunan Aktif Yatırım Bankası Ürünler bölümünü incelemenizi öneriyoruz. Yine aynı sayfadan bankanın iletişim bilgilerine de erişebilirsiniz.

Aktif Bank çalışan sayısı kaç?

Aktif Bank’ın Türkiye genelinde toplam 12 şubesi var. Çalışan sayısı ise 1000 kişinin üzerinde olarak tahmin ediliyor. Zira bankanın sadece şubede çalışan birimleri bulunmuyor. Aynı zamanda dijital bankacılık alanında da faaliyet gösteren bankanın PASO kart gibi ulaşımda da kullanılan hizmetleri bulunuyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler