Albaraka Türk kimin? Hisseleri kime ait? 2022

"Albaraka Türk kimin? Kaç çalışanı var? Kurucusu ve şu anda sahibi kim?" Bu yazımızın konusunu bu sorular oluşturuyor. Detaylar için makalemizi inceleyebilirsiniz.


“Albaraka Türk kimin? Albaraka Türk sahibi kim? Ortaklık yapısı nasıl? Albaraka Türk’ün hisseleri kimin? Albaraka Türk yabancı mı, hangi ülkenin?” soruları gerek banka müşterilerinin gerekse bankanın müşterisi olmak isteyenlerin en sık sorduğu sorular arasında. Bu yazımızda Albaraka Türk’e ait merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarını vereceğiz.
 Ülkemizde pek çok banka, bankacılık hizmeti faaliyetinde bulunuyor. Bu bankalar, 5411 sayılı Bankacılık kanunu esasına göre çalışıyorlar. Aynı kanun yabancı bankaların da ülkemizde faaliyette bulunmasının önünü açan maddeler içeriyor. Yabancı sermayeli bankalar arasında bulunan Albaraka Türk de bankacılık kanunu çerçevesinde hizmet sunmaktadır.

Albaraka Türk ne zaman kuruldu?

Albaraka Türk, ülkemizde yapısı itibariyle pek çok kişinin merak ettiği bankalar arasında. Faizsiz bankacılık şiarıyla hareket eden banka İslami Bankacılık prensiplerine göre hizmet veriyor. Bu durumu da şöyle belirtelim: cari ve katılma esasına göre biriken fonu sanayi faaliyetlerinin finansmanında kullanan banka, elde edilen faizi (kâr payını) müşterileri ile paylaşır. Banka 1984 yılında kuruldu ve 1985 yılından bu yana Türkiye’de hizmet veren bir kurumdur. Bir katılım bankası olması nedeniyle, kar ve zarara katılım prensibiyle hareket eder. Mevduatlar toplar, finansal krediler verir ve ortaklıklar kurarak katılımlarını arttırır. Bununla birlikte kuruluşu itibariyle aynı zamanda bir yabancı sermeyeli bankalar arasında bulunur.

Albaraka Türk kurucuları kimler? Albaraka Türk hangi ülkenin bankası?

Albaraka Türk’ün ülkemizdeki kurucusu Al Baraka Bankacılık Grubudur. Al Baraka Bankacılık Grubu (ABG), Bahreyn Manama’da kurulmuş bir finans kurumudur. Başkanlığını Şeyh Saleh Abdullah Kamel yapmaktadır. Mazin Khairy Shaker Manna ise Ocak 2021’den bu yana grubun genel müdürü olarak görevini sürdürmektedir. Türkiye’de bulunan operasyonda ise yönetim kurulu başkanı olarak Mazin Khairy Shaker Manna görev yapmaktadır. Melikşah Utku ise bankanın yönetim kurulu üyesi ve Ekim 2016’dan bu yana Albaraka Türk genel müdürü olarak faaliyet yürütmektedir.

Albaraka kimin? Albaraka Türk’ün sahibi kim?

Albaraka Türk’ün sahibi Albaraka Bankacılık Grubudur. Fakat AGB’nin başkanlığını yapan Şeyh Saleh Abdullah Kamel de bu organizasyonun en tepesindeki isim olarak bankanın sahibidir, diyebiliriz. Bir yabancı girişim olması, sadece yabancılardan oluşan bir yapıyı işaret etmez elbette. Yerli bir sanayicinin de bankanın kuruluşuna katkı sağladığı bilinmektedir.

Albaraka Türk hisseleri kime ait? Ortakları var mı?

Albaraka Türk hisseleri bir ortaklık yapısı içinde bölünmüş durumdadır. Banka, halka arzla halka açık olduğu için sermaye artırımı gibi faaliyetler olabilmektedir. Ama son verilere göre, yabancı ortaklık oranı yüzde 62,12 olarak karşımıza çıkıyor. Buradaki dağılımı da aktaralım: Al Baraka Bankacılık Grubu bankanın yüzde 36,29’una sahip. Dallah Al Baraka Holding bankanın yüzde 15,38’ine sahip. İKB yani İslam Kalkınma Bankası, Albaraka Türk’ün yüzde 7,84’ünün sahibi konumunda. Diğer yabancı ortakların oranı ise yüzde 2,61’dir. Bankanın halka açık hisse oranı ise yüzde 36,85’tir. Ancak yüzde 1,72’lik bir oranın halka arz sonrası Al Baraka Bankacılık Grubunca alındığını ve böylece paylarının yüzde 38,02 olduğunu belirtelim. Son olarak yerli ortakların payı ise yüzde 1,03 olarak belirtilmiştir.

Albaraka Türk’ün banka statüsü ne? Albaraka devlet bankası mı?

Albaraka Türk Katılım Bankası, adından da anlaşılacağı üzere bir katılım bankası olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Yabancı bir şirketin bankası olması nedeniyle yabancı sermayeli bankalar arasındadır ve devletin herhangi bir payının olmaması nedeniyle de özel bankalar arasında gösterilmektedir. Bu üç kategori içinde de değerlendirebiliriz Albaraka Türk’ü. Albaraka Türk, ülkemizde krediler verebilir, mevduatlar toplayabilir. Eğer bankadan kredi kartı almak isterseniz, Albaraka Türk Kredi Kartları, kredi almak isterseniz de Albaraka Türk Kredileri sayfalarımızı inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte bankayla ilgili iletişim bilgilerine erişmek isterseniz de Albaraka Türk İletişim Bilgileri sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Albaraka Türk’ün çalışan sayısı kaç?

Albaraka Türk’ün 230’un üzerinde şubesi ve 4 bin civarındadır. 1992 yılında toplam 10 şubesi bulunan banka, her yıl daha fazla şube açarak bugünkü şube sayısına erişmiştir. Banka aynı zamanda 2018 yılında düzenlenen Türkiye’ye Değer Katanlar Ödüllerinde “Yılın En İyi Katılım Bankası” ödülüne de layık görüldü. Bununla beraber bankanın internet sitesinde bulunan Vizyon ve Misyon bölümündeki vizyon için işledikleri ideal her şeyi anlatıyor: Dünyanın en iyi katılım bankası olmak. Tek cümle.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler