Albaraka Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Albaraka Kolay Adres, tanımlanacak kişisel bilgiler ile IBAN adresine gerek kalmadan para transferi yapılabilecek ortak bir bankalar arası protokoldür.


Albaraka Kolay Adres tanımlama ve IBANSIZ para göndermek için FAST sistemi sayesinde daha hızlı ve kolay bir bankacılık deneyimi Albaraka Türk müşterilerini bekliyor. Albaraka da 12 Kasım 2020’de duyurulan ve 8 Ocak 2021’de kullanılmaya başlanan Kolay Adres ve FAST sistemlerine kısa sürede entegre olan bankalar arasında yerini aldı. Bu yazımızda “Albaraka Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Kolay Adres ücretli midir?”, “IBANSIZ nasıl para gönderilir?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizlere vereceğiz. Fakat öncesinde Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konumuzu inceleyerek konu hakkında bilgi sahibi olmanızı öneriyoruz.

FAST Sistemi Nedir?

Albaraka Kolay Adres konusunu incelemeye başlamadan önce isterseniz Merkez Bankası’nca 8 Ocak 2021 tarihinde uygulamaya konan diğer bir sistem olan FAST’ı inceleyelim. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamını taşıyan bu sistem sayesinde haftanın 7 günü ve günün 24 saati EFT yapabilirsiniz. Hafta sonları, tatil günleri, saat 17:00 sonrası gibi sizi para transferinde kısıtlayacak ayrımların ortadan kalktığını söyleyebiliriz. Birkaç saniye içinde yapmış olduğunuz para transferi gönderdiğiniz kişinin banka hesabına geçmiş olacaktır. Eğer beş saniye içinde EFT tamamlanmazsa FAST EFT gönderimi anında iptal ediliyor. Konuyu derinlemesine incelemek için lütfen FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Albaraka Kolay Adres Nedir?

Albaraka Kolay Adres, tanımlanacak kişisel bilgiler ile IBAN adresine gerek kalmadan para transferi yapılabilecek ortak bir bankalar arası protokoldür. 26 haneli, uzun IBAN adresleri kullanarak para göndermek yerine para transfer edeceğiniz kişinin Kolay Adres’ine para göndermek daha zahmetsiz bir işlem olacaktır. Kolay Adres olarak kullanılabilecek olan kişisel bilgiler ise T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası, e-posta adresi, vergi kimlik numarası, yabancı kimlik numarası ve pasaport numarası. Sürekli kullandığınız bu bilgileri unutmanız zor olduğundan tanımladığınızda kolayca IBAN adresi ya da hesap numarası yerine kullanabilirsiniz. Böylece Albaraka Kolay Adres bilgileriyle para gönderebileceğiniz gibi para da alabilirsiniz.

Albaraka Kolay Adres Nasıl Tanımlanır?

Akılda tutmanın imkânsız olduğu 26 haneli uzun IBAN adresleri ya da hesap numaraları yerine Albaraka Kolay Adres kullanarak para gönderebilir ve alabilirsiniz, demiştik. Bunun için yapılması gerekense oldukça basit; sadece yukarıda saydığımız kişisel bilgilerinizi bankanızda Kolay Adres olarak tanımlamak! Daha önceleri IBAN adreslerinin ya da hesap numaralarının yanlış yazılması sebebiyle uzayan, geciken ödemeler, bu sayede artık saniyeler içinde hesabınızda. Albaraka Kolay Adres tanımlamak için Albaraka İnternet Şube’ye giriş yapmanız ve ardından da Hesap bölümünde bulunan Kolay Adres kısmına girmeniz gerekiyor. Bu bölümde istediğiniz hesap için kişisel bilginizi / bilgilerinizi eşleştirebilirsiniz. Aynı adımları takip ederek Albaraka Kolay Adres güncelleme de yapabilirsiniz.
 Hesaplarını cihazlarından takip edemeyen, interneti kullanamayan Albaraka müşterileri elbette Kolay Adres tanımlama işlemlerini internet dışındaki bankacılık kanallarından da gerçekleştirebilir. Albaraka şubelerine giderek ya da 444 5 666 numaralı müşteri destek hattını arayarak kolayca tanımlama işlemlerini gerçekleştirebilir. Siz de size en yakın Albaraka şubesinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız, Albaraka Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ya da farklı bankalar için şube arıyorsanız Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Albaraka Kolay Adres Kullanılmaya Ne Zaman Başlanacak?

Albaraka Kolay Adres tanımlama, tüm bankalar ile ortak olarak 8 Ocak 2021 tarihinde başladı. Albaraka müşterisiyseniz artık siz de Kolay Adres bilgilerinizi yukarıda anlattığımız gibi tanımlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. 12 Kasım 2020 tarihinde Merkez Bankası’nca bu sistem tanıtıldığında yalnızca 11 pilot banka ile bu çalışmanın başlatılacağı belirtilmişti. Ancak faal olarak kullanılmaya başlandığında, Albaraka gibi bankaların da erkenden sistemi kendi sistemlerine entegre etmeyi başardıklarını gördük. Kolay Adres ve FAST sistemini kullanan ya da ilerleyen zamanlarda kullanmaları beklenen bankalar aşağıdaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığı altında sizlere sunulmuştur.

Kolay Adres Ücretli Midir?

Albaraka Kolay Adres için Albaraka ya da diğer bankalar sizden herhangi bir ücret talep etmezler. BKM altyapısını kullanan bu sistem tamamen ücretsiz olarak kullanıcıya sağlanır.

Albaraka Kolay Adres Limiti Var Mı?

Albaraka Kolay Adres bilgilerinizle en fazla 1000 TL’ye kadar para transferini anında ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Elbette bu limit ilerleyen zamanlarda artacaktır. Ancak şimdilik bu limitin üzerinde bir limit sunan banka bulunmuyor. Bununla beraber FAST sisteminin de tıpkı EFT’de olduğu gibi transfer ücret tarifesine sahip olduğunu belirtelim. Fakat bu ücret tarifesi Albaraka tarafından değil T.C. Merkez Bankası’nca belirlenmektedir.

Albaraka Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanır?

Albaraka ve diğer bankalarda tanımladığınız Kolay Adres bilgileriniz BKM olarak bilinen Bankalararası Kart Merkezi serverlarında saklanır ve bu açıdan oldukça güvenlidir. Albaraka kişisel bilgilerinizi KVKK kapsamında üçüncü kişilerle asla paylaşmaz. Sadece fon çekme, fon aktarma işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; için 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişi / kurumlara verilebilir.

Kolay Adres Kaç Kere Tanımlanabilir?

Tüm bankalar için tanımlayabileceğiniz Kolay Adres sayısı 5’tir. Beşten fazla Kolay Adres tanımlaması şimdilik yapamazsınız. Dilerseniz Albaraka hesabınız / hesaplarınız için bu beş hakkınızı da kullanabilirsiniz ya da farklı bankalara da bu hakkınızı dağıtabilirsiniz. Bir örnekle konuyu açıklayalım. Albaraka’da bulunan bir vadesiz TL hesabınız için T.C. kimlik numaranızı Kolay Adres olarak tanımladığınızı düşünelim. Gerek Albaraka için gerekse tüm bankalar için kalan tanımlama hakkınız 4 olacaktır. Aynı hesap için kalan haklarınızı T.C. kimlik numarası dışındaki tüm kişisel bilgilerinizle doldurabilirsiniz. Bu durumda diğer bankalarda tanımlama yapmak istediğinizde, mesela T.C. kimlik numaranızı farklı bir bankada Kolay Adres olarak tanımlamak istediğinizde, Albaraka’da bulunan T.C. kimlik numarası ile oluşturduğunuz Kolay Adres iptal olacak ve yeni tanımınız geçerli olacaktır.

Albaraka Kolay Adres Hangi Hesaplara Tanımlanabilir?

Albaraka Kolay Adres kullanabilmek için vadesiz TL hesabınızın olması gerekir. Vadeli ve döviz hesapları için şimdilik Kolay Adres tanımlama yapamazsınız. Eğer ilerleyen dönemlerde bu konuyla ilgili bir değişiklik olursa bu başlık altında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalardan dilediğinizi seçerek Kolay Adres Tanımlama konusunda bankanın genel politikasını öğrenebilir ve kolayca bankada Kolay Adres Tanımlama yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankalarda herhangi bir hesabınız yoksa hemen Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler