Albaraka Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Nedir?

Albaraka Türk kur korumalı Türk lirası mevduat ürünü hakkında merak ettiğiniz noktaları sizler için araştırdık.
Ülkemizdeki döviz tevdiat hesabı sayısının artması ve yatırımcının yabancı paraya kayması üzerine döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat ürünü Yeni Türkiye Ekonomik Modeli kapsamında devreye alındı. Albaraka Türk kur korumalı TL katılma ürünü de katılım bankaları için bir model bulunarak kur korumalı TL katılma modeli olarak düzenlenmiştir.
 Albaraka Türk kur korumalı Türk lirası katılma hesabı ile ilgili bilgileri sizlere bu yazımızda sunalım.

Albaraka Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Kimler Açabilir?

Albaraka Türk döviz endeksli, enflasyon korumalı TL katılma (mevduat) hesabı sadece gerçek kişilerin katılımına açık bir ürün olarak bankanın enstrümanları arasında yer alacaktı. Ancak Ocak 2022 ortalarında alınan bir karar ile tüzel kişilik özellikleri bulunan şirketler de bu imkandan faydalanabilecekler. Merkez Bankasının getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.
 
Tüzel kişilik olan firma ve kurumlar da bu üründen yararlanabilecek. Zira bu mevduat ürünün ortaya çıkmasındaki amaç, döviz tevdiat hesabındaki döviz mevduatının kur korumalı TL mevduat hesabına kayması. Bu yolla da Türk lirası bazlı varlıkların değerlerinin belirlenmesinin kolaylaşması. Tüzel kişilik olarak muamele gören şirketler ise kar beklentili ticari faaliyetler yürüten kurumlardır. Ellerinde döviz bulundurmak, bunları ithalat ve ihracatta kullanmak isteyebilirler. Bu nedenle de döviz korumalı TL mevduat hesabına ellerinde kalan dövizleri yatırarak gelir sağlamak isteyebilirler.

Mart 2022'de getirilen bir düzenleme ile gerçek kişiler için süre kısıtı ortadan kaldırılırken, daha önce 21 Aralık 2021 olarak belirlenen tüzel kişiler için süre kısıtı 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Yani tüzel kişiler, 31 Aralık 2021 tarihine kadar döviz tevdiat hesaplarında bulunan dövizler için kur korumalı TL katılma hesabı açtırabilecekler.

Albaraka Türk Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Albaraka Türk döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabı, normal vadeli mevduat hesapları gibi bankanın kendi vadelerini belirleyebildiği bir mevduat ürünü değil. 3 aylık, 6 aylık ve12 aylık vadeler halinde seçenekler sunmaktadır. Bir başka deyişle, 92 günlük, 181 günlük ve 366 günlük vadeler kur korumalı TL katılma ürününde geçerli olabilmektedir. Normal durumlarda bankaya ait katılma hesaplarının vadelerini banka kendisi belirleyebilir. Ancak belirttiğimiz üzere, devletin şartlarına göre bu hesaplar vadelendirilir.

Albaraka Türk Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Katılma Kâr Payı En Düşük Kaç?

Albaraka Türk kura endeksli, enflasyon korumalı TL katılma hesabındaki kâr payı oranlarını banka kendisi de belirleyebilir. Açıklanan politika faizi üzerinde kâr payı sunarak yatırımcıdan daha fazla mevduat toplamak isteyebilir. Fakat en düşük kâr payı oranını Merkez Bankasının açıkladığı politika faizi olarak sunması da zorunlu bir durumdur. En yüksek sunabileceği kâr payı ise Merkez Bankasının belirlemiş olduğu politika faizinden 300 baz puan fazla olabilir. Bankalar, özelde de Albaraka Türk, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir.
 
Bankanın size sunacağı kâr payı oranını öğrenmek için hemen Albaraka Türk İletişim sayfamızdaki iletişim numaralarından bankaya ulaşabilirsiniz. Başvuru için ise banka şubesine gitmeniz gerekir. Size en yakın banka şubesinin nerede olduğunu öğrenmek için de Albaraka Türk Şubeleri sayfamızda il ilçe sorgusu yapabilirsiniz.

Albaraka Türk Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Albaraka Türk kur korumalı TL katılma hesabındaki gelirinizi vade sonunda kur oranındaki yaşanan hareketlilik de yakından ilgilendiriyor. Bunun için baz alınacak kur tutarı ise Merkez Bankasının her gün altı defa açıklayacağı kur tutarı olacak. Bu tutar için her gün 10 ile 15 arasında saat başı kur tutarı yayınlanır. Biraz detaya inmemiz gerekirse, kur korumalı TL katılma hesabını açtığınız günkü bu alış kuru, vade sonunda da vade sonuna denk gelen günün satış kuru kazanabileceğiniz ek geliri hesaplayacaktır. Şimdi dilerseniz aşağıda bir örnekle de durumu izah edelim.

Bir yatırımcının yüzde 14 faiz ile 25 bin TL tutarındaki parasını, 6 aylık vade ile kur korumalı TL katılma hesabına yatırmış olduğunu hayal edelim. Vade başlangıç tarihinde dolar kuru 8 TL olsun. 6 aylık vade tamamlandığında, dolar kurunun 11,40 TL olduğu gözlemlensin. Burada, yatırımcının kur korumalı TL katılma hesabında toplamda 28 bin 500 TL’si olduğunu hesaplarız. Fakat dolar kurundan da anlayacağımız gibi bir katılma hesabına yatırmak yerine yatırımcı 25 bin TL’si ile vade başlangıcındaki kurla 3.125 dolar alsaydı, 35 bin 625 TL’si olacaktı. Aradaki bu 10 bin 625 TL’yi döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabında Hazine üstleniyor.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Katılma Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası katılma hesabına entegre olabilecektir.

Albaraka Türk Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Albaraka Türk kur korumalı TL katılma ürünü için en düşük yatırım tutarı 250 TL olarak belirlenmiştir.

Albaraka Türk Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Albaraka Türk kur korumalı TL katılma hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Albaraka Türk’te bulunan döviz endeksli TL katılma hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Albaraka Türk Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılmadan Vade Dışında Para Çekmek

Albaraka Türk kur korumalı TL katılma hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 25.000 TL olan yatırımınız 25.000 TL olarak kalacaktır.

Albaraka Türk Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Albaraka Türk kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.

Diğer Makaleler