Albaraka Türk Altın Endeksli TL Katılma Hesabı Nedir?

Türkiye Ekonomi Modeli sonrasında ortaya çıkan ürünlerden biri de Albaraka Türk altın endeksli TL katılma ürünü. Bankanın bu ürünü ile ilgili detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.


Albaraka Türk altın endeksli TL katılma ürünü, banka tarafından Merkez Bankası’nın tebliğinin ardından hemen yayınlandı. Albaraka Türk tarafından yayınlanan bu ürünün özelliklerini yazımızda açıklayacağız. Albaraka Türk kur korumalı TL katılma hesabında olduğu gibi özelliklerin aynı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Temel olarak vade süreleri dışında pek ayrışan bir noktası bulunmuyor. Türkiye Ekonomi Modeliyle birlikte ortaya çıkan bu ürünle artık TL’lerinizi altın hesabınızda tutmanıza gerek yok. Zira altının yükselişine göre, faiz ve altın gram artış tutarını da alabileceksiniz.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın dönüşüm fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

Albaraka Türk Altın Endeksli TL Katılma Hesabı Kimler Açtırabilir?

Albaraka Türk altın endeksli TL katılma hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek.
 
Albaraka Türk altın endeksli TL katılma hesabı için yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamazlar.

Albaraka Türk Altına Dayalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Albaraka Türk altın endeksli TL katılma için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Banka bu kuralın dışında, kendisi bir zaman dilimi bildiremeyecek. Orta ve ara vadeler de bu ürün için bankalar tarafından açılamayacak.

Albaraka Türk Altın Endeksli TL Katılma Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak Albaraka Türk altın endeksli TL katılma hesabında kullanılabilecek. (Şu anda bu oran yüzde 14 politika faizidir) Bankanın kur korumalı TL katılma ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de uygulamanın geçerli olduğunu belirtelim.

Albaraka Türk Altın Endeksli TL Katılma Gram Farkı Ödemesi

Albaraka Türk altın endeksli TL katılma hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği günkü Merkez Bankası’nın ilan ettiği saat 10, saat 11, saat 12, saat 13, saat 14 ve saat 15’teki (hesap açtıracağınız saatin öncesinde açıklanan kur hangisiyse) 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 150.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 3 ay vade sonunda, vade bitimindeki ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek.

Albaraka Türk Altın Endeksli TL Katılma Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

Albaraka Türk altın endeksli TL katılma hesabından stopaj alınmayacaktır. 

Albaraka Türk Altına Dayalı TL Katılmada Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

Albaraka Türk altın endeksli TL katılma ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 150 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

Albaraka Türk Altın Endeksli TL Katılma En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

Albaraka Türk altın endeksli TL katılma ürünü için en düşük yatırım limiti banka şubelerinden öğrenebilirsiniz.
 

Diğer Makaleler