Alım Opsiyonu Nedir?

Alım opsiyonunun tanımını ve risk içerip içermediğini kapsayan yazıdır.


Yatırımcının belirli bir varlığı ileri bir tarihte belirli bir fiyattan satın alma hakkı ekonomi dünyasında alım opsiyonu olarak adlandırılır. Yatırımcının söz konusu hakkı, imzalanan sözleşmede yazılı olan vade geldiğinde herhangi bir yaptırıma hiçbir şekilde gerek kalmadan satın alabiliyor olmasından kaynaklanmaktadır. Son dönemde yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği yöntemlerden biri haline geldiğini söyleyebiliriz.

Alım Opsiyonu Risk İçerir mi?

Alım opsiyonu yönteminde fiyatların artacağı beklentisi hakimdir. Tüm yatırımcılar bu beklenti doğrultusunda hareket ederler. Çünkü söz konusu beklenti fiyatların yükselmesini de beraberinde getirir ve sonuç olarak ciddi bir kazanç elde edilmesi de mümkün olur. Elbette her daim fiyatların yükseleceği beklentisi gerçekleşmez. Bazen rakamlar beklentilerin çok altında kalır. Bu durumda yatırımcılar zarar etmekten kurtulamazlar. Dolayısıyla alım opsiyonu bünyesinde risk barındıran bir kazanç elde etme yöntemidir.
  Bu yöntemin hayata geçirilmesi esnasında en dikkat edilmesi gereken husus parametrelerin belirlenmesidir. Hem kayıpların düşürülmesi hem de bazı dengelerin sağlanması için henüz pozisyon dahi açılmadan parametreler belirlenmelidir. Pozisyonun açılmasının ardından belirlenen bu parametreler üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Bu nedenle alım opsiyonuhazırlık aşamasında dikkatli davranmak ve riskleri çok iyi hesaplamak gerekir.
Önceden değişim yönü ve yatırılacak sermaye tutarı yatırımcı tarafından belirlenmelidir. Ardından ödeme oranı düzeyi de belirlenerek işlem gerçekleştirilir. Bu aşamada ne kadar iyi bir planlama ve hesaplama yapılırsa kar oranı da o oranda yüksek olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler