Almanya'da Asgari Ücret Ne Kadar? Ortalama Maaşlar Ne Düzeyde? 2022

Almanya'da asgari ücret ne kadar ve nasıl hesaplanıyor? Almanya'da ortalama ücretler nasıl? İçeriğimizde detayları sizlerle paylaştık.


Almanya’da asgari ücret 2022 yılı itibariyle iki defa artmış durumda. Ocak zammı ile saatlik brüt asgari ücret 9.82 avro, Temmuz zammı ile saatlik brüt 10.45 avro oldu. Fakat 1 Ekim 2022 itibariyle Almanya Çalışma Bakanı’nın onayı ile Almanya saatlik brüt asgari ücrete yine zam gelmiş ve 12 avroya yükseltilmiştir. Avrupa’nın pek çok ülkesinde de Türkiye’de olduğu gibi uzun yıllardır asgari ücret uygulaması var. Almanya 2014 yılına kadar işçi ücretlerini belirlemek için sendikalara ve işçi örgütlerine güveniyordu. Ancak Almanya iş örgütlerinden ve sendikalardan 2015 yılı itibariyle serbest ücret belirleme haklarını alarak hükümet eliyle asgari ücret belirleme politikasına geçti.
 Almanya’da emekli maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek için “Almanya’da Emekli Maaşları Ne Kadar?” isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Almanya’da Asgari Ücret Zammından Herkes Faydalanabilir Mi?

Almanya’da bazı kesimler haricinde 18 yaşından büyük herkes asgari ücret zammından yararlanır ve maaşını saatlik bazda asgari ücret üzerinden fiyatlandırır. Ülkeye yeni gelmiş yabancılar, part time çalışanlar, stajyerler ve kısa deneme süresinde çalışanlar asgari ücret altında maaşlar alabilirler. Bu grupların yanında sözleşmeli çalışanlar ile geçici çalışanlar asgari ücretin altında maaşlar alabiliyor. Bunlar dışındaki neredeyse herkes için asgari ücret politikası uygulanmaktadır.

Almanya Asgari Ücret Koşullarında Çalışmak

Almanya’da asgari ücretli çalışanların sayısı yalnızca 1.5 milyon kişi. 90 milyonluk bir ülke olan Almanya’da asgari ücretlinin kalan ücretlilere oranı sadece yüzde 1,6 dolaylarında. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Almanya’da bu duruma kimse şaşırmayacaktır. Ancak asgari ücretteki artışlarda 6 milyona yakın çalışanın maaşı güncelleniyor ve maaşları doğrudan etkileniyor. Asgari ücret artışları özellikle ülkenin doğusunda çalışan insanların gelirlerini belirli seviyelere taşıyor. Ülkedeki iş verenlerin Ekim 2022 maaş zammından sonra hükümeti eleştirdiğini okuyoruz. Yalnızca Ekim – Aralık arasındaki işçi maliyeti 2 milyar avroya yakın artmış oluyor. Böylece Almanya, Avrupa Birliği ülkelerine göre ortalama üstü asgari ücretle ilk sırada kalmaya devam ediyor.

Almanya’da Asgari Ücret Nasıl Hesaplanır?

Almanya’da asgari ücret olarak sunulan ücret, saatlik olarak hesaplanan ve nüfusa oranlandığında çok az kişinin çalışmak zorunda olduğu bir ücrettir. Konusunda uzman olan hiç kimse Almanya’da asgari ücret dolaylarında çalışmaz, hep daha fazla ücretler kazanır. Ekim 2022’den sonra kaba bir hesapla saatlik brüt ücret x aylık çalışma saati bize aylık brüt asgari ücreti verecektir.
 
Bu noktada Almanya’da genel çalışma prensibinin 5 gün çalışma üzerinden olduğunu belirterek çalışma saatinin de aylık 154 saat olduğunu düşünürsek günlük brüt ücret 12 avro, tam zamanlı çalışan bir işçinin de çalışma saati 154 olarak alınabilir. Bu durumda 12 * 154 = 1.848 avroluk bir brüt asgari tutar karşımıza çıkacaktır. Asgari ücret üzerinde maaş alan kişiler için Almanya’da kesintiler için yüzde 35’lik bir tutar söz konusu olurken, asgari ücretlilerden kesilen vergi ve kesintiler daha az olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında yüzde 25’lik bir kesinti bütünü olduğunda bir asgari ücretlinin eline 1400 avroya yakın bir tutar geçecektir.

Almanya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

Daha önce belirttiğimiz üzere Almanya’da en fazla yüzde 2’lik bir kesim asgari ücretli işlerde çalışıyor. Kalan kısım için daha fazla maaşlar söz konusu olabilmektedir. Bankacılık ve Finans sektörü Almanya’da en fazla maaş alanların çalıştığı sektör olarak karşımıza çıkar. Yıllık gelirleri ortalama 90 bin avrolarda. Sigortacılık, danışma şirketlerinde çalışanlar ve bilgi işlem gibi hizmet sektörlerinde çalışanların ortalama maaşları da 80 bin avro ile 90 bin avro dolaylarında. Hukuk alanında çalışan bir kişinin aylık ortalama ücreti 6 bin avro dolaylarında.

Diğer Makaleler