Almanya'da Emekli Olan Türkler Ne Kadar Süreyle Türkiye'de Kalabilir?

Almanya'dan emekli olan Türklerin sigortalarından faydalanarak Türkiye'de ne kadar kalabileceklerini sizler için inceledik.


Almanya’da emekli olmuş Türkler, artık ülkelerine dönerek uzun süre vatanlarında kalabilirler mi? Bu sorunun asıl sorulma nedeni ise şüphesiz emeklilik elde ettikleri ülkenin yani Almanya’nın sigortasından yararlanmak istemeleri. 183 günlük bir süre, bu konumdaki sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Tüm detaylarıyla konuyu incelemeye başlayalım. Fakat öncesinde “Almanya'da Sağlık Sistemi Nasıl? Türkler Sağlık Hizmetlerine Erişebiliyor Mu?” konumuzu, “Almanya'da Kaç Saat Çalışılır? Yıllık İzin Süresi Ne Kadar?” konumuzu ve “Almanya’dan Emekli Olmak İçin Kaç Yıl Çalışmak Gerekir? Kaç Yaşında Emekli Olunabilir?” konumuzu ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Almanya’da Emekli Olan Türkler, Türkiye’de Ne Kadar Süre Sigortadan Yararlanabilir?

Almanya’da yaşıyorken çeşitli nedenlerle Türkiye’de gelen emekliler iki ülke arasındaki anlaşmanın 14’ünccü maddesinde belirtildiği üzere, hangi ülkede daha fazla kalırlarsa, o ülkenin sigorta imkanını kullanmak zorundadır. Fakat emeklinin dikkat etmesi gereken bir nokta bulunuyor. O da bakım sigortası konusunda iki ülke arasında herhangi bir anlaşma bulunmuyor. O yüzden de Almanya’da kazanılmış bir hak olan bakım imkânı, Türkiye’de emekliye sunulmayacaktır. Eğer bakım sigortasından faydalanılmak isteniyorsa, 183 gün sınırının göz önüne alınması ve emekli Almanya’ya dönerek bakım hakkını yakmamalıdır. (Bazı istisnai durumlarda 183 günlük sürenin 200 güne uzadığı da görülmektedir.)

Almanya’dan Türkiye’ye Sigorta Nakli

Almanya’da emekli olarak Türkiye’ye dönüş yapılacağı, kesin yerleşileceği durumlarda pasif nakil denen bir sistem bulunuyor. İlgili emeklinin 183 gün Türkiye’de kaldığı düşünülürse, o zaman SGK ilgili şahsın Almanya’daki T/A 20 ve aile fertleri için de T/A 9 belgelerini isteyecektir. 184’üncü gün bu pasif nakil durumu gerçekleşecektir.

Diğer Makaleler