Almanya'da Oturum İzni (Aufenthaltserlaubnis) Almak İçin Neler Yapılmalı?

Almanya'da oturum izni almak ve uzatmak için neler yapılmalı? Eğitim ve evlilik durumunda oturum izni nasıl alınır? İçeriğimizde soruların yanıtlarını sizler için araştırdık.


Almanya’da oturum izni sahibi olmadan önce çalışma iznine sahip olmanız iyi olacaktır.Almanya'da Çalışma İzni Almak İçin Ne Yapılmalı?” isimli makalemizi inceleyerek Almanya’da nasıl çalışma izni alacağınızla ilgili bilgileri edinebilirsiniz. Aynı zamanda Almanya’da kaç saat çalışıldığını merak ediyorsanız “Almanya’da Kaç Saat Çalışılır? Yıllık İzin Süresi Ne Kadar?” isimli makalemizi de okuyabilirsiniz.

Almanya’da Oturum İzni İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Almanya’da çalışma izni halledildikten sonra oturum izni başvurusu için Yabancılar Dairesine gitmeniz gerekir. Yaşadığınız şehirde ya da bölgede bulunan Yabancı Dairesine gereken belgeleri teslim ederek oturum izninizi çıkarabilirsiniz. Yabancı Dairesi, çalışma izinleri de dahil olmak üzere, oturum izni hakkıyla ilgili karar yetkisine sahiptir. Mavi Kart, Almanya’da oturum izni ve AB kalıcı oturum izni konularında nihai karar veren mercidir.

Almanya’da Oturum İzni Başvurusu İçin Nelere Dikkat Edilir?

Almanya’da oturum izni için talebi değerlendirilirken, Federal Almanya’ya olan bağlılık, Almanya’daki ikamet süresi, kamu düzenine ve güvenliğine olan hassasiyet, Almanca bilgisi ve seviyesi ve Alman hukukuna – toplum yapısına uyuma dikkat edilir. Biraz daha detaya inelim ve başvuru değerlendirilirken hangi noktalara bakılır, görelim.
 • Okul ve mesleki diplomalara
 • Kişinin basitçe kendisini ifade edebilecek kadar Almancasının olmasına
 • Kişinin kendisi ve aile bireyleri için yeterince büyük bir eve sahip olmasına
 • Eğer Almanca uyum kursuna katılması istenmişse, kişinin Almanca uyum kursunu başarıyla bitirmiş olmasına
 • Kişinin kendisi ve ailesi içinde yaşayanların aile sağlık sigortalarının bulunmasına
 • Çalışma iznine sahip olmasına ve düzenli bir meslekten gelir elde etmesine
 • Federal Almanya hukuk ve toplum düzeniyle hayat şartları hakkında temel şartları öğrenmiş olması
 • Evlenerek oturum sahibi olacak eşlerden birinin bu şartları yerine getirmesi beklenir.

Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da oturum izni alabilmeniz için 4 seçeneğiniz var. Uzun süre Almanya’da yaşamak istiyorsanız bu 4 oturum türünden biri için izin almanız gerekir. Şimdi bunları inceleyelim.

1-) Aufenthaltserlaubnis (Oturum İzni)

Standart oturum iznidir. Almanya’da hangi nedenle bulunduğunuza ve oturum izni amacına bağlı olarak verilir. Listedeki nedenlerle Almanya’da bulunanlara verilir.
 • Mesleki eğitim alanlar
 • Ailevi nedenlerle göç edenler
 • Uluslararası hukuk veya insani nedenlerle sığınma talep edenler
 • Almanya’da çalışma amacı güdenler
 • Zamanında Almanya’da bulunmuş, Alman uyruğundan çıkmış ama sonradan geri dönmüş olan yabancılar
 • Avrupa Birliği ülkelerinden birinde kalıcı olarak oturum iznine sahip olanlar
 • Üçüncü ülke vatandaşlar (Türkiye’den ilk kez gidenler de dahil) sadece standart oturum izninin kapsamında belirtildiği üzere Almanya’da çalışabilirler.

2-) Niederlassungserlaubnis (Yerleşim izni)

Yerleşim izni süresiz olarak verilir ve içinde çalışma iznini de ihtiva eder. Bu izin için belirli kriterlerin oluşmuş olması gerekir.
 • En az 5 yıllık Alman oturum izninin olması
 • Maddi geçimin sağlanabilecek düzeyde olması
 • Yeterli seviye Almanca
 • Sabıka kaydının bulunmaması
 • Eğer yüksek vasıflı bir mesleğiniz varsa, mesela doktorsanız, ikamet süresi şartı daha az dikkate alınabilir veya hiç dikkate alınmayabilir.
 • AB Mavi Kart sahipleri yaklaşık iki yıl sonra yerleşim izni başvurusunda bulunabilir.

3-) Avrupa Birliği Kalıcı Oturum İzni

AB Kalıcı oturum izni süresiz olarak verilir ve içinde Almanya’da oturum izni de bulunur. Almanya’da yerleşim izni koşullarının aynısı AB Kalıcı Oturum İzni için de geçerlidir. Bu izniniz varsa, Avrupa Birliği üye ülkelerinde serbest dolaşım hakkınız da vardır. Bu izin sayesinde farklı AB ülkelerinden de oturum izni alınabilir. Ancak bu oturum izninin süresi sınırsız değildir, bir tarihte sona erecektir. Mavi Kart varsa, yabancının Avrupa Birliği üye ülkesinde Mavi Kart ile asgari 18 ay ikameti ve 2 yıldan bu yana Mavi Kart sahibi olması gerekir.

4-) Avrupa Birliği Mavi Kart

Mavi Kart, AB vatandaşı olmayan üçüncü ülke vatandaşlarına verilir. Eğer yüksek nitelikli bir meslek ihtiva ediyorsa, yüksek öğrenim gerçekleştirmek için Almanya’ya geliyorsa AB Mavi Kart başvurusu yapılabilir.

Almanya Oturum İzninin Değerlendirilmesi ve Kriterler

Almanya’da oturum izni için başvuru yapıldıktan sonra, başvuru sahibi hakkında da bazı kriterlere bakılacak ve ona göre karar verilecektir. Oturum izni talebinde bulunan kişi, ekonomik olarak yarar sağlayacaksa ya da bölgesel olarak bir iş istihdamı sağlayacaksa bağımsız çalışma amaçlı oturum iznine sahip olabilir. Girişimci olarak değerlendirilecek yabancı kişinin tecrübesi, yatırılacak sermaye miktarı, uygulamaya konacak işin meslek eğitimine etkileri, istihdama sunacağı katkı, teknolojik yenilikler açısından değerlendirilir.
 Oturum talebinde bulunan yabancı 45 yaşından büyükse, bir yaşlılık güvencesine sahipse oturum izni alabilir. Oturum izni en çok 3 yıl süreyle verilir. Bu süre sonunda oturum yeniden değerlendirilecek ve yabancıyla ailesi için yeniden karar verilecektir. Düşünülen iş gerçekleştirilebildi mi? Geçim sağlanabiliyor mu? Bu iki sorunun yanıtı pozitif olduğunda oturum uzatılır.

Almanya’da Öğrenciler İçin Oturum İzni Nasıl Alınır?

Almanya’da yabancı uyruklu kişiye, Almanya’da ikamet ediyorsa oturum izni verilmektedir. Bu oturum izni dil kursları ve yüksek öğrenime hazırlık kursları için de geçerlidir. Oturum izni kursa ya da üniversiteye kayıt yaptırıldığı durumlarda geçerli olacaktır. Yabancı öğrencilerin Almancaları da oturum izni alırken değerlendirilir. Fakat dil kursu için ülkeye gelmiş yabancıların Almancaları koşullar arasında değildir. Süresi en fazla iki yıl olacak şekilde başvuru yapılmalıdır. Öğrenim başvurusu amaçlı ikamet izni 9 ayı geçemez. Öğrenciyken çalışabilirsiniz. Ancak bunun yasal sınırı 120 ve 240 iş günü çalışma hakkı verilmektedir.

Almanya’da Evlilik Nedeniyle Oturum İzni Nasıl Alınır?

Evlilik nedeniyle Almanya’ya gelen kişiler, zaman geçirmeden Yabancılar Dairesine giderek başvuruda bulunmalıdır. Eş durumundan dolayı elde edilecek olan oturum izin süresi azami 3 yıl olmaktadır. Üç yıllık süre sona erdiğinde yeniden uzatılmalıdır. Süre evlilikten itibaren değil, oturum izni alındıktan itibaren başlar. Eşten bağımsız oturma izni için üç yıllık sürenin geçmesini beklemek gerekir.  Aynı zamanda eşten bağımsız oturma izni için bir işveren yanında 1 yıl boyunca çalışmak ve Alman vatandaşı bir çocuğa sahip olmak koşuluyla da verilebilir.
 
Yabancı eş uyum kurslarına katılarak Almanca öğrenmeye devam ederse bir yıllık oturum izni (Aufenthaltserlaubnis) alabilir. Evlilik nedeniyle oturum talebinde bulunan her iki eşin de 18 yaşını doldurmuş olması ana şarttır. A1 seviye Almancalarının bulunması, Almanya’daki eşin en az 1 yıllık oturumunun bulunması, başvuru tarihinde kişilerin evli olmaları, barınma ve geçim durumlarının yerinde olması ve belgelenmesi elzemdir.

Evlilik Nedeniyle Süresiz Oturum (Niederlassungserlaubnis) İzni Şartları

Almanya’da evlilik nedeniyle süresiz oturum izni almanın şartlarını aşağıda derledik.
 • Başvuru sahibi, Almanya’da 5 yıldır oturuyorsa (Eş Alman ise, serbest çalışıyor ya da Mavi Kart ile Almanya’da çalışıyorsa bu süre 3 yıldır)
 • Eşlerden en az birinin 60 aylık sigortalı çalışma geçmişinin bulunması
 • Sicillerin temiz olması
 • Başvuru sahibinin süresiz çalışma iznine sahip olması
 • B1 seviye Almanca bilgisi
 • Mesleki bilgiye sahip olması
 • Alman hukuku, toplum düzeni ve yaşam koşulları hakkında yeterli bilgiye sahip olması
 • 60 saatlik Orientierungskurs adı verilen kursu başarıyla geçmesi
 • Almanya’da 1 yıldır yaşamış olması

Evlilik Nedeniyle Çocukların Almanya’ya Gelmeleri

Yasal açıdan 16 yaşından küçük çocuklar ebeveynleri ile yaşamak için Almanya’ya gelebilirler. Aile ile ülkeye giriş yapan çocuklar, süreli oturma izni alabilirler.

Almanya Oturum İzni Süresi Nasıl Uzatılır?

Almanya’da oturum izni uzatılmadan önce kişinin bir uyum kursuna düzenli olarak katılma yükümlüğüne uyup uymadığı değerlendirilir. 44a’ya göre eğer kişi kursu bitirmemişse, bu durum kurumca dikkate alınacaktır. Başvuru sahibinin ve ailesindeki fertlerin Almanya’ya uyumu, maddi gereksinimlerin karşılanıp karşılanmadığı, dil yeterliliğinin gelişip gelişmediği gibi konular oturum süresinin durumunu belli edecektir.

Diğer Makaleler