Almanya'da Sağlık Sistemi Nasıl? Türkler Sağlık Hizmetlerine Erişebiliyor Mu?

Alman sağlık sistemi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını vermeye çalıştık.


Almanya sağlık sistemi, 1800’lü yılların sonlarına dayanan ve Avrupa’nın en eski ikili sağlık sistemi yapan bir sistemdir. Kamu ve özel sektör ilişkisiyle bu ikili sistem o tarihlerde kurulmuştur ve günümüze kadar devamı sağlanmıştır. Bu da Almanya’yı dünyanın en iyi sağlık sistemine sahip ülkelerinden biri haline getirmiştir.
 Bankalar.ORG olarak Almanya’da yaşayan, Almanya’da yaşamayı düşünen Türk vatandaşları için çeşitli araştırmalar yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaların tamamına Almanya Bankaları sayfamızdan erişebilirsiniz. Bunun yanında “Almanya’da Çalışma İzni Almak İçin Ne Yapılmalı?” ve “Almanya’da Dul ve Yetim Maaşı Ne Kadar?” gibi ilginizi çekebilecek içeriklerimizi incelemenizi öneriyoruz.

Almanya’da Yaşayan Türkler Sağlık Hizmetlerine Erişebiliyor Mu?

Almanya’da yaşayan ve çalışan Türkler de dahil tüm yabancılar, devlet sağlık hizmetlerine kolayca erişebilirler. Fakat burada bilinmesi gereken nokta şudur ki bir sağlık sigortası hizmeti alınmış olmalıdır. Eğer sosyal güvenlik sistemine dahilseniz, Almanya’da ücretsiz tıbbi halk sağlığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Hastanelerde, Alman vatandaşlarına ya da sigorta sahibi yabancı çalışanlara 20 – 30 avro arasında bir check up maliyeti bulunur.

Almanya’da Sağlık Politikası Nasıl İşler?

Almanya sağlık politikaları konusunda dünyanın en eski sistemlerinden birine sahip. Zorunlu sağlık sigortası ile başta düşük gelirli işçiler olmak üzere belli başlı devlet çalışanlarına ucuz sağlık hizmeti sunulmuştur. Ancak nüfus oranlarının artması ile bu sistem tüm Alman sosyal çevresini genişletecek şekilde revize edilmiştir. Almanya’da her yıl toplanan komisyon bulunuyor. Bu komisyonun içinde işçilerden, işverenlerden, hastane yetkililerinden, ilaç sektöründen ve sigortacılık sektöründen temsilciler bulunur. Komisyonunun en önemli görevi, yıllık olarak Almanya’daki sağlık sorunlarını görüşmek ve tavsiye kararları ile sağlık sorunlarına çözümler üretmektir.
 
Genel durumuna bakıldığında, Alman hastanelerinde yatış süresi 14 günlük sürelerden 9 günlere kadar düşmüştür. 2009 yılından bu yana ayakta ve kâr amacı gütmeyen özel muayenehane hekimleri bulunmaktadır. Özel sektör olmasına karşın bir kâr amacı gütmeyen hastaneler Almanya’da merkezileşmiş yapıdadır. Almanya’da her yüz kişiden 95’ine yakınının bir sağlık sigortası bulunur.

Almanya’da Acil Sağlık Numarası Kaç?

Almanya’da da acil sağlık hizmetleri numarası 112’dir.

Almanya – Türkiye Arasında Sağlık Sözleşmesi Var Mı?

Almanya ve Türkiye, 1965 yılından bu yana sağlık konusunda sosyal güvenlik sözleşmesi ile iş birliği yapmaktadır. Sağlık sözleşmesi sayesinde Almanya ve Türkiye sigortalıları geçici olarak gittikleri ülkede acil durumda ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilirler.

Almanya – Türkiye Sağlık Sistemi Karşılaştırması

Almanya ile Türk sağlık sistemleri arasında küçük bir kıyaslama yapalım.
 • Türkiye’de 100 bin hasta için 281 yatak bulunurken bu sayı Almanya’da 900’lere ulaşmıştır.
 • Türk sağlık sistemi kamu ve özel sektör ayrımına gitmişken Almanya’da kamu-özel ikili sistemi hakimdir.
 • Türkiye’de Almanya’ya nazaran daha fazla sağlık çalışanı bulunur. Bu sayı Almanya’da 1 milyon dolaylarında iken Türkiye’de 1 milyon 2 yüz binleri bulmaktadır.
 • Alman nüfusu ile Türkiye nüfusu arasında yaklaşık 10 milyonluk bir fark bulunmasına karşın eşit nüfus varsayımında, Türkiye’de 1600 civarı hastane bulunurken Almanya’da bu sayı 3100’lere ulaşmıştır.

Almanya’daki Sağlık Hizmeti Kurumları Hangileri?

Almanya’daki sağlık kurumlarını aşağıda sizin için listeledik.
 • Özel hastaneler
 • Devlet hastaneleri
 • Klinikler
 • Bakım evleri
 • Üniversite hastaneleri
 • Dişçi klinikleri
 • Laboratuvarlar
 • Fizyoterapi klinikleri
 • Ortodonti klinikleri
 
Kategori:

Diğer Makaleler