Almanya'da Şirket Açmak: Türkler Şirket Kurabilir Mi?

Almanya'da Türkler de dahil yabancılar şirket kurabilir mi? Hangi türde şirket kurmak daha kolay? Bu soruların yanıtları içeriğimizde.


​Almanya’da şirket kurmak isteyen girişimcilere Alman hükümeti kolaylık sağlamakta ve sıcak bakmaktadır. Avrupa’nın en güçlü ekonomisine sahip olmanın en temel şartlarından biri de şüphesiz serbest girişimi desteklemek. Ekonomi büyüdükçe ve geliştikçe, Almanya’da yabancı yatırımcı için oldukça cazip bir ülke konumundaki yerini koruyor. Özellikle Türk girişimci ve yatırımcılar için Almanya’da şirket kurmanın önemi daha fazla. Almanya’dan dünyaya ticari anlamda açılmak daha mümkün.

Türklerin Almanya’da Şirket Kurması İçin Oturum Alması Şart Mı?

Almanya’da şirket kurmak istiyorsanız, sermaye şirketi olarak kurulacak olan bir şirket için Almanya’da oturum iznine ihtiyacınız yok. Alman bir girişimci için aranan şartlar, yabancı girişimciler için de geçerlidir. Fakat kurulan şirkette AB üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olan yabancıların genel müdür, müdür gibi pozisyonlarda bulunmaları için oturum izni gereksinimi olabiliyor. Ancak Limited şirketlerde bu durum da çok önemli değil. Zira yabancılar da şirketin müdürü olabilir görüşü hâkim. Yine de şirket kurulumu esnasında konuyu daha net araştırmanızı öneriyoruz. Oturum izni olan bir yabancı bir müdür Almanya’da ikamet ederek, GmbH (Limited Şirket)i yönetebilir. AB Vatandaşları da aynı şekilde.

Almanya’da Şirket Kuran Biri Schengen Girişimci Vizesi (Businessvisum) Alabilir Mi?

Almanya’da şirket kuran biri ne yazık ki Schengen girişimci vizesi alamıyor. Avrupa Birliği, Türkiye’ye karşı oldukça katı bir vize uygulaması yapıyor ticari konularda. 2013 Ankara’daki mutabakat ilerleyen tarihlerde devam edebilseydi, bu sorunların ortadan kalkabileceği düşünülüyor.

Almanya’da Türkler Serbest Meslek Erbabı Olabilir Mi?

Almanya’da Türkler de dahil olmak üzere, oturum izni olmayan ve AB vatandaşı olmayan yabancıların serbest meslek sahibi olmaları için özel çalışma iznine ihtiyaçları yoktur. Sadece oturma izni alarak serbest meslek icra edilebilir.

Almanya’da Limited Şirket Kurmak

Almanya’da en fazla tercih edilen şirket türü Limited şirkettir. Gesellschaft mit beschränkter Haftung olan adını GmbH olarak kısaltırız. Sermayesi asgari 25 bin avro olmalıdır. Hissedar sayısı isteği, uyruk gibi kısıtlamalar bulunmaz. Şirketin ana sözleşmesinde bir denetleme kurulu tarafından yönetildiği yazılmaktadır. Bir kişiden ya da birden fazla kişiden teşekkül edebilir. Şirket kurma süreci ile ilgili profesyonellerden destek almanızı; bir muhasebeci ve bir avukatla çalışmanızı öneriyoruz.

Diğer Makaleler