Almanya’da Yaşayanlar İçin Kredi

Yurt dışında yaşayanların Türkiye'de kredi kullanması şartları.


Almanya’da yaşayanlar için kredi kullanmak aslında sanıldığı kadar kolay olmuyor. Zaten sınırlı olan kredi kullanma imkanlarına bir de prosedür zorlukları eklendiğinde, Almanya’da yaşayanlar için uzun bir kredi talebi maratonu da başlamış oluyor. Bu prosedüre her ne kadar artık alışkın olunsa da acil nakit ihtiyaçlarında yaşanan zorluklar neredeyse ikiye katlanıyor. Sadece kredi değil kredi kartı almak da bir hayli güç!
Peki, bu zorluklar nelerden kaynaklanıyor? Öncelikle Almanya’da yaşayanların Türkiye’de faaliyet gösteren finansal kuruluşlardan kredi talebinde bulunması gerekiyor. Ancak bu kuruluşlar yani bankalar özellikle ihtiyaç kredisi taleplerinde, Almanya’da yaşayanlardan Türkiye’de yaşayan bir kefil göstermelerini zorunlu kılıyor. Üstelik bu koşul gelir durumuna bağlı değil. Hatırı sayılır bir meblağ kazanıyor olanlar da Türkiye’den bir kefil bulmak zorunda…

‘Ya Kefil Ya Gayrimenkul’ Koşulu Var

Prosedür sıkıntısı bununla da sınırlı değil. Almanya’da yaşayanların Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan kredi alması ve geri ödememesi durumunda maaşlarına haciz konamıyor. Türkiye ile Almanya arasında böyle bir anlaşma olmadığı için bankalar maaşa haciz güvencesinden faydalanamıyor. Çözümü ise ipotek uygulamasında arıyor. Taşınmaz bir mala ipotek konması gerekiyor ve bu taşınmaz malın da Türkiye’de olması isteniyor. Eğer bir kefil bulunamazsa ve ipotek için bir gayrimenkul de gösterilemiyorsa, alternatif bir yöntem yok! Kredi talepleri olumsuz yanıt alıyor.

Krediyi Alanlar İçin Sorunlar Bitmiyor!

Bir kefil bularak ya da gayrimenkul göstererek kredi talep edildiğinde ve bu talebe olumlu yanıt alındığında sıkıntıların sona erdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kredinin geri ödemesi zaten başlı başına bir problem... Aylık taksitlerin Türkiye’deki bankaya ulaştırılması pahalıya mal oluyor. Çünkü EFT Ücretleri veya Swift bedeli kelimenin tam anlamıyla el yakıyor.

Düşük Kredi Notu Kredi Taleplerinde Önemli

Almanya’da yaşayanlar kredi talebinde bulunduklarında bazı belgeler isteniyor. Bu belgelerden biri de kredi notunu gösteren yani Schufa notunu gösteren belgedir. Bu belgenin talep edilmesinden de anlaşılabileceği gibi kredi notu taleplerin onay alıp almayacağında belirleyici olabiliyor. Kredi notu düşük olan ya da son 5 yıllık kredi geçmişi pek parlak olmayanlar, hem kefil hem de gayrimenkul gösterebiliyor olsa dahi kredi alamıyorlar. 
Kategori:

Diğer Makaleler