Almanya'da Yaşıyorum: Türkiye'ye Geldiğimde Paypal Çalışır Mı?

Almanyadayken rahatlıkla kullanabildiğiniz PAYPAL hesabınız Türkiye'de çalışacak mı? Paypal yerine Türkiye'de ne kullanabilirsiniz? Detaylar içeriğimizde.


Almanya’da yaşayan biri için Paypal hesabına ulaşmak ve kullanmak kolay olsa da ne yazık ki Türkiye’ye geldiğinde Paypal kullanmak sıkıntılı bir süreç olarak karşısına çıkacak. Çünkü 6 Haziran 2016 tarihinde Paypal, Türkiye’deki tüm işlemlerini durdurarak Türkiye piyasasından çekildi. İnternet üzerinden online ödeme sistemi olan Paypal, BDDK’ya lisans başvurusunda bulunmuş ve lisans başvurusunun kabul edilmemesi üzerine ülkeden çekilme kararı almıştı. Gelecekte piyasaya geri dönmek istediğini belirtse de henüz bunu başarabilmiş değil.

Paypal Türkiye’den Neden Ayrıldı?

Paypal, kendi açıklamasına göre Türkiye’den BDDK’dan lisans alamadığı için ayrılmıştı. Fakat BDDK Paypal’a neden lisans vermedi, işte bu nokta Paypal tarafından net olarak açıklanmamıştı. BDDK, Paypal’dan Türkiye’de sunucu bulundurmasını ve Türkiye’deki kullanıcılara ait verilerin Türk makamları ile paylaşılmasını istedi. Bunu kabul etmeyen firma, Türkiye’deki kullanıcıları için bir bildiri yayınlayarak Türkiye’deki icraatlarına son verdi. Dolayısıyla Paypal, Türkiye’de 6 yıldır hizmet vermiyor.

Almanya’dan Paypal İle Türkiye’ye Para Göndermek

Almanya’dan Türkiye’ye Paypal ile para göndermek artık mümkün değil. Bunun yanı sıra Türkiye’ye gittiğinizde Türk IP’leri ile Paypal’a bağlanamayacaksınız da. Bu nedenle IP değiştirerek Alman IP’leri ile sisteminize giriş yapmalısınız. Bu durumda eğer Türk banka hesabınıza para çekmek isterseniz, bu da mümkün değil. O nedenle de Paypal ile önce Alman banka hesabınıza para çekebilir, sonrasında paranızı Türkiye’deki ATM’ler kanalıyla çekebilirsiniz. Paypal’ın bildirimindeki “PayPal’ın Türkiye’deki müşterileri para gönderemez veya alamaz, hesaplarına erişemez ya da tanımlı banka hesaplarına para çekemezler” maddesi her şeyi özetliyor aslında.

Almanya’dan Türkiye’ye Paypal Dışında Nasıl Para Gönderirim?

Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek için “Almanya’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?” ve Almanya’dan Türkiye’ye geldiyseniz ve hesabınızdan para çekmek istiyorsanız “Almanya Banka Kartı, Kredi Kartıyla Türkiye'de Nasıl Para Çekilir?” isimli makalelerimizi incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca belirtelim, Wise ile uygun fiyatlara da gönderim yapabilirsiniz. Klasik bankacılık yöntemlerini tercih etmek istemeyenler için Wise iyi bir çözüm. Aynı zamanda farklı sistemler de tercih edebilirsiniz. Aşağıda hepsini sizin için listeledik.

Wise İle Para Göndermek

Para transferlerine Paypal’a en iyi alternatiflerden biri Wise ödeme sistemidir. Düşük işlem ücreti alması ve reel piyasa döviz kuruna göre işlem yapması Wise ödeme sisteminin önemini artırıyor. Kendi internet sitesi üzerinden alınacak işlem ücretini görebilirsiniz. Eğer kendisinden daha az alacak bir sistem varsa da bunu sizlere göstermesi de bir diğer artısı.

Payoneer İle Para Göndermek

Payoneer, uluslararası online para transferi ve ödeme hizmeti sunan, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir ödeme şirketidir. Özellikle online eğitim sektöründe bulunanlar ve e-ticaret faaliyeti yürütenler için iyi bir alternatif olabilir.

Skrill İle Para Göndermek

Skrill, diğerlerine göre yalnızca e-ticaret platformları için ödeme sistemi sunan İngiltere merkezli bir ödeme şirketidir. Bu ödeme sistemini bir e-ticaret portalı olarak lanse etmek daha doğru olacaktır.

MoneyGram İle Para Göndermek

MoneyGram’ı diğer ödeme sistemlerinden ayıran en önemli özelliği klasik bankacılık sistemlerini de kullanarak hizmet vermesidir. MoneyGram ile işlem yapmak isterseniz, Türkiye’deki bankalar ve PTT üzerinden çalışmanız gerekir. Dünya’da en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olması nedeniyle güvenirliği de firma ile çalışmayı kolaylaştırır. PTT, Denizbank, Kuveyt Türk kanalları ile MoneyGram üzerinden para transferi yapabilirsiniz.

Neteller İle Para Göndermek

Neteller, online olarak para yatırıp çekmenize ve para transfer etmenize olanak sağlayan bir online cüzdandır. Aynı gün içinde ödeme ve anında nakit transfer yapabilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler