Almanya'daki Türkler İçin Vekaletname İle Kredi Çekme Süreci

Almanya'daki Türkler, Türkiye'deki tanıdıklarına vekalet vererek kredi çekebilir mi? Süreç nasıl işler? Tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.


Almanya’da yaşayan Türkler, Türkiye’de vekalet vererek kredi başvurusunda bulunamazlar. Pek çok konuda olduğu gibi Türkiye’deki bankalardan kredi çekebilmek amacıyla Türkiye’deki tanıdıklarınıza, akrabalarınıza vekalet vererek kredi çekemiyorsunuz. Kredi çekmek dışında, konut kredisi kullanımıyla ev satın alınmak isteniyorsa, vekalet ile satış süreci takip edilebilir. Biz de bu yazımızda çeşitli nedenlerle Türk bankalarından kredi çekmek isteyen Almanya’daki Türkler için vekalet konusunu inceleyeceğiz. “Vekaletname nedir? Kredi konusunda Almanya’dan nasıl vekalet verebilirsiniz?” gibi bir dizi soruyu bu içeriğimizde inceliyor olacağız.

Vekaletname Nedir?

Vekaletname, borçlar kanuna göre iki taraflı bir sözleşme kapsamında değerlendirilir. Genel ve özel vekaletname türleri bulunur. Özel vekaletnamede amaç tektir ve sadece o konuya özel bir düzenleme yapılır. Genel vekaletnamede ise birden çok konu düzenlenebilir. Almanya’dan Türkiye’deki bir kişiye taşınmaz satımı ya da alımı için yetki verecekseniz, özel vekaletname vermeniz gerekir.

Almanya’da Vekaletname Nasıl Çıkarılır?

Almanya’dan vekalet vermeden Türkiye’deki iş ve işlemler biraz uzun sürebiliyor. Bu nedenle de Almanya’da yaşayan Türkler tanıdıklarına, akrabalarına vekalet vererek süreci kısaltmayı tercih edebilirler. Özellikle Türkiye’deki bankalardan konut kredisi çekmek, diğer kredi türlerine oranla daha uzun süre isteyen, denetimi olan bir süreci gerektirir. Bu noktada halihazırda Türkiye’de yaşayan bir akraba / tanıdık oldukça yardımcı olabilir diye düşünülüyor. Sizin adınıza iş ve işlem yürütme yetkisi vermek içinde vekalete ihtiyaç duyacaktır.
 Almanya’daki noterler kanalıyla bu vekaletname kolayca çıkarılabilir.  Türkiye’deki kişiye verilecek olan yetkilerin yazılı olduğu bir kâğıdı hazırlamanız ve bunu notere onaylatmanız vekaletin özünü oluşturur. Almanya’da hazırladığınız bu kâğıdın Almanca olarak hazırlanması önemlidir. Diğer detayları da bir liste halinde sunalım.
  • Almanca olarak hazırlanmalıdır.
  • Tüm sayfalarda noterin imzası ve mührü / kaşesi bulunmalıdır.
  • Almancasının Türkçedeki anlamla yazılması önemlidir.
  • Düzenlenen yetkiler açıkça, bir karmaşaya mahal vermeyecek şekilde hazırlanmalıdır.
  • Bankacılık ve kredi işlemlerinin yanında tapu konularında da yetki verilecekse bu alenen belirtilmelidir.
  • Başlık olarak Kendi başına düzenlenen vekaletname yazılabilir.
  • Tapu işlemlerinde kullanılacaksa, vekaletnamenin fotoğraflı olmasına özen gösterilmelidir.
  • Fotoğraflı olan vekaletnamelerin fotoğraflarının üzerinde noter mührü, imzası ya da kaşesi mutlaka olmalıdır.
  • Vekaletnamede birden fazla sayfa varsa her sayfa vekaleti veren kişi tarafından imzalanmalıdır.
Vekaletname hazırlandıktan sonra imza tasdik işlemi yapılır. Genelde yetkili olan kişilerin imzaları toplanarak, Türk konsolosluğu tarafından imza sirküsü tasdik edilerek onay verilir.

Almanca Hazırlanan Vekaletnamenin Ana Dile Döndürülmesi

Almanca olarak hazırlanan belgenin noterde işlemi bittikten sonra Türkçeye çevirisinin yapılması gerekir. Çeviri işlemi yine noter huzurunda ya da konsoloslukta yapılmalıdır. Türkiye’deki bazı kurumların Almanca hazırlanan metnin arkasına Türkçesinin yapılmasını kabul etmedikleri belirtiliyor. Bu konuyla ilgili detaylı inceleme yaptık ama herhangi bir aksi durum karşımıza çıkmadı. Yine de farklı bir kâğıda Türkçe çevirisinin yapılmasında fayda bulunuyor. Elbette yeminli tercüman eşliğinde bu tercümenin yapılması gerekecektir.
 
Bunun yanında Türk konsolosluğundan da direkt vekalet çıkarma işlemi yapılabilmektedir.

Almanya’da İkamet Edenler İçin Vekaletle Kredi Çekilebilir Mi?

Almanya’da yaşıyorsanız, Türkiye’de konut kredisi çekmek için başka birine vekalet vermeniz yetmeyecek. Bankalar konut kredisi ürünleri için mutlaka sizin başvurmanızı isteyecektir. Hem diğer kredi ürünlerine göre daha yüksek meblağlar burada söz konusudur hem de bankaların direkt olarak sizden edineceği bir kısım bilgiler ve belgeler bulunur. “Almanya'da Yaşıyorum, Türkiye'ye Gitmeden Banka Hesabı Açabilir Miyim?” konumuzu incelemeniz halinde buradaki süreçle ilgili benzer bir sürecin işlediğini görebilirsiniz.

Almanya’da İkamet Edenler İçin Vekaletle Kredi Çekme Süreci

Az önce de belirttiğimiz üzere maalesef Türkiye’de konut kredisi alabilmek için Türkiye’deki birine vekalet vermeniz yeterli değil. Bizzat gelerek kredi başvurusunu sizin yapmanız istenecektir. Sonrasındaki süreç için vekaleti düzenlemeniz kredi süreci sonrasındaki satın alma ve tapu işlemlerinde yararınıza olacaktır. Vekaleti bulunan kişi sizin adınıza iş ve işlemleri bu süreçten sonra kolayca yürütebilecektir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler