Almanya'daki Türkler İçin YUVAM Hesabı

Almanya'da ve dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan Türkler, Mavi Kart sahipleri nasıl YUVAM hesabı açabilir? Yazımızda detayları ile inceliyoruz.


Almanya’daki ve dünyadaki diğer ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarının hem bireysel birikimlerini hem de şirket birikimlerini Türkiye’de değerlendirmelerini amaçlayan YUVAM hesabı, Merkez Bankasınca kur koruma garantisinin yanı sıra ilave getiri garantisi avantajıyla sunulmuş bir Türk lirası hesap ürünüdür. Türkiye’de pek çok bankada YUVAM hesabı ürününü bulabilirsiniz. Üstelik yalnızca Türk vatandaşları için de değil, Türk vatandaşı değilseniz ama mavi kart sahibiyseniz siz de bu avantajdan yararlanabilirsiniz.
 YUVAM hesabını yurt dışı transfer yoluyla, efektif yatırarak ve bankalarda bulunan mevcut döviz tevdiat hesaplarınızın dönüşümleri ile açtırabilirsiniz.

Kimler YUVAM Hesabı Açabilirler?

Almanya’nın da dahil olduğu pek çok ülkede Türk vatandaşları bulunuyor. Kur korumalı mevduat hesabı özelliklerini taşıyan YUVAM hesabını yurtdışında yaşayan Türkler ve mavi kart sahibi bireyler açtırabiliyor. Daha detaya inmemiz gerekirse, eğer yurt dışında oturma ya da çalışma iznine sahipseniz, Türkiye’deki adres sisteminde yurt dışı yerleşim bilgisi bulunuyorsa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasanız da yurt dışı yerleşik ve Yeni Mavi Kart sahibiyseniz, bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı uyruklu gerçek kişilerden biriyseniz ya da şirketiniz varsa YUVAM hesabı açma olanağınız var.

YUVAM Hesabı Vade Seçenekleri Neler?

YUVAM hesapları için 3, 6, 12 ve 24 ay vadeler öngörülmüştür. Dilerseniz 24 ay vadeli YUVAM hesaplarını yıllık faiz ya da kâr payı ödemeli olarak da açtırabilirsiniz.

Almanya’da Yaşıyorum: Türkiye’de Hesabım Yok, Yuvam Hesabı Açtırabilir Miyim?

Türkiye’de herhangi bir bankada hesabınız olmasa da dünyanın her yerinden uzaktan kimlik tespiti yöntemiyle Türk bankalarında online ortamda YUVAM hesabı açtırabilirsiniz.

YUVAM Hesabı Avantajları Neler?

YUVAM hesabı, Türkiye’deki kur korumalı mevduat hesabı ile benzer özellik ve avantajları sağlar. Tasarruflarınızı kur riskine karşı korur ve vade bitiminde döviz cinsinden anapara garantisinin yanı sıra ilave getiri kazandırır. YUVAM hesabına dönüştürülen döviz tutarları üzerinden, Merkez Bankası tarafından vadelerine göre değişen oranlarda ek getiri sağlanacaktır.
  • 3 ay vadeli hesaplar için yıllık yüzde 1
  • 6 ay vadeli hesaplar için yıllık yüzde 2
  • 12 ay vadeli hesaplar için yıllık yüzde 3
  • 24 ay vadeli hesaplar için yıllık yüzde 4 ek ilave sağlanır.
Bir örnekle bu konuyu detaylandıralım. 12 ay vadeyle 1.000 avroluk bir YUVAM hesabı açtırmanız halinde 12 ay vade için yüzde 3 oranında bir ilave getiri sağlanacağından vade sonunda hesabınızda 1.030 avro karşılığı Türk lirası garanti edilmektedir. Bankanın vermiş olduğu faiz ya da kâr payına ek olarak kur farkı oluşması durumunda kur farkı da Merkez Bankasınca ödenir. Vade sonunda eğer kur düşmüş ise döviz cinsi bakiye daha yüksek olacaktır.
 
Kur korumalı mevduat hesabını incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yuvam Hesabında Vergilendirme Nasıl?

Almanya’da veya dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan Türk vatandaşlarıyla Mavi Kart sahibi olanlar için YUVAM hesabı ürününde Türkiye’de bir vergi alınmaz. “Almanya'da Yaşayan Türklerin Türkiye'deki Mali Bilgileri Alman Kurumları İle Paylaşılıyor Mu? (Otomatik Bilgi Paylaşımı)” konumuzu incelerseniz, Almanya’daki vergilendirme ile ilgili Türkiye’nin hangi bilgilerinizi Alman makamları ile paylaştığını inceleyebilirsiniz.

YUVAM Hesabında Dönüşüm Kuru Neye Göre Hesaplanır?

Merkez Bankasının TSİ 10:00 – 15:00 saatleri arasında her saat başı açıkladığı döviz alış kuru hesaplamalarda baz alınacaktır. Dövizin bozulduğu saat 11:42 ise saat 11:00’deki döviz kuru dikkate alınır.

YUVAM Hesabında Vadeden Önce Para Çekilebilir Mi?

Evet, YUVAM hesabınızdan vade öncesinde para çekebilirsiniz. Ancak ne yazık ki bu durumda vade sonunda elde edilecek getiriden de vazgeçmiş olursunuz. Bu özellik normal vadeli mevduat hesaplarında ya da kâr payı hesaplarında da bulunur. Vade sonunda elde edilecek getiriden kastımız, Merkez Bankasının kur farkı ve ilave getiri tutarlarıdır.

YUVAM Hesabı Açtırmak İçin Türkiye’ye Gelmem Gerekiyor Mu?

YUVAM hesabınızı online ortamdan, Türkiye’ye gelmeden de açtırabilirsiniz. Üstelik hafta sonu dahil tatil günlerinde, hafta içi 17:00 sonrasında da bu ürün için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu şartlarda açtıracağınız YUVAM hesabınızdaki döviz alış kuru Merkez Bankasının saat 15:00’te ilan ettiği döviz alış kuru olacaktır. Üst ya da alt limit olmadan istediğiniz tutarda ve istediğiniz kadar YUVAM hesabı açtırabilir, mevcut hesaplarınızı seçeceğiniz vade üzerinden yenileyebilirsiniz.

YUVAM Hesabı Açtırmak İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

YUVAM hesabı açtırmak için herhangi bir son tarih yok. Dilediğiniz zaman hesap açtırabilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

YUVAM Hesabını Hangi Para Birimleri İçin Açtırabilirim?

YUVAM hesabı açtırmak istediğinizde, elinizde bulunan ABD doları, avro, İngiliz sterlini, İsviçre frangı para birimlerini TL cinsine dönüştürmek istediğiniz anlaşılır. Bunun yanında elinizde bu dört para birimi dışında farklı bir para birimi bulunuyorsa, bu para biriminin ABD doları, avro, İngiliz sterlini ve İsviçre frangı karşılıkları ile YUVAM hesabı açtırabilirsiniz.

YUVAM Hesabına Para Gönderirken Masraf Öder Miyim?

Yurt dışındaki bankalardan ya da para transfer şirketlerinden döviz göndererek YUVAM hesabı açanlardan herhangi bir masraf alınmaması esastır. Tercih edeceğiniz banka ile bu konuyu konuşmanız ve masraf alınmamasını istemeniz gerekmektedir.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler