Almanya'daki Türkler, Türkiye'de Faiz Alabilir Mi?

Almanya'daki Türkler, Türk bankalarından faiz geliri elde edebilir mi? Almanya'ya nasıl transfer edilir? Faiz gelirinin vergilendirmesi nasıl olur? Bu soruların yanıtlarını içeriğimizde sizlere sunduk


Almanya’da yaşayan Türkler elbette Türkiye’deki bankalardan faiz geliri elde edebilir. Bu yazımızda Almanya’da yaşayan Türkler için Türk bankalarındaki faiz koşullarını, vergi ve beyanname konularını inceleyeceğiz. Konunun detaylarını irdelemeden önce dilerseniz “Almanya’dan Türkiye’ye Para Transferi Nasıl Yapılır?” ve “Almanya Banka Kartı, Kredi Kartıyla Türkiye'de Nasıl Para Çekilir?” konularını inceleyebilirsiniz.

Almanya’daki Türkler, Türkiye’den Faiz Geliri Elde Edebilir Mi?

Almanya’da yaşayan Türkler, Türk bankalarındaki vadeli mevduat hesaplarından faiz geliri elde edebilirler. Bankalarda mevduat hesaplarının olması içinse Türkiye’de bir ikamet göstermeleri gerekiyor. Bu ikamet türüne geçici ikamet adı verilir. Türkiye’deki aile eviniz, arkadaşınızın evi geçici ikametiniz olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra YUVAM olarak bilinen Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat Hesabı da çok önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. “Almanya'daki Türkler İçin YUVAM Hesabı” konumuzda konuya ait tüm detayları bulabilirsiniz.

Almanya’daki Türkler Elde Ettikleri Faizlerden Vergi Ödeyecek Mi?

Almanya’da yaşayan Türklerin bankacılık konularına dair merak ettikleri en önemli konulardan biri faiz gelirlerinin vergilendirilmesi. Ancak bazı vatandaşların bu konu hakkında bilgisi olmadığı görülüyor. Bunun sonucunda da Almanya’da ciddi vergi cezaları ile karşılaşılıyor. Almanya ve Türkiye arasındaki özel anlaşma gereği faiz gelirleri, anlaşmanın 11 nolu maddesinde düzenlenmiştir. Her nevi alacaktan doğan gelirlerin ve özellikle kamu menkul kıymetleri ile tahvil veya borç senetlerinden elde edilen gelirler ile söz konusu menkul kıymet, tahvil veya borç senetlerine bağlı prim ve ikramiyelerin faiz kapsamında değerlendirileceği belirtilmiştir. Bu maddeye göre Türkiye’deki bankalardan elde edeceğiniz faiz gelirlerinden dolayı Almanya’da beyanname vermeniz gerekmez. Vergi, kaynakta tevkifat suretiyle tahsil edilir.
 Fakat işin bir de Türkiye ayağı var. Eğer gerçek lehtar Almanya mukimi* ise Türkiye en fazla yüzde 10 oranında vergi alabilir. İç mevzuatta genelde bu tür gelirler daha az vergilendirilir. Türkiye’deki vergilendirme, Almanya’da ödeyeceğiniz vergiden mahsup edilecektir.
 
*Mukim: bir yerde ikamet eden kişi

Almanya’da Yaşayan Türkler Faiz Gelirlerini Almanya’ya Nasıl Getirir?

Almanya’da yaşayan Türkler için Alman bankalarından ziyade Türk bankalarında döviz tevdiat hesabı ya da daha iyisi YUVAM hesabı daha fazla faiz getirisi sağlıyor. Bu iki türü birbirinden ayırmamız gerekiyor, zira döviz tevdiat hesaplarında tutulan dövizler size döviz kazancı olarak dönerken YUVAM hesabına yatırdığınız dövizler, Türk lirasına çevrilerek size de Türk lirası cinsinden gelir kazandırmaktadır. Tıpkı Kur Korumalı Mevduat Hesapları gibi işleyen bu modelde, kazancınız dövizin yükselmesiyle de artar, düşmesiyle de. Burada hazinenin sunduğu bir garanti söz konusudur. Bu yolla kazanılan para basit şekilde banka transferi ile Almanya'daki banka hesaplarına gönderilebilir. Konuyla ilgili "Türkiye’den Almanya’ya Para Transferi Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 
Okumayı tercih edebileceğiniz “Almanya'dan Türkiye'ye En Fazla Ne Kadar Nakit Getirilebilir?” ve “Almanya'da Yaşıyorum, Türkiye'ye Gitmeden Banka Hesabı Açabilir Miyim?” konularını da incelemenizi öneriyoruz.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler