Alternatif Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Alternatif Bank kimin bankası? Alternatif Bank'ın sahibi kim, hisseleri kime ait? Kaç çalışanı var? Devlet bankası mı? Bu sorular, makalemizin konusu. Detaylar makalemizde.


“Alternatif Bank kimin? Alternatif Bank’ın sahibi kim? Alternatif Bank hissedarları kimler? Alternatif Bank yerli mi?” tarzında sorular bankanın müşterilerince soruluyor. Üstelik sadece bankanın müşterileri de değil, bu bankanın müşterisi olmak isteyen pek çok insan bu soruları soruyor. Biz de bu yazımızda sizler için “Alternatif Bank kimin, sahibi kim ve Alternatif Bank yerli mi?” gibi soruların cevaplarını veriyoruz.
 Türkiye’de faal olarak hizmet veren otuzun üzerinde banka bulunuyor. Bunlardan bir kısmı yerli, bir kısmı da yabancı. Bu bankalar 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve BDDK düzenlemelerine tabi olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Alternatif Bank da ülkemizde aynı yasa ve düzenlemelere göre kurulmuş yabancı sermayeli bankalar arasındaki yerini alıyor. Alternatif Bank’ın ne zaman kurulduğuyla ilgili bilgilerimizi sizinle paylaşalım.

Alternatif Bank ne zaman kuruldu?

Alternatif Bank 1991 yılında kuruldu. Bankayı hala eski ismi olan A Bank olarak hatırlayanlar dahi olabilir. Az sonra detaylarını açıklayacağımız üzere bir Türk şirketin kurduğu bankayı sonrasında başka bir Türk girişim satın aldı. Kuruluşu Türklerin elinden olan banka, 2013 yılına kadar da fazla hissesi Türklerin elinde bir banka olarak kalmayı başardı. Ancak sonrasında yerli banka statüsünü kaybetmesi 2013 yılı olacaktı. Banka, mevduatlar toplama, krediler verme gibi misyonları olan bir yabancı sermayeli banka özelliği taşımaktadır.

Alternatif Bank kurucuları kimlerdir?

Türkiye’de önemli bir yer tutan Alternatif Bank’ın ilk ismi olan A Bank, 1991 yılında Doğan Grubu tarafından kuruldu. Doğan grubu yine başka bir yerel grup olan Anadolu grubuna bankanın yüzde 80’lik hissesini 1996 yılında sattı. Anadolu grubu böylece bankacılık faaliyetlerine başlamış oldu. 27 yıl boyunca Anadolu grubunda kalan Alternatif Bank, 2013 yılında yüzde 70,8 hisse ile The Commercial Bank Of Qatar’a satıldı. 2016 yılının sonlarına doğru The Commercial Bank Of Qatar, kalan hisseleri de Anadolu grubundan satın aldı ve bankanın tamamına hâkim oldu. Mart 2018’den bu yana kısa adı olan A Bank yerine Alternatif Bank kullanılmaktadır.

Alternatif Bank kimin? Alternatif Bank’ın sahibi kim? Hangi ülkenin bankası?

Alternatif Bank, Katar’ın önemli kuruluşlarından biri olan The Commercial Bank of Qatar’ın sahipliğinde bulunuyor. Aynı zamanda bu bankanın Katar’ın en köklü özel bankası olduğunu da belirtelim. 1975 yılında Hussain Alfardan tarafından Katar’da kurulan ilk özel banka. Kimi kaynaklarda bu bankanın adını Katar Ticaret Bankası olarak da görebilirsiniz, doğrudur. Joseph Abraham TCBQ’nun genel müdürlük koltuğunda oturuyor. Alternatif Bank’ın da yönetiminde bulunan Kurucu Hussain Affardan yönetim kurulu başkanıdır. Bankanın CEO’su Kaan Gür’dür.

Alternatif Bank hisseleri kimlere ait? Ortaklıkları var mı?

Alternatif Bank hisselerinin tamamının sahibi The Commercial Bank of Qatar’dır. Zaman içinde Orient 1 Limited, CBQ Finance Limited, Commercial Bank Financial Services ve CB Global Limited gibi üst bankanın diğer iştiraklerine de aktarılabilir. Alternatif Bank ile ilgili söylenebilecek önemli noktalardan biri de 2015 yılında Borsa İstanbul’dan ihraç belgesi almış olmasıdır. O tarihe kadar borsada halka arz edilmiş hisseler, The Commercial Bank tarafından dolaşımdan toplandı.

Alternatif Bank’ın banka statüsü nedir? Alternatif Bank devlet bankası mı?

Alternatif Bank yabancı sermayeli özel bir bankadır. Devletin Alternatif Bank’ta payı bulunmadığı için devlet bankaları arasında bu bankanın gösterilmesi söz konusu olmayacaktır. Alternatif Bank’tan kredi kullanmak istiyorsanız ve kredi faizleri ile ilgili bilgi almak istiyorsanız Alternatif Bank Kedileri, şehrinizde bulunan şubelerinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız Alternatif Bank Şubeleri ve kredi kartlarını incelemek istiyorsanız da Alternatif Bank Kredi Kartları sayfalarımızı incelemenizi öneiyoruz.

Alternatif Bank çalışan personel sayısı kaç?

Alternatif Bank’ın personel sayısı 1000 civarındadır. Genel müdürlük binası İstanbul’da bulunan bankanın toplamda 48 şubesi bulunuyor.
 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler