Alternatifbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Alternatifbank kur korumalı TL mevduat hesabı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizlere sunuyoruz.
Alternatifbank kur korumalı TL mevduat hesabı ile döviz karşısında paranızı korumanız amaçlanmaktadır. Döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü, ülkemizde bulunan döviz cinsi mevduat hesaplarındaki mevduatların fazlalaşması üzerine devreye sokuldu. Alternatifbank döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı olarak anlaşılsa da bu ürün bir kur korumalı TL mevduat hesabıdır.
 Bu makalemizde ürünün banka tarafından nasıl işletileceğini ve diğer merak ettiklerinizi açıklamaya çalışacağız.

Alternatifbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Alternatifbank döviz endeksli ve kur korumalı TL mevduat hesabı üç finans enstrümanı için açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde bu mevduat hesabı açılamayacaktır.

Alternatifbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Ürününe Kimler katılabilir?

Alternatifbank kur korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı, ülkemizde yerleşik bulunan gerçek kişilerce ve tüzel kişilerce tercih edilebilecek. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler, döviz endeksli mevduat ürününden Ocak 2022 ortalarından itibaren faydalanmaya başladılar. Amaçlanan, özellikle döviz tevdiat hesaplarında yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek. Tüzel kişilik ünvanlı şirketler ise kar beklentili ticari faaliyetler için elinde döviz bulundurabilirler. Ellerinde kalan ve bankadaki döviz tevdiat hesaplarındaki dövizleri ise bu hesapta değerlendirebilecekler.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Alternatifbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Alternatifbank kur korumalı TL mevduat hesabı sadece belirli süreler için açılabilir. 3 ay, 6 ay, 12 ay vade ile açılabilecek olan mevduat ürünü, gün olarak hesaplandığında 92 gün, 181 gün ve 366 gün olarak hesaplanacaktır. Bankanın normal Türk lirası mevduat hesaplarını incelemek isterseniz Alternatifbank Vadeli Mevduat linki üzerinden oranlara erişebilirsiniz.

Alternatifbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Alternatifbank dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı için banka kendi faizini belirleyebilir. Ancak en düşük ölçekte kullanması gereken faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faiz oranıdır. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre en yüksek faiz oranı da TCMB’nin politika faizinden 300 baz puan fazla olabilecektir. Bankalar, özelde de Alternatifbank, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir.
 
Faiz oranlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz bankanın müşteri iletişim hattına Alternatifbank İletişim sayfamızdan erişebilirsiniz. Size en yakın Alternatifbank şubesini bulmak isterseniz de Alternatifbank Şubeleri sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Alternatifbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Alternatifbank enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat ürünün açılışı için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı kere saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Bu saatler ise 10 ve 15 arasındaki saat başlarıdır. Detaylara inmemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız gün bu altı saat başındaki kur alışı ile vade sonundaki saat 11’de açıklanan kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.

 
Yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 14.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına 92 günlüğüne yatırmış olsun. Vade başlangıcında 3,5 TL olan döviz, vade sonunda 4 TL olmuşsa, bu durumda kişi döviz almış olsaydı parasını 16.000 TL olarak bozdurabilecekti. Ancak mevduat hesabındaki tutar vade sonunda 15.960 TL’de kaldı. İşte bu aradaki 40 TL fark Hazine tarafından kişinin hesabına ödenecektir. Bu durumda da kişi hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Alternatifbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Alternatifbank kur korumalı TL mevduat hesabında herhangi stopaj uygulaması bulunmaz. Bankaların normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Alternatifbank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Alternatifbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Alternatifbank kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 14.000 TL olan yatırımınız 14.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Alternatifbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Alternatifbank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 1.000 TL’dir.

İşlemleri 11:00 – 17:00 arasında yapabilirsiniz.

Alternatif Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Alternatif Bank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler