Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?

Yeni Türkiye Modeli kapsamında Altın endeksli TL mevduat hesabı da yürürlüğe girdi. Yazımızın devamında dahil olan bankaları görebilirsiniz.
Altın endeksli TL mevduat ürünü 28 Aralık 2021’de Resmî Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ve Merkez Bankası’nın 29 Aralık 2021’de yaptığı basın açıklaması ile duyuruldu. Türkiye Ekonomi Modelinde, kur korumalı TL mevduat ürünü sonrasında yeni bir ürün olarak karşımıza dönüşümlü altın endeksli TL mevduat ürünü olarak çıkıyor. Türk lirasının değerini koruma ve rezerv üretme misyonu bulunan Merkez Bankası, altın hesaplarında bulunan altınların TL’ye dönüştürülmesini teşvik amacıyla bu ürünü ortaya çıkardı. Hesap sahiplerinin talebi halinde Türk lirası mevduat hesabına çevrilebilecek altın hesapları ile ilgili sorular da şimdiden gündeme geldi.
 Biz de bu yazımızda aklınıza takılan her soruyu yanıtlamaya ve altın endeksli TL mevduat ürününü sizlere anlatmaya çalışacağız.

Bir Alternatif Yöntem Olarak Altın Endeksli TL Mevduat

Türkiye Ekonomi Modeli olarak karşımıza çıkan yeni modelde, Türk lirasını korumada ve Türk lirasının değerinin azaltmada dahli bulunan piyasa enstrümanlarına karşı Türk lirası ürünler ortaya konmaya ve TL teşvik edilmeye çalışılıyor. Bu önlem ile tasarrufların TL cinsinden değeri ile eş değer altın hesabı arasındaki farkı, Merkez Bankası ödemeyi taahhüt etmiş durumda. Bu mevduat hesabı ile altın yatırımı bulunan yatırımcılar Türk lirasına geçiş yapabilecekler.

Altın Endeksli TL Mevduat Garantisi Merkez Bankasınca Nasıl Sağlanıyor?

Altın endeksli TL mevduat hesaplarına dönüştürülen altın hesaplarının karşılığı olan altınlar, Merkez Bankası aktiflerine geçirilerek karşılık olarak kullanılabilir. Bu da Merkez Bankası’nın her enstrüman için piyasayı yönetmede elini güçlendirecek bir durumdur. Eğer altın fiyatlarındaki artış, bankaların uygulayacağı faizlerden daha fazla olursa, bu tutar yatırımcıya Merkez Bankası tarafından ödenecek.

Altın Endeksli TL Mevduat Ürününe Kimler Katılabilir?

Dönüşümlü altın endeksli TL mevduat ürünü de kur korumalı TL mevduat ürünü şartlarına haiz olursa, yurt içindeki yerleşik gerçek kişilerce açılabilecek. Bunun dışında tüzel kişiler katılım sağlayamayacak.

Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Altın endeksli TL mevduat hesapları 3 ay, 6 ay ve 12 ay vadeler ile açılabilecek. Bunun üzerinde bir vade bankalar isteseler bile kullanamayacaklar.

Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Faiz Oranı Kaç?

Altın endeksli TL mevduat ürünü için faiz oranı en az Merkez Bankasının politika faizi kadar olacaktır. Merkez Bankası’nın “altın cinsinden mevduat hesapları ve katılım fonlarının vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek” olarak açıkladığı şey ise bankanın verdiği en düşük faizi aşan altın fiyatındaki yükselişteki farkın ödenmesidir.

Altın Endeksli TL Mevduatta Fark Ödemeleri Neye Göre Hesaplanır?

Altın endeksli TL mevduatta Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu ve hafta içi her gün saat 10 ile 15 arasında saat başı açıkladığı alış ve her gün saat 11’de açıkladığı satış fiyatları hesaplamada etken olacak.
 
Bir kişi A Bankası’na giderek altın hesabını altın endeksli TL mevduat hesabına dönüştürmüşse, 10.000 TL değerindeki mevduatı 3 aylık vadede, yüzde 14 faizle, 11.400 TL olacaktır. Ancak dönüşümün gerçekleştiği günkü gram altın alış fiyatı ile vade bitişindeki gram altın satış fiyatı sonucu, altında kalsaydı 15.000 TL kazanacağı anlaşıldıysa, aradaki 3.600 TL tutar Merkez Bankası tarafından ödenecektir.

Altın Endeksli TL Mevduat Hesabında Limit Uygulanıyor Mu?

Altın endeksli TL mevduat hesabıyla ilgili limit konusu henüz Merkez Bankası tarafından açıklanmış değil. Açıklandığında bu yazımızı düzenleyeceğiz.

Altın Endeksli TL Mevduat Hesabından Vadeden Önce Para Çekilir Mi?

Altın endeksli TL mevduat hesabından vadeden önce çekim yapılmak istendiğinde, o güne kadar edinilmiş faiz kazancı kaybedilir. Aynı zamanda vade sonundaki altın yükselişine bağlı kazançlar da tarafınıza ödenmeyecektir.

Hangi Bankada Altın Endeksli TL Mevduat Var?

Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından hangi bankaların ürünü açan ya da açması beklenen bankaları sıraladık. 


Katılan Bankalar

Albaraka Türk Altın Endeksli, Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı
Halk Bankası Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Vakıf Katılım Altın Endeksli TL Katılma Hesabı Nedir?
Ziraat Katılım Altın Endeksli Altın Dönüşümlü TL Katılma Hesabı Nedir?
 

Katılması Beklenen Bankalar

Akbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Denizbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Garanti BBVA Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
ING Bank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
QNB Finansbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Şekerbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Türkiye İş Bankası Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Vakıfbank Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Yapı Kredi Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?
Ziraat Bankası Altın Endeksli TL Mevduat Hesabı Nedir?

Diğer Makaleler